Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα απαιτεί την αρχική συσκευασία για την εγγύηση προϊόντος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mαντολες... ετσι απλα

Αγορασα εκτυπωτη, μετα απο δυο μερες τα κακαρωσε, το πηγα πισω χωρις το κουτι, και μεσα σε 5 λεπτα ειχα καινουργιο. Ουτε μα, ουτε μου

Ξεχασα ομως να πω οτι αυτα εγιναν σε πολιτισμενη χωρα και οχι στην μπανανια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εποχες που υπηρχε multirama .Αγοραζω ποντικι και δε δουλευει απο την πρωτη στιγμη .Το επιστρεφω και μου λενε για τη συσκευασια .Τους λεω αφηστε τις πονηριες γιατι ειμαι δικηγορος (μουσι βρβαια) και θα σας τρεξω οσο δεν παιρνει .Σε 2 λεπτα ειχα καινουργιο ποντικι

ΥΓ Τη συσκευασια την ειχα αλλα μου την εσπασαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο ολων ειναι οι τυποι "το αποδεχθηκες με την αγορα, αρα ειναι νομιμο". 
Δεν μπορω να το δικαιολογησω αλλιως παρα μονο οτι ειναι ιδιοκτητες των μαγαζιων που δεν θελουν να κανουν την δουλεια τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Αρκεί βέβαια να υπάρχει νόμος στην Ελλάδα. Αν υπάρχει οδηγία της ΕΕ αλλά δεν έχει "υλοποιηθεί" στην Ελλάδα, δεν ισχύει αν δεν κάνω λάθος.

το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο τυπος εκει. οτι ειναι οδηγια και οχι νομος.

διαλογος:

-πολυ ωραια. γνωρίζετε για την προστασία προσωπικών δεδομένων?
-Φυσικα λέει και την ακολουθουμε.
-Τι αναφέρει;
- η Οδηγια της ΕΕ λεει για το GDPR μπλα μπλ
-συγγνωμη είπατε οδηγια, όχι νόμος, αυτο γιατι το κανετε και οχι το άλλο;

......................................ακρα του τάφου σιωπή.

Μην ψαρώνετε, αυτο που είπες ειναι η πιο καραμέλα που λενε ολοι. δεν νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος) οτι υπάρχει νόμος νόμος κανονικός στην εφημερίδα κυβερνήσεως που ναλέει για το GDPR σαν Ελλαδα. Ειναι η οδηγία που έχει πάει σε όλλα τα Ε.Ε

2 ώρες πριν, petasis είπε

Μα δεν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο, δεν υπάρχει "εγγύηση" 2 χρόνια. Δεν μπορεί να γίνει αγωγή για < 2 χρόνια εμπορική εγγύηση, δεν υπάρχει νόμος για την βασίσεις.

ok οπότε οταν λέει ο laptop δυο χρόνια εγγύηση παω και κάνω μια μυνησάρα γιατί ειναι παράνομοι και πνίγομαι στο τάληρο.
 

δεν ξέρω τι δίκες έχεις κερδίσει και τι πράγμα αλλά μάλλον θα ήσουν ο δικηγόρος αεριτζής. δεν υπάρχει αυτό που γράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Παντα μου κανουν την χαρη; Που να ειμουν και γκομενα με σαμπρελες δηλαδη...

Γενικά συμβαίνει... Μόνο μια φορά δεν έβγαλα άκρη, με το PS3 το χοντρό που χάλαγε το bluray. Ο συνήγορος του καταναλωτή απλά αρχειοθέτησε την υπόθεση (!). Χάλασε και αυτό στους 13 μήνες.

3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

οχι ακριβως. κανενας δε τολμαει να πει πως ενα προιον δεν εχει εγγυηση γιατι πολυ απλα δε θα το αγορασει κανενας, οποτε ολες οι συσκευες εχουν εστω μια βασικη εγγυηση. ο νομος σου λεει πως η εμπορικη εγγυηση ΔΕΝ μπορει να εχει καταχρηστικους ορους. οποτε αυτο που λενε πχ για τις συσκευασιες παει απατο, δεν μπορεις να ακυρωνεις την εγγυηση επειδη δεν υπαρχει η συσκευασια, δεν ειναι νομιμο.

οποτε μια χαρα καλυμενοι ειμαστε, απλα στην ελλαδα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραματα λογο κουλτουρας

Θα σου πω εγώ μία που είπε μηδενική εγγύηση: η ASUS. Δεν μπορώ να ξαναγράψω τι πέρασα με ένα router που είχα αγοράσει από γερμανικό κατάστημα.

Γενικά είναι πρόσφατο, αλλά φοβάμαι τι έχουμε να δούμε.

1 ώρα πριν, great είπε

το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο τυπος εκει. οτι ειναι οδηγια και οχι νομος.

διαλογος:

-πολυ ωραια. γνωρίζετε για την προστασία προσωπικών δεδομένων?
-Φυσικα λέει και την ακολουθουμε.
-Τι αναφέρει;
- η Οδηγια της ΕΕ λεει για το GDPR μπλα μπλ
-συγγνωμη είπατε οδηγια, όχι νόμος, αυτο γιατι το κανετε και οχι το άλλο;

......................................ακρα του τάφου σιωπή.

Μην ψαρώνετε, αυτο που είπες ειναι η πιο καραμέλα που λενε ολοι. δεν νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος) οτι υπάρχει νόμος νόμος κανονικός στην εφημερίδα κυβερνήσεως που ναλέει για το GDPR σαν Ελλαδα. Ειναι η οδηγία που έχει πάει σε όλλα τα Ε.Ε

ok οπότε οταν λέει ο laptop δυο χρόνια εγγύηση παω και κάνω μια μυνησάρα γιατί ειναι παράνομοι και πνίγομαι στο τάληρο.
 

