Προς το περιεχόμενο

Custom υδρόψυξη - Προτάσεις για αγορά


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Υπάρχουν και χάλκινα και αλουμινένια ψυγεία αυτά που βλέπεις στο site της ek είναι χαλκινα,αν είναι αλουμινίου καλύτερα να το στείλεις πίσω για εμένα 

όντος δημιουργείτε τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα χάλκινα αν το ψυγείο είναι αλουμινίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

όντος δημιουργείτε τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα χάλκινα αν το ψυγείο είναι αλουμινίου?

Εγω ενα παραδειγμα εχω σαν χαρακτηριστικο. Την φορα που ελυσα μια aio της corsair ,h100 αν θυμαμαι καλα. Μαζι με το υγρο εβγαλα και πρασινη λασπη ,πανω απο 2 χρονια δεν την ειχα αν θυμαμαι καλα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εγω ενα παραδειγμα εχω σαν χαρακτηριστικο. Την φορα που ελυσα μια aio της corsair ,h100 αν θυμαμαι καλα. Μαζι με το υγρο εβγαλα και πρασινη λασπη ,πανω απο 2 χρονια δεν την ειχα αν θυμαμαι καλα.

και αυτές οι έτοιμες της corsair είναι με αλουμίνιο? 

To reservoir-pump πως το βλέπεις? και υγρό πάω για σετ EK?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουμπανο ειναι, υγρο και το ek καλο ειναι αρκει να μην ειναι Pastel ,αν θες pastel προτιμησε mayhems. Oλες σχεδον οι aio ειναι με ψυγειο αλουμινιου εκτος απο καποιες που γινονται και custom οπως της alphacool και της ek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτήσω τώρα για τα tube και για τα connector βαλβίδες τους. Είναι στανταρ τα μεγέθοι? Εννοείτε ότι για κάθε κομμάτι θα πάρω τις βαλβίδες από την εταιρεία του για να αποφύγω τυχόν θέματα ασυμβατότητας. Πρέπει να προσέξω κάτι γενικά?

και ήδη γνωρίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένα για hard tube και για soft. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chek2fire είπε

να ρωτήσω τώρα για τα tube και για τα connector βαλβίδες τους. Είναι στανταρ τα μεγέθοι? Εννοείτε ότι για κάθε κομμάτι θα πάρω τις βαλβίδες από την εταιρεία του για να αποφύγω τυχόν θέματα ασυμβατότητας. Πρέπει να προσέξω κάτι γενικά?

και ήδη γνωρίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένα για hard tube και για soft. 

Δέν υπάρχει πρόβλημα να παντρέψεις βαλβίδες/σωλήνες απο διαφορετικές εταιρίες,αρκεί να μήν μπλέξεις metric και imperial σύστημα μέτρησης.

Η Primochill για παράδειγμα μετράει με υποδιαιρέσεις την ίντσας,οπότε ένας ακρυλικός 3/4in. OD - 1/2in. ID σωλήνας θα είναι επίφοβος για διαρροή αν τοποθετηθεί σε ένα fitting της Alphacool μεγέθους 13mm OD - 10mm ID.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω τώρα μην κάνω και κανά λάθος. 

Θέλω να πάρω αυτά εδώ τα tube

https://www.amazon.de/Thermaltake-V-Tubler-PETG-1000mm-Wasserkühlungen/dp/B01FTLQJIG/ref=sr_1_22?dchild=1&keywords=thermaltake+softtube&qid=1598545488&sr=8-22

για το fitting οι βαλβίδες αυτές εδώ δεν είναι?

https://www.ekwb.com/shop/fittings/soft-tubing-stc/for-10-16mm-3-8-5-8-tubing

και στο reservoir να βάλω ευθείες η να έχουν και γωνία καλύτερα? η αυτό δεν έχει σημασία καθώς θα μπορέσω να βάλω γωνίες στα tube όπως θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

να ρωτήσω τώρα μην κάνω και κανά λάθος. 

Θέλω να πάρω αυτά εδώ τα tube

https://www.amazon.de/Thermaltake-V-Tubler-PETG-1000mm-Wasserkühlungen/dp/B01FTLQJIG/ref=sr_1_22?dchild=1&keywords=thermaltake+softtube&qid=1598545488&sr=8-22

για το fitting οι βαλβίδες αυτές εδώ δεν είναι?

https://www.ekwb.com/shop/fittings/soft-tubing-stc/for-10-16mm-3-8-5-8-tubing

Οχι ακριβώς,εκτός αν έβαλες τα βύσματα της ΕΚ σάν παράδειγμα.Η Tt παίζει με ίντσες και η ΕΚ με mm.Αν δεις,αναφέρει "'Internal: 12 mm, Outer: 16 mm (5/8)".Τα 5/8 της ίντσας είναι ~15,87mm και προσωπικά δέν θα τους εμπιστευόμουν σε 16/10 fitting της EK.

