Προς το περιεχόμενο

Custom υδρόψυξη - Προτάσεις για αγορά


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

για το setup που αγόρασα τι λέτε? για την τελευταία αγορά δλδ. 

H μόνη μλκ που υπάρχει τώρα είναι ότι έχω το ψυγείο της thermaltake αλλά δεν νομίζω να μην το χρησιμοποιήσω και να πάνε τζάμπα τα λεφτά που έδωσα.  

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Coppermine είπε

Kαλή η θεωρία και ο καθένας έχει την "μέθοδο" του

Στο 4000€ tower μου εννοείται ότι το case heavily modified και τα ψυγεία δεν βγήκαν ποτέ εδώ και 8 έτη από το τελευταίο maintenance 

Εχω την εξής μέθοδο

-Τα ψυγεία της ek μπήκαν αμέσως επάνω χωρίς πλύσιμο και οτιδήποτε άλλο

-Τους εύκαμπτους σωλήνες που χρησιμοποιώ τους αλλάζω κάθε 4 χρόνια περίπου

-Πάντα clear έτοιμο υγρό ek, dp ultra

-Ποτέ δεν έχω καθαρίσει waterblock

-Αλλαγή υγρού κάθε 1 χρόνο και εξαέρωση φυσικά

-Kαι εδώ και 18 χρόνια που στο κύριο rig μου είμαι με watercooling πρόβλημα ουδέν, τα waterblocks αλλάζονται μόνο σε κάθε αναβάθμιση όταν δεν ταιριάζουν πλέον

-Χρησιμοποιώ αποκλειστικά 10-18 σωλήνα με barb firrings και tire up και για να βγάλεις ένα σωλήνα πάνω από το f;itting ΔΕΝ βγαίνει ούτε που να κάνεις μονόζυγο, δεν σπάει δεν χαλάει και ο ι9 9940Χ τώρα στα 4,9ghz*14cores είναι από38-47 βαθμούς πλέον., ποτέ δεν είχα βουλωμένους σωλήνες, άλγη βατράχια μάγισσες και διαρροές

Δεν ανακάλυψα τον τροχό ΑΛΛΑ τα barb fittings μαζί με εύκαμπτή καλής ποιότητας σωλήνα και χωρίς τσιγγουνιές για ένα 10€ έτοιμο υγρό για υδρόψυξη δουλεύουν ΑΨΟΓΑ

Επίσης ΔΕΝ υπάρχει κανένα χρωματιστό υγρό που να μην αλλοιώνεται με το πέρασμα του χρόνου, καθώς επίσης και να μην βάφει, οπότε σε μικροδιαροή αν πέσει σε κάρτς γραφικών ενα πράσσινο ή ακόμα χειρότερα κάποιο παστέλ δεν καθαρίζει οπότε RMA δεν.

Γενικά τα έτοιμα υγρά είναι ασφαλή σε κάποιο μικρή διαρροή για να προκαλέσουν βραχυκύκλωμα, σε αντίθεση με μαγικά υγρά από το φαρμακείο, συνεργείο παραφολού, σαλτσες, red bull και τσίσα.

για δώσε καμία φώτο από το setup σου με ενδιαφέρει περισσότερο να δω αυτό που γράφεις 

Αναφορά σε κείμενο

10-18 σωλήνα με barb firrings και tire up και για να βγάλεις ένα σωλήνα πάνω από το f;itting ΔΕΝ βγαίνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Coppermine είπε

01.jpg.21223dcce2e6dd509386537dcd838fa5.jpg

χρειάζονται αυτά τα επιπλέον δαχτυλίδια που έχεις βάλει? δλδ βλέπω οι βαλβίδες της EK κουμπώνουν μια χαρά. Θα χρειαστούν λες να προσθέσω μια επιπλέον ασφάλεια στο setup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tire up είναι και προσθέτει επιπλέον ασφάλεια στην περίπτωση που κατά την διάρκεια κάποιου maintnance ξεχαστείς στρίψεις μια σωλήνα παραπάνω από όσο πρέπει σε πραγματικές συνθήκες οχι δεν χρειάζονται απλά για το ψυχολογικό να ξέρεις ότι δεν πρόκειται ο σωλήνας να βγει ποτέ από το ρακόρ

21 ώρες πριν, chek2fire είπε

H μόνη μλκ που υπάρχει τώρα είναι ότι έχω το ψυγείο της thermaltake αλλά δεν νομίζω να μην το χρησιμοποιήσω και να πάνε τζάμπα τα λεφτά που έδωσα.  

