Προς το περιεχόμενο

τηρηση διπλογραφικων(γ κατηγοριας)ανευ λογιστη


gamachairas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα(και ευχαριστω εκ των προτερων)

Λοιπον, η ερωτηση μου -θελω να πιστευω- οτι ειναι σαφης

Ειναι δυνατη η 'κρατηση' διπλογραφικων (γ κατηγοριας) βιβλιων μεσω καποιου λογισμικου, ανευ λογιστη.

Για να προλαβω τυχων παρεκιλισεις στις απαντησεις

-δεν εχω αντισταθμισει ακομα τα εξοδα λογιστη#πτογραμματος/λογισμικου

Προκειται για ΙΚΕ(οποτε η τηρηση τετοιων βιβλιων απαιτειτι).

ΣΗΜΕΙΟΤΕΩΝ¨η επιχειρηση δεν προβλεπεται να εχει καθολου κερδος για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον(παρολα αυτα...θα υπαρχουν καποια βασικα εξοδα υποδομης,μηχανηματων κλπ),

ΝΑΙ,γνοριζω πολυ καλα οτι ακομη και με μηδενικο εισοδημα,θα φορολογηθω_τις εισφορεςκλπ...εταιρον αικατερον...εξου και κοιταζω να σωσω τουλαχιστον απο το φοροτεχνικο θεμα

Ευχαριστω και παλι

Επεξ/σία από gamachairas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να γλυτώσεις χρήματα απο λάθος μεριά.Γνώμη μου.

Δεν ξέρω αν είναι και υποχρεωτικό να έχεις λογιστή σε Γ κατηγορίας βιβλία ,για υπογραφές κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η υποβολή του Ε3 είναι υποχρεωτικό να γίνει από λογιστή, όποτε αν δεν τηρεί ο ίδιος τα βιβλία δεν νομίζω ότι θα το αναλάβει. Καλύτερα να βρεις ένα λογιστή ο οποίος να αναλάβει, λαμβάνοντας υπόψη και την μικρή δραστηριότητα της εταιρίας, με μικρό κόστος πχ 50€ τον μήνα. Είναι παρά πολλές οι υποχρεώσεις τις οποίες πρέπει να καλύψεις και αν δεν τις ξέρεις θα στα φάνε τα πρόστιμα.

Επεξ/σία από lmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φορολογικές δηλώσεις και ΦΠΑ είναι υποχρεωτικό να υπάρχει υπογραφή λογιστή. Άρα δεν τον γλιτώνεις έστω για το ΦΠΑ που είναι μηνιαίο. Απλά η αμοιβή του λογιστή δε νομίζω να βασίζεται στο αν έχει κέρδος η όχι η επιχείρηση τα πρώτα χρόνια. Για ΙΚΕ θέλει σίγουρα ενα 300αρι το μήνα. Αν δεν έχεις τιμολόγια, έξοδα κλπ τότε θα σου παίρνει κάνα 50αρικό το μήνα για τις δηλώσεις ΦΠΑ. Το θέμα είναι ότι χωρίς καλό λογιστή παίζει να τα πληρώσεις δεκαπλάσια σε πρόστιμα αυτά τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι προεξοφλεις ότι για τα επόμενα 3 χρόνια δεν θα υπάρχει κέρδος δεν είναι και ότι καλύτερο. Πρέπει με κάποιο τρόπο να τα φέρνεις ίσα με τα έξοδα τουλάχιστον. Ή να βγάζεις ένα κάποιο λογιστικό κέρδος. Πλέον ελέγχονται αυτόματα αυτά και συνεχόμενες χρονιές χωρίς κέρδος μπορεί να σε βάλει σε διαδικασία ελέγχου. Όλα αυτά βέβαια είναι γνωστά για τους λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψαν και παραπάνω χρειάζεσαι «υπογραφή» λογιστή για να υποβάλεις τα έντυπα στην εφορία.

Οπότε το πως θα τηρείς τα βιβλία (σε πρόγραμμα ή λαδόκολλα) δεν έχει σημασία.

Το λογιστή θα τον χρειαστείς ούτος ή αλλιώς!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gamachairas είπε

Καλησπερα(και ευχαριστω εκ των προτερων)

Λοιπον, η ερωτηση μου -θελω να πιστευω- οτι ειναι σαφης

Ειναι δυνατη η 'κρατηση' διπλογραφικων (γ κατηγοριας) βιβλιων μεσω καποιου λογισμικου, ανευ λογιστη.

Για να προλαβω τυχων παρεκιλισεις στις απαντησεις

-δεν εχω αντισταθμισει ακομα τα εξοδα λογιστη#πτογραμματος/λογισμικου

Προκειται για ΙΚΕ(οποτε η τηρηση τετοιων βιβλιων απαιτειτι).

ΣΗΜΕΙΟΤΕΩΝ¨η επιχειρηση δεν προβλεπεται να εχει καθολου κερδος για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον(παρολα αυτα...θα υπαρχουν καποια βασικα εξοδα υποδομης,μηχανηματων κλπ),

ΝΑΙ,γνοριζω πολυ καλα οτι ακομη και με μηδενικο εισοδημα,θα φορολογηθω_τις εισφορεςκλπ...εταιρον αικατερον...εξου και κοιταζω να σωσω τουλαχιστον απο το φοροτεχνικο θεμα

Ευχαριστω και παλι

Για κάτι τέτοια χαίρομαι που πλέον δε δουλεύω σε λογιστικά γραφεία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2020 στις 6:19 ΜΜ, logistoulis είπε

Για κάτι τέτοια χαίρομαι που πλέον δε δουλεύω σε λογιστικά γραφεία...

