Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, valkon είπε

Τώρα σοβαρά κάνετε θέμα τα 12€ τον χρόνο της Alpha; Για την ασφάλεια της AXA άντε να το δεχθώ, αλλά σας ενοχλεί που έρχεται ενημέρωση και ακόμα για απόπειρα συναλλαγής με την κάρτα σας; Θα σας λείψουν πραγματικά αυτά τα 12€ ευρώ το χρόνο; 

Για δες λιγο τι πρεπει να εχεις στην τραπεζα για να σου δωσει τοκους 24€ ωστε να σου μεινουν τα 12€ που ενω εμας δεν θα μας λειψουν αλλα στην τραπεζα θα την οδηγησουν σε χρεωκοπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξέρω ποιες υπόλοιπες τράπεζες το έχουν δωρεάν, αλλά η alpha το έχει 1 ευρω/μηνα

Δεν ξερω αν παιζει ρολο τι λογαριασμο εχεις, δηλαδη μισθοδοσιας η αποταμιευσης,εχω κ προσωπικο κ επαγγελματικο στην alpha και στελνουν sms και οι 2 λογαριασμοι. Εξωτερικου εχω τραπεζα κυπρου και στελνει δωρεαν, ακομα κ η revolut στελνει ασε που τα notification της εφαρμογης τους ειναι αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην ηταν υποχρεωτικο να μπαινει η μισθοδοσια σε ελληνικη τραπεζα και θα τους ελεγα εγω... revolut και παλι revolut . μου εχει τυχει να ψωνισω με καρτα eurobank σε μικρο καταστημα και να μην φαινεται στην εφαρμογη για μερες η αγορα μου. ρωτησα στο καταστημα καποια στιγμη και μου ειπαν οτι το POS τους ειναι απο αλλη τραπεζα. αλλα οταν πληρωσα με revolut ηρθε αμεσως ειδοποιηση συναλλαγης.  
   οσο σε αυτο που λεει ο naruto14 και στην eurobank προσπαθουν να σου πλασαρουν καπου 20 ευρω ανα ετος για ασφαλεια κτλ. ελληνικες τραπεζες ... αντε μην σχολιασω καλυτερα.
ΑΝ αλλαξουν τον νομο να περνας σε οποια χωρα θες σε οτι λογαριασμο θες τα χρηματα της μισθοδοσιας και τα λεμε, να δω ποιος ελληνας μετα θα αφηνει λεφτα σε ελληνικη τραπεζα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ier506 είπε

Το ότι η alpha bank συνεχίζει και χρεώνει το web banking είναι πραγματικά αστείο.

Απορώ με το εμπορικό τμήμα ειλικρινά ποσες 10τιες πίσω είναι...

Εσύ δηλαδή φίλε μου πληρώνεις συνδρομή ή κάτι άλλο για το web banking της alpha bank; (δεν αναφέρομαι στο αρχικό ποσό της δημιουργίας του web banking, αναφέρομαι σε κάποια μορφή συνδρομής γιατί αυτό κατάλαβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό πρόβλημα δυστυχώς είναι η πίεση της διοίκησης προς τους υπαλλήλους. Δεν υπάρχει πλέον μεγάλη επιχείρηση που να μην πιέζει ασφυκτικά τους υπαλλήλους της για την επίτευξη στόχων στις πωλήσεις. Και η μη επίτευξη των στόχων αυτών έχει συνέπειες για τους υπάλληλους. Έτσι και αυτοί αναγκάζονται να πλασάρουν πονηρά κάποια πράγματα προκειμένου να  πιάσουν τους στόχους και να μην φάνε σουτ από την επιχείρηση με την πρώτη ευκαιρία. Έχω μιλήσει με φίλους υπαλλήλους που δουλεύουν σε τράπεζες και πραγματικά η πίεση από τις διοικήσεις είναι ασφυκτική. Δεν δικαιολογώ την συμπεριφορά τους αλλά διευκρινίζω που οφείλετε. Και εγώ έχω αναγκαστεί να βρίσω υπαλλήλους σε τράπεζες τα τελευταία χρόνια αρκετές φορές για διάφορες p0u$t1€$ που πήγαν να μου κάνουν αλλά από την άλλη ξέρω ότι και αυτοί τραβούν το ζόρι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρέπει να αγνοούμε ότι για όλες τις υπηρεσίες που μας διαθέτουν οι τράπεζες πληρώνουν αδρά, είτε αυτό είναι σύστημα core banking είτε digital channels, κλπ. Οπότε κάποιες χρεώσεις θα πρέπει να υπάρχουν.

