Προς το περιεχόμενο

Τέλος η αυτόματη αναζήτηση ενημερώσεων προγραμμάτων οδήγησης στα Windows 10


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft αφαίρεσε τη σχετική δυνατότητα από τα Windows 10. Γιατί όμως;

Με τρόπο αθόρυβο, η Microsoft αφαίρεσε τη δυνατότητα αυτόματης αναζήτησης ενημερώσεων προγραμμάτων οδήγησης που προσέφεραν τα Windows 10. Με την ενημέρωση του Μαΐου, η σχετική λειτουργία που ήταν προσβάσιμη μέσω της διαχείρισης εργασιών, μετονομάστηκε, αναζητώντας με το πάτημα ενός κουμπιού μεν driver, αλλά περιορίζοντας την αναζήτησή της σε τοπικό επίπεδο -στον υπολογιστή του χρήστη και όχι στο διαδίκτυο.

Automatic-Driver.png.d5298478c99a35abb4bfc6e7c3f80c10.png

Εκ πρώτης όψεως η αλλαγή αυτή φαντάζει μάλλον αρνητική και έτσι θα ήταν αν η λειτουργία αυτόματης αναζήτησης νέων driver ανταποκρινόταν στον ρόλο της. Αναφορές χρηστών έκαναν λόγο για σημαντικές ανεπάρκειες, με τα Windows 10 να αδυνατούν να εντοπίσουν ενημερωμένα προγράμματα οδήγησης, ακόμα κι όταν αυτά είχαν αποδεδειγμένα κυκλοφορήσει. Οι χρήστες εν τέλει αναγκάζονταν να επισκεφθούν οι ίδιοι το site του εκάστοτε κατασκευαστή και να κατεβάσουν οι ίδιοι τους driver.

H Microsoft δεν έχει πάρει ακόμα θέση επί του θέματος, ωστόσο όλα συνηγορούν πως η αναποτελεσματικότητα της αυτόματης αναζήτησης ενημερωμένων driver ήταν εκείνη που την ώθησε να αφαιρέσει μία τόσο χρήσιμη -στη θεωρία μόνο- λειτουργία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτε δεν δουλεψε σωστα αυτη η λειτουργια οσα χρονια εχω windows 10. Ουτε καν εναν driver για usb συνδεση με κινητο δεν μπορει να βρει. Οποτε καλως βγαινει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελυνε τα χερια αρκετων ανθρωπων που προσπαθουσαν να κανουν εγκατασταση απο μονοι τουςς του λειτουργικου,  θεωρω αστεια την λογικη αφαιρεση αυτη της χρησιμηςς λειτοουργιας απο τα windows και ιδιαιτερα αστειοςς ο λογος αφαιρεσης αυτης.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλό θα ήταν να υπήρχε και μια επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ενημέρωσης οδηγών από το Windows Update, ώστε να μην χρειάζονται προγράμματα σαν το DDU (που το κάνει disable) ή επέμβαση στη registry...

  • Like 17
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, forgotten είπε

ελυνε τα χερια αρκετων ανθρωπων που προσπαθουσαν να κανουν εγκατασταση απο μονοι τουςς του λειτουργικου,  θεωρω αστεια την λογικη αφαιρεση αυτη της χρησιμηςς λειτοουργιας απο τα windows και ιδιαιτερα αστειοςς ο λογος αφαιρεσης αυτης.

Αν δεν ξερει να βρει και ειδικα να βρει τους σωστους Drivers τοτε καλυτερα να μην κανει Format

Γιατι πολλες φορες δεν δουλευουν σωστα οι Drivers των Windows και αρκετες δεν εχουν το Utility που συνοδευει εναν Driver

Μια λυση για αυτους που δεν ξερουν ειναι το Driver Booster

Αν και ο σοφος λαος λεει πως "Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια."

  • Like 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν δεν ξερει να βρει και ειδικα να βρει τους σωστους Drivers τοτε καλυτερα να μην κανει Format

Γιατι πολλες φορες δεν δουλευουν σωστα οι Drivers των Windows και αρκετες δεν εχουν το Utility που συνοδευει εναν Driver

Μια λυση για αυτους που δεν ξερουν ειναι το Driver Booster

Αν και ο σοφος λαος λεει πως "Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια."

προσωπικα  απενεργοποιω τα windows update πολλες φορες εγκαταστουν μη συμβατες εκδοσεις, σε λογισμικο λαπτοπ, προσφατα εχω χασει την 120hz ανανεωση οθονης λαπτοπ και το freesync λογω αφανταστης σοφια των windows που εκαναν install κατι αλλο και ακομα δεν εχω κατορθωσει να το φερω σε σωστη λειτουργια  μια και το freesync ενεργοποιατε αλλα οχι το refresh rate...

Ωστοσο για ερασιτεχνες αποτελουσε μια λυση σε περιπτωση που εχαναν τα cd κλπ...

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να μου βρήκε ποτέ driver....

31 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλό θα ήταν να υπήρχε και μια επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ενημέρωσης οδηγών από το Windows Update, ώστε να μην χρειάζονται προγράμματα σαν το DDU (που το κάνει disable) ή επέμβαση στη registry...

Αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλό θα ήταν να υπήρχε και μια επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ενημέρωσης οδηγών από το Windows Update, ώστε να μην χρειάζονται προγράμματα σαν το DDU (που το κάνει disable) ή επέμβαση στη registry...

Καλό θα ήταν να έχει επιλογή για μερικές συσκευές, πχ για gpu/sound θα πρέπει να είναι off by default αλλά για ethernet/wifi/bt δεν είναι κακό αν και γενικά οι drivers των windows είναι πολύ πίσω από ότι οι επίσημοι κατασκευαστές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, forgotten είπε

προσωπικα  απενεργοποιω τα windows update πολλες φορες εγκαταστουν μη συμβατες εκδοσεις, σε λογισμικο λαπτοπ, προσφατα εχω χασει την 120hz ανανεωση οθονης λαπτοπ και το freesync λογω αφανταστης σοφια των windows που εκαναν install κατι αλλο και ακομα δεν εχω κατορθωσει να το φερω σε σωστη λειτουργια  μια και το freesync ενεργοποιατε αλλα οχι το refresh rate...

Ωστοσο για ερασιτεχνες αποτελουσε μια λυση σε περιπτωση που εχαναν τα cd κλπ...

 

Κατι παρόμοιο έπαθα εγώ μετά από την εγκατάσταση κάποιων updates στα windows 7. Ξαφνικά όταν πήγαινα να τρέξω το λογισμικό για το scanner της HP που έχω δεν μπορούσε να τρέξει λόγω έλλειψης κάποιων αρχείων και με παρότρυνε σε reinstall. Ουτε αυτό όμως βοήθησε, πάλεψα με θεούς και δαίμονες, εσκαψα και μέχρι τον πυρήνα της Γης για να βρω λύση, δεν ξεπεράστηκε το πρόβλημα. Τελικά ενεργοποίησα το scanner με free λογισμικό τρίτων, αν ήξερα βασικά ότι μπορούσες να λειτουργήσει το scanner με λογισμικό πέραν του κατασκευαστή θα το είχα κάνει ήδη και θα γλίτωνα την άσκοπη ταλαιπωρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...