Προς το περιεχόμενο

Laptop και άνοδος θερμοκρασιας.Σβήνει μετά από πολύωρη χρήση.Γιατί?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα σε ολους.Θα ηθελα τα φωτα σας.Διαθετω ενα laptop 4ετιας που δουλευει σχετικα σωστα απο τα λιγα που γνωριζω. Καθε καλοκαιρι οταν το χρησιμοποιω στο σπιτι και δεν εχω αναμμενο κλιματισμο και δεν βαζω ουτε το cooling pαd  κατω απο το laptop μετα απο πολυωρη χρηση πχ 2-3 ωρων σβηνει ξαφνικα.Σαν να κανει ενα shut down δηλαδη χωρις να το  θελω.Το ανεμιστηρακι οσο δουλευει το laptop λειτουργει κανονικα. Αν ομως δεν βαλω κλιματισμο στο δωματιο που εχω το laptop και δεν   βαλω  και το cooling pad στο σημειο που βγαινει ο αερας απο το ανεμιστηρακι του laptop εχει πολυ υψηλες θερμοκρασιες δηλαδη βαζω τα δαχτυλα μου στα σημεια εκει και καιει πολυ.Το γεγονος οτι σβηνει το laptop γινεται αυτοματα απο το ιδιο το laptop για να το προστατευσει απο τις υψηλες θερμοκρασιες?? Παντως οταν δουλευει το cooling pad δεν μου σβηνει το laptop.

Τι πρεπει να κανω για να μην ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες? Δεν ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος σε αυτα....Υπαρχει κινδυνος να γινει ζημια? Να σημειωσω οτι δεν παιζω παιχνιδια στο laptop απλα το χρησιμοποιω για δουλεια,σερφαρισμα,βιντεο,mail, κτλ.

ΣΑς ευχαριστω πολυ!

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, sonikk είπε

Το γεγονος οτι σβηνει το laptop γινεται αυτοματα απο το ιδιο το laptop για να το προστατευσει απο τις υψηλες θερμοκρασιες??

Για να προστατεψει τον επεξεργαστη. Χεστηκε για το υπολοιπο το λαπτοπ :) Καθε επεξεργαστης εχει μια ανωτατη θερμοκρασια λειτουργιας.Απαξ και την ακουμπησει , σβηνει ο Η/Υ (που γνωριζει την θερμοκρασια αυτην) για να τον προστατεψει. Προφανως το προβλημα στην περιπτωση σου ειναι η υπερθερμανση. Για να μην μακρυγορουμε.

Δεν δινεις λεπτομερειες για το μηχανημα σου , οποτε θα σου πω τα κλασικα.
1. Ανοιγεις λαπτοπ , καθαριζεις εσωτερικο απο τυχον σκονες  στις σχαρες.
2. Αφαιρεση ψυκτρας επεξεργαστη , καθαρισμα θερμοαγωγιμης παστας , βαζεις καινουργια με σωστο τροπο.

3. Δεν χρησιμοποιεις το φορητο πανω σε κρεβατι , κουβερτες , σεντονια αλλα μονο σε σκληρες επιφανειες και αν εχει σχαρες στον πατο του , βαλε καποια ογκωδη αντικειμενα μπροστα και πισω ωστε να ειναι υπερυψωμενο.
Το καλοκαιρι που αυξανεται η θερμοκρασια περιβαλλοντος ειναι λογικο να αυξανεται και η θερμοκρασια που εκλυεται απο τον επεξεργαστη. Αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα σου.
 

37 λεπτά πριν, sonikk είπε

Υπαρχει κινδυνος να γινει ζημια?

Το shutdown γινεται για να μην γινει ζημια. Αλλα καποια στιγμη μπορει να γινει. Αν οχι στον ιδιο τον επεξεργαστη , καπου αλλου.
 

37 λεπτά πριν, sonikk είπε

Να σημειωσω οτι δεν παιζω παιχνιδια στο laptop απλα το χρησιμοποιω για δουλεια,σερφαρισμα,βιντεο,mail, κτλ.

Με χαλαρη χρηση και υπερθερμαινεται..τοτε κατι παει πολυ λαθος στο μηχανημα. 1-2-3..καντα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το laptop μου ειναι ενα 14αρι 6ετιας σχεδον(εκ παραδρομης εγραψα 4ετιας πριν) διπυρηνο με 4 giga μνημη. δεν ξερω τι αλλες πληροφοριες θελεις.αν θελεις ρωτησε με.

