Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)


polazava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/8/2020 στις 3:14 ΜΜ, mphxths είπε

Δεν ειναι με λιγα λογια ευχρηστο και ευ-συντηρητο για την μαζα.

 

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Η κόρη μου χρησιμοποιεί ubuntu από 4χρονών, μια χαρά το χρησιμοποιούσε δεν κόλλαγε πουθενά! Ο 70χρονος γείτονας που έκανε μόνο χρήση mail και σερφάρισμα στο car.gr μια χαρά χρησιμοποιούσε xubuntu

Η κορη σου ειχε χρησιμοποιησει windows ? Μαλλον οχι. Η πλειοψηφια των χρηστων δεν ειναι 4χρονα χωρις προηγουμενη εμπειρια/εξοικειωση σε αλλο λειτουργικο. Ο γειτονας σου (και η κορη σου) το συντηρει μονος του σε οποιοδηποτε προβλημα προκυψει ? Ουτε καν αυτα τα δυο ατομα που ανεφερες δεν το εγκατεστησαν μονοι τους. Με απλη χρηση σπανια να προκυψει προβλημα. Αν αρχισεις να χρησιμοποιεις περισσοτερο περιπλοκες εφαρμογες , παιχνιδια κλπ τοτε προκυπτουν ιστοριες.

Υπο προυποθεσεις καποιες διανομες ειναι ευχρηστες μεχρι ενος σημειου. Ισως και ευ-συντηρητες. Οχι ομως ολες και οχι οι περισσοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο είναι το θέμα άλλο λέτε. Το πειρατε και το ξεχειλώσατε. Κατά τα άλλα εγώ χαλώ τα θέματα. Συνεχίστε τις αψιμαχίες και τις απόψεις σας. Μια χαρά έχει εγκαταστήσει κόσμος άσχετος Linux και Ούτε καν τις διανομές που του προτείνετε και φαντάζεστε και μια χαρά είναι ευχαριστημένος. 

 

Προς τι οι κόντρες εφόσον λύσαμε το θέμα. Καλύτερα να πει κάθε ένας την εμπειρία του με το chromium. Ουπς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Άλλο είναι το θέμα άλλο λέτε. Το πειρατε και το ξεχειλώσατε. Κατά τα άλλα εγώ χαλώ τα θέματα. Συνεχίστε τις αψιμαχίες και τις απόψεις σας. Μια χαρά έχει εγκαταστήσει κόσμος άσχετος Linux και Ούτε καν τις διανομές που του προτείνετε και φαντάζεστε και μια χαρά είναι ευχαριστημένος. 

Προς τι οι κόντρες εφόσον λύσαμε το θέμα. Καλύτερα να πει κάθε ένας την εμπειρία του με το chromium. Ουπς! 

To οτι εισαι τρολ απο τα λιγα ειναι πλεον γνωστο. Γιατι προσπαθεις ακομα να το επιβεβαιωσεις ? Ουπς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Άλλο είναι το θέμα άλλο λέτε.

 

14 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κατά τα άλλα εγώ χαλώ τα θέματα.

Ενω εσυ θες να μας πεις εισαι παντα μεσα στο θεμα; 🤣

Σε ποσα ασχετα  ποστ εχεις μπει παλια και νεα σχετικα και μη  και σε ολα λες την ιδια λεξη......ξερουε ολοι ποια ειναι αυτη ;) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Ενω εσυ θες να μας πεις εισαι παντα μεσα στο θεμα; 🤣

Σε ποσα ασχετα  ποστ εχεις μπει παλια και νεα σχετικα και μη  και σε ολα λες την ιδια λεξη......ξερουε ολοι ποια ειναι αυτη ;) 🤣

Οχι δεν ξερουμε ολοι. Για πες μας. Και πες μας επισης ποσο τρολ ειμαι εγω και ποσο ο ρητορας που προσπαθεις να του κανεις πλατες. 

Αλλο να ξεφευγει το θεμα απο ολους και αλλο να υπαρχουν θεματα του στυλ "ειμαι αρχαριος , ποια διανομη να βαλω ? " , "Εχω Mint , πως να βαλω chromium ?" , "Γεια σας δεν μπορω να περασω τον ταδε driver στην διανομη μου" , "Γεια σας , δεν μπουταρει η διανομη μου , τι φταιει ?" ... και ο κολλητος σου να απανταει σε ολα αυτα "Βαλε Artix".