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

και στο reservoir να βάλω ευθείες η να έχουν και γωνία καλύτερα? η αυτό δεν έχει σημασία καθώς θα μπορέσω να βάλω γωνίες στα tube όπως θέλω?

Βασικά δέν καταλαβαίνω την ερώτηση.Ανάλογα την διαδρομή που έχεις στο μυαλό σου,πράττεις ανάλογα.

Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να αποφύγεις τις πολλές γωνίες-fittings τον 90 μοιρών.Οχι πως δέν θα δυσκολευτεί μια D5 αντλία να κινήσει το ψυκτικό,άλλα με 8~10 90αρες στο loop σίγουρα θα έχεις μειωμένη ροή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tenshi είπε

Οχι ακριβώς,εκτός αν έβαλες τα βύσματα της ΕΚ σάν παράδειγμα.Η Tt παίζει με ίντσες και η ΕΚ με mm.Αν δεις,αναφέρει "'Internal: 12 mm, Outer: 16 mm (5/8)".Τα 5/8 της ίντσας είναι ~15,87mm και προσωπικά δέν θα τους εμπιστευόμουν σε 16/10 fitting της EK.

Βασικά δέν καταλαβαίνω την ερώτηση.Ανάλογα την διαδρομή που έχεις στο μυαλό σου,πράττεις ανάλογα.

Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να αποφύγεις τις πολλές γωνίες-fittings τον 90 μοιρών.Οχι πως δέν θα δυσκολευτεί μια D5 αντλία να κινήσει το ψυκτικό,άλλα με 8~10 90αρες στο loop σίγουρα θα έχεις μειωμένη ροή.

και το ερώτημα επανέρχεται. Μια και έχουν διαφορές στις μετρήσεις τους θα μπορέσω να παντρέψω το reservoir με τα υπόλοιπα της thermaltake που έχω. Δλδ με τα tubes της thermaltake και τις βαλβίδες για το reservoir της EK η αν πάω σε tube της EK να μπορέσουν να μπουν σε ψυγείο και ψύξη επεξεργαστή της Thermaltake. Γιατί βλέπω να υπάρχουν όπως μου αναφέρεις μικρές διαφορές στα μεγέθη τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

και το ερώτημα επανέρχεται. Μια και έχουν διαφορές στις μετρήσεις τους θα μπορέσω να παντρέψω το reservoir με τα υπόλοιπα της thermaltake που έχω. Δλδ με τα tubes της thermaltake και τις βαλβίδες για το reservoir της EK η αν πάω σε tube της EK να μπορέσουν να μπουν σε ψυγείο και ψύξη επεξεργαστή της Thermaltake. Γιατί βλέπω να υπάρχουν όπως μου αναφέρεις μικρές διαφορές στα μεγέθη τους. 

Στις επιλογες σου εχεις hard tube με fittings για soft tubing , προσεχε.. Το stc σημαινει soft tube κατι..Μιας κ εβλεπες ek κοιτας se htc οχι stc.. 😁Οι σωληνες που εχεις στο link σου μπορουν να συνδυαστουν κ με τα fittings που σου εχω παρακατω. Κ αυτο ειναι το μονο που πρεπει να προσεξεις, να εχουν την ιδια διαμετρο τα fittings κ τα tubes. Οποτε αυτα αν θες παρτα απο την ιδια εταιρια. Απο εκει κ περα radiators, blocks, reservoir εχουν ολα ανεξαρτητα εταιριας το ιδιο σπειρωμα (g1/4) οποτε παρε οποια σε βολευουν. Δεν ειναι τοσο περιπλοκο οσο εχεις στο μυαλο σου. Παραδειγμα αυτοι οι σωληνες https://www.ekwb.com/shop/ek-hd-petg-tube-12-16mm-500mm-2pcs

Με ιδιου διαμετρου fittings (16mm σε αυτη την περιπτωση) https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-torque-6-pack-htc-16-black

Εγω πχ εχω phanteks gpu block, alphacool cpu block, ekwb radiators οποτε καταλαβαινεις πως μονο τα fittings πρεπει να προσεξεις. Ολα τα αλλα οτι βολευει

 

IMG_20200827_155820_compress50.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, chek2fire είπε

και το ερώτημα επανέρχεται. Μια και έχουν διαφορές στις μετρήσεις τους θα μπορέσω να παντρέψω το reservoir με τα υπόλοιπα της thermaltake που έχω. Δλδ με τα tubes της thermaltake και τις βαλβίδες για το reservoir της EK η αν πάω σε tube της EK να μπορέσουν να μπουν σε ψυγείο και ψύξη επεξεργαστή της Thermaltake. Γιατί βλέπω να υπάρχουν όπως μου αναφέρεις μικρές διαφορές στα μεγέθη τους. 

