Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Salvation81 είπε

12ε μηνιαια συνδρομη για Bonus χρεωστικη; WTF;

Μαλλον ετησια εννοουσε. Συγγνωμη για το ποσταρισμα, ειδα οτι αναφερθηκε/διορθωθηκε αργοτερα, παρακαλω για διαγραφη. 

Spoiler

 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, naruto14 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Την Παρασκευή πήγα στην τοπική τράπεζα της alpha Bank για να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας όπως μου ζήτησε ο τωρινός μου εργοδότης για την εποχιακή δουλειά που είμαι. Ανοίγοντας τον λογαριασμό μισθοδοσίας δεν είχα καμία ενημέρωση από τον υπάλληλο για τις χρεώσεις που θα υποστώ και χωρίς να γνωρίζω συνέχισα τη διαδικασία. Αφού τελειώσαμε ο υπάλληλος γυρνάει και μου λέει ότι να ξέρω πως το κόστος είναι 30 ευρώ. Κ γυρνάω και του λέω για ποιο λόγο να δώσω 30 ευρώ; μου λέει περιλαμβάνει το κόστος του ebanking, την έκδοση της κάρτας και μια "ασφάλεια". Όταν γύρισα και του είπα ότι εγώ δεν ζήτησα ποτέ για τέτοια πράγματα και το μόνο που ήθελα ήταν μια απλή χρεωστική και αντε το ebanking, η απάντηση του ήταν ότι για αυτό με ενημέρωσε (αφού τελειώσαμε τη διαδικασία παρακαλώ) διαφορετικα θα έπρεπε να μου ζητήσει εξ αρχής να κάνω κατάθεση 300 ευρώ. Λέω γιατί δεν μου είπατε για κάτι τέτοιο; ευχαρίστως να τη κάνω και να μην χρεωθω τα ποσά που μου ζητάτε. Και μετά γύρισε και μου είπε όταν έρθει η κάρτα ελάτε να την ακυρώσουμε και δεν θα χρεωθείτε τίποτα. 

Γύρισα σπίτι και έφαγα το τόπο για να δω χρεώσεις της alpha Bank και τι στην ευχή μπορεί να με χρέωσε. Στους όρους το μόνο πράγμα που αναγράφεται είναι τα 8 ευρώ του ebanking. Η χρεωστική που μου έβγαλε είναι η enter visa που δεν έχει καμία απολύτως συνδρομή και ούτε βρήκα να απαιτεί χρήματα για την έκδοση της. Αυτή η ασφάλεια που μου είπε δεν αναφέρεται πουθενά σε αυτα που έχω υπογράψει και με λίγο ψάξιμο και στο φόρουμ εδώ ίσως να είναι η Feel Safe που κοστίζει 30 ευρώ το χρόνο. Δεν αναφέρεται πουθενά το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε ότι έχω υπογράψει. 

Και σαν να μην έφταναν αυτά, τα αδέρφια μου που είναι μικρά και για τον ίδιο λόγο κλήθηκαν να ανοίξουν και αυτοί λογαριασμό μισθοδοσίας, οχι μόνο επιβαρυνθηκαν με ότι εγώ, αλλά ο υπάλληλος που τους εξυπηρέτησε τους έβγαλε και μια bonus χρεωστική η οποία έχει 12 ευρώ ετήσια συνδρομή χωρίς καν να τους ενημερώσει. Ναι σίγουρα είναι κάτι το οποίο ο άλλος βάζει την υπογραφή του, αλλά το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να αντιμετωπίζεις έτσι ένα 18χρονο που μόλις άνοιξε τραπεζικό λογαριασμό για πρώτη φορά στη ζωή του για να βγάλει ένα μεροκάματο μέσα στο καλοκαίρι και να μην τον ενημερώνεις για τίποτα. Και μέσα σε όλα αυτά να του επιβάλεις και πιο premium χρεωστικές με bonus προγράμματα που ουτε κατά διάνοια θα αξιοποιήσει. 

Τι ακριβώς θα μου συνιστουσατε να κάνω για να αποφύγω τις υπερβολικές αυτές χρεώσεις; Τα 2 από τα αδέρφια μου επειδή έχουν ήδη χρήματα μέσα στη τράπεζα χρεώθηκαν ήδη 30 ευρώ χωρίς να αναφέρεται πουθενά η αιτία και άλλα 8 για το ebanking. Δηλώνω οικτρά απογοητευμένος από αυτήν την τράπεζα και δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ μαζί της ποτέ ξανά πέρα από το να τραβήξω τα όσα χρήματα αποκτήσω στην τωρινή μου δουλειά. 

Καλημέρα. 

Δεν υπάρχει χρέωση ούτε για το e-banking αν ενεργοποίησης το alpha code μέσω ίντερνετ ή τηλεφώνου. 