Και επίσης, οι τράπεζες του εξωτερικού χρεώνουν πολλά περισσότερα (π.χ. ABN AMRO στην Ολλανδία, 4 Ευρώ το μήνα για να διατηρείς λογαριασμό και να έχεις χρεωστική κάρτα).

Από την άλλη θα πρέπει και εμείς να ξέρουμε γιατί πληρώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Καλημέρα. 

Δεν υπάρχει χρέωση ούτε για το e-banking αν ενεργοποίησης το alpha code μέσω ίντερνετ ή τηλεφώνου. 

Πάρτε τηλέφωνο όλοι στο τμήμα παραπόνων με έντονο ύφος, περιγράψτε την συμπεριφορά του υπαλλήλου και καλή τύχη.

Έχεις κάποια πηγή που το λέει αυτό για να μπορέσω να το αποδείξω αν χρειαστεί; 

12 ώρες πριν, pro66 είπε

Λογικά θα έχεις υπογεγραμμένο χαρτί της ασφάλισης με όλες της πληροφορίες του προγράμματος...Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με την τράπεζα, μπορείς με ένα τηλέφωνο απευθείας στην ασφαλιστική και τον αριθμό σύμβασης της ασφάλειας να κάνεις υπαναχώρηση. Θα σου ζητήσουν κάποια στοιχεία με email και σε λίγες μέρες θα σου επιστρέψουν τα 30 ευρώ.

Καλό θα είναι βέβαια να περάσεις από το κατάστημα και να κάνεις τα παράπονα σου. Από αυτά που διαβάζω, έτυχα σε καλή εξυπηρέτηση καθώς μου εξήγησαν τις όποιες χρεώσεις προτού υπογράψω το οτιδήποτε.

Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο χαρτί αυτό είναι το πρόβλημα. Πότε δεν υπέγραψα εγώ κάτι για ασφάλεια ούτε τα αδέρφια μου. Δεν αναφέρεται πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnnym00 είπε

ας μην ηταν υποχρεωτικο να μπαινει η μισθοδοσια σε ελληνικη τραπεζα και θα τους ελεγα εγω... revolut και παλι revolut . μου εχει τυχει να ψωνισω με καρτα eurobank σε μικρο καταστημα και να μην φαινεται στην εφαρμογη για μερες η αγορα μου. ρωτησα στο καταστημα καποια στιγμη και μου ειπαν οτι το POS τους ειναι απο αλλη τραπεζα. αλλα οταν πληρωσα με revolut ηρθε αμεσως ειδοποιηση συναλλαγης.  
   οσο σε αυτο που λεει ο naruto14 και στην eurobank προσπαθουν να σου πλασαρουν καπου 20 ευρω ανα ετος για ασφαλεια κτλ. ελληνικες τραπεζες ... αντε μην σχολιασω καλυτερα.
ΑΝ αλλαξουν τον νομο να περνας σε οποια χωρα θες σε οτι λογαριασμο θες τα χρηματα της μισθοδοσιας και τα λεμε, να δω ποιος ελληνας μετα θα αφηνει λεφτα σε ελληνικη τραπεζα.
 

Σχεδόν σε όλες τις αγορές που κανω η συναλλαγή φαίνεται μετά από κάποιες μέρες και απλά αναγράφονται ως δεσμευμένα τα χρήματα. 

52 λεπτά πριν, atsob είπε

Δεν θα πρέπει να αγνοούμε ότι για όλες τις υπηρεσίες που μας διαθέτουν οι τράπεζες πληρώνουν αδρά, είτε αυτό είναι σύστημα core banking είτε digital channels, κλπ. Οπότε κάποιες χρεώσεις θα πρέπει να υπάρχουν.

Και επίσης, οι τράπεζες του εξωτερικού χρεώνουν πολλά περισσότερα (π.χ. ABN AMRO στην Ολλανδία, 4 Ευρώ το μήνα για να διατηρείς λογαριασμό και να έχεις χρεωστική κάρτα).

Από την άλλη θα πρέπει και εμείς να ξέρουμε γιατί πληρώνουμε.

