Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)


polazava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Θα προσγειωθείτε ποτέ στο 2020 ή θα μείνετε μια ζωή στο υπνοδωμάτιο σας;

To "υπνοδωματιο" ειναι κατι σαν time machine-αεροπλανο που ταξιδευει στον χρονο ? Νομιζω οτι καπου το εχω δει αυτο το χρονο-αεροπλανο. Που ταξιδευε απο το χτες , στο σημερα. Α εδω το ειχα δει. Δεν το ελεγαν "υπνοδωματιο" ομως το αεροπλανο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Γιατί σας έχει πιάσει τόση κάψα και σας και τα Distros με το Snap?

Θα προσγειωθείτε ποτέ στο 2020 ή θα μείνετε μια ζωή στο υπνοδωμάτιο σας;

Το επιχείρημά σου είναι ότι τα snap είναι το μέλλον και ότι με το να μην τα θέλει κάποιος μένει γαντζωμένος στο παρελθόν;

Υπάρχουν πρακτικοί λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να μη θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα ήταν ωραίο να υπάρχει ένας εύκολος τρόπος να διαλέξεις αυτό που προτιμάς (snap ή όχι snap) χωρίς να χρειάζεται να μπλέκεις με το terminal.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το snap εγινε αντιπαθητικο λογο οτι δεν μπορεις να κανεις disable τις αυτοματες ενημερωσεις, κατα το boot time ξεκινα το update service και δεν παιρνεις και χαμπαρι ποτε το κανει αυτο, οι μονες τροποποιησεις που δεχεται ειναι να ορισεις εσυ καθε ποτε να κανει περιοδικο ελεγχο και αυτο παλι σε συντομο χρονικο διαστημα

Επισης κρατα και τις παλιες ενημερωσεις δεν τις σβηνει πρεπει να το κανεις χειροκινητα απο τερματικο

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Το επιχείρημά σου είναι ότι τα snap είναι το μέλλον και ότι με το να μην τα θέλει κάποιος μένει γαντζωμένος στο παρελθόν;

Εγω από αυτό που έγραψε θεώρησα ότι μάλλον λέει το αντίθετο. Και πολύ ορθά τάσσεται εναντίον. Όπως πολύ ορθά θεωρεί άλλους τρόπους πιο κοντά στο 2020.

Επιτέλους ας δούμε τη μεγάλη εικόνα. Το Ubuntu τα έβγαλε υποτίθεται για καλό σκοπό, αλλά αν γράψουμε: why I hate snaps, θα δούμε τι λέει πολύς κόσμος που: χρησιμοποιεί Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rhtoras είπε

αλλά αν γράψουμε: why I hate snaps, θα δούμε τι λέει πολύς κόσμος που: χρησιμοποιεί Linux.

Το πολύς είναι σχετικό. Επίσης αν γράψεις στο google why I hate Linux θα σου βγάλει ένα κάρο αποτελέσματα. Συμπέρασμα : haters gonna hate

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πραγματα ειναι απλα.
1.Δεν υπαρχει τελειοτητα στη φυση. Αρα δεν υπαρχει τελειο λειτουργικο. Δεν υπαρχει τέλειο software. Πολύ απλά αν υπήρχε δεν θα έβγαινε αλλη εκδοση. Θα εβγαζαν μια και τελος.

2.Ο καθενας πρεπει να ξερει ΤΙ ΘΕΛΕΙ να κανει. Βαζω το λειτουργικο ΔΙΟΤΙ θελνα  1.2.3.4.5.6.....xx πραγματα να κανω. Δεν το βαζω για να το βαλω

3.Κοιταζω τι λειτουργικα υπάρχουν Α1,Α2,Α3,κτλ. Ελεγχω ( ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ) αν κανει τα πραγματα που θελω στο hardware που θελω η εχω και ποσο ευκολα η δυσκολα. Φυσικα ειναι αδυνατο να προβλεφθουν ολα. Κοιταμε οσα περισσοτερα μπορουμε παιρνουμε μια βαθεια ανασα και ξεκιναμε

