Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα απαιτεί την αρχική συσκευασία για την εγγύηση προϊόντος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα ένα smartwatch στο οποίο 10 μήνες μετά προέκυψε πρόβλημα μπαταρίας. Πιο συγκεκριμένα η μπαταρία εξαντλείται 5 λεπτά μετά την φόρτιση ενώ κανονικά κρατούσε γύρω στις 2 εβδομάδες.

Η πρώτη ερώτησή μου είναι αν με καλυπτει η εγγύηση για κάτι τέτοιο, γιατί τους έχω ικανούς για όλα...

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο κατάστημα και μου είπαν πως απαιτούν την αρχική συσκευασία για να εφαρμόσουν την εγγύηση. Στην εύλογη ένστασή μου ως προς αυτό, μου είπαν πως πρώτον το απαιτεί ο κατασκευαστής και δεύτερον το γράφει στους όρους του καταστήματος.

Έψαξα και βρήκα τους όρους και όντως το γράφει. Το ερώτημα που τίθεται είναι αν οι όροι αυτοί είναι σύννομοι.

Παραθέτω τους όρους και τον σύνδεσμο:

Σημαντικό: Στην περίπτωση αποστολής ενός προϊόντος στην εταιρεία μας για προώθηση του σε ένα εξουσιοδοτημένο service - στα πλαίσια της after sales υποστήριξης που παρέχουμε - θα πρέπει το προϊόν να αποσταλλεί στην αυθεντική του συσκευασία - την συσκευασία αγοράς του - και με τα παρελκόμενα τα οποία περιείχε για να γίνει δεκτό. Σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε ενέργειες προώθησης του στα αντίστοιχα εξουσιοδοτημένα service ή/και προμηθευτές μας. Υπενθυμίζουμε πως αυτή η απαίτηση περιέχεται και στους όρους εγγύησης που ορίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής.

Πηγή: https://tokinito.gr/terms-of-use

Μια τελευταία απορία είναι τι προβλέπεται από την νομοθεσία για τα μεταφορικά, καθώς μου είπαν πως με επιβαρύνουν.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Αγόρασα ένα smartwatch στο οποίο 10 μήνες μετά προέκυψε πρόβλημα μπαταρίας. Πιο συγκεκριμένα η μπαταρία εξαντλείται 5 λεπτά μετά την φόρτιση ενώ κανονικά κρατούσε γύρω στις 2 εβδομάδες.

Η πρώτη ερώτησή μου είναι αν με καλυπτει η εγγύηση για κάτι τέτοιο, γιατί τους έχω ικανούς για όλα...

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο κατάστημα και μου είπαν πως απαιτούν την αρχική συσκευασία για να εφαρμόσουν την εγγύηση. Στην εύλογη ένστασή μου ως προς αυτό, μου είπαν πως πρώτον το απαιτεί ο κατασκευαστής και δεύτερον το γράφει στους όρους του καταστήματος.

Έψαξα και βρήκα τους όρους και όντως το γράφει. Το ερώτημα που τίθεται είναι αν οι όροι αυτοί είναι σύννομοι.

Παραθέτω τους όρους και τον σύνδεσμο:

Σημαντικό: Στην περίπτωση αποστολής ενός προϊόντος στην εταιρεία μας για προώθηση του σε ένα εξουσιοδοτημένο service - στα πλαίσια της after sales υποστήριξης που παρέχουμε - θα πρέπει το προϊόν να αποσταλλεί στην αυθεντική του συσκευασία - την συσκευασία αγοράς του - και με τα παρελκόμενα τα οποία περιείχε για να γίνει δεκτό. Σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε ενέργειες προώθησης του στα αντίστοιχα εξουσιοδοτημένα service ή/και προμηθευτές μας. Υπενθυμίζουμε πως αυτή η απαίτηση περιέχεται και στους όρους εγγύησης που ορίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής.

Πηγή: https://tokinito.gr/terms-of-use

Μια τελευταία απορία είναι τι προβλέπεται από την νομοθεσία για τα μεταφορικά, καθώς μου είπαν πως με επιβαρύνουν.

