Προς το περιεχόμενο

Τέλος η αυτόματη αναζήτηση ενημερώσεων προγραμμάτων οδήγησης στα Windows 10


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω εχω ενα wifi στικακι που δεν το αναγνωριζε το dvd εγκαταστασης των windows,εβαζα ενα αλλο στικακι και εκανα ενημερωση οδηγων και κατεβαζε τον οδηγο αλλα η ...μικρομαλακη εχει αλλα σχεδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DriverPack Solution (offline) ξε-τσεκαρεις το bloatware και είσαι άρχοντας,το χρησιμοποιώ χρόνια, πολύ λίγες φορές δεν μου βρήκε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fil_X είπε

DriverPack Solution (offline) ξε-τσεκαρεις το bloatware και είσαι άρχοντας,το χρησιμοποιώ χρόνια, πολύ λίγες φορές δεν μου βρήκε κάτι

Μονο αυτο,τα υπολοιπα που αναφερθηκαν και πιο πανω ειναι απλα σκουπιδια.

Αλλα φιλε,αν δεν ξετσεκαρεις το bloat..πας παλι για φορματ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bele είπε

Αν βρεθει κάποιος που έστω και μια φορά του λειτούργησε η "Αναζήτηση οδηγών απ' το διαδίκτυο" του αξίζει βραβείο.

Εμένα αρκετές φορές είχε δουλέψει σωστά. Δεν λέω ότι είχε 100% επιτυχία αλλά ήταν χρήσιμο. Το σημαντικότερο είναι ότι ουδέποτε δημιούργησε πρόβλημα. 

Ακόμα κάτι αφαιρετικο από τα windows 10 και ακόμα μια φορά για χαζό λόγο. 

Μακάρι να βγούνε windows 11 .έλεος πια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, bele είπε

Αν βρεθει κάποιος που έστω και μια φορά του λειτούργησε η "Αναζήτηση οδηγών απ' το διαδίκτυο" του αξίζει βραβείο.

Εγώ! Έχω την HD 6670 και εγκατέστησα τον επίσημο τελευταίο driver από την AMD και όταν έκανα έλεγχο ενημερώσεων από τον πίνακα ελέγχου της AMD δε μου έβρισκε νεότερο, ενώ όταν έκανα από τη διαχείριση συσκευών των Windows μου βρήκε μέσω του Windows update και την εγκατέστησε (έχω και Print Screen αν θέλετε)

Υ.Γ. Μόνο ένα σημείο στίξης σε τόσες γραμμές. Ούτε ο Θουκυδίδης να ήμουν!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Καλό θα ήταν να υπήρχε και μια επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ενημέρωσης οδηγών από το Windows Update, ώστε να μην χρειάζονται προγράμματα σαν το DDU (που το κάνει disable) ή επέμβαση στη registry...

Αυτο εδω εννοείς? https://www.google.com/amp/s/www.laptopmag.com/amp/articles/disable-automatic-driver-downloads-on-windows-10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν δυο μερες ειμουν Ελλαδα. Θελοντας να χρησιμοποιησω εναν laserjet 1020 για να εκτυπωσω το plf (το οποιο για την ιστορια δε μου ζητησε να δει κανεις ουτε στην Ελλαδα ουτε και φτανοντας στο Gatwick εδω πανω) της επιστρφης  ενεργοπιησα την αυτοματη ευρεση οδηγων online που δεν δουλεψε. Αλλαζοντας σε linux mint 20 - πληρως ενημερωμενο , η ιδια λειτουργα αναγνωρισε τον εκτυπωτη ο οποιος ομως δεν τυπωσε ποτε.

Την κατασταση εσωσε ενα παλιοτερο laptop με windows 7 στο οποιο η ιδια ενεργεια δουλεψε μια χαρα.

Δυστηχως η ετυχως αυτο το feature αυτη την φορα δεν λειτουργησε αλλα θεωρω οτι για αυτη την περιπτωση δεν ειναι αποκλειστικα σφαλμα της microsoft.

Περαν του παραπανω και οσο θυμαμαι παρομοιες περιπτωσεις στο παρελθον (παντα σε windows 10)  ναι δεν ειχε και παλι λειτουργησει το feature αλλα και παλι πιστευω (χωρις να θελω να δικαιολογησω την αστοχια) οτι δεν ειναι αποκλειστικα  υπαιτιοτητα της microsoft.

Και αυτο γιατι  η εγκατασταση  ενος οδηγου , ποσο μαλλον η αυτοματη εχει να κανει με πολλους παραγοντες με πιο απλο το ποσο ενημερωμενο ειναι το ιδιο το λειτουργικο (βλεπε κοινοχρηστες βιβλιοθηκες που πολλες φορες λογω αλληλεπιδρασης με αλλες δεν λειτουργουν σωστα λογω αλλαγων κωδικα /bugs απο εκδοση σε εκδοση )  και απο την αλλη την προσπαθεια και απαιτηση απο μερους μας (σαν χρηστες) να συνδεουμε  περιφερειακα (σε καποιες περιπτωσεις πολυ παλια ) τα οποια υπαρχει πιθανοτητα να μην υποστηριζει πλεον ουτε ο ιδιος ο κατασκευατης τους.

Στην τελικη μιας και ατο το feature ειναι (ηταν) για γρηγορη χρηση ενος περιφερειακου εαν καποις απο εμας εχει την διαθεση και τον χρονο ψαχνει ολοκληρωμενο προγραμμα οδογησης για την συσκευη του για windows 10.