τα 1,2,3 τα κανω ετσι και αλλιως. παντα σε γραφειο το εχω ποτε σε κρεβατι κτλ. στο μονο που εχω να κανω σχεδον 3 χρονια  ειναι το καθαρισμα θερμοαγωγιμης παστας και να βαλω καινουρια. αυτη καθε ποτε πρεπει να την αντικαθιστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, sonikk είπε

για οσους ρωτησαν το laptop μου ειναι ενα SONY με 14αρα οθονη μοντελο 2014. μου κοστισε 1300 ευρω.

Βρε λιγα παραπανω χαρακτηριστηκα του λαπτοπ πες. Καθαρισμα μια φορα το χρονο δεν ειναι κακο να γινετε καθως το συντηρεις και δουλευει πιο σωστα αμα ειναι καθαρουλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soteras είπε

Βρε λιγα παραπανω χαρακτηριστηκα του λαπτοπ πες. Καθαρισμα μια φορα το χρονο δεν ειναι κακο να γινετε καθως το συντηρεις και δουλευει πιο σωστα αμα ειναι καθαρουλι

  • Οθόνη: 14,1'' LCD X-black WXGA, με ανάλυση 1280 x 800.
  • Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo P8400 (2,26GHz, 1066MHz FSB, L2 Cache memory 3072Kb).
  • Μνήμη: 4096MB (2 x 2048MB) DDR2 800MHz (ένα τμήμα της μνήμης συστήματος άνω των 3 GB ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμο στο λειτουργικό σύστημα).
  • Σκληρός Δίσκος: 320GB 5400rpm SATA.
  • Οπτικός Δίσκος: Μονάδα Blu-ray Disc Combo (συσκευή ανάγνωσης): Μονάδα BD-ROM/ DVD+-RW/+-R DL/RAM.
  • Οδηγός δισκέτας: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce 9300M GS με 128ΜΒ αποκλειστικής χρήσης μνήμη και συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών περίπου 1400MB (Η συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών αφορά την κατηγοριοποίηση μνημών γραφικών Windows Vista, που ποικίλλει ανάλογα με τις συνθήκες λειτουργίας, την έκδοση προγράμματος οδήγησης και το μέγεθος μνήμης).
  • Ενσύρματη επικοινωνία: Modem V.92/V.90, Ethernet LAN 10BASE-T/100BASE-TX.
  • Ασύρματη επικοινωνία: Wireless LAN 802.11a/b/g/Draft n, Bluetooth 2.1 + EDR.
  • Διασυνδέσεις: 1 x i.LINK (IEEE1394), 1 x Memory Stick Slot (Duo/Pro), 1 x SD card slot, 1 x RJ-11 (μόντεμ), 1 x RJ-45 (δίκτυο), 3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x Έξοδος ήχου (Στερεοφωνικά ηχεία/έξοδος για ακουστικά), 1 x υποδοχή κάρτας Express.
  • Θέσεις επέκτασης: 1 x Express Card Slot 34mm.
  • Πολυμέσα: 2 ενσωματωμένα στερεοφωνικα ηχεία συμβατά με Intel High Definition Audio.
  • Ειδικά Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα 1.3Μp Motion Eye SXGA (1280x1024) 30fps, ενσωματωμένο μικρόφωνο, κουμπί λειτουργίας, διακόπτης ασύρματου δικτύου, κουμπιά AV, λειτουργία AV, λήψη.
  • Διαστάσεις (W x D x H): 335.8 x 245 x 29 - 39.8 mm.
  • Βάρος: 2,6 κιλά (με την παρεχόμενη μπαταρία και μονάδα δίσκου).
  • Τύπος μπαταρίας: Li-Ion battery (VGP-BPS13A/S).
  • Διάρκεια ζωής μπαταρίας: 170 λεπτά. (Η πραγματική διάρκεια ζωής της μπαταρίας διαφέρει ανάλογα με την εκάστοτε διαμόρφωση υλικού και λογισμικού).
  • Χρόνος φόρτισης μπαταρίας: 210 λεπτά.
  • Χρώμα καλύμματος: Spicy Red.
  • Λογισμικό: Windows Vista Home Premium με Service Pack 1.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρονια του ειναι περισσοτερα: οχι 6ετια ~10ετια....
Δεν πειραζει, ξεκινας με Powermizer για την Nvidia 😎

 

....12ετια (!) αν ειναι το SONY VAIO VGN-CS11Z/R SPICY RED 😻
https://www.e-shop.gr/sony-vaio-vgn-cs11z-r-spicy-red-p-PER.905666
https://www.notebookcheck.net/Sony-Vaio-VGN-CS11Z-R.12042.0.html

2 ώρες πριν, sonikk είπε

για οσους ρωτησαν το laptop μου ειναι ενα SONY με 14αρα οθονη μοντελο 2014. μου κοστισε 1300 ευρω.