Πάρτε τηλέφωνο όλοι στο τμήμα παραπόνων με έντονο ύφος, περιγράψτε την συμπεριφορά του υπαλλήλου και καλή τύχη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά θα έχεις υπογεγραμμένο χαρτί της ασφάλισης με όλες της πληροφορίες του προγράμματος...Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με την τράπεζα, μπορείς με ένα τηλέφωνο απευθείας στην ασφαλιστική και τον αριθμό σύμβασης της ασφάλειας να κάνεις υπαναχώρηση. Θα σου ζητήσουν κάποια στοιχεία με email και σε λίγες μέρες θα σου επιστρέψουν τα 30 ευρώ.

Καλό θα είναι βέβαια να περάσεις από το κατάστημα και να κάνεις τα παράπονα σου. Από αυτά που διαβάζω, έτυχα σε καλή εξυπηρέτηση καθώς μου εξήγησαν τις όποιες χρεώσεις προτού υπογράψω το οτιδήποτε.

Επεξ/σία από pro66
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πριν καμιά δεκαετία πήγα να ανοίξω λογαριασμό στην Εθνική (μισθοδοσίας), μου λέει η υπάλληλος πρέπει να ανοίξουμε και e-banking. Μα δε θέλω της απαντάω εγώ. Δε γίνεται μου λέει είναι υποχρεωτικό για άνοιγμα λογαριασμού. Οπότε ακολούθησα τη διαδικασία που με υπέβαλε. Γυρίζω σπίτι και παίρνω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής. Μου λένε ότι δεν ήταν υποχρεωτικό το e-banking και κακώς μου είπε η υπάλληλος κάτι τέτοιο και ταυτόχρονα έκανα και μια καταγγελία για την υπάλληλο και το υποκατάστημα (δεν ξέρω τι κάνανε γι αυτό).

Επιστρέφω στο κατάστημα πάω στην υπάλληλο της λέω ότι μίλησα με τα κεντρικά και τι μου είπαν.  Και της λέω κάτσε κάνε ακύρωση του ότι έκανες και κάνε πάλι τη διαδικασία από την αρχή με καινούργιο λογαριασμό αλλιώς φωνάζω αστυνομία για εξαπάτηση. ΕΕΕ έφαγε πόση ώρα να ακυρώνει τις μαλακίες της και μετά να ΞΑΝΑκάνει τη γραφειοκρατεία για το άνοιγμα λογαριασμού κανονικά.

 

Οπότε τηλέφωνο στα κεντρικά να σου πούνε πραγματικά τι ισχύει. Κάνε καταγγελία για τον συγκεκριμένο υπάλληλο και πέρνα μετά μια βόλτα από το υποκατάστημα...Και ναι έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά προσπαθούν να πλασάρουν ένα κάρο προιόντα ως «απαραίτητα», προκειμένου να βγάλουν λεφτά (καθώς τα δάνεια που ήταν κύρια πηγή εσόδων δίνονται πολύ δύσκολα πλέον-και συχνά κοκκινίζουν), όπου δουν οτι «τους παίρνει»!

Φυσικά τα απαραίτητα που λέει ο υπάληλος δεν σημαίνει οτι είναι υποχρεωτικά για τον πελάτη και εκεί είναι που πολλοί την πατάνε!

ΥΓ. Θυμάμαι πρόσφατα στην ουρά για την τράπεζα (τώρα με τα μέτρα του covid) να λέει τύπισσα που περίμενε για ενημέρωση βιβλιαρίου οτι δεν έχει βγάλει χρεωστική και ebanking γιατί της ζήτησαν 30€...άντε να της εξηγήσεις!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η alpha bank χρεώνει ένα εφάπαξ ποσό 8 ευρώ για να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες που σχετίζονται με το e banking, μια φορά στην αρχή και μετά είναι δωρεάν. Υπάρχει και αυτή η ασφάλεια που καλύπτει απώλεια κάρτας, μετρητών κλπ, σε συνεργασία με την ΑΧΑ αν θυμάμαι καλά.

Κι εμένα μου την είχαν πλασάρει κάπως έτσι πριν 3-4 χρόνια, ότι είναι υποχρεωτική κλπ, και ρωτάω είναι όντως υποχρεωτική; Η απάντηση της υπαλλήλου: όχι δεν είναι ακόμα, αλλά σε μερικούς μήνες θα γίνει και θα ζητάνε περισσότερα χρήματα. Τέλος πάντων, την έκανα για να γλιτώσω από την υπάλληλο γιατί δεν έβγαζα άκρη, και μετά στο σπίτι το έψαξα, διάβασα όλους τους όρους αναλυτικά και (επειδή προφανώς και δεν είναι υποχρεωτικό) έστειλα ένα email στην ΑΧΑ και ακύρωσα την ασφάλεια χωρίς να έχω πληρώσει. 

