Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και ένα ευχαριστώ σε όσους με πίεσαν να φέρω μάστορα έστω και οποιοδήποτε, γλυτώσαμε ελπίζω τα χειρότερα. 

Πάντως τους θερμοσυσσωρευτες τους σηκώνει όλους πολύ περίεργο. 

Μιλάμε για χιλιάδες βατ όχι αστεία. 

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Αμα ο πινακας θελει αλλαγη οπως λεγαμε ολοι με το που τον ειδαμε ακομα και εξωτερικα θα συνιστουσα αμα παλια ανοιγες ταυτοχρονα θερμοσηφωνες κλιματισμους θερμοπσυσορευτες να μην το κανεις πλεον ενα καλωιο πηγε να παρει φωτια που σημαινει περσα υπερβολικα παραπανο ρευμα και το ρελε και ολες η ασφαλειες δεν πειραν χαμπαρι για να πεσει κατι απο ολα. Το οτι δουλευε τοσο καιρο ηταν απο φυλοτιμο

Αμα ηταν ζεστος αρκετα και τον αφηνες να νιωθεις τυχερος που μας γραφεις το ποσ και δεν σε κλαιμε κανα βραδυ να γινοταν κατι και να μην το επρνες πρεφα

Οκ. Αλλαγή και φτιάξιμο πίνακα πόσα θέλει πάνω κάτω για πες;. 

Οχι ακριβώς πάνω κάτω για συμμάζεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Σε μια από τις 35 πήγαινε ναι στην μεσαία νομίζω φίλε. 

Μου έβαλε ένα άλλο καλώδιο πολύ χοντρό και διαφορετικό λίγο. Αυτά είδα όσο άφηνε να δω κιόλας. 

Λογικά σου έβαλε 4άρι. Πιο χοντρό και πιο δύσκαμπτο. Αν όντως πήγαινε στην 35άρα ασφάλεια, έχεις πρόβλημα. Εγώ θα έβγαζα τις 35άρες ασφάλειες και θα έβαζα 25άρες. Μέχρι να τα φτιάξει ο ηλεκτρολόγος. Μην το κάνεις εσύ. Πάρε τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο, ρώτα τον αν το καλώδιο είναι 2,5άρι, αν έχει και άλλα τέτοια, ο πίνακας, και αν θα ήταν καλό να μπουν 25άρες (ή όσο αντέχουν τα καλώδια).

Γενικά καλό είναι να το συζητάς όταν είναι εκεί, αλλά θέλει λίγες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Αμα ο πινακας θελει αλλαγη οπως λεγαμε ολοι με το που τον ειδαμε ακομα και εξωτερικα θα συνιστουσα αμα παλια ανοιγες ταυτοχρονα θερμοσηφωνες κλιματισμους θερμοπσυσορευτες να μην το κανεις πλεον ενα καλωιο πηγε να παρει φωτια που σημαινει περσα υπερβολικα παραπανο ρευμα και το ρελε και ολες η ασφαλειες δεν πειραν χαμπαρι για να πεσει κατι απο ολα. Το οτι δουλευε τοσο καιρο ηταν απο φυλοτιμο

Μηπως οπως ειπε και ενας φιλος πιο πριν, ειναι μεγαλυτερες οι ασφαλειες απο οτι πρεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Να πω και ένα ευχαριστώ σε όσους με πίεσαν να φέρω μάστορα έστω και οποιοδήποτε, γλυτώσαμε ελπίζω τα χειρότερα. 

Πάντως τους θερμοσυσσωρευτες τους σηκώνει όλους πολύ περίεργο. 

Μιλάμε για χιλιάδες βατ όχι αστεία. 

Ναι μην τους ανοιγεις ολους μαζι ταυτοχρονα ομως αμα ειναι ολοι στην ιδια φαση δεν ειναι οτι καλυτερο και θα το κανει παλι καποια στιγμη επισις του σηκωνει γιατι εχει αυτα τα ασπρα τα μεγαλα στη μεση που βαζαν παλια στις εγκαταστασεις για να διαχειριστουν το φορτιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Λογικά σου έβαλε 4άρι. Πιο χοντρό και πιο δύσκαμπτο. Αν όντως πήγαινε στην 35άρα ασφάλεια, έχεις πρόβλημα. Εγώ θα έβγαζα τις 35άρες ασφάλειες και θα έβαζα 25άρες. Μέχρι να τα φτιάξει ο ηλεκτρολόγος. Μην το κάνεις εσύ. Πάρε τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο, ρώτα τον αν το καλώδιο είναι 2,5άρι, αν έχει και άλλα τέτοια, ο πίνακας, και αν θα ήταν καλό να μπουν 25άρες (ή όσο αντέχουν τα καλώδια).

