Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αμα το σπιτι πριν δεν ειχε θερμοπομπους που λες οτι εχει και τους εβαλες μετα και φορτωσες μετα στο δυκτιο και κλιματισμο και οτι αλλο υπαρχει και ανοιγες ταυτοχρονα θερμοπομπους κλιματισμο κουζινα θερμοσηφωνες εχεις ενα μεριδιο ευθυνηςαμ δεν ειδε πιστοποιημενος ηλκτρολογος αμα ο πινακας αντεχει τοσα πολλα φορτια. Υπαρχουν πινακες που αντεχουν τις παναγιας τα ματια αρκει να εχει γινει σωστη μελετη.Τωρα το βαζω το κλιματιστικο στη γραμμη κουζινας κλπ μην σχολιασω τη ηλεκτρολογος θα το εκανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Αμα το σπιτι πριν δεν ειχε θερμοπομπους που λες οτι εχει και τους εβαλες μετα και φορτωσες μετα στο δυκτιο και κλιματισμο και οτι αλλο υπαρχει και ανοιγες ταυτοχρονα θερμοπομπους κλιματισμο κουζινα θερμοσηφωνες εχεις ενα μεριδιο ευθυνηςαμ δεν ειδε πιστοποιημενος ηλκτρολογος αμα ο πινακας αντεχει τοσα πολλα φορτια. Υπαρχουν πινακες που αντεχουν τις παναγιας τα ματια αρκει να εχει γινει σωστη μελετη.Τωρα το βαζω το κλιματιστικο στη γραμμη κουζινας κλπ μην σχολιασω τη ηλεκτρολογος θα το εκανε

Ρρ φίλε τα είχε όλαααααα δεν άλλαξα ούτε καρφίτσα σου λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Έλα να μου το φτιάξεις ρε πανο

Δυστυχώς δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε υδραυλικός ούτε το μάστορας που τα "φτιάχνει" όλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Ρρ φίλε τα είχε όλαααααα δεν άλλαξα ούτε καρφίτσα σου λέω. 

Αμα τα ειχε ολα ολα και δεν φορτωσες κατι τοτε εγω θα το εριχνα στο ηταν η ωρα του χρεος ιδιοκτητη καθαρα

Απλα σοβαρα σοβαρα τωρα αμα τρεμοπαιζουν φωτα κλπ κλεισε γενικο μην παρεις φωτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soteras είπε

Αμα τα ειχε ολα ολα και δεν φορτωσες κατι τοτε εγω θα το εριχνα στο ηταν η ωρα του χρεος ιδιοκτητη καθαρα

Απλα σοβαρα σοβαρα τωρα αμα τρεμοπαιζουν φωτα κλπ κλεισε γενικο μην παρεις φωτια

Αφού όλα καλά μου είπαν όλοι κάτι απλά θέλει αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχει πρόβλημα ο πίνακας επίσης το βάζω κλιματιστικό στην γραμμή που είναι για τηλεόραση είναι μέγα λάθος. Κανονικά πρέπει να έχει την δική του πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasisxask είπε

Έχεις σοβαρό πρόβλημα στα ηλεκτρολογικα, προσπάθησε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα φορτία μέχρι να έρθει κάποιος επαγγελματίας. 

Δεν μου είπε κανένας για σοβαρό όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπε μου για να μην γινεις οντως εκτατη ειδηση ειπες τρεμοπαιζουν τα φωτα αμα οντως γινετε αυτο υπαρχει σοβαρο θεμα στην βιδωτη ασφαλεια ειτε στην επαφη της και αμα ανοιγεις φορτια δεν θα αργησει και πολυ να μυριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ασφάλεια λένε όλοι οι μάστορες. 

Μόλις τώρα, soteras είπε

Ανθρωπε μου για να μην γινεις οντως εκτατη ειδηση ειπες τρεμοπαιζουν τα φωτα αμα οντως γινετε αυτο υπαρχει σοβαρο θεμα στην βιδωτη ασφαλεια ειτε στην επαφη της και αμα ανοιγεις φορτια δεν θα αργησει και πολυ να μυριζει

Στη βιδωτή λέει αυτός να τις βγάλω και να τις βάλω ξανά. 

Έχω πάρει 20 τηλέφωνα τίποτα. 

