Προς το περιεχόμενο

Λεφτά στο λογαριασμό μου κατά λάθος. Τι κάνω?


konstas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Προχθες το βράδυ δοκιμάζοντας να κάνω μία διαδικτυακή αγορά μικρού ποσού, διαπίστωσα ότι υπήρχαν χρήματα στο λογαριασμό μου που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Παρ' ότι το κατάλαβα αμέσως, προχώρησα και σε 3 ακόμα αγορές, περισσότερο για να δω μέχρι τι ποσό ήταν μέσα στο λογαριασμό μου. Επειδή όλες έγιναν κανονικά (οι 2 μικρές, η τρίτη ήταν μεγάλη), κατάλαβα ότι είχε μπει ακόμα μεγαλύτερο ποσό και έτσι ντύθηκα νυχτιάτικα και πήγα στο ΑΤΜ για να δω τι γίνεται, υποθέτοντας ότι ήταν χρήματα που μου είχε βάλει ο αδελφός μου (είμαι άνεργος και με βοηθάει συχνά). Βέβαια με παραξένεψε το γεγονός ότι δεν ήταν στρογγυλό ποσό (είχε και δεκαδικά ψιλών cents) αλλά δεν έδωσα σημασία τότε. Υπήρχαν ακόμα κάποια ευρώ μέσα και αφού σήκωσα όσα μου επέτρεπε το μηχάνημα, γύρισα σπίτι και έκανα μια ακόμα αγορά και με το υπόλοιπο ποσό (ψιλά...) ώστε να μηδενίσει ο λογαριασμός. Μετά όμως ξανακοιτώντας το ενημερωτικό του ΑΤΜ πρόσεξα ότι έγραφε στα χρήματα που μπήκαν: "ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ" και τότε κατάλαβα ότι μάλλον είχε γίνει λάθος!

Τι μπορεί να είναι αυτό, και τι θα γίνει τώρα?

Υπόψιν ότι τα λεφτά ήδη ξοδεύτηκαν και αδυνατώ να τα επιστρέψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, konstas2 είπε

Υπόψιν ότι τα λεφτά ήδη ξοδεύτηκαν και αδυνατώ να τα επιστρέψω...

Δυστυχώς αν τα λεφτά που σου κατατέθηκαν δεν είναι δικά σου τότε θα τα επιστρέψεις σίγουρα, και μάλλον θα πληρώσεις και δικηγόρο από πάνω. Αν όχι εσύ, ο αδερφός σου μάλλον. 

Στην θέση σου θα έτρεχα σαν μουρλός να ακυρώσω τις αγορές που έκανα. Προλαβαίνεις, εκτός και αν δεν θέλεις. (δυσκολεύει και άλλο το πράγμα τότε νομικά όμως)

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτος που εκανε την μεταφορα δεν ειδε οτι βγηκε αλλο ονομα; λογικα αντιλογισμο θα κανουν.θα στα ζητησουν σιγουρα ειδικα αν αφορα μισθοδοσια που θα εγινε σιγουρα απο επαγγελματικό λογαριασμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό βρε παιδιά.... Τι ευθύνη έχω εγώ αν κάποιος άλλος έκανε λάθος? Δεν μιλάμε για απατεωνιά εδώ. Για λάθος μιλάμε.

Καταλαβαίνω ότι ίσως να χρειαστεί να επιστραφεί το ποσό, αλλά έχω ερωτήσεις.

1. Πότε θα γίνει αντιληπτό το θέμα από τους ενδιαφερόμενους? (τράπεζα και νόμιμος αποδέκτης). Σε πόσες μέρες?

2. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που θα μου κάνουν? Θα μου μπλοκάρουν κάρτα και λογαριασμό?

3. Πόσο χρόνο έχω να επιστρέψω το ποσό?

4. Αν μου μπουν χρήματα από άλλο λόγο, θα μου τα μπλοκάρουν μέχρι να εξοφληθεί το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά εσύ έκανες αγορές μικρής αξίας για να δεις αν είχε καθόλου χρήματα ο λογαριασμός σου; Δεν ήξερες; Και αφού είδες ότι έχει λεφτά είπες ¨ας τα φάω όλα"; 

Τώρα ή θα κάνεις καμιά ληστεία να βρεις λεφτά να τα επιστρέψεις ή όταν σου πέφτει το σαπούνι δε θα πρέπει να σκύβεις να το πιάσεις.

ΥΓ.: Έχει μισθοδοσία και για τα trolls;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, konstas2 είπε

Καλησπέρα σας.

Προχθες το βράδυ δοκιμάζοντας να κάνω μία διαδικτυακή αγορά μικρού ποσού, διαπίστωσα ότι υπήρχαν χρήματα στο λογαριασμό μου που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Παρ' ότι το κατάλαβα αμέσως, προχώρησα και σε 3 ακόμα αγορές, περισσότερο για να δω μέχρι τι ποσό ήταν μέσα στο λογαριασμό μου. Επειδή όλες έγιναν κανονικά (οι 2 μικρές, η τρίτη ήταν μεγάλη), κατάλαβα ότι είχε μπει ακόμα μεγαλύτερο ποσό και έτσι ντύθηκα νυχτιάτικα και πήγα στο ΑΤΜ για να δω τι γίνεται, υποθέτοντας ότι ήταν χρήματα που μου είχε βάλει ο αδελφός μου (είμαι άνεργος και με βοηθάει συχνά). Βέβαια με παραξένεψε το γεγονός ότι δεν ήταν στρογγυλό ποσό (είχε και δεκαδικά ψιλών cents) αλλά δεν έδωσα σημασία τότε. Υπήρχαν ακόμα κάποια ευρώ μέσα και αφού σήκωσα όσα μου επέτρεπε το μηχάνημα, γύρισα σπίτι και έκανα μια ακόμα αγορά και με το υπόλοιπο ποσό (ψιλά...) ώστε να μηδενίσει ο λογαριασμός. Μετά όμως ξανακοιτώντας το ενημερωτικό του ΑΤΜ πρόσεξα ότι έγραφε στα χρήματα που μπήκαν: "ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ" και τότε κατάλαβα ότι μάλλον είχε γίνει λάθος!

