Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/8/2020 στις 4:14 ΜΜ, Boubis1411 είπε

Κάτσε 19 μήνες επαρκούσε και ξαφνικά τι συνέβη;

Να αλλάξω ασφάλειες; τι λες; 

ναι να βάλεις παραπάνω αμπερ αλλα πρέπει να αντέχουν και τα καλώδια στον τοίχο.

αυτο το παθαίνεις λογικά με το ρέυμα τώρα λογο τις ζέστης.

και έχεις δεκάρες ασφάλειες ,θες τουλάχιστων 16 αμπέρ και πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makis269 είπε

ναι να βάλεις παραπάνω αμπερ αλλα πρέπει να αντέχουν και τα καλώδια στον τοίχο.

αυτο το παθαίνεις λογικά με το ρέυμα τώρα λογο τις ζέστης.

και έχεις δεκάρες ασφάλειες ,θες τουλάχιστων 16 αμπέρ και πάνω.

Καλά εγώ χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη δεν μπορώ να κάνω κάτι... 

Αν μου πει να βρω μάστορα οκ θα γράψω πάλι για να μου τα πείτε αναλυτικά να τα γράψω σε χαρτί και να δώσω οδηγίες τι θέλω δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι επικύνδινο να πιάσουν φωτιια τα καλώδια αφου πέφτει το ρέυμα και η ασφάλεια ειναι πάνω και μολις σταματάει να υπερφορτόνεται η γραμμή το ρευμα επανέρχεται χωρις να ανεβάσεις την ασφάλεια.

σορρυ που στο λέω δεν πέζουν με αυτά.

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Καλά εγώ χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη δεν μπορώ να κάνω κάτι... 

Αν μου πει να βρω μάστορα οκ θα γράψω πάλι για να μου τα πείτε αναλυτικά να τα γράψω σε χαρτί και να δώσω οδηγίες τι θέλω δηλαδή. 

και δεν θα βάλεις μονος τις παραπάνω ασφάλειες στον πίνακα ο ηλεκτρολόγος θα το κάνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makis269 είπε

ειναι επικύνδινο να πιάσουν φωτιια τα καλώδια αφου πέφτει το ρέυμα και η ασφάλεια ειναι πάνω και μολις σταματάει να υπερφορτόνεται η γραμμή το ρευμα επανέρχεται χωρις να ανεβάσεις την ασφάλεια.

σορρυ που στο λέω δεν πέζουν με αυτά.

Ναι Οκ αλλά τι μπορώ να κάνω τέτοια ώρα και ημέρα; 

Ήρθε ο μάστορας το άλλαξε το καλώδιο. 

Δεν θα κάτσει κανένας χωρίς σχέδιο να κάνει τα πάντα. 

Το ρελε το γκρι εκεί δεξιά δεν κσνει κάτι για περιπτώσεις πυρκαγιάς; 

IMG_20200814_195320.jpg

3 λεπτά πριν, makis269 είπε

ειναι επικύνδινο να πιάσουν φωτιια τα καλώδια αφου πέφτει το ρέυμα και η ασφάλεια ειναι πάνω και μολις σταματάει να υπερφορτόνεται η γραμμή το ρευμα επανέρχεται χωρις να ανεβάσεις την ασφάλεια.

σορρυ που στο λέω δεν πέζουν με αυτά.

και δεν θα βάλεις μονος τις παραπάνω ασφάλειες στον πίνακα ο ηλεκτρολόγος θα το κάνει .

Ρρ συ ήρθε ένας μάστορας έκανε ότι μπορούσε στο μπαμ μπαμ. 

Θέλει έλεγχο ο πίνακας λογικά. 

Τώρα σήμερα δεν μπορεί να γίνει κάτι έχει φύγει η μισή πόλη για διακοπές. 

Με είπαν τα παιδιά να ανάβω λίγα πράγματα για να μην έχω θέμα. 

Αν έχεις εσύ δική σου πρόταση οκ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Μακαρονάδα μέσα στον πίνακα? 

Ναι χαμός πανικός και ομίχλη. 

Φυσικά δεν έχω δει κάποιον άλλο πίνακα αλλά σωστός δεν είναι. 

Φαντάζομαι θέλει ξήλωμα και πάλι από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Boubis1411 said:

Ναι χαμός πανικός και ομίχλη. 

Φυσικά δεν έχω δει κάποιον άλλο πίνακα αλλά σωστός δεν είναι. 

Φαντάζομαι θέλει ξήλωμα και πάλι από την αρχή. 

