Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kage είπε

Πώς προέκυψε εδώ κ μερικές σελίδες ότι είναι πολλά σε μια γραμμή?έγραψε κάπου ότι κατεβασε μια ασφάλεια κ δεν είχε ρεύμα a.c./θερμοσυσωρευτες κ κουζινα? Ξαναλέω έχει 20 ξεχωριστές γραμμές!

Ενδέχεται όμως να είχε 2,5άρι καλώδιο σε 35άρα ασφάλεια. Οπότε όλα είναι εν αμφιβόλω. Αν ο πίνακας είχε το σωστό καλώδιο, δεν θα συζητάγαμε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kage είπε

Οπότε Δεν παίρνουν από μια γραμμη...απλά έχει κάνει γυφτιες στην προηγ.αλλαγη πίνακα σε μικροαυτοματους ασφάλειες κτλ.

Το ινβερτερ a.c. κ tv δεν καινε τόσο..πόσο μάλλον αν παίζει σερί το a.c. για να κρατάει ίδια θερμοκρασια

Ώραια τώρα τι προτείνεις; 

Γιατί μιλάμε για σκρουτζ από ότι κατάλαβες. 

3 λεπτά πριν, petasis είπε

Ενδέχεται όμως να είχε 2,5άρι καλώδιο σε 35άρα ασφάλεια. Οπότε όλα είναι εν αμφιβόλω. Αν ο πίνακας είχε το σωστό καλώδιο, δεν θα συζητάγαμε τώρα.

Από όσο είδα εκεί κάτω στις ασφάλειες έχει λεπτό καλώδιο.

Απάνω έχει νομίζω πιο χοντρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Χάλια. Σου είπα πήρα τον ιδιοκτήτη ήδη. 

Θα στείλει λέει κάποιον... Φεξε μου Δηλσδη. 

Τα 30 αυτά τώρα ποιος τα πληρώνει; εγώ δεν έκανα κάτι. 

35 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Το είπες βρε ναι Οκ. Και εγω πήγα βρήκα μάστορα είδες και ξηλωθηκα. 

Πήρα πάνω από 20 άτομα τηλέφωνο και ήρθε μόνο αυτός. 

Στέλιος από douleutaras. Gr

Μπα όχι ρε συ. Αλλά ο πίνακας ήταν ζεστός αρκετά. Από αυτό ήταν; 

Παιδιά τον πήρα τηλέφωνο αν δεν φέρει μάστορα έως Τρίτη μεσημέρι φέρνω δικό μου.... Το φτιάχνει και τα βγάζω από ενοίκιο. 

Σωστός; 

Τα 30 χωρίς απόδειξη ε; Πρέπει να έχεις μια μελέτη από ηλεκτρολόγο αλλιώς δεν θα βρεις άκρη αν γίνει μια στραβή.

 

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Θερμοσυσσωρευτες είναι τα πάνω όλα... 

Τα σηκώνεις ανά τρία, αντιστοιχούν σε κάθε σώμα δωματίου. 

Όπως σου είπαμε και στις προηγούμενες σελίδες τα ταμπελάκια (στοιχειά) των ασφαλειών λείπουν. Ο πίνακας θέλει σοβαρό έλεγχο από ηλεκτρολόγο και όχι άλλαξα ένα καλωδιάκι, αν ερχόταν κάποιος σοβαρός δεν θα έβαζε καν χέρι στο πίνακα ή αν του ζήταγες καμία απόδειξη είχε γίνει καπνός...

Επίσης βάζει χοντρό καλώδιο εκεί, πιο κάτω ή μέσα στον τοίχο δεν ζορίζεται νομίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τα 30 χωρίς απόδειξη ε; Πρέπει να έχεις μια μελέτη από ηλεκτρολόγο αλλιώς δεν θα βρεις άκρη αν γίνει μια στραβή.