Αγοράζοντας, δεν συμφωνήσες με τους όρους ?

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έτσι είναι.

Χαραμίζω ολόκληρη αποθήκη σχεδόν (με ελάχιστο χώρο για λοιπή αποθήκευση) για να κρατάω εκεί συσκευασίες κούτες, μανιουαλς, έως κ αμπαλαρισμα σχεδόν ...για τουλάχιστον χρόνο (εάν μπορώ κ δύναται να καταλάβω ότι δεν συντρέχει λόγος-πχ καλή/στιβαρή κατασκευή κλπ... ίσως κ λιγότερο) για οτιδήποτε αγοράζω πλέον (ειδικά online).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Μια τελευταία απορία είναι τι προβλέπεται από την νομοθεσία για τα μεταφορικά, καθώς μου είπαν πως με επιβαρύνουν.

Ναι τα μεταφορικά ΠΡΟΣ το σημείο που θα το δώσεις είναι δικά σου

ΑΠΟ αυτό προς εσένα - εφόσον το είχες πάρει στο σπίτι νομίζω είναι δικά τους

ΥΓ:

Όταν λέμε προς το σημείο που θα το δώσεις, αν το πηρες πχ από τον κοστόβολο και αυτός το στείλει στο service, μιλάμε για τα μεταφορικά προς τον κοτσόβολο (αν δε το πας ο ίδιος), όχι προς το service.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί το γράφουν και στις αποδείξεις

(και το θεωρώ παράλογο ως απαίτηση, δίχως καμία βάση - παρά μόνο αν μπορεί να το δικαιολογήσει κάποιος ως μέτρο προστασίας κατά την ταχυδρομική αποστολή. Αν το πάει κάποιος στο service ο ίδιος όμως, δεν απαιτείται)

 

image.png.c8b5d94bbc3416de680c039a533332b8.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Αγόρασα ένα smartwatch στο οποίο 10 μήνες μετά προέκυψε πρόβλημα μπαταρίας. Πιο συγκεκριμένα η μπαταρία εξαντλείται 5 λεπτά μετά την φόρτιση ενώ κανονικά κρατούσε γύρω στις 2 εβδομάδες.

Η πρώτη ερώτησή μου είναι αν με καλυπτει η εγγύηση για κάτι τέτοιο, γιατί τους έχω ικανούς για όλα...

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο κατάστημα και μου είπαν πως απαιτούν την αρχική συσκευασία για να εφαρμόσουν την εγγύηση. Στην εύλογη ένστασή μου ως προς αυτό, μου είπαν πως πρώτον το απαιτεί ο κατασκευαστής και δεύτερον το γράφει στους όρους του καταστήματος.

Έψαξα και βρήκα τους όρους και όντως το γράφει. Το ερώτημα που τίθεται είναι αν οι όροι αυτοί είναι σύννομοι.

Παραθέτω τους όρους και τον σύνδεσμο:

Σημαντικό: Στην περίπτωση αποστολής ενός προϊόντος στην εταιρεία μας για προώθηση του σε ένα εξουσιοδοτημένο service - στα πλαίσια της after sales υποστήριξης που παρέχουμε - θα πρέπει το προϊόν να αποσταλλεί στην αυθεντική του συσκευασία - την συσκευασία αγοράς του - και με τα παρελκόμενα τα οποία περιείχε για να γίνει δεκτό. Σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε ενέργειες προώθησης του στα αντίστοιχα εξουσιοδοτημένα service ή/και προμηθευτές μας. Υπενθυμίζουμε πως αυτή η απαίτηση περιέχεται και στους όρους εγγύησης που ορίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής.

Πηγή: https://tokinito.gr/terms-of-use

Μια τελευταία απορία είναι τι προβλέπεται από την νομοθεσία για τα μεταφορικά, καθώς μου είπαν πως με επιβαρύνουν.