Σωστά, μόνο που όλα αυτά τα συστήματα που γράφεις, οι περισσότεροι στην Ελλάδα υποχρεωθηκαμε να τα χρησιμοποιούμε κατόπιν αποφάσεων που έλαβε το κράτος και όχι μόνοι μας 100%, ακομα κι αν όντως η χρήση αυτών των υπηρεσιών μας διευκολύνει στην τελική σε πάρα πολλά πράγματα. Οπότε, νομιζω ότι άλλη η περίπτωση της Ολλανδίας που λες και άλλη της Ελλάδας που μέσα σε 5 χρονια έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Ο Ολλανδός επίσης με τον μέσο μισθό και το περίσσευμα που του μένει, δεν ξέρω κατα πόσο ενοχλειται που πρέπει να δώσει αυτά τα 50 ευρώ το έτος στην τράπεζα, αν είναι να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο εδω, όσοι έχουν παλιούς λογαριασμούς με μικροκαταθεσεις καλύτερα να τα κάνεις ανάληψη όλα και να τα κρατάς στις θυρίδες μαζί με άλλα πράγματα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι τα τιμολόγια των ελληνικών τραπεζών σε μερικά θέματα είναι για γέλια είναι γεγονός. Αλλά έστω αν πρέπει να το πληρώσω ας το πληρώσω. Και η εθνική έβαλε 2€ το μήνα χρέωση στους όψεως. Μου κακοφάνηκε αλλά αφού τον ήθελα, τον κράτησα και τα πληρώνω.

Το πρόβλημα είναι ότι οι υπάλληλοι πασάρουν προϊόντα ως υποχρεωτικά που αν τους κάνεις καταγγελία για παραβίαση του κώδικα δεοντολογίας της τράπεζας μέχρι και την δουλειά τους χάνουν. Αυτό με τις ασφάλειεςστην κάρτα το πιο χαρακτηριστικο. Στην άλφα στην πόλη μου όλοι οι υπάλληλοι λένε το ίδιο παραμύθι και δεν σου ανοίγουν λογαριασμό αν δεν δώσεις τα 30€. Το έκαναν και σε μενα. Στην αρχή λέγανε τόσο κοστίζει το άνοιγμα, όταν τους ρώτησα μα καλά χρεώνετε το άνοιγμα λογαριασμού; εκεί τα μασησαν και είπαν είναι για ασφάλεια. Μα εγώ δεν θέλω να έχω ασφάλεια. Πρέπει κάθε χρόνο να δίνω 30€; Ε είναι την πρώτη φορά μετά αν θες την κόβεις. Εκεί το πιασα το παραμύθι. Πήγα σπίτι πήρα εξυπηρέτηση πελατών άλφα. Η ασφάλεια είναι προαιρετική. Χρέωση 5€ η απλή enter για την έκδοση της και όποτε την ξανά βγάλεις (απώλεια, ανανέωση) ή 12€/ετος η bonus (αλλά δεν έχεις το 5€). Όταν της είπα ότι μου πασάρουν ως υποχρεωτική την ασφάλεια μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι αυτή, ή να επικοινωνήσει αντί εμου αλλά να ξέρω δεν είναι υποχρεωτικό. Πάω την άλλη μέρα χαλαρός να ανοίξω λογαριασμό. Ξανά τα ίδια για 30€ και ακολουθεί ο εξής διαλογος:

-έχω μιλήσει με τα κεντρικά και δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλεια.

-αααα οκ (φτιάχνει τα χαρτιά, παίρνει τηλέφωνο τον διευθυντή και του λέει το παιδί έχει μιλήσει με τα κεντρικά και δεν θα κάνει ασφαλεια) με παραπέμπει σε άλλον υπάλληλο για να μου βγάλει την κάρτα.

-είναι και 30€

-εχω μιλήσει με τα κεντρικά δεν θέλω (σηκώνει το τηλέφωνο παίρνει τον προηγούμενο υπάλληλο και της λέει ότι ναι έχω μιλήσει με τα κεντρικά)

-οκ είστε έτοιμος.

Και με 5€ έκανα την δουλειά μου και ούτε τσακώθηκα ούτε τπτ. Στην αρχή είχα συγχυστεί ήθελα να κάνω καταγγελία. Αλλά μετά είδα ότι είναι όλοι στο κατάστημα στο κόλπο μέχρι και ο διευθυντής και λέω δεν γαμ****, θα βγάλω την καρτουλα μου όπως προβλέπεται και να ας κάνουν ότι θέλουν.

