Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για eshop hosting


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα γνωστό που μου ζήτησε να του φτιάξω με τον πιο οικονομικό τρόπο ένα καταστήμα dropshipping. Το κατάστημα έχει πάρα πολλά προϊόντα (150.000 sku) και κάνει update κάθε μέρα όμως δεν μπορεί να πληρώσει ακόμα για dedicated. Από την άλλη εγώ δεν θέλω να τα βάλω σε δικό μου server και να τον επιβαρύνω, έτσι πήρα ένα cloud της hetzner με nvme, 3vcpu και 4gb ram για περίπου 10 ευρώ το μήνα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι το cloud είναι απελπιστικά αργό, στην αρχή το update έκανε 11 φορές παραπάνω χρόνο από ότι σε dedicated και μετά από άπειρο tuning έπεσε στο 8Χ. Ιδίως τις 6 ώρες..... που του παίρνει να κάνει update το site δεν έχει τις επιδόσεις που θα ήθελα. Αν έχω καταλάβει καλά το bottleneck είναι κυρίως στο CPU αλλά και στο storage.

Στις δοκιμές που έκανα σε dev μηχάνημα είδα ότι τα παραπάνω cores δεν προσφέρουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις, αυτό που επιταχύνει τα πράγματα είναι το single thread performance, η ταχύτητα της RAM, τα iops του storage και το Mod_lsapi του cloudlinux. Με βάση αυτό πιστεύω ότι και να πάρω πιο ακριβό cloud με περισσότερα vcpu δεν θα κερδίσω κάτι ιδιαίτερο.

Υπάρχει κάποιο hosting που να κοστίζει κάτω από 15 ευρώ το μήνα που είναι το ταβάνι του και να έχει αισθητά καλύτερες επιδόσεις;

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίθανο να βρεις κάτι που να δουλεύει με αυτό το budget ακόμα και εάν γίνει το καλύτερο optimization από πλευράς software.

To bottleneck πιθανότατα να είναι η CPU όπου με αυτά τα φτηνά VPS πολλοί χρήστες μοιράζονται τους ίδιους πόρους και ο καθένας έχει διαθέσιμο ένα πολύ μικρό μέρος τους. Δες πόσο κοστίζει ένα VPS με "shared" vCPU και πόσο ένα με "dedicated" CPU και θα καταλάβεις πόσο λίγους διαθέσιμους πόρους θα έχεις με την πρώτη επιλογή. Επίσης με 4GB RAM δεν θα επαρκεί να τρέχεις πάνω Apache/Nginx, PHP, MySQL και να μπορείς να φορτώσεις την InnoDB στην RAM. Το να σε καθυστερεί ο δίσκος (εκτός εάν υπάρχει έλλειψη από RAM και γίνεται συνεχώς swap in/out) το θεωρώ απίθανο μιας και τα e-shops (και γενικότερα τα περισσότερα sites) δεν χρειάζονται πολύ bandwidth από τον δίσκο.

Καταλαβαίνω ότι ο γνωστός σου ίσως να μην έχει τη δυνατότητα να πληρώσει για κάτι που να τον καλύπτει, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι αναγκαστικά είτε θα πρέπει να αυξήσει το budget του είτε να μειώσει τις απαιτήσεις του. Ίσως να ξεκινήσει με 5.000 - 10.000 προϊόντα και σιγά σιγά βγάζοντας κάποια έσοδα να μπορεί να πάρει τη σωστή λύση από πλευράς hosting και σταδιακά να αναπτυχτεί.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Απίθανο να βρεις κάτι που να δουλεύει με αυτό το budget ακόμα και εάν γίνει το καλύτερο optimization από πλευράς software.

To bottleneck πιθανότατα να είναι η CPU όπου με αυτά τα φτηνά VPS πολλοί χρήστες μοιράζονται τους ίδιους πόρους και ο καθένας έχει διαθέσιμο ένα πολύ μικρό μέρος τους. Δες πόσο κοστίζει ένα VPS με "shared" vCPU και πόσο ένα με "dedicated" CPU και θα καταλάβεις πόσο λίγους διαθέσιμους πόρους θα έχεις με την πρώτη επιλογή. Επίσης με 4GB RAM δεν θα επαρκεί να τρέχεις πάνω Apache/Nginx, PHP, MySQL και να μπορείς να φορτώσεις την InnoDB στην RAM. Το να σε καθυστερεί ο δίσκος (εκτός εάν υπάρχει έλλειψη από RAM και γίνεται συνεχώς swap in/out) το θεωρώ απίθανο μιας και τα e-shops (και γενικότερα τα περισσότερα sites) δεν χρειάζονται πολύ bandwidth από τον δίσκο.

Καταλαβαίνω ότι ο γνωστός σου ίσως να μην έχει τη δυνατότητα να πληρώσει για κάτι που να τον καλύπτει, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι αναγκαστικά είτε θα πρέπει να αυξήσει το budget του είτε να μειώσει τις απαιτήσεις του. Ίσως να ξεκινήσει με 5.000 - 10.000 προϊόντα και σιγά σιγά βγάζοντας κάποια έσοδα να μπορεί να πάρει τη σωστή λύση από πλευράς hosting και σταδιακά να αναπτυχτεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση με κάνει να νοιώθω περισσότερη σιγουριά για τα συμπεράσματα μου. Όντως και εγώ έχω δει πόσο έχουν τα dedicated vCPU, ίδιο κόστος με dedicated server ή και παραπάνω ανά core.

Με τη μνήμη τα πράγματα είναι τελείως οριακά όπως γράφεις, μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα να δώσω 2gb στο InnoDB αλλά αν αρχίσει να έχει traffic δεν θα φτάνει για τον http server και την PHP.

Εγκυκλοπαιδικά στο dev μηχάνημα (που πάει 10 φορές πιο γρήγορα από το cloud) το update αρχίζει να είναι απαιτητικό και στο storage γιατί η MySQL μετά από κάθε update προϊόντος κάνει flush για να μην μένουν τα data στην cache του δίσκου (είδα θερμοκρασίες στους NVME που δεν είχα ξαναδεί), όμως όπως γράφεις άδικα με απασχολεί, ας φύγει το bottleneck από CPU/RAM και θα είναι μια χαρά.

Θα τον πιέσω να αυξήσει το budget ή να μειώσει τα προϊόντα όπως μου γράφεις γιατί αν πηγαίνει αργά στο 1/4 της μέρας (όσο διαρκεί το update) θα μας βάλει στον πάτο η google και θα κλείνουν το tab οι επισκέπτες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...