Έφυγες φίλε ;

Ρε φίλε , συμφωνητικά ποιος θα σου υποβάλλει;Μεταβολές στην ΔΟΥ ;Γεμη; Πρακτικά; Συμφωνίες; Τράπεζες;Αλλά τόσα έχει.Πηγαινε σε λογιστή.

Υ.γ.Διαβασα κάτι για 50€/μήνα.Ουτε για πλάκα 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ggiorgos7 είπε

Έφυγες φίλε ;

Ρε φίλε , συμφωνητικά ποιος θα σου υποβάλλει;Μεταβολές στην ΔΟΥ ;Γεμη; Πρακτικά; Συμφωνίες; Τράπεζες;Αλλά τόσα έχει.Πηγαινε σε λογιστή.

Υ.γ.Διαβασα κάτι για 50€/μήνα.Ουτε για πλάκα 🙂

ποια συμφωνητικά αυτά είναι καραμέλες, τράπεζες ποιος θα συμφωνεί; και ποιος θα σηκώνει ισολογισμό χωρίς να τηρεί τα βιβλία και ποιος θα παρακολουθεί τα ηλεκτρονικά βιβλία; 

ναι φίλε έφυγα, πήγα σε εταιρεία να το πούμε έτσι να βρώ την ησυχία μου (όχι από άποψη όγκου, περισσότερο δουλεύω τώρα), όχι να βγαίνει η ψυχή και από το πενηντάρικο να ψάχνω το τάληρο που μου αναλογεί.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/8/2020 στις 10:47 ΜΜ, Ggiorgos7 είπε

Έφυγες φίλε ;

Ρε φίλε , συμφωνητικά ποιος θα σου υποβάλλει;Μεταβολές στην ΔΟΥ ;Γεμη; Πρακτικά; Συμφωνίες; Τράπεζες;Αλλά τόσα έχει.Πηγαινε σε λογιστή.

Υ.γ.Διαβασα κάτι για 50€/μήνα.Ουτε για πλάκα 🙂

ΓΕΜΗ,ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΚΛΠ...ΔΙΚΑ ΜΟΥ....παραταυτα....τι εννεοις 50....τα 50 τα θεωρεις πολλα η λιγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πα ρε Καραμήτρο με ικε χωρίς λογιστή; (Χωρίς παρεξήγηση)

 

υπολογιζε ένα διχιλιαρο το χρόνο στην καλύτερη των περιπτώσεων για λογιστή αλλιώς πηγαινε κλείσε την ή άλλαξε μορφή. Το ότι δεν έχεις κέρδος δε λέει κάτι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To γνωστό "πρόβλημα" των ΙΚΕ: ό,τι γλυτώνεις σε φόρους, το σκας σε αμοιβή λογιστή. Η ΙΚΕ θέλει από ένα ποσό κέρδους και πάνω για να έχει νόημα, αλλιώς ατομική.

 

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε στην κοινότητα των λογιστών-φοροτεχνικών ,προτεινόμενες αμοιβές.

Το 50ρικο δεν θα το σχολιάσω καν.Ή μάλλον ,ναι.Τόσα είναι για τυρόπιτες και καφέδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποιοδήποτε ΙΚΕ  (χωρίς κίνηση) να υπολογίσεις μίνιμουμ ετήσια χρέωση 1.300 ευρώ. 12 μήνες και η περίοδος ισολογισμού. Αν υπάρχει και κίνηση ανεβαίνουμε ψηλότερα.

Στην ΙΚΕ ΦΠΑ (κάθε μήνα) & δηλώσεις μόνο λογιστής κάποιας τάξης και πάνω μπορεί να υποβάλλει. Επίσης, οι ΙΚΕ δεν έχουν βιβλίο εσόδων-εξόδων, καταχωρούν τα τιμολόγια χρησιμοποιώντας το διπλογραφικό σύστημα (χρησιμοποιώντας ΕΓΛΣ ή ΕΛΠ), έχουν ισοζύγια όπου αναγράφονται τα πάντα (πάγια, υπόλοιπα πελατών, ταμείο, τράπεζες, κεφάλαιο, αποτελέσματα εις νέο, υπόλοιπα προμηθευτών, φόροι, ασφαλιστικά ταμεία κλπ μαζί φυσικά με έσοδα-έξοδα) για τα οποία ανά πάσα στιγμή πρέπει να υπάρχει λεπτομερής ανάλυση (γενικά & αναλυτικά καθολικά). Τέλος οι ΙΚΕ υποχρεούνται κάθε χρόνο να συντάσσουν οικονομικές καταστάσεις (ισολογισμούς, ΑΧ, προσαρτήματα, πρακτικά ΓΣ & ΔΣ κλπ) και να τις ανεβάζουν στο ΓΕΜΗ.

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ πως κάποιος χωρίς να είναι λογιστής μπορεί να τα αναλάβει όλα αυτά, ξέχωρα με το ότι είναι υποχρεωτικό από το νόμο.

Επίσης μην ξεχνάμε από του χρόνου θα υπάρχουν και τα ηλεκτρονικά βιβλία.

Όντας στο χώρο αντιλαμβάνομαι γιατί πολλοί επιλέγουν τις ΙΚΕ (ασφαλιστικές εισφορές & ευθύνη μόνο για το διαχειριστή) αλλά πραγματικά το θεωρώ ανώφελο για εταιρίες που έχουν πολύ μικρούς τζίρους.

 

Επεξ/σία από Eleni_AEKT
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...