Εαν δεν το βρισκει δεν φταει η οποιαδηποτε microsoft για μια τετοια αποφαση λοιπον.(για λεμε και τιυ στραβου το δικαιο)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν απενεργοποιησουν και την αυτοματη ενημερωση των ιδιων των win10 θα γινω ο πιο ενθερμος οπαδος τους 😎

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nextp είπε

Πριν δυο μερες ειμουν Ελλαδα. Θελοντας να χρησιμοποιησω εναν laserjet 1020 για να εκτυπωσω το plf (το οποιο για την ιστορια δε μου ζητησε να δει κανεις ουτε στην Ελλαδα ουτε και φτανοντας στο Gatwick εδω πανω) της επιστρφης  ενεργοπιησα την αυτοματη ευρεση οδηγων online που δεν δουλεψε. Αλλαζοντας σε linux mint 20 - πληρως ενημερωμενο , η ιδια λειτουργα αναγνωρισε τον εκτυπωτη ο οποιος ομως δεν τυπωσε ποτε.

Την κατασταση εσωσε ενα παλιοτερο laptop με windows 7 στο οποιο η ιδια ενεργεια δουλεψε μια χαρα.

Δυστηχως η ετυχως αυτο το feature αυτη την φορα δεν λειτουργησε αλλα θεωρω οτι για αυτη την περιπτωση δεν ειναι αποκλειστικα σφαλμα της microsoft.

Περαν του παραπανω και οσο θυμαμαι παρομοιες περιπτωσεις στο παρελθον (παντα σε windows 10)  ναι δεν ειχε και παλι λειτουργησει το feature αλλα και παλι πιστευω (χωρις να θελω να δικαιολογησω την αστοχια) οτι δεν ειναι αποκλειστικα  υπαιτιοτητα της microsoft.

Και αυτο γιατι  η εγκατασταση  ενος οδηγου , ποσο μαλλον η αυτοματη εχει να κανει με πολλους παραγοντες με πιο απλο το ποσο ενημερωμενο ειναι το ιδιο το λειτουργικο (βλεπε κοινοχρηστες βιβλιοθηκες που πολλες φορες λογω αλληλεπιδρασης με αλλες δεν λειτουργουν σωστα λογω αλλαγων κωδικα /bugs απο εκδοση σε εκδοση )  και απο την αλλη την προσπαθεια και απαιτηση απο μερους μας (σαν χρηστες) να συνδεουμε  περιφερειακα (σε καποιες περιπτωσεις πολυ παλια ) τα οποια υπαρχει πιθανοτητα να μην υποστηριζει πλεον ουτε ο ιδιος ο κατασκευατης τους.

Στην τελικη μιας και ατο το feature ειναι (ηταν) για γρηγορη χρηση ενος περιφερειακου εαν καποις απο εμας εχει την διαθεση και τον χρονο ψαχνει ολοκληρωμενο προγραμμα οδογησης για την συσκευη του για windows 10.

Εαν δεν το βρισκει δεν φταει η οποιαδηποτε microsoft για μια τετοια αποφαση λοιπον.(για λεμε και τιυ στραβου το δικαιο)

 

 

Σωστά τα λες. Αν ο κατασκευαστής έχει φτιάξει οδηγούς για Windows 7 όμως δεν έχει φτιάξει οδηγούς για Windows 10, τότε η αυτόματη αναζήτηση δουλεύει σωστά σε 7, αλλά λογικά δεν δουλεύει σε 10. Αφού δεν υπάρχουν οι οδηγοί για 10, τι να βρει;  Δεν είναι τόσο απλό να λέμε "μα δούλευε στα 7, γιατί τώρα δεν δουλεύει στα 10;;;" 

 

 

Επεξ/σία από nikosBruin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Μεγάλο μείον για τα παλιότερα συστήματα, που είναι μανίκι να ψάχνεις και να δοκιμάζεις συνέχεια drivers ώστε να δουλέψει η συσκευή στα 10ρια.

Ισως η πιο σωστη τοποθετηση που διαβασα σε αυτο το νημα,

Σε συστηματα 6ετιας και ανω, ειναι εργαλειο που σου λυνει τα χερια. Σαφως υπαρχει η λυση ψαχνω εναν-εναν οδηγο, αλλα ειναι χρονοβορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Με τρόπο αθόρυβο, η Microsoft αφαίρεσε τη δυνατότητα αυτόματης αναζήτησης ενημερώσεων προγραμμάτων οδήγησης που προσέφεραν τα Windows 10."

Που είναι ο "αθόρυβος τρόπος" ;;;;

Εδώ έγινε δημοσίευση - ενημέρωση σχετικά με την αφαίρεση αναζήτησης των drivers. Πάντως ,έστω και για μας τους " ερασιτέχνες" , είναι καλύτερο το ότι σταμάτησε η αυτόματη αναζήτηση ξεπερασμένων ήδη drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας........! Σε νέα συστήματα ναι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί η συγκεκριμένη λειτουργία. Μπαίνεις στο σαητ του κατασκευαστή και τέλος. Σε παλιά συστήματα όπως πραγματικά έλυνε χέρια. Έχουμε κάτι σαπακια στην δουλειά εκτός domain που παίζουν απλά βίντεο σε κάτι οθόνες. Ε σε αυτά κάνεις φόρματ, βάζεις όλα τα αυτόματα από το win update και έτοιμα σε λίγα λεπτά. Το ίδιο και για κάτι παλιά scanner. 

Εντάξει αν κάποιος πάει σε νέο μηχάνημα και ψάχνει από το win update drivers, λογικό να το κράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...