δεν ξέρω τι δίκες έχεις κερδίσει και τι πράγμα αλλά μάλλον θα ήσουν ο δικηγόρος αεριτζής. δεν υπάρχει αυτό που γράφεις

Τι είναι αυτά που λες; Φυσικά και υπάρχει νόμος. Ξεκίνα από τον 4624/2019.

Οι οδηγίες της ΕΕ δεν είναι νόμοι. Πρέπει να γίνουν νόμοι για να ισχύσουν στο κράτος μέλος. Αν μια οδηγία δεν έχει γίνει νόμος, πρέπει να πας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Αν και γενικά οι οδηγίες ενσωματώνονται, ζητά η ΕΕ αναφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αρμενίζαμε στο πέλαγος, αγάπη μου γλυκιααααααά...

Αυτή η σκέψη μου ήρθε, διαβάζοντας όλο το νήμα. 

Πως γίνεται κανείς σας να μην ξέρει γρι από νομικά, και να αντιπαρατίθεστε σε σελίδες επί σελίδων, με παραθέσεις νόμων και συνδέσμων, χωρίς καν να γνωρίζετε απλές νομικές έννοιες και χωρίς φυσικά να είστε σε θέση να καταλάβετε οτιδήποτε, πραγματικα είναι ακατανόητο.

Όλο το νήμα είναι απολύτως ανούσιο και θα έλεγα διασκεδαστικό.

Πρέπει όλοι να καταλάβετε ότι ΜΟΝΟ νομικός μπορεί να σας εξηγήσει και να σας απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Τι είναι αυτά που λες; Φυσικά και υπάρχει νόμος. Ξεκίνα από τον 4624/2019.

Οι οδηγίες της ΕΕ δεν είναι νόμοι. Πρέπει να γίνουν νόμοι για να ισχύσουν στο κράτος μέλος. Αν μια οδηγία δεν έχει γίνει νόμος, πρέπει να πας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.

ναι, ειναι οδηγιες που υπερισχύουν.

η οδηγία έγινε implement to 2018

What's the GDPR compliance deadline?

As of 25 May 2018, all organisations are expected to be compliant with GDPR.

οπότε τι λέμε, οτι μεχρι τις 29-8-2019 δεν γινόταν apply το GDPR στην ελλάδα; και εγω γιατί έτρεχα να κάνω comply σε όλα τα συστήματα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν απευθυνθεί κάποιος στην μητρική εταιρία και τους αναφέρει τη απαίτηση για αρχική συσκευασία,νομίζω,θα βγάλει άκρη.Εκτός και είναι παραεισαγωγές του εμπόρου,οπότε τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και εμείς στα ανταλλακτικά αυτοκινήτων ζητούσαμε την συσκευασία για επιστροφή. 

Για εγγύηση όμως δεν ήταν απαραίτητη η συσκευασία ειδικά αν μιλούσαμε για κάνα συμπλέκτη η φρένα. 

Γενικα όμως για επιστροφή ζητούσαμε συσκευασία πλήρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ακόμα και εμείς στα ανταλλακτικά αυτοκινήτων ζητούσαμε την συσκευασία για επιστροφή. 

Για εγγύηση όμως δεν ήταν απαραίτητη η συσκευασία ειδικά αν μιλούσαμε για κάνα συμπλέκτη η φρένα. 

Γενικα όμως για επιστροφή ζητούσαμε συσκευασία πλήρη. 

Δηλαδη ερχεται καποιος βαζει ενα φιλτρο αερα και περιμενετε πχ να κρατησει το κουτι; Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα, ελπιζω καποιος εστω εκει που δουλευες να το καταλαβαινε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Δηλαδη ερχεται καποιος βαζει ενα φιλτρο αερα και περιμενετε πχ να κρατησει το κουτι; Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα, ελπιζω καποιος εστω εκει που δουλευες να το καταλαβαινε αυτο.

Οχι δεν βάζει φίλτρο σε εμάς,αγοράζει και πάει το βάζει όπου θέλει.

Αν δεν ταιριάζει να το φέρει χύμα πίσω; 

 

Συσκευασία όπως σε όλα τα κράτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δηλαδη ερχεται καποιος βαζει ενα φιλτρο αερα και περιμενετε πχ να κρατησει το κουτι; Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα, ελπιζω καποιος εστω εκει που δουλευες να το καταλαβαινε αυτο.

Άλλο είπε ο φίλος. Όχι λόγω εγγύησης, επιστροφή λόγω μη συμβατότητας πχ.

Όλες οι επιστροφές που θα ξαναμπούν στο στοκ φυσικά και πρέπει να γίνονται με την αρχική συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Οχι δεν βάζει φίλτρο σε εμάς,αγοράζει και πάει το βάζει όπου θέλει.

Αν δεν ταιριάζει να το φέρει χύμα πίσω; 

Συσκευασία όπως σε όλα τα κράτη 

Ναι για επιστροφη στο μπαμ το καταλαβαινω αλλα για κατι αλλο οχι (νομιζα πως αναφεροσουν και στην περιπτωση που βαλω κατι και δεν δουλευει σωστα μετα απο 20 μερες πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Ναι για επιστροφη στο μπαμ το καταλαβαινω αλλα για κατι αλλο οχι (νομιζα πως αναφεροσουν και στην περιπτωση που βαλω κατι και δεν δουλευει σωστα μετα απο 20 μερες πχ).

Είπα ότι αν δεν δουλεύει κάτι πάει για εγγύηση συνήθως η αλλαγή. 

Εκεί δεν χρειάζεται η συσκευασία, αρκεί να μην δουλεύει γιατί αν δουλεύει δεν θα μπορεί να το πουλήσει χωρίς κουτί κλπ κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...