Ελπιζω μονο να μην εχεις δωσει το 2014 -μεσα στην κριση!- γι' αυτο ειδικα το Sony...1300 ευρω,
θα ηταν κανονικη ληστεια κατι τετοιο.... Σημερα σε αγγελιες δινεται ~80 ευρω, για παραδειγμα:


 

11 ώρες πριν, sonikk είπε

 

τα 1,2,3 τα κανω ετσι και αλλιως. παντα σε γραφειο το εχω ποτε σε κρεβατι κτλ. στο μονο που εχω να κανω σχεδον 3 χρονια  ειναι το καθαρισμα θερμοαγωγιμης παστας και να βαλω καινουρια. αυτη καθε ποτε πρεπει να την αντικαθιστω?

"To εχεις" δηλαδη, να το ανοιγεις? Γιατι το συγκεκριμενο δεν ειναι απο τα Sony που με 1-2 βιδες
μονο εχεις αμεση προσβαση στο εσωτερικο του -> fan για καθαρισμα, επεξεργαστη για upgrade:
5c87d0def2026329a51d7e7a.jpg
110205176_693614904550167_69543439197501

Αν δεν το εχεις ευκολα να το ανοιξεις, τοτε: Nvidia PowerMizer και undervolting στον P8400 θα του
κατεβασουν σιγουρα 10-15C, μπορει να δεις μεχρι -20C, διχως καν να του βαλεις χερι εσωτερικα! 😺

Βιδεο οπου δειχνει οτι πρεπει να βγει ολο το κατω μερος του για να φτασεις fan - cpu...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το laptop το ειχα αγορασει το 2012 περιπου στα 1300 ευρω με προσθετη εγγυηση. οταν ειχε πρωτοβγει στοιχιζε 1500 ευρω!  λογω εργασιας απουσιαζα στο εξωτερικο απο το 2012 εως το 2014. οταν επεστρεψα μεσα του 2014 τοτε το πρωτοανοιξα απο το κουτι του. εκτοτε το λειτουργουσα περιστασιακα γιατι ειχα και σταθερο υπολογιστη και μονο για σερφαρισμα για ιντερνετ,mail,videos κτλ. οχι για καποια βαρια χρηση δηλαδη.

περα απο τις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσει μονο στην περιοχη εξοδου που υπαρχουν οι γριλιες  που βγαινει ο αερας απο το ανεμιστηρακι γιατι στην υπολοιπη περιοχη  απο κατω ειναι παντου κρυο  και δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο. το laptop χρονολογικα ναι ειναι παλιο αλλα οι ωρες λειτουργιας του οχι πολλες. ειναι ψιλοαργο σε παραλληλες εργασιες αν πχ ανοιξω 5 ιστοσελιδες παραλληλα και μεταβαινω απο την μια στην αλλη ταυτοχρονα για να παρακολουθησω βιντεο ή να ανοιξω link αλλα οχι τραγικο αργο.επισης μετα απο καθε καθημερινη χρηση το σκεπαζω ωστε να μην εισχωρουν σκονες κτλ.αυτο το κανω συνεχεια απο το 2014.γενικα δεν εχει ουτε γραντζουνια.την μπαταρια του ζητημα να την εχω δουλεψει 10 φορες.το εκανα μονο οταν γινοταν διακοπη ρευματος στο σπιτι.