4.Το βαζω και σιγουρα λογω του 1 αντιμετωπίζω διάφορα προβληματα ασυμβατοτητες. Προσπαθω να τα λυσω η μονος (αν ξερω) η με τη βοηθεια άλλων ή πληρώνοντας ή .... δεν λυνονται. Οπότε παω στο επόμενο λειτουργικό. Αν δεν μου κανει ΚΑΝΕΝΑ λειτουργικο για ΟΛΑ. Παιρνω 2-3-4 pc ή βαζω virtual machines ή ένα σκληρό για κάθε λειτουργικό ή πολλαπλά partitions

5.Αν όλα αυτά φαίνονται δύσκολα, δεν ασχολούμαι με υπολογιστές ή το παίρνω απόφαση και μπαινω στα βαθειά.

Πριν αποκτησω υπολογιστη νομιζα οτι ολα ειναι τέλεια και δουλευουν μια χαρα και μου ετρεχαν τα σαλια...Μιλαμε για 80s. Μετα απο σχεδον 35 χρονια θα ηθελα να υπαρχει το καλυτερο λειτουργικο, το καλυτερο software κτλ κτλ αλλα δε θα γινει ποτε ούτε αυτό ούτε και ενας καλυτερος κοσμος χωρις εγκληματα, ούτε ολοι οι ανθρωποι θα γινουν καλοι ούτε ουτε ουτε....Καλη η γκρινια ( και την εχω κανει κι εγω ουυυυυυυ) αλλα τα πραγματα ετσι ειναι.



 

Επεξ/σία από pmakr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 2:45 ΠΜ, EuphangeL είπε

Γιατί σας έχει πιάσει τόση κάψα και σας και τα Distros με το Snap?

Θα προσγειωθείτε ποτέ στο 2020 ή θα μείνετε μια ζωή στο υπνοδωμάτιο σας;

Άλλος εδώ τώρα.

Το θέμα του νήματος είναι Linux Mint 20 και γι' αυτό συζητάμε.

Αν με το 2020 εννοείς τα snaps, δεν τα θέλουμε (εγώ όπως και πολλοί χρήστες mint) και εύχομαι να αποτύχουν και να εξαφανισθούν.

Εκτός αν αλλάξουν νοοτροπία, οπότε το ξανασυζητάμε. Που και πάλι δεν μου φαίνεται και πολύ ορθό μια εφαρμογή να έχει δεκαπλάσιο μέγεθος σε snap (και λίγα λέω) από ό,τι σε deb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Άλλος εδώ τώρα.

Το θέμα του νήματος είναι Linux Mint 20 και γι' αυτό συζητάμε.

Αν με το 2020 εννοείς τα snaps, δεν τα θέλουμε (εγώ όπως και πολλοί χρήστες mint) και εύχομαι να αποτύχουν και να εξαφανισθούν.

Εκτός αν αλλάξουν νοοτροπία, οπότε το ξανασυζητάμε. Που και πάλι δεν μου φαίνεται και πολύ ορθό μια εφαρμογή να έχει δεκαπλάσιο μέγεθος σε snap (και λίγα λέω) από ό,τι σε deb.

Έγινε φίλε, μείνετε τότε μια ζωή με το state του Linux να είναι για geeks που έχουν ατέλειωτες ώρες να ασχολούνται μαζί του αντί να δουλεύουν/ζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Έγινε φίλε, μείνετε τότε μια ζωή με το state του Linux να είναι για geeks που έχουν ατέλειωτες ώρες να ασχολούνται μαζί του αντί να δουλεύουν/ζουν.