Γενικά καλό είναι να το συζητάς όταν είναι εκεί, αλλά θέλει λίγες γνώσεις.

Δεν μου είπε ότι χρειάζεται κάτι άλλο. 

Οκ θα τον πάρω να ρωτήσω όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VasKag είπε

Μηπως οπως ειπε και ενας φιλος πιο πριν, ειναι μεγαλυτερες οι ασφαλειες απο οτι πρεπει?

Λογικα και εγω αυτο πιστευω οτι εχει ο πινακας μεγαλες ασφαλειες με το τυπου ελα μωρε τι θα παθει κα καλωδιο μικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Το είπες βρε ναι Οκ. Και εγω πήγα βρήκα μάστορα είδες και ξηλωθηκα. 

Πήρα πάνω από 20 άτομα τηλέφωνο και ήρθε μόνο αυτός. 

Στέλιος από douleutaras. Gr

Μπα όχι ρε συ. Αλλά ο πίνακας ήταν ζεστός αρκετά. Από αυτό ήταν; 

 

Μπορεί να είχε πυρετό.

Μας δουλευεις;Δεν είπαμε να εχεις βγάλει σχολή αλλά αυτά είναι βασικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soteras είπε

Ναι μην τους ανοιγεις ολους μαζι ταυτοχρονα ομως αμα ειναι ολοι στην ιδια φαση δεν ειναι οτι καλυτερο και θα το κανει παλι καποια στιγμη επισις του σηκωνει γιατι εχει αυτα τα ασπρα τα μεγαλα στη μεση που βαζαν παλια στις εγκαταστασεις για να διαχειριστουν το φορτιο

Ίσως να μην ανοίξω και κανέναν ξανά φοβάμαι... Καλύτερα το κλίμα 

Μόλις τώρα, soteras είπε

Λογικα και εγω αυτο πιστευω οτι εχει ο πινακας μεγαλες ασφαλειες με το τυπου ελα μωρε τι θα παθει κα καλωδιο μικρο

Άρα τι κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Ίσως να μην ανοίξω και κανέναν ξανά φοβάμαι... Καλύτερα το κλίμα 

Άρα τι κάνουμε; 

Πιεζεις τον ιδιοκτητη για αλλαγη και του λες οτι εχει σοβαρη ευθυνη αμα γινει κατι απεναντι σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορεί να είχε πυρετό.

Μας δουλευεις;Δεν είπαμε να εχεις βγάλει σχολή αλλά αυτά είναι βασικά πράγματα.

Δεν τα ξέρω καλά ρε, αυτό έκαιγε κάθε φορά που άναψα τους θερμοσυσσωρευτες... 

Όταν τους ανοιγεις καίει παντού και κσνει ένα θόρυβο περίεργο δεν ξέρω. 

Μόλις τώρα, soteras είπε

Πιεζεις τον ιδιοκτητη για αλλαγη και του λες οτι εχει σοβαρη ευθυνη αμα γινει κατι απεναντι σας

Άμα ζούμε εννοείς... 

Θα τον πάρω τηλέφωνο Δευτέρα να δούμε τι θα πει. 

Αλλιώς θα του πω παίρνω έναν δικό μου και το φτιάχνει. 

Ασφάλειες τώρα φοβάμαι να αλλάξω δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Να πω και ένα ευχαριστώ σε όσους με πίεσαν να φέρω μάστορα έστω και οποιοδήποτε, γλυτώσαμε ελπίζω τα χειρότερα. 

Πάντως τους θερμοσυσσωρευτες τους σηκώνει όλους πολύ περίεργο. 

Μιλάμε για χιλιάδες βατ όχι αστεία. 