παντως οταν ειχε πρωτοβγει ηταν πανακριβο θυμαμαι.δηλαδη παντου το ειχαν απο 1400 εως 1500 ευρω. δηλαδη ειναι σαν σημερα να αγοραζε καποιος laptop αξιας 1500 ευρω ενω υπαρχουν και laptop με 400 ευρω. και τοτε θυμαμαι υπηρχαν φτηνα laptop με ενα 500αρικο αλλα τοτε ειχα περιθωρια οικονομικα και ειχα αγορασει αυτο που θεωρουνταν απο τα πολυ ακριβα.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το συζηταμε πολυ -> κατανοω πως ειναι 'ενοχλητικο'. Ομως ειδικα για το 2012:
1300(!!) ευρα για...Core2Duo(!) laptop
πως να το κανουμε = ηταν ξεκαθαρη κλεψια 🤑

Για να καταλαβεις αντιστοιχο -κοκκινο λογω χρωματος αρεσε!- το εχω....χαρισει σε συγγενικο μου προσωπο 🙃
(γιατι και διαφορετικα να το εβλεπα, δεν θα ειχε καποια ιδιαιτερα σπουδαια χρηματικη αξια σημερα 2020 πια)

Απο κει και περα, εχω ηδη γραψει πληρεστατη απαντηση παραπανω, τα σημαντικοτερα:
😎
* PoweMizer για την Nvidia να κατεβουν ρολογια => κατεβαινουν οι θερμοκρασιες (της)
😎
* Undervolting για cpu / P8400 (γινεται με Throttlestop, RMAClock & συναφη προγραμματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αλλαζα και τον μηχανικο δισκο με καποιον ssd. Καποια θερμοκρασια προσθετει και ο μηχανικος , οχι οτι αυτος φταιει , αλλα να γλυτωνεις ο,τι μπορεις.

@TheDevilMayCare Η ουσια ειναι τι γινεται στο εσωτερικο ομως. Δεν γινεται με σερφαρισμα και απλη γενικα χρηση να κανει shutdown...ειναι τραγικο. Το εσωτερικο καθαρισμα + θερμοαγωγιμη παστα πρεπει να προηγηθουν των software-ικων λυσεων.
Μιλαμε για επεργαστη των 25w και 105c Tjunction...ουτε το gaming laptop μου σε πληρη φορτο καλοκαιριατικα δεν ακουμπαει εκει περα :)

ΥΓ : Αμα το ανοιξεις σκεψου και κανα cpu upgrade , ετσι για το #thuglife :)
ΥΓ2 :  Με 50ευρω το παιρνω απο τα χερια σου να μην σε παιδευει αλλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω θα αλλαζα και τον μηχανικο δισκο με καποιον ssd. Καποια θερμοκρασια προσθετει και ο μηχανικος , οχι οτι αυτος φταιει , αλλα να γλυτωνεις ο,τι μπορεις.

@TheDevilMayCare Η ουσια ειναι τι γινεται στο εσωτερικο ομως. Δεν γινεται με σερφαρισμα και απλη γενικα χρηση να κανει shutdown...ειναι τραγικο. Το εσωτερικο καθαρισμα + θερμοαγωγιμη παστα πρεπει να προηγηθουν των software-ικων λυσεων.
Μιλαμε για επεργαστη των 25w και 105c Tjunction...ουτε το gaming laptop μου σε πληρη φορτο καλοκαιριατικα δεν ακουμπαει εκει περα :)

ΥΓ : Αμα το ανοιξεις σκεψου και κανα cpu upgrade , ετσι για το #thuglife :)
ΥΓ2 :  Με 50ευρω το παιρνω απο τα χερια σου να μην σε παιδευει αλλο ;)

SSD ναι αν δεν εχει να βαλει, ειναι το μονο ευκολο αλλωστε! 😀

Κανει shutdown αναμενομενα: γιατι δυστυχως δεν εχουν καμια τετοια προστασια οι Core2Duo,
δεν ειναι ειναι δηλαδη π.χ. οπως οι Sandybridge κλπ cpus: να φρεναρουν, διχως να κλεινουν! 🆘

Απλως (sic) μπορει να οδηγειται / κανει το shutdown του, για 3 λογους:
- Eιτε γιατι εχει shutdown temperature απο το bios -> sos: αυτο δεν χρειαζεται να ειναι ορισμενο στους +100C!
- Ειτε γιατι φθανει στο προβλεπομενο απο Intel shutdown temperature του επεξεργαστη
- Ειτε γιατι ο δισκος του ανεβαζει θερμοκρασια: μεχρι που κλεινει το συστημα. Ναι μπορει να γινει και αυτο!