Όπως σου είπαμε και στις προηγούμενες σελίδες τα ταμπελάκια (στοιχειά) των ασφαλειών λείπουν. Ο πίνακας θέλει σοβαρό έλεγχο από ηλεκτρολόγο και όχι άλλαξα ένα καλωδιάκι, αν ερχόταν κάποιος σοβαρός δεν θα έβαζε καν χέρι στο πίνακα ή αν του ζήταγες καμία απόδειξη είχε γίνει καπνός...

Επίσης βάζει χοντρό καλώδιο εκεί, πιο κάτω ή μέσα στον τοίχο δεν ζορίζεται νομίζεις;

Μέρες αργίας που να βρω σοβαρό; 

Το άλλαξε για να μην γίνει μπαμ, να το άφηνε; 

Απόδειξη; Ελλάδα; 

Τελικά τι να κάνουμε όμως δεν λες. 

Ασε τι θα έπρεπε.... Τι κάνουμε με τα στοιχεία αυτά με νοιάζει εμένα. 

Τσιγκούνης ιδιοκτήτης και πίνακας χάλια μαύρα. 

Τον φτιάχνω μόνος με δικό μου μάστορα και αφαιρώ από ενοίκιο η περιμένω να φέρει κάνα δικό του να κάνει πάλι τα μαγικά του; 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VasKag είπε

Χωρις αποδειξεις μη περιμενεις να αφαιρεσεις τιποτα παντως

Με απόδειξη αφού σου λέω θα φέρω αυτόν που έκανε την εγκατάσταση. Βρήκα το τηλέφωνο του πάνω στον πίνακα. 

Ο ηλεκτρολόγος που ξέρω εγώ τρομερός αλλά δεν μπορεί να κόψει απόδειξη γιατί δουλεύει ήδη σε μεγάλη εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Μέρες αργίας που να βρω σοβαρό; 

Το άλλαξε για να μην γίνει μπαμ, να το άφηνε; 

Απόδειξη; Ελλάδα; 

Τελικά τι να κάνουμε όμως δεν λες. 

Ασε τι θα έπρεπε.... Τι κάνουμε με τα στοιχεία αυτά με νοιάζει εμένα. 

Τσιγκούνης ιδιοκτήτης και πίνακας χάλια μαύρα. 

Τον φτιάχνω μόνος με φοβερό μάστορα και αφαιρώ όσο ενοίκιο η περιμένω να φέρει κάνα δικό του να κάνει πάλι τα μαγικά του; 

Το κακό είναι μην χρειάζεται και αλλαγή καλωδίων μέσα στα κανάλια /τοίχους, αν έχουν αρπάξει και εκεί δηλαδή.

Μην φέρεις τον ίδιο, δεν βλέπεις σε τι κατάσταση είναι ο πίνακας;

Απλά πες του ότι το σπίτι σου μπορεί να πάρει φωτιά δεν έγινε και κάτι αν δεν φτιαχτεί σωστά ο πίνακας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εικασίες κάνουμε γιατί δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται εκεί πίσω...και κυρίως στο καλωδιακι που άρπαξε..γεφυρωμα πρέπει να ταν σε κάτι αφού απλά το άλλαξε...

Πες μας τι πάγιο γράφει στην ΔΕΗ..θα μπορούσε να χει γυρίσει σε μονοφασικό και ας έχει 3 ασφάλειες εκεί με τις πορσελανες..