Οκ. Αλλαγή και φτιάξιμο πίνακα πόσα θέλει πάνω κάτω για πες;. 

Οχι ακριβώς πάνω κάτω για συμμάζεμα. 

Η δική μου εκτίμηση (καταλαβαίνεις τώρα; του άσχετου από φόρουμ) είναι ότι γενικά τα καλώδια μάλλον υποφέρουν, και θέλουν έλεγχο. Εσύ βλέπεις ότι λειτουργούν οι συσσωρευτές, αλλά δεν ξέρεις πώς είναι τα καλώδια μέσα στους τοίχους.

Τα καλώδια μπορούν να αντέξουν συγκεκριμένο μέγιστο ρεύμα ανάλογα το πόσο χοντρά είναι, και η ασφάλεια πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω από το μέγιστο.

Μπορεί όλα να είναι μια χαρά, αλλά 2,5άρι καλώδιο σε 35άρα ασφάλεια, δεν είναι καλό σημάδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, soteras είπε

Λογικα και εγω αυτο πιστευω οτι εχει ο πινακας μεγαλες ασφαλειες με το τυπου ελα μωρε τι θα παθει κα καλωδιο μικρο

Να τις αλλάξω να πάω να πάρω αν βρω δεν ξέρω. 

Μόλις τώρα, petasis είπε

Η δική μου εκτίμηση (καταλαβαίνεις τώρα; του άσχετου από φόρουμ) είναι ότι γενικά τα καλώδια μάλλον υποφέρουν, και θέλουν έλεγχο. Εσύ βλέπεις ότι λειτουργούν οι συσσωρευτές, αλλά δεν ξέρεις πώς είναι τα καλώδια μέσα στους τοίχους.

Τα καλώδια μπορούν να αντέξουν συγκεκριμένο μέγιστο ρεύμα ανάλογα το πόσο χοντρά είναι, και η ασφάλεια πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω από το μέγιστο.

Μπορεί όλα να είναι μια χαρά, αλλά 2,5άρι καλώδιο σε 35άρα ασφάλεια, δεν είναι καλό σημάδι.

Οκ να πάω να βρω και να τις αλλάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Δεν τα ξέρω καλά ρε, αυτό έκαιγε κάθε φορά που άναψα τους θερμοσυσσωρευτες... 

Όταν τους ανοιγεις καίει παντού και κσνει ένα θόρυβο περίεργο δεν ξέρω. 

Άμα ζούμε εννοείς... 

Θα τον πάρω τηλέφωνο Δευτέρα να δούμε τι θα πει. 

Αλλιώς θα του πω παίρνω έναν δικό μου και το φτιάχνει. 

Ασφάλειες τώρα φοβάμαι να αλλάξω δεν ξέρω. 

Αραγε όταν θα λαμπαδιαζε θα σκεφτόσουν ότι ίσως να υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, η σωστη δουλεια, αν οντως ολες αυτες οι συσκευες ειναι πανω στην ιδια γραμμη, ειναι να αλλαχτει ολο το καλωδιο και οχι τοπικα μεσα στον πινακα. Αλλα εκει μπαινεις σε αλλες περιπετειες. Εκτος και αν μπορει ο ηλεκτρολογος να μοιρασει καπως τα φορτια. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να του πεις τι συσκευες εχεις, ποσες θα ανοιγεις ταυτοχρονα και για ποσες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

Κοιτα, η σωστη δουλεια, αν οντως ολες αυτες οι συσκευες ειναι πανω στην ιδια γραμμη, ειναι να αλλαχτει ολο το καλωδιο και οχι τοπικα μεσα στον πινακα. Αλλα εκει μπαινεις σε αλλες περιπετειες. Εκτος και αν μπορει ο ηλεκτρολογος να μοιρασει καπως τα φορτια. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να του πεις τι συσκευες εχεις, ποσες θα ανοιγεις ταυτοχρονα και για ποσες ωρες.

Το θεμα ειναι μέχρι να γίνουν όλααααα αυτά τι κάνουμε; 

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αραγε όταν θα λαμπαδιαζε θα σκεφτόσουν ότι ίσως να υπάρχει πρόβλημα;

Καλά ναι τώρα τι κάνουμε όμως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...