Κλεινοντας να προσθεσω οτι, για αυτα τα 14"αρια Sony -ειδικα το καλοκαιρι!- δεν ειναι περιεργο να "βραζουν"..
Με undervolting ομως μπορουν να δεχθουν μεσα τους ομως μεχρι P8800 (@ 2.8GHz dual ida) και no problem 😎

Υ.Γ. εγω δινω 80 ευρα, καθως αυτη ειναι η σωστοτερη τιμη, χιχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Μην το συζηταμε πολυ -> κατανοω πως ειναι 'ενοχλητικο'. Ομως ειδικα για το 2012:
1300(!!) ευρα για...Core2Duo(!) laptop
πως να το κανουμε = ηταν ξεκαθαρη κλεψια 🤑

Για να καταλαβεις αντιστοιχο -κοκκινο λογω χρωματος αρεσε!- το εχω....χαρισει σε συγγενικο μου προσωπο 🙃
(γιατι και διαφορετικα να το εβλεπα, δεν θα ειχε καποια ιδιαιτερα σπουδαια χρηματικη αξια σημερα 2020 πια)

Απο κει και περα, εχω ηδη γραψει πληρεστατη απαντηση παραπανω, τα σημαντικοτερα:
😎
* PoweMizer για την Nvidia να κατεβουν ρολογια => κατεβαινουν οι θερμοκρασιες (της)
😎
* Undervolting για cpu / P8400 (γινεται με Throttlestop, RMAClock & συναφη προγραμματα)

δεν διαφωνω για το κοστος αποκτησης.εδωσα παραπανω απ οτι αξιζε.τοτε τα ειχα και το εκανα.τωρα σε καμια περιπτωση δεν θα εδινα τοσα.τωρα κοιταμε laptop του 500αρικου και παλι το σκεφτομαστε.

οσον αφορα τις ενεργειες που πρεπει να γινουν για να πεσουν οι θερμοκρασιες κτλ μπορει να ειναι σωστες μεν αλλα για μενα ανεφικτες να γινουν πραξη.κατα πρωτον δεν ειμαι ειδημων και κατα δευτερον απο κατω εχει τοσες βιδες που για να το ξεμονταρω μπορει να φαινεται σχετικα απλο αλλα μετα θα αντιμετωπισω προβλημα για να τα διορθωσω ολα αυτα γιατι απλα δεν ξερω πώς να το κανω. και δεν θελω να παρω το ρισκο γιατι μπορει μετα να μην δουλευει τιποτα στο laptop! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το πληρωσες...διπλασιο διχως υπερβολη! Η τιμη...1300, ηταν προς το επανω σημειο μεν,
αλλα τελος παντων λογικη για το 2008. Ομως το 2012 που πραγματικα Core2Duo λαπτοπ ηταν η
καυτη πατατα που ολοι οι πωλητες ξεστοκαρανε διχως υπερβολη επρεπε να το παρεις στα μισα!

Τελος παντων, στο σημερα: αν ξαναδεις ολη την παραπανω "αναλυση" (!) μου, καταλαβαινω οτι δεν
δεν "το εχεις" με το ανοιγμα του, και γι' αυτο ακριβως αναφερω το PowerMizer για την Nvidia -> δε
παθαινει τιποτα απολυτως, με την εφαρμογη του, τουναντιον! -μαλιστα ειναι αναστρεψιμο 100% 😀

Στο βαθμο που, περισσοτερο μπορει να κοστιζει το...αιρκοντισιον (!), που καις για να μην κλεινει 😎
η μονη επιλογη σου ειναι αυτη, μαζι / και αναλογως τι λειτουργικο εχεις, καποιο = δηλαδη ενα / 1
απο τα παρακατω προγραμματα για undervolting στον επεξεργαστη (αυτες οι 2 ενεργειες σε vga &
επεξεργαστη θα σου λυσουν -σχεδον σιγουρα- το προβλημα, διχως να απαιτειται το ανοιγμα του) 👌
- Throttlestop
- RMAClock
- CpuGenie
- Notebook Hardware Control
🥳

Η αναφορα (σε underclocking) της Nvidia ειναι υποχρεωτικη: γιατι καθως μοιραζονται το συστημα
ψυξης με τον επεξεργαστη, δεν σου αρκει μονο το cpu undervolting! Επιπλεον ειναι και πανευκολο.
😃

Σε περιπτωση που δεν μπορεις να βρεις ακρη με software / σου φαινονται Κινεζικα (!) μολονοτι δεν
ειναι ιδιαιτερως δυσκολα, εαν βρισκεσαι Αθηνα με κερνας ενα freddo espresso και στο <<φτιαχνω>>
🥤

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...