Παιδιά πρώτα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση σε κάθε τράπεζα. Ενημερωθείτε τι δικαιολογητικά χρειάζονται για ότι θέλετε και μετά θα πάτε στο κατάστημα ετοιμοπόλεμοι. Στα καταστήματα είναι πλέον δασκαλεμενοι για κλέψιμο. Στην εξυπηρέτηση καταγράφονται όλα και δεν λένε ψέμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tempo είπε

Εσύ δηλαδή φίλε μου πληρώνεις συνδρομή ή κάτι άλλο για το web banking της alpha bank; (δεν αναφέρομαι στο αρχικό ποσό της δημιουργίας του web banking, αναφέρομαι σε κάποια μορφή συνδρομής γιατί αυτό κατάλαβα)

Όχι, δεν πληρώνω συνδρομή. Πληρωσα μια φορά κατά την εγγραφή μου, και το θεωρώ ανεπίτρεπτο.

Τυχάινει να έχω λογαριασμό και στις 4 συστημικές τράπεζες, και η μόνη που με έχει χρεώσει είναι η Alpha Bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια στην Axa δεν είναι υποχρεωτική (όπως έχει ήδη αναφερθεί). Είναι η προσπάθεια του υπαλλήλου να πιάσει στόχο στις πωλήσεις. Τα 12 ευρώ συνδρομή στις bonus κάρτες αντισταθμίζουν την υπηρεσία για sms alert όταν κάνεις συναλλαγή. Δλδ, ενώ γενικά το χρεώνει η Alpha ένα ευρώ το μήνα ανά προϊόν, αν βγάλεις bonus χρεωστική δίνεις 12 ως συνδρομή της κάρτας αλλά τα sms alerts είναι δωρεάν. Οπότε έρχεται μια η άλλη με το να βγάλεις απλή και να ενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις. Το e banking το πληρώνεις εφάπαξ 8 ευρώ (είναι legacy χρέωση από την εποχή που δίναν το token) και δεν έχει κάποια συνδρομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pkatsou είπε

Η ασφάλεια στην Axa δεν είναι υποχρεωτική (όπως έχει ήδη αναφερθεί). Είναι η προσπάθεια του υπαλλήλου να πιάσει στόχο στις πωλήσεις. Τα 12 ευρώ συνδρομή στις bonus κάρτες αντισταθμίζουν την υπηρεσία για sms alert όταν κάνεις συναλλαγή. Δλδ, ενώ γενικά το χρεώνει η Alpha ένα ευρώ το μήνα ανά προϊόν, αν βγάλεις bonus χρεωστική δίνεις 12 ως συνδρομή της κάρτας αλλά τα sms alerts είναι δωρεάν. Οπότε έρχεται μια η άλλη με το να βγάλεις απλή και να ενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις. Το e banking το πληρώνεις εφάπαξ 8 ευρώ (είναι legacy χρέωση από την εποχή που δίναν το token) και δεν έχει κάποια συνδρομή. 

ολα σωστα, μια σημειωση μονο. Τα 8€ για το web banking μπορεις να τα γλυτωσεις αν κανεις ολη την διαδικασια μεσω ιντερνετ και οχι απο το καταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2020 στις 10:10 ΜΜ, naruto14 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Την Παρασκευή πήγα στην τοπική τράπεζα της alpha Bank για να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας όπως μου ζήτησε ο τωρινός μου εργοδότης για την εποχιακή δουλειά που είμαι. Ανοίγοντας τον λογαριασμό μισθοδοσίας δεν είχα καμία ενημέρωση από τον υπάλληλο για τις χρεώσεις που θα υποστώ και χωρίς να γνωρίζω συνέχισα τη διαδικασία. Αφού τελειώσαμε ο υπάλληλος γυρνάει και μου λέει ότι να ξέρω πως το κόστος είναι 30 ευρώ. Κ γυρνάω και του λέω για ποιο λόγο να δώσω 30 ευρώ; μου λέει περιλαμβάνει το κόστος του ebanking, την έκδοση της κάρτας και μια "ασφάλεια". Όταν γύρισα και του είπα ότι εγώ δεν ζήτησα ποτέ για τέτοια πράγματα και το μόνο που ήθελα ήταν μια απλή χρεωστική και αντε το ebanking, η απάντηση του ήταν ότι για αυτό με ενημέρωσε (αφού τελειώσαμε τη διαδικασία παρακαλώ) διαφορετικα θα έπρεπε να μου ζητήσει εξ αρχής να κάνω κατάθεση 300 ευρώ. Λέω γιατί δεν μου είπατε για κάτι τέτοιο; ευχαρίστως να τη κάνω και να μην χρεωθω τα ποσά που μου ζητάτε. Και μετά γύρισε και μου είπε όταν έρθει η κάρτα ελάτε να την ακυρώσουμε και δεν θα χρεωθείτε τίποτα. 

