Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα απαιτεί την αρχική συσκευασία για την εγγύηση προϊόντος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι να ναι πραγματικά. Μου θύμισε κάτι παλικάρια στο πλαίσιο πριν 15 χρόνια που ζητούσαν κουτιά και τους πετούσα κάτι ατάκες «τα έφαγε ο σκύλος μου» και το βούλωναν. Δεν το ξέραμε βρε ελληναράδες «επαγγελματίες» να νοικιάζουμε δεύτερο σπίτι για να κρατάμε όλα τα κουτιά από τις συσκευές μας.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Χανεις το νοημα και το νοημα ειναι πως στο τελος ΟΛΟΙ σε καλυπτουν 2 χρονια. Το γιατι ειναι ευκολο, ΕΓΩ δεν χρειαζεται να αποδειξω κατι, ΕΚΕΙΝΟΙ πρεπει να το αποδειξουν και φυσικα δεν μπορουν οποτε τι λεμε τωρα;

Με εχουν καλυψει με καρτες γραφικων, τηλεορασεις, σεσουαρ, ηχεια, ενισχυτες μεχρι και ψυγειο.

Τωρα απο εκει και περα αν εσυ θελεις να εχεις 1 χρονο εγγυηση δεν βλεπω το κακο καπου.

Εγώ θέλω υποχρεωτική εμπορική εγγύηση με ελάχιστη διάρκεια 2 χρόνια. Εγώ δεν αγοράζω τίποτα με λιγότερο από 2 χρόνια εμπορική εγγύηση. Εσύ πουλάς τσαμπουκά και σου κάνουν την χάρη (και καλά κάνεις, και εγώ έτσι κάνω). Όμως το τι ισχύει με βάση τον νόμο, είναι άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Ρε παιδιά, για το θεό δηλαδή: 

Αρχικά ξεκινάμε με το άρθρο 5 που ορίζει την νομική εγγύηση του προιόντος και έπειτα είναι το άρθρο 5α. που ορίζει την εγγύηση συγκεκριμένα και έπειτα το 5β που ορίζει τις υποχρεώσεις του πωλήτη του παραγωγού στα πλαίσια της εγγύησης. 

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/nomos-4512-2018-fek-5a-17-1-2018-2.html

πηγαινε στο αρθρο 103

θα δεις λοιπον που σου εξηγει αναλυτικα τι ειναι η νομιμη (αρθρο 5) τι η εμπορικη (5α) και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του εμπορου οσο αφορα Οδηγίες χρήσης και τεχνική υποστήριξη μετά την πώληση (5β)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Δεν ξέρω τι δίκες κέρδισες αφού σε ένα δικαστήριο παίζουν πολλοί παράμετροι ρόλο και σίγουρα δεν είμαι νομικός για να ξέρω. Ωστόσο, με μεγάλη σιγουριά μπορώ να πω πως τις δίκες τις κέρδισες για άλλο λόγο και σίγουρα όχι για την εφαρμογή της νομοθεσίας κατά γράμμα. Αυτό είναι δικό σου θέμα, αλλά δεν μπορείς να αναφέρεις πράγματα που δεν ισχύουν δίνοντα μια απόδειξη την οποία στην έχω παρουσίασει παραπάνω σαν οδηγία της Ε.Ε. 

Επίσης, με μια εύκολη αναζήτηση: 

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4512-2018/arthro-103-nomos-4512-2018

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να δείξεις, αλλά είναι προφανές ότι κάπου, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά και αναλωνόμαστε με άρθρα επί άρθρων για να σου δείξω το προφανές. Ότι όλα τα ηλεκτρονικά αγαθά, στην γενική περίπτωση, καλύπτονται απο εγγύηση 2 χρόνων, και η σειρά που προχωράει η εγγύηση είναι η εξής: 

α. επισκευή,

β. αντ/ση σε περίπτωση αδυναμίας επισκευής,

γ. αποζημίωση ή σπιτροφή ποσού σε περίπτωση μη δυνατής αντ/σης της συσκευής. 

Τις κέρδισα βάση του 3043/2002 και τις 2.

Επίσης το άρθρο που παραθέτεις έχει αντικατασταθεί. Δες εδώ:

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/339268/nomos-4512-2018

Τίποτα δεν έχει "υποχρεωτική" εμπορική εγγύηση 2 χρόνια. Και η νομική είναι με βάση την απόδειξη...

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Λογικό, δεν εννοούσα τέτοιες περιπτώσεις όπως έγραψα πιο πάνω.

