Προς το περιεχόμενο

Τέλος η αυτόματη αναζήτηση ενημερώσεων προγραμμάτων οδήγησης στα Windows 10


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το που βαλεις windows 10 σχεδόν όλα είναι έτοιμα

Το windows update θα τα κάνει όλα

Ουτε χέρια ελυνε ουτε ποδια

Πότε δεν δούλευε σωστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θεμα ειναι δε θα περναν και τους αρχικους με το που τελειωνε το format εβρισκε και της μητρικης και τα lan drivers καποια φορα τωρα θα πρεπει να πηγαινουμε στο κατασκευαστη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djbilly192001 είπε

ναι το θεμα ειναι δε θα περναν και τους αρχικους με το που τελειωνε το format εβρισκε και της μητρικης και τα lan drivers καποια φορα τωρα θα πρεπει να πηγαινουμε στο κατασκευαστη ? 

Αυτη ειναι και μενα η απορια μου. Το Plug and play σταματαει να υπαρχει οπου υπηρχε? Γιατι σε πολλες απλες συσκευες ηταν παρα πολυ καλη λειτουργια. Οπως και σ αυτο που ανεφερες κι εσυ για τους drivers του lan.

Αλλιως θα απαιτειται δευτερος υπολογιστης, η σοβαρη προεργασια συμμαζεματος drivers κατασκευαστων πριν απο καθε format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 9:19 ΜΜ, bele είπε

Αν βρεθει κάποιος που έστω και μια φορά του λειτούργησε η "Αναζήτηση οδηγών απ' το διαδίκτυο" του αξίζει βραβείο.

τι εννοείς φιλε μου , την έχεις δουλέψει καθόλου την αυτόματη αναζήτηση τον drivers στα δεκαρια ? , περνάει τολάχιστον το 95% τον driver μια χαρά , αν κάτι δεν το βρει το περνάς μονος σου απλό είναι , δοκιμασμένο σε εκατοντάδες μηχανήματα , όλα τα αλλα είναι μπούρδες να είχαμε να λέγαμε , κρίμα μια καλή υπηρεσία είχανε τι καταργήσανε και αυτή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικους απλους drivers κυριως σε παλια laptop εκανε δουλιτσα...

Αλλα ειχε και κατι κολληματα μερικες φορες σε κατι wifi adapters ή airplane switch που σου εβγαζαν την πιστη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MTX είπε

τι εννοείς φιλε μου , την έχεις δουλέψει καθόλου την αυτόματη αναζήτηση τον drivers στα δεκαρια ? , περνάει τολάχιστον το 95% τον driver μια χαρά , αν κάτι δεν το βρει το περνάς μονος σου απλό είναι , δοκιμασμένο σε εκατοντάδες μηχανήματα , όλα τα αλλα είναι μπούρδες να είχαμε να λέγαμε , κρίμα μια καλή υπηρεσία είχανε τι καταργήσανε και αυτή

Κάνε unistall έναν απλό driver πχ μιας intel wifi card ή μιας realtek κάρτας ήχου. Τα αναφέρω ως παραδείγματα...μιλάμε για μεγάλες εταιρίες, έτσι; Ωραία. Κάνε τώρα αναζήτηση μέσω τις εύρεσης driver των windows (όχι μέσω του windows update). Ή αν θέλεις κάνε αναζήτηση για update ενός ήδη εγκατεστημένου driver. Αν βρει driver , έστω και παλιό, τότε τα ξαναλέμε. Σε μένα δεν έχει βρει ποτέ...μόνο μέσω windows update βρίσκει κάποιους οδηγούς ώστε να λειτουργήσει το σύστημα μετά από ένα fresh install.

Επεξ/σία από bele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 9:23 ΜΜ, Thresh είπε

Καλό θα ήταν να υπήρχε και μια επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ενημέρωσης οδηγών από το Windows Update, ώστε να μην χρειάζονται προγράμματα σαν το DDU (που το κάνει disable) ή επέμβαση στη registry...

Πολλές φορές ούτε το DDU κάνει δουλειά

Στις 16/8/2020 στις 3:35 ΠΜ, Exoskeletor είπε

Αυτό δεν δούλεψε ποτέ. Είναι εκεί για να σε κοροϊδεύει.

Πολλές φορές η λύση είναι να σταματήσεις μέσω του powershell το service

sc.exe config wuauserv start= auto

 

Στις 16/8/2020 στις 1:01 ΠΜ, chris_g92 είπε

Για να μην μπερδευτουμε, τα windows θα κατεβάζουν drivers κανονικά από τα windows update . Από την διαχείριση εργασιών δεν θα έχει την επιλογή . Μια χαρά θα μας βάζει outdated gpu driver σε 3 δεύτερλεπτα αφού μπήκες στην επιφάνεια εργασίας  μετά από φορμάτ , πριν προλάβεις να κλείσεις το wifi 😂

Και εγώ το ίδιο έχω καταλάβει. Λογικά θα αφαιρέσει την επιλογή λόγο του ότι αφού δεν βρήκε driver την πρώτη φορά που μπήκε στο internet δεν πρόκειται να βρει.

 

Εγώ πάντως κατανοώ όλους που λένε ότι κάποια στιγμή τους βοήθησε. Και εμένα λίγες φορές με έχει βοηθήσει. Ωστόσο είχε το εξής βασικό μειονέκτημα. Κάποιοι drivers πάνε με τα utillities τους. Πχ realtek.