Γύρισα σπίτι και έφαγα το τόπο για να δω χρεώσεις της alpha Bank και τι στην ευχή μπορεί να με χρέωσε. Στους όρους το μόνο πράγμα που αναγράφεται είναι τα 8 ευρώ του ebanking. Η χρεωστική που μου έβγαλε είναι η enter visa που δεν έχει καμία απολύτως συνδρομή και ούτε βρήκα να απαιτεί χρήματα για την έκδοση της. Αυτή η ασφάλεια που μου είπε δεν αναφέρεται πουθενά σε αυτα που έχω υπογράψει και με λίγο ψάξιμο και στο φόρουμ εδώ ίσως να είναι η Feel Safe που κοστίζει 30 ευρώ το χρόνο. Δεν αναφέρεται πουθενά το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε ότι έχω υπογράψει. 

Και σαν να μην έφταναν αυτά, τα αδέρφια μου που είναι μικρά και για τον ίδιο λόγο κλήθηκαν να ανοίξουν και αυτοί λογαριασμό μισθοδοσίας, οχι μόνο επιβαρυνθηκαν με ότι εγώ, αλλά ο υπάλληλος που τους εξυπηρέτησε τους έβγαλε και μια bonus χρεωστική η οποία έχει 12 ευρώ ετήσια συνδρομή χωρίς καν να τους ενημερώσει. Ναι σίγουρα είναι κάτι το οποίο ο άλλος βάζει την υπογραφή του, αλλά το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να αντιμετωπίζεις έτσι ένα 18χρονο που μόλις άνοιξε τραπεζικό λογαριασμό για πρώτη φορά στη ζωή του για να βγάλει ένα μεροκάματο μέσα στο καλοκαίρι και να μην τον ενημερώνεις για τίποτα. Και μέσα σε όλα αυτά να του επιβάλεις και πιο premium χρεωστικές με bonus προγράμματα που ουτε κατά διάνοια θα αξιοποιήσει. 

Τι ακριβώς θα μου συνιστουσατε να κάνω για να αποφύγω τις υπερβολικές αυτές χρεώσεις; Τα 2 από τα αδέρφια μου επειδή έχουν ήδη χρήματα μέσα στη τράπεζα χρεώθηκαν ήδη 30 ευρώ χωρίς να αναφέρεται πουθενά η αιτία και άλλα 8 για το ebanking. Δηλώνω οικτρά απογοητευμένος από αυτήν την τράπεζα και δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ μαζί της ποτέ ξανά πέρα από το να τραβήξω τα όσα χρήματα αποκτήσω στην τωρινή μου δουλειά. 

επειδή στην εργασία μου έχουμε λογαριασμό μισθοδοσίας στην συγκεκριμένη τράπεζα

ναι θα συμφωνήσω ότι έχει κόστος η χρεωστική ENTER BONUS VISA/MASTERCARD 12 ευρώ το χρόνο (γιατί σου δίνει πόντους με κάθε αγορά που κάνεις με αυτή)

κόστος στο WEB-BANKING/E-BANKING δεν θυμάμαι να έχει

αλλά σίγουρα έχει κόστος η ΑΣΦΑΛΕΙΑ που φυσικά δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ και αρνήθηκα να την κάνω (προσωπικά όταν πήγε να το κάνει ο αρμόδιος υπάλληλος (προφανώς παίζει το θέμα ποσοστά) φώναξα τον προιστάμενο/διευθυντή του υποκαταστήματος που είναι πελάτης η εταιρεία στην οποία εργάζομαι του είπα ότι δεν δέχομαι την ασφάλεια και θα ενημερώσω σχετικά την εταιρεία στην οποία εργάζομαι και είπε άκυρο στον υπάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...