Τι μπορεί να είναι αυτό, και τι θα γίνει τώρα?

Υπόψιν ότι τα λεφτά ήδη ξοδεύτηκαν και αδυνατώ να τα επιστρέψω...

Καλά εσύ δοκιμάζεις να αγοράσεις ενώ ξέρεις ότι δεν έχεις λεφτά;

Φοβάμαι ότι έμπλεξες.Αλλά τα ήθελες να τα πάθεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τρολ βρε συ! Αλήθεια λέω

 

Ρε παιδιά, δεν διαβάζετε τι γράφω? Στην αρχή νόμιζα ότι μου είχε βάλει λεφτά ο αδελφός μου, λέμε.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, konstas2 είπε

Μισό λεπτό βρε παιδιά.... Τι ευθύνη έχω εγώ αν κάποιος άλλος έκανε λάθος? Δεν μιλάμε για απατεωνιά εδώ. Για λάθος μιλάμε.

Καταλαβαίνω ότι ίσως να χρειαστεί να επιστραφεί το ποσό, αλλά έχω ερωτήσεις.

1. Πότε θα γίνει αντιληπτό το θέμα από τους ενδιαφερόμενους? (τράπεζα και νόμιμος αποδέκτης). Σε πόσες μέρες?

2. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που θα μου κάνουν? Θα μου μπλοκάρουν κάρτα και λογαριασμό?

3. Πόσο χρόνο έχω να επιστρέψω το ποσό?

4. Αν μου μπουν χρήματα από άλλο λόγο, θα μου τα μπλοκάρουν μέχρι να εξοφληθεί το ποσό?

Σοβαρέψου λίγο.Αυριο θα το δουν.Θα σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό και μάλλον θα πάει πιστωτικός,θα σου πει η τραπεζα τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ένα ωραίο θέμα για σαββατοκύριακο. Αλλά αφού  το διαπίστωσες προχθές τότε έπρεπε να ανοίξεις την παρασκευή το νήμα για να έχουμε μπροστά μας όλο το ΣΚ για να σχολιάσουμε

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σκέφτομαι ότι αν δεν το αντιληφθεί σύντομα ο αποδέκτης (πράγμα πολύ πιθανό, γιατί εκτιμώ ότι ή είναι πληρωμή μάλλον δημοσίου για να γίνει παραμονή της παναγίας, ή μπορεί να είναι κάποιο επίδομα αδείας κλπ), τότε η τράπεζα δεν έχει λόγο να ψάξει να βρει κάτι... αρα μπορεί να περάσουν αρκετές μέρες μέχρι να γίνει κάτι. Και νομίζω ότι διάβασα κάπου ότι εντός 10 ημερών μπορεί να προσβληθεί τέτοιο λάθος από τράπεζα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια πρωτοτυπια. Οταν θες να τσεκαρεις τι υπολοιπο εχει ο λογαριασμος σου προχωρας σε αγορες μεχρι να εξαντληθει αυτο και να σου λυθει η απορια. Και πιστευεις τωρα οτι αυτη η ιστοριουλα γινεται πιστευτη απο νοημων ανθρωπο το 2020.

Χωρια οτι ειναι αδυνατο ο αλλος να κανει random εμβασμα σε αγνωστο λογαριασμο γιατι ειναι απιθανο να πετυχει το ΙΒΑΝ αλλα ακομα κι αν αυτο συμβει παντα βλεπει το ονοματεπωνυμο του παραληπτη πριν επιβεβαιωσει. Σε συνδυασμο με το "ξοδεψα ΑΜΕΣΩΣ ολο το εμβασμα που μου εγινε για να μαθω τι υπολοιπο ειχα", επιμενεις οτι η ιστορια σου μπορει να γινει πιστευτη εστω κι απο παιδακι δημοτικου...

ts κατι δεν μας λες καλα. Καθολου καλα. Μηπως πουλησες κανενα παμφθηνο iphone με καταθεση...;

Ειναι δεδομενο οτι η καταθεση στο λογαριασμο σου εχει γινει απο ατομο που γνωριζεις και για λογο που επισης γνωριζεις, ειναι δεδομενο οτι εσυ τον προετρεψες να το κανει και ειναι δεδομενο οτι σκοπιμα ξοδεψες τα λεφτα αμεσως μετα την καταθεση για να μηδενισει ο λογαριασμος και να προστατευτεις απο ενδεχομενο αμφισβητησης συναλλαγης. Επισης δεδομενο ειναι οτι εχεις τους λογους σου να ανησυχεις για νομικες συνεπειες ως προς τη συγκεκριμενη καταθεση. Σε καθε περιπτωση επειδη καταφανως κατι δεν παει καθολου καλα, φροντισε αν δεν επιστρεψεις τα λεφτα σε αυτον που στα εδωσε να βρεις πιο πιστευτες δικαιολογιες τουλαχιστον... Θα σου χρειαστουν σιγουρα χωρις φυσικα να ειναι ιδιαιτερα πιθανο να την σκαπουλαρεις.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...