Βασικό μειονέκτημα είναι όταν επιμένει να περάσει driver και ψάχνεις όλους τους τρόπους να το απενεργοποίησης ( Powershell DDU, registry, settings( γελάει ο κόσμος...) ). Σε RX 580 που είχα ενώ είχα περάσει μια χαρά τους drivers μου μου εγκαθιστούσε ότι beta έβρισκε με αποτέλεσμα να έχω ένα no signal - black screen effect . Ψάχνοντας είχα βρει κι άλλους κακόμοιρους σαν κι εμένα.

Ωστόσο η επιλογή αυτή ήταν στην κατάλληλη θέση κατ εμέ. Την ώρα που δεν βρίσκω driver μπορεί να δώσει λύση. Ωστόσο θεωρεί εξυπνότερο την πολιτική "Σκάσε και περίμενε όσο εμείς θα ετοιμάζουμε τον υπολογιστή σας, γιατί εμείς ξέρουμε καλύτερα απ όλους"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, bele είπε

Κάνε unistall έναν απλό driver πχ μιας intel wifi card ή μιας realtek κάρτας ήχου. Τα αναφέρω ως παραδείγματα...μιλάμε για μεγάλες εταιρίες, έτσι; Ωραία. Κάνε τώρα αναζήτηση μέσω τις εύρεσης driver των windows (όχι μέσω του windows update). Ή αν θέλεις κάνε αναζήτηση για update ενός ήδη εγκατεστημένου driver. Αν βρει driver , έστω και παλιό, τότε τα ξαναλέμε. Σε μένα δεν έχει βρει ποτέ...μόνο μέσω windows update βρίσκει κάποιους οδηγούς ώστε να λειτουργήσει το σύστημα μετά από ένα fresh install.

ναι το ίδιο πράγμα λέμε και μια χαρά τα βρίσκει όλα , ειδικά τα περισσότερα wifi drivers τα έχει ήδη βρει πριν καν ολοκληρώσει την εγκατάσταση τον windows , κάθε μέρα το κάνω μαγαζί έχω , έχουν περάσει από τα χερια μου εκατοντάδες μηχανήματα , όπως είπα βρίσκει τολάχιστον το 95% τον drivers , εκτος από μηχανήματα δεκαετίας και πίσω που μπορεί να μην βρει κάποιους συγκεκριμένους drivers , τους οποιους σιγά το πράγμα τους περνάς μονος σου

* το θέμα είναι απλό , η βάση δεδομένων τους έχει κάποιους stable drivers όχι τους τελευταίους , αν θέλεις να είσαι συνεχεια up το date με τους πιο τελευταίους η τους περνάς μέσο τον updates η το κανεις manual , σαν υπηρεσία πάντως μια χαρά δούλευε , εγώ πιο πολύ το βλέπω να την κόβουν την υπηρεσία λόγο περικοπών γιατί δεν θέλουνε να συντηρούνε servers και προσωπικό  παρα για παράπονα από χρηστες , αλλιώς μπορούσανε να βάλουνε μια ρύθμιση on off για την υπηρεσία και τελειωνε το θέμα , και εμείς που τι θέλουμε κάνουμε τι δουλειά μας και αυτοί που δεν τι θέλουν την απενεργοποιούνε 

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MTX είπε

ναι το ίδιο πράγμα λέμε και μια χαρά τα βρίσκει όλα , ειδικά τα περισσότερα wifi drivers τα έχει ήδη βρει πριν καν ολοκληρώσει την εγκατάσταση τον windows , κάθε μέρα το κάνω μαγαζί έχω , έχουν περάσει από τα χερια μου εκατοντάδες μηχανήματα , όπως είπα βρίσκει τολάχιστον το 95% τον drivers , εκτος από μηχανήματα δεκαετίας και πίσω που μπορεί να μην βρει κάποιους συγκεκριμένους drivers , τους οποιους σιγά το πράγμα τους περνάς μονος σου

* το θέμα είναι απλό , η βάση δεδομένων τους έχει κάποιους stable drivers όχι τους τελευταίους , αν θέλεις να είσαι συνεχεια up το date με τους πιο τελευταίους η τους περνάς μέσο τον updates η το κανεις manual , σαν υπηρεσία πάντως μια χαρά δούλευε , εγώ πιο πολύ το βλέπω να την κόβουν την υπηρεσία λόγο περικοπών γιατί δεν θέλουνε να συντηρούνε servers και προσωπικό  παρα για παράπονα από χρηστες , αλλιώς μπορούσανε να βάλουνε μια ρύθμιση on off για την υπηρεσία και τελειωνε το θέμα , και εμείς που τι θέλουμε κάνουμε τι δουλειά μας και αυτοί που δεν τι θέλουν την απενεργοποιούνε 

Δεν λέτε το ίδιο πράγμα!

Αυτό που λες εσύ είναι μέσω του windows update, ενώ ο φίλος παραπάνω (και η είδηση) μιλάει για την διαδικασία μέσω του device manager. 

Είναι τελείως διαφορετικά αυτά τα δύο.

Επίσης τα περισσότερα σχόλια είναι εκτός θέματος, αυτό που καταργεί η MS είναι η ενημέρωση οδηγών μέσω device manager, όχι η αρχική αυτόματη εγκατάσταση οδηγών κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθε μερα νιωθω και πιο τυχερος που πήγα σε Linux

 

Και απο οτι βλεπω το rolling μοντελο των archbased διανομών μια χαρα το έκλεψε. Οποτε archbased linux και ξερό ψωμί.

Επεξ/σία από rhtoras
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 9:19 ΜΜ, bele είπε

Αν βρεθει κάποιος που έστω και μια φορά του λειτούργησε η "Αναζήτηση οδηγών απ' το διαδίκτυο" του αξίζει βραβείο.

 

Από που παραλαμβάνω το βραβείο μου ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...