Aν δεν ξερεις την διαφορα μεταξυ του "ειμαι τρολ" και του "ξεφυγε το θεμα" , πες μου να στην αναλυσω. Δεν ειναι ντροπη. Δεν κρινω. Κανεις δεν γεννηθηκε με ολες τις γνωσεις.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οχι δεν ξερουμε ολοι. Για πες μας. Και πες μας επισης ποσο τρολ ειμαι εγω και ποσο ο ρητορας που προσπαθεις να του κανεις πλατες.

....

Έπεσες να τον φας τον άνθρωπο αλλά βασικά έκανε λάθος στο quote. Δες το ποιο προσεκτικά, αυτό που φαίνεται να λες εσύ δε το έγραψες εσύ. Στο ρήτορα αναφερόταν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imvrios είπε

Έπεσες να τον φας τον άνθρωπο αλλά βασικά έκανε λάθος στο quote. Δες το ποιο προσεκτικά, αυτό που φαίνεται να λες εσύ δε το έγραψες εσύ. Στο ρήτορα αναφερόταν.

Ναι οντως , αλλα εκανε λαθος παραθεση και μπερδευει. Σορρυ @ConstantineP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι οντως , αλλα εκανε λαθος παραθεση και μπερδευει. Σορρυ @ConstantineP

Συχγωρεμενος ;)  Ωχχ τωρα ειδα το δευτερο quote, πως εγινε αυτο ρε παιδια? πως γινετε να παρω ενα σχολιο  απο καποιον και να μπει αλλο ακυρο ονομα? 😅

Ξαναδοκιμασα σε επεξεργασια το ιδιο σχολιο και παλι μπαινει το δικο σου ονομα @mphxths lol 🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Ξαναδοκιμασα σε επεξεργασια το ιδιο σχολιο και παλι μπαινει το δικο σου ονομα @mphxths lol 🤣

Ξεκαθαρα με εχεις αχτι , τι να λεμε. Εγινες τσιρακι του τρολ. Αλλαξε και την υπογραφη σου να αντικατροπτιζει την αληθεια. Εκει που λεει "Manjaro Gnome" να λεει "Artix". ;)

EDIT --- EDIT
Για να ειμαστε και λιγο εντος θεματος. Δοκιμαζα προχτες το Solus. Ωραια διανομη που εχει φτιαξει και το Budgie. Η εν λογω διανομη λοιπον δεν εχει το chromium στα ρεπος της. Καθολου. Εχει ενα app store οπου εκει σου δινει την δυνατοτητα να εγκαταστησεις 3rd party apps , οπως teamviewer , viber , skype , chrome
Δηλαδη ειτε θα παιξεις με chrome απο το store της διανομης , γιατι μιας και εχει δικο του package manager δεν μπορεις να παιξεις με deb/rpm πακετα του chrome , ειτε θα παιξεις με snaps/flatpaks.
Απο την αλλη εχει πακετα στα ρεπος που δεν περιμενα , π.χ. το lsd που σπανια το βρισκω σε ρεπος μη-arch-based διανομων , οπως επισης και το mpc-qt που ηταν μια προσπαθεια αναβιωσης του mpc-hc απο τα windows αλλα απο ενα σημειο και μετα παρατηθηκε το προτζεκτ και ειτε το compile-αρεις απο μονος σου ειτε το βρισκεις στο AUR μονο.
Και ενω εχει αυτα τα πακετα , δεν εχει το chromium...λιγο ακυρη φιλοσοφια.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Η κορη σου ειχε χρησιμοποιησει windows ? Μαλλον οχι. Η πλειοψηφια των χρηστων δεν ειναι 4χρονα χωρις προηγουμενη εμπειρια/εξοικειωση σε αλλο λειτουργικο. Ο γειτονας σου (και η κορη σου) το συντηρει μονος του σε οποιοδηποτε προβλημα προκυψει ? Ουτε καν αυτα τα δυο ατομα που ανεφερες δεν το εγκατεστησαν μονοι τους. Με απλη χρηση σπανια να προκυψει προβλημα. Αν αρχισεις να χρησιμοποιεις περισσοτερο περιπλοκες εφαρμογες , παιχνιδια κλπ τοτε προκυπτουν ιστοριες.