Θεωρώ απίθανο να εχουν αρπάξει τα καλώδια στους τοίχους..θεωρώ το καλωδιακι π καιγόταν κάτι γεφυρωνει που δεν αντεξε μετά από μήνες χρονια

Έχεις μέρες να φωνάξεις τον γνωστό σου να σου πει την αλήθεια τι μλκς έχουν γίνει και τι να αλλάξεις και με τι κόστος...αυτά κατά λέξη μεταβιβαζεις στον ιδιοκτήτη 

Σου κανει το σπίτι?έχεις φτηνό ενοίκιο?θα έβρισκες καλύτερο?θα μείνεις εκεί όπως κ να χει για Χ χρόνια? Μετά αποφασίζεις αν έχει νόημα να διαθέσεις το Χ ποσό ακόμη κ αν δεν το θέλει ο ιδιοκτήτης..μπορεί να σ πει αυτός είναι ο πίνακας έτσι μπήκες κ απλά τ φορτωσες με ενεργοβορα πράγματα 4χ3000 watt θερμοσυσωρευτες + κουζίνα + θερμοσίφωνα πιστολάκι είναι θέμα για πολλές καλωδιώσεις 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις αποδειξη παντως δεν αφαιρεις ουτε ενα ευρω απο το ποσοστο του ενοικιου αυτο που κανεις ειναι σοβαρος ηλεκτρολος να μπει να μετρησει ολα τα φορτια που παει το καθε καλωδιο και να φτιαχτει ενας πινακας απο το 0 με ασφαλειες σωστες και οχι μπακαλιστικα πχ σε κουζινες μπαινει η διπλη ασφαλεια,μετα ψυγεια πλυντηρια κλπ θελουν δικες τους ασφαλειες και μονο και οχι μαζι με κατι αλλο ο πινακας θελει ξηλωμα και στησιμο ξανα αυτο θα το κανει παλι ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kage είπε

Εικασίες κάνουμε γιατί δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται εκεί πίσω...και κυρίως στο καλωδιακι που άρπαξε..γεφυρωμα πρέπει να ταν σε κάτι αφού απλά το άλλαξε...

Πες μας τι πάγιο γράφει στην ΔΕΗ..θα μπορούσε να χει γυρίσει σε μονοφασικό και ας έχει 3 ασφάλειες εκεί με τις πορσελανες..

Γέφυρα ήταν ναι... Από βίδα σε βίδα. 

 

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Χωρις αποδειξη παντως δεν αφαιρεις ουτε ενα ευρω απο το ποσοστο του ενοικιου αυτο που κανεις ειναι σοβαρος ηλεκτρολος να μπει να μετρησει ολα τα φορτια που παει το καθε καλωδιο και να φτιαχτει ενας πινακας απο το 0 με ασφαλειες σωστες και οχι μπακαλιστικα πχ σε κουζινες μπαινει η διπλη ασφαλεια,μετα ψυγεια πλυντηρια κλπ θελουν δικες τους ασφαλειες και μονο και οχι μαζι με κατι αλλο ο πινακας θελει ξηλωμα και στησιμο ξανα αυτο θα το κανει παλι ξανα

Ναι ρε συ εννοείται... Αν δεν φέρει θα φέρω αυτόν που αναγράφει πάνω στο πίνακα. 

Εχει ένα αυτοκόλλητο λογικά αυτός θα ξέρει την περίπτωση. Τον πήρα τηλέφωνο έλειπε και του λέω... Από το τάδε σπίτι παίρνω και μου είπε... Α ναι κατάλαβα. 

Αρα ξέρει καλά τι θέλει. 

Δεν βγάζω άκρη αν είναι τριφασικος

IMG_20200814_202146.jpg

IMG_20200814_202127.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Γέφυρα ήταν ναι... Από βίδα σε βίδα. 

Ναι ρε συ εννοείται... Αν δεν φέρει θα φέρω αυτόν που αναγράφει πάνω στο πίνακα. 

Εχει ένα αυτοκόλλητο λογικά αυτός θα ξέρει την περίπτωση. Τον πήρα τηλέφωνο έλειπε και του λέω... Από το τάδε σπίτι παίρνω και μου είπε... Α ναι κατάλαβα. 

Αρα ξέρει καλά τι θέλει. 