Διαφωνώ πλήρως. Φυσικά θέλω να βελτιωθεί το linux, αλλά η λύση δεν είναι τα snaps. Αυτό είναι χειροτέρευση και μάλιστα μεγάλη, όχι βελτίωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να μενουμε και εντος θεματος ... παρτε και ακομα ενα repo. Ελληνικο κιολας. Ακολουθηστε τις οδηγιες. Στην ουσια παιρνει τα πακετα του chromium απο τις προηγουμενες εκδοσεις του ubuntu , οπου εκει υπαρχει και συντηρειται κανονικα και τα ριχνει σε αυτο το ρεπο.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Έγινε φίλε, μείνετε τότε μια ζωή με το state του Linux να είναι για geeks που έχουν ατέλειωτες ώρες να ασχολούνται μαζί του αντί να δουλεύουν/ζουν.

Βρε τι ειναι αυτα που γραφεις;

Το λινουξ ηταν και παραμενει ζωντανο λογο των servers στους οποιους τρεχει, οι geeks λοιπον που αναφερεις ειναι οι διαχειριστες αυτων, και μαντεψε, το να ασχολουνται μαζι του ειναι η δουλεια τους. Ενω για την οποια απειροελαχιστη χρηση του ως desktop, το κινητρο των χρηστων ηταν ακριβως αυτο, δηλαδη οτι ειναι geeks. (Τιμη τους και καμαρι τους). Αν δεν εχεις καλη γνωση πληροφορικης βαλε windows κανεις δεν σας προσκαλεσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To linux (οι διανομες δηλ) κατα κυριο λογο εχουν χαρακτηριστικα τεχνικης φυσης. Δηλαδη ο χρηστης πρεπει να εχει μια σχετικη επαφη με την επιστημη των Η/Υ . Αυτο ειναι και θετικο και αρνητικο. Θετικο γιατι μιας και ολα (σχεδον) ειναι open source , παντα θα υπαρχουν εναλλακτικες , πλαγιες λυσεις , πλουραρισμος , για οτιδηποτε προκυψει , καλη ωρα το ζητημα που πραγματευεται το παρον θεμα.
Απο την αλλη η τεχνικη φυση των διανομων , αποτελει και εμποδιο για την εξαπλωση του λινουξ σαν desktop λειτουργικο , στους πιο "απλους" χρηστες. Δεν ειναι με λιγα λογια ευχρηστο και ευ-συντηρητο για την μαζα. Υπαρχουν διανομες που προσπαθουν να γινουν πιο προσιτες και πρεπει να τους δωσουμε τα ευσημα αλλα παντα θα υπαρχει αυτος ο "τεχνικος" χαρακτηρας που θα απαιτει ενα μινιμουμ επιπεδο γνωσεων.
Οσον αφορα τα snaps , απο τα οποια ξεκινησε αυτη η συζητηση , οπως αναφερθηκε , δεν ειναι και τρελο βημα μπροστα. Εγω ειμαι υπερ των universal formats , γιατι μπορεις ευκολα να βρεις πακετο για την διανομη σου που η ιδια η διανομη δεν ψηνεται να συντηρει στα ρεπος της , αλλα συγκεκριμενα τα snaps εχουν το μεγαλυτερο μεγεθος στην πακετοποιηση των πακετων.
Επισης πολλες φορες , πακετα εχουν προβλημα. Ενα που ετυχε εμενα ειναι με το προγραμμα lsd που δεν το εβρισκα για opensuse και ειπα να το περασω με snap. Ειχε προβλημα ομως και δεν λυθηκε ποτε απο τον dev του , προβλημα που ειχε να κανει με το snap jail system...(Η λυση που δοθηκε ηταν , βγαλτε το snap package , βαλτε το deb package :P ) . Σιγουρα δεν θα ναι το μονο snap package με καποιου ειδους προβλημα...
 