Υ.Γ.: πάντως αν είναι λογαριασμός μισθοδοσίας ίσως να ήταν καλή η ασφάλεια γιατί καλύπτει απώλεια και κλοπή της κάρτας και ότι χρήματα σου πάρουν μέχρι να την ακυρώσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στη Πειραιώς όταν πήγα να αλλάξω κάρτα προσπάθησαν να με φορτώσουν με ασφάλειες και λοιπές ιστορίες. Τους απάντησα ένα ορθό κοφτό "όχι δεν θέλω", ούτε ευχαριστώ ούτε παρακαλώ ούτε άλλες κουβέντες, και δεν το ξαναναφερε η υπάλληλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bill_zaf είπε

12 ευρω τον χρονο ειναι ,την εχω και γω. Παντως απο τραπεζες η alpha ειναι η πιο λογικη, απλα μαλλον επεσες σε υπαλληλο που θελει να παρει τις προμηθιες κ να παει διακοπες. 

Η πειραιως ας πουμε αλλο τραγικο σκηνικο,

Μου ρχετε μαιλ οτι χρεωθηκα 4,20 στις 4 το βραδυ απο ενα ονομα ασχετο.περνω τηλ την αλλη μερα κ μετα απο 45 λεπτα αναμονης μου λεει ο υπαλληλος οτι η συναλλαγη εγινε πριν μια βδομαδα απλα τωρα ηρθε το μαιλ γιατι τωρα φυγαν τα λεφτα απ το συστημα. Λεω δεν μπορω να εχω sms με αμεση ενημερωση για την χρηση της καρτας?μου λεει φυσικα ,σας συνδεω να το ενεργοποιησετε. Μιλαω με τον αρμοδιο υπαλληλο κ μου λεει εχει χρεωση εικοσικατι ευρω τον χρονο η υπηρεσια!!!  Του λεω ολες οι τραπεζες το εχουν δωρεαν ,εχω τραπεζες εξωτερικου κ μου στελνουν sms σε ξενο δικτυο δωρεαν κ εσεις εντος ελλαδας ζητατε λεφτα? Μου λεει εχετε δικιο αλλα εχουμε τα μαιλ δωρεαν! Του λεω με ενημερωση 5 μερες μετα...αν χασω την καρτα να το μαθω 5 μερες μετα κ με ενα σωρο συναλλαγες.

Ασχετο με το θεμα σου αλλα τα πα κ ησυχασα

Δεν ξέρω ποιες υπόλοιπες τράπεζες το έχουν δωρεάν, αλλά η alpha το έχει 1 ευρω/μηνα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η alpha bank συνεχίζει και χρεώνει το web banking είναι πραγματικά αστείο.

Απορώ με το εμπορικό τμήμα ειλικρινά ποσες 10τιες πίσω είναι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κοινη πρακτικη.

Σε άλλη γνωστη συστημική ,ειχα πάει να ενεργοποιήσω υπηρεσίες ebanking,mail,sms.Στο υποκατάστημα στο κέντρο της Αθήνας μου είπαν πως θα χρεωθείτε 25ε.

Σηκώθηκα έφυγα και next day πηγα σε συνοικιακό χωρίς χρέωση.