Αμα καταλαβε φανταζομαι ξερει και τι μαγειρεμα εχει κανει πανω στον πινακα αμα τον εχει πειραξει οντως ο ιδος του εξηγεις ωραια και καλα οτι ο πινακας πρεπει να φτιαχτει σωστα και αμα το θεωρει εντιμο να τον αφησει ετσι ας το κανει αλλα να σου δωσει ενα χαρτι με την υπογραφη του οτι ο πινακας ειναι τελειως να δεις εκει πως θα αλλαξει αμα αρχησει να λεει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Αμα καταλαβε φανταζομαι ξερει και τι μαγειρεμα εχει κανει πανω στον πινακα αμα τον εχει πειραξει οντως ο ιδος του εξηγεις ωραια και καλα οτι ο πινακας πρεπει να φτιαχτει σωστα και αμα το θεωρει εντιμο να τον αφησει ετσι ας το κανει αλλα να σου δωσει ενα χαρτι με την υπογραφη του οτι ο πινακας ειναι τελειως να δεις εκει πως θα αλλαξει αμα αρχησει να λεει διαφορα.

Δεν ξέρω αν τον έφτιαξε αυτός πάντως θα τον πάρω Δευτέρα να μάθω. Έχει το τηλέφωνο κολλημένο...θα ζητήσω εξηγήσεις από τον ιδιοκτήτη και πιστοποιητικό καλής λειτουργίας. 

 

Εγώ τα 350 τα σκάω πριν την ημερομηνία που έχουμε συμφωνήσει, ας κάνει  κ αυτός αυτό που πρέπει. 

Πρπει να το φτιάξει γιστι εγώ σύντομα πρώτα ο Θεός θα φύγω Γερμανία για τουλάχιστον 3 μηνες και θα είναι γυναίκα μόνη, δεν έχει ιδέα από αυτά και θα έχει τα μωρά δεν γίνεται.

Άντε τον λαλακα με τις πατέντες του. 

IMG_20200814_202919.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές φορές πρέπει να ζυγίζετε καταστάσεις και μην παρασυρεστε π.χ. αν εχεις μικρό ενοικιο δεν μπορείς να έχεις και μεγάλες απαιτήσεις...τι κάνεις σε φάση που σου πει δεν σ αρέσει?φυγε..μπορείς να βρεις με 350€ αντίστοιχο ή καλύτερο σπίτι?πρόσθεσε εγγυήσεις βάλε κόστος μετακόμισης...

Με 350€ 108τ.μ. εντός θεσ.κης χλωμό να βρεις

 

Αν δεν κάνω λάθος το ρεύμα είναι μονοφασικό...  Δεν είμαι ηλεκτρολογος

Υδε θα εννοείς για πιστοποιητικό..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Θερμοσυσσωρευτες είναι τα πάνω όλα... 

Τα σηκώνεις ανά τρία, αντιστοιχούν σε κάθε σώμα δωματίου. 

Πιθανόν εννοούν ότι παίρνουν όλα από μι γραμμή μήπως; δεν ξέρω κιόλας 

Η κουζίνα η ή ηλεκτρική παίρνει από την ίδια γραμμή με το κλίμα στο σαλόνι πάντως. 

Οι θερμοσυσσωρευτές παίρνουν από διαφορετικά καλώδια ποιο χοντρά και έχουν χωριστές ασφάλειες και σίγουρα είναι μοιρασμένοι σωστά στις φάσεις. Το πρόβλημα είναι πως είναι μοιρασμένα όλα τα υπόλοιπα φορτία. Συνήθως εκεί γινόταν το θέμα με μη σωστό μοίρασμα των άλλων συσκευών ή εξαρχής ή μετά από πείραγμα. Για παράδειγμα η κοινή γραμμή φούρνου με οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτική κανονικά. Αντίστοιχα και για τον θερμοσιφωνά. Όποτε πες στον ηλεκτρολόγο να σου πει πως κατανέμονται οι πάνω γραμμές στις τρία φάσεις.

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...