Προς το περιεχόμενο

Το Surface Duo θα λαμβάνει ενημερώσεις OS τουλάχιστον για τρία χρόνια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft δεσμεύτηκε να προσφέρει ενημερώσεις στο λειτουργικό σύστημα του Surface Duo για τα επόμενα τρία χρόνια.

Το Surface Duo της Microsoft θα λαμβάνει τόσο ενημερώσεις ασφαλείας όσο και ενημερώσεις στο λειτουργικό σύστημα για τα επόμενα τρία χρόνια. Η Microsoft δήλωσε τη δέσμευσή της στο Android Authority. Αν και η εταιρία είχε ήδη δεσμευτεί να ενημερώνει τακτικά το Surface Duo τόσο με ενημερώσεις στο λειτουργικό όσο και ενημερώσεις ασφαλείας, δεν είχε καθορίσει πόσο καιρό θα υποστηρίζει τη συσκευή της.

Η τριετής δέσμευση της Microsoft για το Surface Duo ευθυγραμμίζεται τόσο με το Google Pixel αλλά και αρκετές κορυφαίες συσκευές της Samsung όπως τα Galaxy S10, S20, Note 10 και Note 20. Υπάρχουν φυσικά πολλές συσκευές Android οι οποίες έως και σήμερα, λαμβάνουν ενημερώσεις μόνο για δύο χρόνια.

Το κόστος του Surface Duo θα ξεκινά από τα $1400, οπότε οι χρήστες ενδέχεται να μην ένιωθαν σίγουροι για τη συσκευή τους σε περίπτωση που η Microsoft δεν είχε δεσμευτεί να προσφέρει ενημερώσεις τουλάχιστον για τα επόμενα τρία χρόνια. Βέβαια, ορισμένες εταιρίες αν και ήδη προσφέρουν ενημερώσεις ασφαλείας για τα πρώτα τρία χρόνια, αυτό δεν ισχύει και για τις ενημερώσεις στο λειτουργικό σύστημα, οι οποίες συνήθως είναι για λιγότερο χρονικό διάστημα.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, michael92 είπε

Ότι τα 3 χρόνια είναι αρκετά ας πούμε; 

 

37 λεπτά πριν, valkon είπε

3 χρόνια είναι λίγο ξέρω γω και το κάνανε και είδηση

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα ούτε μισή ενημέρωση μιας και σε κάθε έκδοση γίνεται και πιο αργο έστω και λίγο το εκάστοτε κινητό. 

Πόσες φορές έχω κάνει rollback σε παλαιότερη έκδοση.

Τι να το κάνω αν πάρει αναβάθμιση και να είναι πρακτικά άχρηστο;

 

 

 

Επεξ/σία από sta2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sta2 είπε

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα ούτε μισή ενημέρωση μιας και σε κάθε έκδοση γίνεται και πιο αργο έστω και λίγο το εκάστοτε κινητό. 

Πόσες φορές έχω κάνει rollback σε παλαιότερη έκδοση.

 

 

Δεν κανουν οι ενημερωσεις αργη μια συσκευη ή εναν υπολογιστη κτλ. Το περιεχομενο του ιντερνετ "βαραινει" και δεν μπορει να ανταπεξελθει η συσκευη

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iced είπε

Δεν κανουν οι ενημερωσεις αργη μια συσκευη ή εναν υπολογιστη κτλ. Το περιεχομενο του ιντερνετ "βαραινει" και δεν μπορει να ανταπεξελθει η συσκευη

ε, τωρα....τους χαλας το αφηγημα ---> apple - ενημερωσεις-φρεναρισμα-μπαταρια χαλια. στοπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sta2 είπε

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα ούτε μισή ενημέρωση μιας και σε κάθε έκδοση γίνεται και πιο αργο έστω και λίγο το εκάστοτε κινητό. 

Πόσες φορές έχω κάνει rollback σε παλαιότερη έκδοση.

Τι να το κάνω αν πάρει αναβάθμιση και να είναι πρακτικά άχρηστο;

Δεν ξέρω από τι κινητά έχεις εμπειρία αλλά τα τελευταία δύο τρία χρόνια δεν έχω παρατηρήσει καμία καθυστέρηση μετά από αναβάθμιση, ειδικά σε security update...

Τώρα αν είχες κινητό με δύο τρία mb μνήμη λογικό να μην είναι γρήγορο, αλλά εκεί δεν φταίει η αναβάθμιση αλλά το ότι πλέον οι νέες εκδόσεις την χρειάζονται...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω από τι κινητά έχεις εμπειρία αλλά τα τελευταία δύο τρία χρόνια δεν έχω παρατηρήσει καμία καθυστέρηση μετά από αναβάθμιση, ειδικά σε security update...

Τώρα αν είχες κινητό με δύο τρία mb μνήμη λογικό να μην είναι γρήγορο, αλλά εκεί δεν φταίει η αναβάθμιση αλλά το ότι πλέον οι νέες εκδόσεις την χρειάζονται...

asus nexus 7 με τελευταιο update-> αχρηστο

asus nexus 7 (2013) με τελευταιο update-> αχρηστο

nexus 5 με τελευταιο update-> αχρηστο

και αυτα ειναι google. τα υπόλοιπα δεν τα γράφω αν και τα περισσοτερα δεν είχαν τοσο κακή κατάληξη. οι ενημερώσεις στο android ειναι πόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σχεδόν αδιανοητη η εμμονη τους στις φαρσοκωμωδιες στον τομεα smartphone. Λιγο πιο ανοητη απο αυτη της LG που ακομα ισχυρίζεται οτι δε βουλιάζει το τμημα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...