Μα δεν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο, δεν υπάρχει "εγγύηση" 2 χρόνια. Δεν μπορεί να γίνει αγωγή για < 2 χρόνια εμπορική εγγύηση, δεν υπάρχει νόμος για την βασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Ότι να ναι πραγματικά. Μου θύμισε κάτι παλικάρια στο πλαίσιο πριν 15 χρόνια που ζητούσαν κουτιά και τους πετούσα κάτι ατάκες «τα έφαγε ο σκύλος μου» και το βούλωναν. Δεν το ξέραμε βρε ελληναράδες «επαγγελματίες» να νοικιάζουμε δεύτερο σπίτι για να κρατάμε όλα τα κουτιά από τις συσκευές μας.

Ενώ όταν θα χρειαστεί να μετακομίσεις δεν θα χρειαστεί να ψάξεις να βρεις κουτιά με αφρολέξ για να βάλεις και να μεταφέρεις με ασφάλεια τις ηλεκτρικές συσκευές σου. Εντάξει δεν είπαμε να αποθηκεύουμε στα σπίτια κούτες από ψυγεία κουζίνες και πλυντήρια, αλλά το να έχεις κούτες από συσκευές σχετικά  μεσαίου και μικρού μεγέθους χωράνε και στο υπόγειο, μπορει να μην χρειάζεσαι μία συσκευή και να θες να την πουλήσεις σε άλλον, παλι κούτα θα ψάχνεις. 

Και να πω εδώ, ότι δεν το γράφω αυτό για να δώσω δίκιο στις αλυσίδες που ψάχνουν αιτίες για να μην καλύπτουν εγγυήσεις και να ταλαιπωρούν τον καταναλωτή. Και ότι φυσικά το τι θα κάνεις με κάτι που σου ανήκει αλλά και μέσα στο σπίτι σου είναι δικό σου θέμα και δεν αφορά κανέναν άλλον. Αλλά πραγματικά σταματιστε αυτά τα επιχειρήματα περί χώρου γιατί μόνο αστεία είναι και απλά για να έχεις να πεις κάτι για να πας κόντρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Ενώ όταν θα χρειαστεί να μετακομίσεις δεν θα χρειαστεί να ψάξεις να βρεις κουτιά με αφρολέξ για να βάλεις και να μεταφέρεις με ασφάλεια τις ηλεκτρικές συσκευές σου. Εντάξει δεν είπαμε να αποθηκεύουμε στα σπίτια κούτες από ψυγεία κουζίνες και πλυντήρια, αλλά το να έχεις κούτες από συσκευές σχετικά  μεσαίου και μικρού μεγέθους χωράνε και στο υπόγειο, μπορει να μην χρειάζεσαι μία συσκευή και να θες να την πουλήσεις σε άλλον, παλι κούτα θα ψάχνεις. 

Και να πω εδώ, ότι δεν το γράφω αυτό για να δώσω δίκιο στις αλυσίδες που ψάχνουν αιτίες για να μην καλύπτουν εγγυήσεις και να ταλαιπωρούν τον καταναλωτή. Και ότι φυσικά το τι θα κάνεις με κάτι που σου ανήκει αλλά και μέσα στο σπίτι σου είναι δικό σου θέμα και δεν αφορά κανέναν άλλον. Αλλά πραγματικά σταματιστε αυτά τα επιχειρήματα περί χώρου γιατί μόνο αστεία είναι και απλά για να έχεις να πεις κάτι για να πας κόντρα. 

Την γνώμη μου είπα. Έχεις κανένα φορτηγάκι για μετακόμιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/nomos-4512-2018-fek-5a-17-1-2018-2.html

πηγαινε στο αρθρο 103

θα δεις λοιπον που σου εξηγει αναλυτικα τι ειναι η νομιμη (αρθρο 5) τι η εμπορικη (5α) και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του εμπορου οσο αφορα Οδηγίες χρήσης και τεχνική υποστήριξη μετά την πώληση (5β)

Η οποία εμπορική εγγύηση είναι πλέον προαιρετική.

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/339268/nomos-4512-2018#Άρθρο_103|339830

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Η οποία εμπορική εγγύηση είναι πλέον προαιρετική.

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/339268/nomos-4512-2018#Άρθρο_103|339830

ναι το ξερω, το ιδιο αρθρο ειναι :P

απλα υποψη πως προιοντα με διαρκεια ζωης ανω των δυο ετων (εξηγει πως προκυπτει) ο εμπορος πρεπει να μπορει να αποδειξει πως ενημερωθηκε ο καταναλωτης πως δεν υπαρχει εμπορικη εγγυηση στο προιον αλλα και οτι ισχυει και η νομιμη εγγυηση που του παρεχει η ΕΕ. αλλιως μετα πεφτει "δαχτυλακι" ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Την γνώμη μου είπα. Έχεις κανένα φορτηγάκι για μετακόμιση ?