Με το έτσι θέλω σε χρεώνουν ...ακόμα και για ασφάλεια κλοπής και οτιδήποτε μπορούν.Γιατί;Γιατί είναι τραπεζίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpha bank χρεώνει τα πάντα. Και sms 1,9€ τον μήνα ανά κάρτα ή λογαριασμό και για φόρτιση της prepaid από web banking ελάχιστο 1€ μέγιστο 5€ (λες και κάνουν τίποτα αυτοί για να κρατάνε προμήθεια) και επανέκδωση της κάρτας λόγω φθοράς την δεύτερη φορά. Εμένα έτυχε και απομαγνητίστηκε δύο φορές και την δεύτερη μου είπαν χρεώνεσαι. Αυτή με τα 12€ τον χρόνο πήγαν να μου την πασάρουν και μένα αλλά ρώτησα αν έχει συνδρομή γιατί τους ξέρω τι %$#%# είναι. Τραγικοί, απλά είναι η μισθοδοσία μου σε αυτούς και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα υπαλλήλου και τράπεζας.Οταν έφτιαξα ebanking στην Alpha Bank, με ρώτησαν αν θέλω ασφάλεια και αν θυμάμαι σωστά sms alert με χρέωση, αρνήθηκα και χρεώθηκα μόνο τα 8€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά κάνετε θέμα τα 12€ τον χρόνο της Alpha; Για την ασφάλεια της AXA άντε να το δεχθώ, αλλά σας ενοχλεί που έρχεται ενημέρωση και ακόμα για απόπειρα συναλλαγής με την κάρτα σας; Θα σας λείψουν πραγματικά αυτά τα 12€ ευρώ το χρόνο; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, naruto14 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Την Παρασκευή πήγα στην τοπική τράπεζα της alpha Bank για να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας όπως μου ζήτησε ο τωρινός μου εργοδότης για την εποχιακή δουλειά που είμαι. Ανοίγοντας τον λογαριασμό μισθοδοσίας δεν είχα καμία ενημέρωση από τον υπάλληλο για τις χρεώσεις που θα υποστώ και χωρίς να γνωρίζω συνέχισα τη διαδικασία. Αφού τελειώσαμε ο υπάλληλος γυρνάει και μου λέει ότι να ξέρω πως το κόστος είναι 30 ευρώ. Κ γυρνάω και του λέω για ποιο λόγο να δώσω 30 ευρώ; μου λέει περιλαμβάνει το κόστος του ebanking, την έκδοση της κάρτας και μια "ασφάλεια". Όταν γύρισα και του είπα ότι εγώ δεν ζήτησα ποτέ για τέτοια πράγματα και το μόνο που ήθελα ήταν μια απλή χρεωστική και αντε το ebanking, η απάντηση του ήταν ότι για αυτό με ενημέρωσε (αφού τελειώσαμε τη διαδικασία παρακαλώ) διαφορετικα θα έπρεπε να μου ζητήσει εξ αρχής να κάνω κατάθεση 300 ευρώ. Λέω γιατί δεν μου είπατε για κάτι τέτοιο; ευχαρίστως να τη κάνω και να μην χρεωθω τα ποσά που μου ζητάτε. Και μετά γύρισε και μου είπε όταν έρθει η κάρτα ελάτε να την ακυρώσουμε και δεν θα χρεωθείτε τίποτα. 

Γύρισα σπίτι και έφαγα το τόπο για να δω χρεώσεις της alpha Bank και τι στην ευχή μπορεί να με χρέωσε. Στους όρους το μόνο πράγμα που αναγράφεται είναι τα 8 ευρώ του ebanking. Η χρεωστική που μου έβγαλε είναι η enter visa που δεν έχει καμία απολύτως συνδρομή και ούτε βρήκα να απαιτεί χρήματα για την έκδοση της. Αυτή η ασφάλεια που μου είπε δεν αναφέρεται πουθενά σε αυτα που έχω υπογράψει και με λίγο ψάξιμο και στο φόρουμ εδώ ίσως να είναι η Feel Safe που κοστίζει 30 ευρώ το χρόνο. Δεν αναφέρεται πουθενά το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε ότι έχω υπογράψει. 

Και σαν να μην έφταναν αυτά, τα αδέρφια μου που είναι μικρά και για τον ίδιο λόγο κλήθηκαν να ανοίξουν και αυτοί λογαριασμό μισθοδοσίας, οχι μόνο επιβαρυνθηκαν με ότι εγώ, αλλά ο υπάλληλος που τους εξυπηρέτησε τους έβγαλε και μια bonus χρεωστική η οποία έχει 12 ευρώ ετήσια συνδρομή χωρίς καν να τους ενημερώσει. Ναι σίγουρα είναι κάτι το οποίο ο άλλος βάζει την υπογραφή του, αλλά το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να αντιμετωπίζεις έτσι ένα 18χρονο που μόλις άνοιξε τραπεζικό λογαριασμό για πρώτη φορά στη ζωή του για να βγάλει ένα μεροκάματο μέσα στο καλοκαίρι και να μην τον ενημερώνεις για τίποτα. Και μέσα σε όλα αυτά να του επιβάλεις και πιο premium χρεωστικές με bonus προγράμματα που ουτε κατά διάνοια θα αξιοποιήσει. 

Τι ακριβώς θα μου συνιστουσατε να κάνω για να αποφύγω τις υπερβολικές αυτές χρεώσεις; Τα 2 από τα αδέρφια μου επειδή έχουν ήδη χρήματα μέσα στη τράπεζα χρεώθηκαν ήδη 30 ευρώ χωρίς να αναφέρεται πουθενά η αιτία και άλλα 8 για το ebanking. Δηλώνω οικτρά απογοητευμένος από αυτήν την τράπεζα και δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ μαζί της ποτέ ξανά πέρα από το να τραβήξω τα όσα χρήματα αποκτήσω στην τωρινή μου δουλειά. 

Δοκίμασε Πειραιώς χρεωστική έχω χρόνια χωρίς την παραμικρή χρέωση απλά πάω και βάζω λεφτά στηννκαρτα μόνος μου χωριςβνα περιμένω στο μηχάνημα έξω από την τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...