Aυτό τώρα το είδα, ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ της TT τα rads αν είναι αλουμινένια, εκτός του ότι απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση τους σε custom setup με χαλκό, έχουν από το εργοστάσιο μια επίστρωση εσωτερικά coating που αντιδρά άσχημα με συγκεκριμένα έτοιμα υγρά, δεν θα βρεις πληροφορίες εννοώ κάποιο οδηγό συγκεκριμένο αλλά εμπειρικά

π.χ. με το ice dragon (από τα ακριβότερα και καλύτερα υγρά υδρόψυξης) το coating φεύγει και βουλώνει blocks, tubes κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

tire up είναι και προσθέτει επιπλέον ασφάλεια στην περίπτωση που κατά την διάρκεια κάποιου maintnance ξεχαστείς στρίψεις μια σωλήνα παραπάνω από όσο πρέπει σε πραγματικές συνθήκες οχι δεν χρειάζονται απλά για το ψυχολογικό να ξέρεις ότι δεν πρόκειται ο σωλήνας να βγει ποτέ από το ρακόρ

Aυτό τώρα το είδα, ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ της TT τα rads αν είναι αλουμινένια, εκτός του ότι απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση τους σε custom setup με χαλκό, έχουν από το εργοστάσιο μια επίστρωση εσωτερικά coating που αντιδρά άσχημα με συγκεκριμένα έτοιμα υγρά, δεν θα βρεις πληροφορίες εννοώ κάποιο οδηγό συγκεκριμένο αλλά εμπειρικά

π.χ. με το ice dragon (από τα ακριβότερα και καλύτερα υγρά υδρόψυξης) το coating φεύγει και βουλώνει blocks, tubes κλπ

μα και τα δικά τους τα custom της Thermaltake είναι τα υπόλοιπα part με χαλκό και το ψυγείο τους είναι παραδόξος με αλουμίνιο. Λες να μην το βάλω πάνω και απλά να κάψω τα χρήματα?

edit

Διαβάζω και τα review του και είναι απαγοητευτικά σε κατάσταση stay away ότι θολώνει τα υγρά και άλλα τέτοια. Γράφει βέβαια ότι έχει κράμα αλουμινίου και καλά Anti-Corrosion  αλλά δεν νομίζω να το ρισκάρω να το βάλω και μάλλον θα πάω και σε ψυγείο EK.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περι galvanic corrosion ο λόγος,παραθέτω ένα χρήσιμο πινακάκι με το πως αντιδρούν διαφορετικά μέταλλα μεταξύ τουςTable-of-electrochemical-voltage-between

Υπέπεσα κάποτε το λάθος να τυλίξω επινικελωμένο waterblock με αλουμινόχαρτο για κανα 2μηνο...Οκ, έκανε ηλεκτροχημικό πάρτι η άνοδος με την κάθοδο.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί μου είναι αυτό εδώ

τώρα υπάρχει σκέψη μήπως το ψυγείο στα πλάγια στην δεξιά πλευρά.

Μου αρέσει και αυτό εδώ το custom που έχει φτιάξει αυτός εδώ ο τύπος με μικρό ψυγείο κάτω αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό ένα μικρό ψυγείο για τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή. 

51538701_10156351649770895_4412109659960

50992485_10156340607945895_4069051453589

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αγοράστηκε και το ψυγείο της ΕΚ αυτό εδώ

https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-ce-420-triple

και είμαι πλέον κομπλέ νομίζω για μέσα στις γιορτές να το στήσω. 

Να ρωτήσω τώρα τα ψυγεία σας τα έχετε push pull? γιατί μαζεύονται πολλοί ανεμιστήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

ένα σχεδόν χρόνο μετά και είμαι σχεδόν έτοιμος. Να πω μόνο ότι η ΕΚ πρέπει να είναι η κορυφαία εταιρεία στο χώρο. Δλδ το τι guide έχει για κάθε τι δεν λέγετε συν ότι γενικά όλα τα κομμάτια της είναι υψηλής ποιότητας.

Εδώ είναι οι πρώτες φώτο

E01YvqEXMAEIKde?format=jpg&name=4096x409

E01ZbEUWUAARqaF?format=jpg&name=4096x409

και ποιο ολοκληρωμένο

E01Vv78XsAAV7Oa?format=jpg&name=large

E01VwhHXMAQu4vR?format=jpg&name=large

αύριο θέλω να κάτσω να φτιάξω τα καλώδια της psu που θέλουν πολύ δουλειά. Μπορεί να βαρεθώ και να τα παρατήσω χύμα όπως έκανα την άλλη φορά που ξανασχολήθηκα με το pc :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok τέλος. 

E09kfgeWEAIXeIr?format=jpg&name=4096x409

E09kmHvXoAkDmGT?format=jpg&name=360x360

 

E09lrMSXIAQ6jH6?format=jpg&name=4096x409

πολύ καλές θερμοκρασίες με λίγες εργασίες δλδ κανονικό στο dektop ότι κάνω κάθε μέρα φτάνουν από 28-32 αν κάνω κάτι ποιο βαρύ φτάνει μέχρι 40 βαθμούς.

Tώρα να ρωτήσω αν έχει σημασία κιόλας δλδ καλό είναι πουη έχω αφήσει αυτό το μικρό κενό με υγρό στο ψυγείο η το γεμίζουμε μέχρι πάνω?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Tώρα να ρωτήσω αν έχει σημασία κιόλας δλδ καλό είναι πουη έχω αφήσει αυτό το μικρό κενό με υγρό στο ψυγείο η το γεμίζουμε μέχρι πάνω?

Αισθητικό είναι και ενδεχομένως πέσει λίγο ακόμα, όταν οποίος παγιδευμένος αέρας βρεί τον δρόμο του προς το res.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...