Υπο προυποθεσεις καποιες διανομες ειναι ευχρηστες μεχρι ενος σημειου. Ισως και ευ-συντηρητες. Οχι ομως ολες και οχι οι περισσοτερες.

Ευχρηστότατες ρε Μπήχτη! <μιλάμε για τις ανθρώπινες, όχι τίποτα...arch based!!!>
Πρώτα από όλα αν έχεις προηγούμενη εμπειρία με Λ/Σ υπάρχει ένα learning curve 1-2 ημερών, μετά κομπλέ.
Άλλωστε ούτε η κόρη μου ούτε ο γείτονας τα συντηρούσαν μόνοι τους, αλλά ούτε και τα windows τα εγκατέστησε μόνος του ο γείτονας, ούτε τα συντηρούσε μόνος του σε ότι πρόβλημα προέκυπτε, εμένα φώναζε ε, του έβαλα xubuntu και δεν με ξαναφώναξε. Το βασικό του πρόβλημα ήταν ότι με κάτι πονηρά που έμπαινε να βλέπει κόλλαγε όλο ιούς, ε, από αυτό γλίτωσε και το μάτι του άνοιγε και ιούς δεν κόλλαγε :)
Για τις περίπλοκες εφαρμογές ΝΑΙ έχεις δίκιο, αλλά σε αυτό δεν φταίνε οι διανομές, φταίνε ότι δεν βγάζουν παιχνίδια και εφαρμογές για linux, ή βγάζουν και θέλει ένα κάρο εντολές για να τις εγκαταστήσεις (πχ Matlab που θυμάμαι έπρεπε να έχεις μάστερ στο τερματικό) ή η ανακολουθία με τις διάφορες μορφές πακέτων...Αυτά είναι τεχνικής φύσεως θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την ευχρηστία των διανομών, απαιτείται εξοικείωση ή κατά περίπτωση τεχνική επάρκεια των χρηστών γιατί υπάρχει εγγενής πλουραλισμός και διαμετρικά αντίθετες επιλογές στον χώρο του linux...Και αυτό όμως, αλλουνού παπά ευαγγέλιο είναι, και όχι ότι το linux δεν είναι εύκολο. Τώρα να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα, αν θες την ανοίγουμε!


 

ΥΓ. Δεν παίζω παιγνίδια, αλλά πάντωνες (πυργιώτικο) τελευταία φορά που κοίταξα στο Steam πάταγες download-play και έπαιζε άψογα μια πλειάδα παιγνιδώνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πρώτα από όλα αν έχεις προηγούμενη εμπειρία με Λ/Σ υπάρχει ένα learning curve 1-2 ημερών, μετά κομπλέ.

Aναλογως ποση ηταν αυτη η προηγουμενη εμπειρια. Αν μιλαμε για ανθρωπους που δουλευαν windows για χρονια , το learning curve δεν ειναι 1-2 ημερων. Εδω βγαλανε το start menu στα windows 8 και δεν προλαβαιναμε τα εγκεφαλικα στους windows users. Εχω αλλαξει θεση σε εικονιδιο σε windows και ο χρηστης νομιζε οτι αλλαξε ολο το λειτουργικο.Και μου λες οτι αυτος ο windows user θα παει σε gnome 3 και θα το συνηθισει σε 2 μερες? Ουτε καν. Υπαρχουν χρηστες και χρηστες , πολλων ηλικιων , αντιληπτικης ικανοτητας , εξυπναδας , γνωσης αγγλικων , γνωσης Η/Υ κλπ.
Για αυτο εγραψα "υπο προυποθεσεις". Οπου προυποθεσεις ειναι ολα αυτα που γραφω + το xfce/cinnamon/mate και λοιπα γραφικα που θυμιζουν καπως windows...
 