Από περιέργεια. Ποιο smartwatch είναι; Τέτοια συμπεριφορά έχει εκδηλώσει το huawei gt 2 που είχα πάρει τον Μαρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συσκευασία πρέπει να υπάρχει, δεν θα βάλεις την συσκευή μέσα σε φάκελο.

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις την αυθεντική συσκευασία, πρώτη φορά ακούω τέτοιο όρο.

Το ότι μπορεί να ζητήσει η εταιρεία τα παρελκόμενα (καλώδια) έχει μια λογική, υπό την έννοια ότι μπορεί να σου αντικαταστήσει ολόκληρο το πακέτο.

Αλλά και πάλι δεν μπορεί να σου αρνηθεί αντικατάσταση.

Πολλές εταιρείες αν δεν τους δώσεις τον φορτιστή, σου κάνουν αντικατάσταση αφαιρώντας τον από το κουτί τους...

Ολα τα υπόλοιπα νομίζω ότι είναι καταχρηστικοί όροι και μπορείς να τους καταγγείλεις στον συνήγορο του καταναλωτη.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστους οτι θα τους κανεις καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη, ελεος τι αλλο θα ακουσουμε σε αυτη την χωρα, δηλαδη αν σε ενα χρονο καποιος αγορασει 10 συσκευες θα πρεπει να εχει μια ντουλαπα μονο για τις συσκευασιες; Και σε 2 χρονια που θα εχει αγορασει και αλλες, και αλλη ντουλαπα απλα για τα κουτια;

Προφανως οι τυποι (η η ιδια η εταιρεια) θελουν να τα ξαναπουλησουν σαν refurbished και δεν θελουν το εξτρα κοστος της συσκευασιας. Δικο τους προβλημα, δεν θυμαμαι να εχω διαβασει πουθενα στο νομικο πλαισιο Ελλαδας και Ε.Ε αυτο με τα κουτια.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Παντού και πάντα ισχύει αυτό, δεν είναι καινούργιο και δεν είναι Ελληνικό, πάντα κρατάμε την συσκευασία ......

Ποτε μου δεν μου εχουν ζητησει συσκευασια οτι και αν εχω επιστρεψει, ακομα και 2 καρτες γραφικων που ηταν 400-500ε η καθε μια.

Επισης δεν ισχυει τιποτα αν δεν υπαρχει στην νομοθεσια. Ο καθενας στους ορους μπορει να γραφει οτι θελει, δεν τον καλυπτει νομικα ομως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο αλλά το έχω ξανακούσει κι εγώ. Λογικά είναι για προστασία κατά την αποστολή όπως γράφτηκε, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.

Καλό που σου καλύπτουν τη μπαταρία μετά από 10 μήνες, σε κάποια προϊόντα νομίζω είναι εξάμηνο, αλλά μήπως να έβλεπες αν είναι κάτι απλό να την άλλαζες μόνος του ή σε κάποιο άλλο κατάστημα και να ξεμπέρδευες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αρκετοί το γράφουν και στις αποδείξεις

(και το θεωρώ παράλογο ως απαίτηση, δίχως καμία βάση - παρά μόνο αν μπορεί να το δικαιολογήσει κάποιος ως μέτρο προστασίας κατά την ταχυδρομική αποστολή. Αν το πάει κάποιος στο service ο ίδιος όμως, δεν απαιτείται)

image.png.c8b5d94bbc3416de680c039a533332b8.png

Στην απόδειξη, ένα έγγραφο που παίρνεις μετά την συμφωνία για συναλλαγή, μπορεί να γράφει και τον εθνικό ύμνο. Δεν έχει καμία απολύτως σημασία .  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Παντού και πάντα ισχύει αυτό, δεν είναι καινούργιο και δεν είναι Ελληνικό, πάντα κρατάμε την συσκευασία ......

Δηλαδή αν αγοράσεις ψυγειοκαταψύκτη 4μ ύψος, φούρνο και πλυντήριο, κρατάς και τα κουτιά τους;

Θα έπρεπε να υπάρχει ειδική αποθήκη για τα κουτιά. Ποτέ δεν μου χρειάστηκε κάτι τέτοιο.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...