Με λιγα λογια , καλα τα universal formats , αλλα θελουν δουλεια ακομα και η τακτικη του ubuntu να επιβαλλει το δικο του (snap) , που δεν το λες και το καλυτερο , θα εχει την ιδια τυχη που εχει η διανομη που προσπαθει να μας επιβαλλει ο ρητορας ... δεν θα το χρησιμοποιει στο τελος κανεις !! :)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2020 στις 3:14 ΜΜ, mphxths είπε

To linux (οι διανομες δηλ) κατα κυριο λογο εχουν χαρακτηριστικα τεχνικης φυσης. Δηλαδη ο χρηστης πρεπει να εχει μια σχετικη επαφη με την επιστημη των Η/Υ . Αυτο ειναι και θετικο και αρνητικο. Θετικο γιατι μιας και ολα (σχεδον) ειναι open source , παντα θα υπαρχουν εναλλακτικες , πλαγιες λυσεις , πλουραρισμος , για οτιδηποτε προκυψει , καλη ωρα το ζητημα που πραγματευεται το παρον θεμα.
Απο την αλλη η τεχνικη φυση των διανομων , αποτελει και εμποδιο για την εξαπλωση του λινουξ σαν desktop λειτουργικο , στους πιο "απλους" χρηστες. Δεν ειναι με λιγα λογια ευχρηστο και ευ-συντηρητο για την μαζα. Υπαρχουν διανομες που προσπαθουν να γινουν πιο προσιτες και πρεπει να τους δωσουμε τα ευσημα αλλα παντα θα υπαρχει αυτος ο "τεχνικος" χαρακτηρας που θα απαιτει ενα μινιμουμ επιπεδο γνωσεων.
Οσον αφορα τα snaps , απο τα οποια ξεκινησε αυτη η συζητηση , οπως αναφερθηκε , δεν ειναι και τρελο βημα μπροστα. Εγω ειμαι υπερ των universal formats , γιατι μπορεις ευκολα να βρεις πακετο για την διανομη σου που η ιδια η διανομη δεν ψηνεται να συντηρει στα ρεπος της , αλλα συγκεκριμενα τα snaps εχουν το μεγαλυτερο μεγεθος στην πακετοποιηση των πακετων.
Επισης πολλες φορες , πακετα εχουν προβλημα. Ενα που ετυχε εμενα ειναι με το προγραμμα lsd που δεν το εβρισκα για opensuse και ειπα να το περασω με snap. Ειχε προβλημα ομως και δεν λυθηκε ποτε απο τον dev του , προβλημα που ειχε να κανει με το snap jail system...(Η λυση που δοθηκε ηταν , βγαλτε το snap package , βαλτε το deb package :P ) . Σιγουρα δεν θα ναι το μονο snap package με καποιου ειδους προβλημα...
 

Με λιγα λογια , καλα τα universal formats , αλλα θελουν δουλεια ακομα και η τακτικη του ubuntu να επιβαλλει το δικο του (snap) , που δεν το λες και το καλυτερο , θα εχει την ιδια τυχη που εχει η διανομη που προσπαθει να μας επιβαλλει ο ρητορας ... δεν θα το χρησιμοποιει στο τελος κανεις !! :)

Διαφωνώ κάθετα. Η κόρη μου χρησιμοποιεί ubuntu από 4χρονών, μια χαρά το χρησιμοποιούσε δεν κόλλαγε πουθενά! Ο 70χρονος γείτονας που έκανε μόνο χρήση mail και σερφάρισμα στο car.gr μια χαρά χρησιμοποιούσε xubuntu, για καιρό μέχρι που η αρχαιολογία που είχε για pc τα 'φτυσε και ο τεχνικός στο refurbished που πήρε του πέρασε win, και μου περιέγραφε πόσο είχε βολευτεί με αυτό που του είχα βάλει εγώ... Όλα τα κάνεις πλέον, πολύ εύκολα. Η μόνη δυσκολία συνίσταται στο να μην βρίσκεις κλειστές εφαρμογές, αν είσαι επαγγελματίας και η δουλειά σου εξαρτάται από αυτές και ότι δεν βγάζουν οι εταιρείες drivers της προκοπής. Αλλά αυτά αποτελούν άλλου παπά ευαγγέλιο δεν έχουν να κάνουν με την τεχνική εξοικείωση των χρηστών!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...