Λες κάτι όμως χωρίς νόημα. Τις αλυσίδες και τα καταστήματα που ταλαιπωρούν τον καταναλωτή χεστα, τα ξέρουμε εδώ και χρόνια τι γίνεται, κούτες όμως θα ψάξεις έτσι κι αλλιώς να βρεις αν μένεις στο ενοίκιο και θα τρέχεις να ψάχνεις συνεχώς κάθε φορά που θα αλλάζεις σπίτι. Δεν πιάνουν ιδιαίτερο χώρο, τις βάζεις στην αποθήκη, υπολογιστής, οθόνη, τηλεόραση, κανένα ηχείο, τίποτα στερεοφωνικά αν έχεις, κανένα γκατζετακι, κανένα αερόθερμο η συσκευή θέρμανσης, κανένα φουρνακι τοστιέρα φριτέζα, καμια παιχνιδοκονσόλα, νομίζω τα είπα όλα που καλύπτουν τον μέσο καταναλωτή που μενει σε ένα μικρό σπίτι και έχουν μεσσαιο προς μικρο μέγεθος.

Για τις αλυσίδες πες ότι θέλεις, αλλά μην γραφουμε ότι να ναι. 

Φορτηγακι δεν έχω, δεν εχει καμία σχέση αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, petasis said:

Μα δεν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο, δεν υπάρχει "εγγύηση" 2 χρόνια. Δεν μπορεί να γίνει αγωγή για < 2 χρόνια εμπορική εγγύηση, δεν υπάρχει νόμος για την βασίσεις.

Αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ στο post μου που απάντησες αρχικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Λες κάτι όμως χωρίς νόημα. Τις αλυσίδες και τα καταστήματα που ταλαιπωρούν τον καταναλωτή χεστα, τα ξέρουμε εδώ και χρόνια τι γίνεται, κούτες όμως θα ψάξεις έτσι κι αλλιώς να βρεις αν μένεις στο ενοίκιο και θα τρέχεις να ψάχνεις συνεχώς κάθε φορά που θα αλλάζεις σπίτι. Δεν πιάνουν ιδιαίτερο χώρο, τις βάζεις στην αποθήκη, υπολογιστής, οθόνη, τηλεόραση, κανένα ηχείο, τίποτα στερεοφωνικά αν έχεις, κανένα γκατζετακι, κανένα αερόθερμο η συσκευή θέρμανσης, κανένα φουρνακι τοστιέρα φριτέζα, καμια παιχνιδοκονσόλα, νομίζω τα είπα όλα που καλύπτουν τον μέσο καταναλωτή που μενει σε ένα μικρό σπίτι και έχουν μεσσαιο προς μικρο μέγεθος.

Για τις αλυσίδες πες ότι θέλεις, αλλά μην γραφουμε ότι να ναι. 

Φορτηγακι δεν έχω, δεν εχει καμία σχέση αυτό. 

Που κολλάνε όλα αυτά που είπα με αυτά που λες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ναι το ξερω, το ιδιο αρθρο ειναι :P

απλα υποψη πως προιοντα με διαρκεια ζωης ανω των δυο ετων (εξηγει πως προκυπτει) ο εμπορος πρεπει να μπορει να αποδειξει πως ενημερωθηκε ο καταναλωτης πως δεν υπαρχει εμπορικη εγγυηση στο προιον αλλα και οτι ισχυει και η νομιμη εγγυηση που του παρεχει η ΕΕ. αλλιως μετα πεφτει "δαχτυλακι" ;)

Γενικά, οι καταναλωτές είμαστε πλέον απροστάτευτοι.. Και δεν κάνουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ θέλω υποχρεωτική εμπορική εγγύηση με ελάχιστη διάρκεια 2 χρόνια. Εγώ δεν αγοράζω τίποτα με λιγότερο από 2 χρόνια εμπορική εγγύηση. Εσύ πουλάς τσαμπουκά και σου κάνουν την χάρη (και καλά κάνεις, και εγώ έτσι κάνω). Όμως το τι ισχύει με βάση τον νόμο, είναι άλλο πράγμα.

Παντα μου κανουν την χαρη; Που να ειμουν και γκομενα με σαμπρελες δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, petasis είπε

Γενικά, οι καταναλωτές είμαστε πλέον απροστάτευτοι.. Και δεν κάνουμε τίποτα.

οχι ακριβως. κανενας δε τολμαει να πει πως ενα προιον δεν εχει εγγυηση γιατι πολυ απλα δε θα το αγορασει κανενας, οποτε ολες οι συσκευες εχουν εστω μια βασικη εγγυηση. ο νομος σου λεει πως η εμπορικη εγγυηση ΔΕΝ μπορει να εχει καταχρηστικους ορους. οποτε αυτο που λενε πχ για τις συσκευασιες παει απατο, δεν μπορεις να ακυρωνεις την εγγυηση επειδη δεν υπαρχει η συσκευασια, δεν ειναι νομιμο.

οποτε μια χαρα καλυμενοι ειμαστε, απλα στην ελλαδα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραματα λογο κουλτουρας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...