Αν googlάρεις και δεις φωτογραφίες θα προσέξεις ότι πλέον κάνουν "cable management". 😛

Αν είναι να φύγεις σε 1 χρόνο, ας κάνει απλά έλεγχο κι ότι απαραίτητες αλλαγές χρειάζονται ώστε να παίζεις σωστά και άστα για τον επόμενο. Σιγά μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης για ξήλωμα και στήσιμο από την αρχή. Πόσο μάλλον να βάλει καινούριο υλικό ράγας, ενώ δεν "χρειάζεται" (που κανονικά χρειάζεται ο αρχαίος αυτός πίνακας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Αν googlάρεις και δεις φωτογραφίες θα προσέξεις ότι πλέον κάνουν "cable management". 😛

Αν είναι να φύγεις σε 1 χρόνο, ας κάνει απλά έλεγχο ώστε να παίζεις σωστά και άστα για τον επόμενο. Σιγά μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης για ξήλωμα και στήσιμο από την αρχή. Πόσο μάλλον να βάλει καινούριο υλικό ράγας.

Αναγκαστικά θα βάλει, δεν γίνεται γιατί εγώ θα φύγω πρώτα ο Θεός πιο γρήγορα και θα μείνει η γυναίκα μόνη χωρίς να ξέρει τι να κάνει. Δεν θα του πω ότι θα φύγω έχω συμβόλαιο μέχρι 5/22. 

Εξαλλου το μπαμ όπως είπε κ ο απάνω μπορεί να γίνει και τώρα που γράφουμε. 

Τι κόστος έχει για να λειτουργεί σωστά χωρίς φωτιά κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν googlάρεις και δεις φωτογραφίες θα προσέξεις ότι πλέον κάνουν "cable management". 😛

Αν είναι να φύγεις σε 1 χρόνο, ας κάνει απλά έλεγχο κι ότι απαραίτητες αλλαγές χρειάζονται ώστε να παίζεις σωστά και άστα για τον επόμενο. Σιγά μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης για ξήλωμα και στήσιμο από την αρχή. Πόσο μάλλον να βάλει καινούριο υλικό ράγας, ενώ δεν "χρειάζεται" (που κανονικά χρειάζεται ο αρχαίος αυτός πίνακας).

Το πρόβλημα δεν ειναι τοσο αν ο πίνακας ειναι αρχαίος, ο δικός μας είναι ακόμα παλαιότερος και έχει παρουσιάσει πρόβλημα ελάχιστες φορές, οι μικροαυτοματοι είναι στρογγυλοι και λειτουργούν όλοι, σκυλιά, το θέμα είναι να έχει κάνει σωστή δουλεια και να έχουν χρησιμοποιηθεί ποιοτικά υλικά από τον ηλεκτρολόγο που έχει στήσει πίνακα και εγκατάσταση, καθώς και να μην έχουν γίνει τανζανιες από άλλους μαστορους μελλοντικά. Φυσικά από την φθορά του χρόνου δεν εξαιρείται τίποτα. Σε σπίτι του 90 χρειάστηκε να αλλαχτούν όλοι οι μικροαυτοματοι γιατί κάποιοι παρουσίαζαν πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το πρόβλημα δεν ειναι τοσο αν ο πίνακας ειναι αρχαίος, ο δικός μας είναι ακόμα παλαιότερος και έχει παρουσιάσει πρόβλημα ελάχιστες φορές, οι μικροαυτοματοι είναι στρογγυλοι και λειτουργούν όλοι, σκυλιά, το θέμα είναι να έχει κάνει σωστή δουλεια και να έχουν χρησιμοποιηθεί ποιοτικά υλικά από τον ηλεκτρολόγο που έχει στήσει πίνακα και εγκατάσταση, καθώς και να μην έχουν γίνει τανζανιες από άλλους μαστορους μελλοντικά. Φυσικά από την φθορά του χρόνου δεν εξαιρείται τίποτα. Σε σπίτι του 90 χρειάστηκε να αλλαχτούν όλοι οι μικροαυτοματοι γιατί κάποιοι παρουσίαζαν πρόβλημα. 

Βρε άμα συμμαζέψει τα καλώδια και αλλάξει τις γέφυρες όλα θα είναι μια χαρά. 

Το θεμα ειναι ποιος θα το κάνει κάτσε να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
12 λεπτά πριν, defaultuser2003 είπε

Πόσα σου πήρε ο ηλεκτρολόγος και ποιος τον πλήρωσε;

170 και ο ιδιοκτήτης τον κανόνισε εννοείται. 

Αξιζει; 

Πανικός που βρε συ; σωστά βλέπω τα έβαλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...