Όλοι λείπουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βιδωτές, αυτόματες, βάλε, βγάλε κτλ .... ρε TS αν θες κάποιος που γνωρίζει λίγα ηλεκτρολογικά να σε βοηθήσει ουσιαστικά βγάλε μια φωτό στο πίνακα και ανέβασε την.
Ανάθεμα και αν έχει καταλάβει κανείς αν έχεις μονοφασικό, τριφασικό, αυτόματες ασφάλειες, παλιές, καινούργιες κτλ.

Κάποιος ανέφερε ότι το κλιματιστικό είναι στην γραμμή του φούρνου? Αυτό δεν είναι απλά λάθος ... είναι ποινή φυλάκισης για τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο!

Οι οικιακές εγκαταστάσεις έχουν συνήθως κάποια βασικά στάνταρ:
Η κουζίνα μπαίνει σε 25Α ασφάλεια μόνη της, θερμοσίφωνας επίσης 25Α μόνος του.
Φώτα πριζες σε 10Α άρες. Πρίζα πλυντηρίου σε 16Α. Κλιματιστικά αν υπάρχει εξαρχής εγκατάσταση σε 16Α μόνα τους (στα παλιά σπίτια αρχίζουν οι ταρζανιές ...). Ρελέ διαφυγής 40Α.

Δεν πειράζουμε ποτέ τίποτα στον πίνακα αν δεν ξέρουμε!!! Το ρεύμα σκοτώνει!

Α σου δημιουργεί πρόβλημα το κλιματιστικό, απλά κλείστο μέχρι να έρθει ηλεκτρολόγος!

Αν δεν είσαι σίγουρος τι δημιουργεί πρόβλημα για να του το εξηγήσεις .... κλείνε μία μία τις ασφάλειες και δες τι δουλεύει και τι όχι για να έχεις εικόνα της εγκατάστασης σου.

Και μέχρι εκει! Τι του λέτε να βγάλει το καπάκι του πίνακα να τσεκάρει!

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Tον ιδιοκτήτη τον ενημέρωσες;Μπορεί να έχει κάποιον γνωστό του ηλεκτρολόγο.

Μπα δεν έχει βρες μου είπε.

Βρήκα οκ μέσω ίντερνετ 

Μόλις τώρα, gthe είπε

Βιδωτές, αυτόματες, βάλε, βγάλε κτλ .... ρε TS αν θες κάποιος που γνωρίζει λίγα ηλεκτρολογικά να σε βοηθήσει ουσιαστικά βγάλε μια φωτό στο πίνακα και ανέβασε την.
Ανάθεμα και αν έχει καταλάβει κανείς αν έχεις μονοφασικό, τριφασικό, αυτόματες ασφάλειες, παλιές, καινούργιες κτλ.

Κάποιος ανέφερε ότι το κλιματιστικό είναι στην γραμμή του φούρνου? Αυτό δεν είναι απλά λάθος ... είναι ποινή φυλάκισης για τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο!

Οι οικιακές εγκαταστάσεις έχουν συνήθως κάποια βασικά στάνταρ:
Η κουζίνα μπαίνει σε 25Α ασφάλεια μόνη της, θερμοσίφωνας επίσης 25Α μόνος του.
Φώτα πριζες σε 10Α άρες. Πρίζα πλυντηρίου σε 16Α. Κλιματιστικά αν υπάρχει εξαρχής εγκατάσταση σε 16Α μόνα τους (στα παλιά σπίτια αρχίζουν οι ταρζανιές ...).
Ρελέ διαφυγής 40Α.

Δεν πειράζουμε ποτέ τίποτα στον πίνακα αν δεν ξέρουμε!!! Το ρεύμα σκοτώνει!

Α σου δημιουργεί πρόβλημα το κλιματιστικό, απλά κλείστο μέχρι να έρθει ηλεκτρολόγος!

Αν δεν είσαι σίγουρος τι δημιουργεί πρόβλημα για να του το εξηγήσεις .... κλείνε μία μία τις ασφάλειες και δες τι δουλεύει και τι όχι για να έχεις εικόνα της εγκατάστασης σου.

Και μέχρι εκει! Τι του λέτε να βγάλει το καπάκι του πίνακα να τσεκάρει!

Βρήκα οκ θα περάσει είπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...