53 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Άλλωστε ούτε η κόρη μου ούτε ο γείτονας τα συντηρούσαν μόνοι τους, αλλά ούτε και τα windows τα εγκατέστησε μόνος του ο γείτονας, ούτε τα συντηρούσε μόνος του σε ότι πρόβλημα προέκυπτε

Επιασες ακραιες κατηγοριες χρηστων. Πιασε εναν μεσο χρηστη , δωστου ενα σιντι με λινουξ διανομη (διαλεξε αυτην με την πιο ευκολη εγκατασταση) και ενα με windows installation. Και πες του ξεκινα την εγκατασταση , μην με ρωτησεις τιποτα , ο,τι καταφερεις απο μονος σου. Με το χερι στην καρδια , με ποιο λειτουργικο πιστευεις εχει περισσοτερες πιθανοτητες ? Μην ξεχνας οτι μετα την εγκατασταση , τα windows , ρυθμιζουν τα παντα μονα τους , μπουταρεις δουλεψες. Σε οποιαδηποτε διανομη κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει καποια εκ των υστερων ρυθμιση απο τον χρηστη.
Οσο για την συντηρηση , στα windows για να παει κατι τελειως στραβα πρεπει να φταιει ειτε ο χρηστης (να ειναι πολυ ζωον) ειτε προβληματικο hardware. Στο λινουξ μπορει κατι να παει στο διαολο πολυ πιο ευκολα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια απο τον χρηστη :)
 

53 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΥΓ. Δεν παίζω παιγνίδια, αλλά πάντωνες (πυργιώτικο) τελευταία φορά που κοίταξα στο Steam πάταγες download-play και έπαιζε άψογα μια πλειάδα παιγνιδώνε!

1ον ειναι καταντια να μπορεις να παιζεις παιχνιδια μεσω steam μονο (εννοω απροβληματιστα) , 2ον δεν παιζουν ολα σε λινουξ στο steam οποτε απλα ευχεσαι το αγαπημενο σου παιχνιδι να εχει linux support εκει περα ? 3ον τελευταια φορα που κοιταξα , ακομα παλευαμε με το optimus :)
 

55 λεπτά πριν, mechpanos είπε

<μιλάμε για τις ανθρώπινες, όχι τίποτα...arch based!!!>

Υπαρχουν τριων κατηγοριες διανομων. 1. οι ανθρωπινες , 2. οι arch-based , 3. οι απολυτες (Artix) :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα που ειχα χρονια(5-6 τουλαχιστον) να ασχοληθω με οτιδηποτε linuxοειδες και μ'αρεσει η Arch αν και με ψιλοπαιδευει μ'αρεσει εχω θεμα??? 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Εμενα που ειχα χρονια(5-6 τουλαχιστον) να ασχοληθω με οτιδηποτε linuxοειδες και μ'αρεσει η Arch αν και με ψιλοπαιδευει μ'αρεσει εχω θεμα??? 🤣🤣

Aν δεν ειναι Artix , θα εχεις θεμα συντομα απο γνωστο τρολ του ινσομνια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope,it's not artix. Π.χ. εβαλα σε ενα rugged κινεζοtablet πρωην windows το τελευταιο mint,καλο,χρυσο αλλα αχρωμο ρε παιδι μου,εαν δεν χτυπαει και λιγο καλα στο ματι δεν αξιζει.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πιασε εναν μεσο χρηστη , δωστου ενα σιντι με λινουξ διανομη (διαλεξε αυτην με την πιο ευκολη εγκατασταση) και ενα με windows installation. Και πες του ξεκινα την εγκατασταση , μην με ρωτησεις τιποτα , ο,τι καταφερεις απο μονος σου. Με το χερι στην καρδια , με ποιο λειτουργικο πιστευεις εχει περισσοτερες πιθανοτητες ? Μην ξεχνας οτι μετα την εγκατασταση , τα windows , ρυθμιζουν τα παντα μονα τους , μπουταρεις δουλεψες. Σε οποιαδηποτε διανομη κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει καποια εκ των υστερων ρυθμιση απο τον χρηστη.

Ωραίο case study θα βάλω κανένα πειραματόζωο να κάνουμε εγκατάσταση να δούμε! Θα βάλω έναν που δεν έχει εγκαταστήσει ποτέ ούτε windows ούτε Linux, σε ένα virtualbox vm, θα σεταριστούν 2 vm από εμένα με ίδια specs να κάνουν boot από τα αντίστοιχα iso, και θα καταγράψω αντιδράσεις.

1. Εγκατάσταση Windows 10.

2. Εγκατάσταση mint, Ubuntu ή άλλης διανομής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...