Κάπου μπερδεύεσαι.Δέν σε απασχολεί κάθε κομμάτι ξεχωριστά (μπλόκ,ψυγείο,αντλία,res), αφού όλα έχουν κοινό σπείρωμα G1/4.Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι η σύνδεση αυτών των κομματιών μεταξύ τους.

Αν θέλεις σωλήνες της Tt,θα πρέπει να βάλεις fittings που έχουν ως μονάδα μέτρησης τις ίντσες (Tt/Primochill/Monsoon).Αν θέλεις σωλήνες EK θα πρέπει να βάλεις fittings που έχουν ως μονάδα μέτρησης τα χιλιοστά (EK/Bitspower/Alphacool/Barrow).

Γνώμη μου,παίξε με χιλιοστά.Υπάρχει καλύτερη διαθεσιμότητα προϊόντων.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Κάπου μπερδεύεσαι.Δέν σε απασχολεί κάθε κομμάτι ξεχωριστά (μπλόκ,ψυγείο,αντλία,res), αφού όλα έχουν κοινό σπείρωμα G1/4.Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι η σύνδεση αυτών των κομματιών μεταξύ τους.

Αν θέλεις σωλήνες της Tt,θα πρέπει να βάλεις fittings που έχουν ως μονάδα μέτρησης τις ίντσες (Tt/Primochill/Monsoon).Αν θέλεις σωλήνες EK θα πρέπει να βάλεις fittings που έχουν ως μονάδα μέτρησης τα χιλιοστά (EK/Bitspower/Alphacool/Barrow).

Γνώμη μου,παίξε με χιλιοστά.Υπάρχει καλύτερη διαθεσιμότητα προϊόντων.

Πιασε κοκκινο αδερφε τα ιδια ποσταραμε😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tenshi είπε

Κάπου μπερδεύεσαι.Δέν σε απασχολεί κάθε κομμάτι ξεχωριστά (μπλόκ,ψυγείο,αντλία,res), αφού όλα έχουν κοινό σπείρωμα G1/4.Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι η σύνδεση αυτών των κομματιών μεταξύ τους.

Αν θέλεις σωλήνες της Tt,θα πρέπει να βάλεις fittings που έχουν ως μονάδα μέτρησης τις ίντσες (Tt/Primochill/Monsoon).Αν θέλεις σωλήνες EK θα πρέπει να βάλεις fittings που έχουν ως μονάδα μέτρησης τα χιλιοστά (EK/Bitspower/Alphacool/Barrow).

Γνώμη μου,παίξε με χιλιοστά.Υπάρχει καλύτερη διαθεσιμότητα προϊόντων.

ok thx αυτό με το σπείρωμα νόμιζα ότι κάθε εταιρεία έχει και το δικό της. Oτι αν πάρω fitting από την thermaltake ότι δεν θα ταιριάζουν στο reservoir της EK. thx ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

👍 μην ανησυχεις εσυ μονο fittings k tubes ταιριαξε ιδια διαμετρο. Θα χρειαστεις κ κατι αλλα πραγματακια για το λυγισμα των σωληνων, οπως λογικα και αρκετα angled fittings. Και απο σωληνες παρε παραπανω απο οτι υπολογιζεις γιατι με τη μια δεν θα βγαινει τιποτα.μιας και εισαι της thermaltake ενα τετοιο kit εχει οτι χρειαστεις κ παραπανω https://www.amazon.de/Thermaltake-Pacific-Bending-zubehör-Wasserkühlung/dp/B01F7LYPDE/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=thermaltake+biegsatz&qid=1598610824&sr=8-2 

Μπορεις να το ψαξεις κ αρκετα φθηνοτερα απο αλλες εταιριες

Μιας κ γνωριστηκαμε τωρα😁 κ δεν παιζει να παρεξηγησεις, αν ειναι πρωτη αποπειρα εγω θα δοκιμαζα με μαλακο σωληνα. Λιγοτερα εξοδα, ιδια αποδοση κ θα παρεις κ το κολλαει για το μελλον. Ενα μεγαλο συν  οτι μπορεις να δοκιμασεις τη λουπα κ εκτος pc με μαλακο σωληνα. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok έγινε αγορά το plexi της ΕΚ

https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-kinetic-tbe-300-d5-pwm-d-rgb-plexi

τώρα μένουν τα υπόλοιπα δλδ υγρό,. fittings κτλ. και το στήνω. Θα πάω τελικά σε soft tubes μια και είναι η πρώτη μου απόπειρα στην υδρόψυξη και αργότερα σε κάποιο άλλο setup θα δοκιμάσω hard tubes. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...