Προς το περιεχόμενο

Πλαίσιο €πιστροφή 20% 17/8-29/8 Smartphones & Tablets


musicthe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: H αποφορολόγηση είναι επιλογή ή μονόδρομος για τις επιχειρήσεις που εμπίπτουν στην κατηγορία? Ρώτάω γιατι προφανώς και είναι επιλογή να πάρεις κάτι χωρίς ΦΠΑ σήμερα απο το να το πάρεις με ΦΠΑ και να περιμένεις να το συμψηφίσεις στο τέλος του μήνα(ή του τρίμηνου) αλλά στην περίπτωση που παίζουν επιστροφές/yellows/goformore κλπ γιατι να μην πάρω το προιον με ΦΠΑ για να καρπωθώ την επιστροφή στο υψηλότερο δυνατόν ποσό και μετά δηλώνω το τιμολόγιο και τα βρίσκω με την εφορία στον συμψηφισμό εσόδων εξόδων?

Αναλυτικά για όποιον δεν κατάλαβε σε προιον με τιμή 990€(800+24% ΦΠΑ) και επιχείρηση που έχει χρεωστικό ΦΠΑ στο τέλος τριμήνου 500€:

Με αποφορολόγηση : ΠΛηρώνεις 800€ τώρα, παίρνεις 160€ επιστορφή, πληρώνεις 500 ΦΠΑ στο τρίμηνο Σύνολο 1140

Με λιανική: Πληρώνεις 990€ τώρα, παίρνεις 198€ επιστροφή,πληρώνεις 310 ΦΠΑ στο τρίμηνο(500-190) Σύνολο 1102

Εκτός και αν μιλάμε για εταιρία που έχει διαρκώς ζημίες-πιστωτικό ΦΠΑ οπότε δεν θα συμψηφίσει ποτέ! Βέβαια καλό είναι μία τέτοια εταιρία να μην αγοράζει και πολλά κινητά του χιλιάρικου😄

 

Επεξ/σία από afinis2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, g_angel01 είπε

Πολυ απλα, πρωτα αποφορολογειται το προιον, και μετα μπαινει η επιστροφη, και οχι το αντιθετο.

Καλησπέρα,

Αν απάντησες σε αυτό που έγραψα εγώ, η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να πάρω κινητο με τον παραδοσιακό τρόπο όπως κάναμε πριν απο χρόνια με πλήρες τιμολόγιο και μετά να τα βρώ με την εφορία ή πια είναι μόνοδρομος η αποφορολλόγηση

Δε θέλω να έχω και επιστροφή στο αρχικό και μετά να μου το αποφορολογήσουν στο κατάστημα. Αυτο θα ήταν παράλογο!

Και ερώτηση 2, επειδή δεν συμμετέχουν τα Note 20 και το tab S7( τι φάση άραγε?) πόσο φασαρία θα είναι να πάρεις π.χ ένα Galaxy flip με τιμολόγιο(αποφορολλογήμένο ή μη), να καρπωθείς την επιστροφή και σε 10-20 μέρες που θα ρθει το Note να πας και να κάνεις την αλλαγή? Γνωρίζει κανείς απο πρώτο χέρι αμα χάνεις τα ευρώ €πιστροφής αν επιστρέψεις προιον για το οποίο έχεις πάρει €πιστροφή?

Sorry αν ανακατέυω το νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αυτη η επιστροφη γινεται στην καρτα της Eurobank ? Αν ναι ποτε ?

Ισχυει και για χρωστικες και πιστωτικες καρτες ?

https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/epistrofi-mia-matia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, afinis2004 είπε

Καλησπέρα,

Αν απάντησες σε αυτό που έγραψα εγώ, η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να πάρω κινητο με τον παραδοσιακό τρόπο όπως κάναμε πριν απο χρόνια με πλήρες τιμολόγιο και μετά να τα βρώ με την εφορία ή πια είναι μόνοδρομος η αποφορολλόγηση

Δε θέλω να έχω και επιστροφή στο αρχικό και μετά να μου το αποφορολογήσουν στο κατάστημα. Αυτο θα ήταν παράλογο!

Και ερώτηση 2, επειδή δεν συμμετέχουν τα Note 20 και το tab S7( τι φάση άραγε?) πόσο φασαρία θα είναι να πάρεις π.χ ένα Galaxy flip με τιμολόγιο(αποφορολλογήμένο ή μη), να καρπωθείς την επιστροφή και σε 10-20 μέρες που θα ρθει το Note να πας και να κάνεις την αλλαγή? Γνωρίζει κανείς απο πρώτο χέρι αμα χάνεις τα ευρώ €πιστροφής αν επιστρέψεις προιον για το οποίο έχεις πάρει €πιστροφή?

Sorry αν ανακατέυω το νήμα

Δεν είμαι λογιστής αλλά απ ότι έχω διαβάσει αρκετές φορές σε αντίστοιχη με τη δική σου ερώτηση ή αποφορολογηση για κινητά, tablet και φορητούς είναι πλέον υποχρεωτική (μονόδρομος όπως λες κι εσύ). 

Επίσης αν επιστρέψεις προϊόν για το οποίο πήρες €επιστροφή σου αφαιρούν από την κάρτα και τα  €επιστροφή, αφού η συναλλαγή ακυρώνεται. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται αν έχεις φάει τα €επιστροφή! 

Τέλος πριν κάνα μήνα πήρα κινητό από τον Γερμανό με αποφορολογηση και €επιστροφή και το έχω κάνει και στο παρελθόν και  στο πλαίσιο. 

Τέλος off topic! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, samsunglife είπε

Επίσης αν επιστρέψεις προϊόν για το οποίο πήρες €επιστροφή σου αφαιρούν από την κάρτα και τα  €επιστροφή, αφού η συναλλαγή ακυρώνεται. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται αν έχεις φάει τα €επιστροφή! 

Αυτός είναι και ένας λόγος που μερικές φορές αργούν να καταχωρηθούν οι bonus πόντοι στα εκάστοτε προγράμματα. Στη eurobank αν καταχωρηθούν και τους εξαργυρωσεις και στη συνέχεια επιστρέψεις το προϊόν, τότε πάει μείον το 'πορτοφόλι' και οτι μαζεύεις μειώνει το αρνητικό σου υπόλοιπο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 2:14 ΜΜ, xxaris είπε

Και το lenovo m10 plus με την επιστροφή κατεβαίνει στα 175€, είναι η καλύτερη τιμή που παίζει σήμερα.

https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tablet/lenovo-m10-plus-fhd-wifi-tablet-10-3-inches-mauro_3413667

Πλέον στα 199€ το m10 plus και με την επιστροφή κατεβαίνει στα 159€!!!

Δε νομίζω να παίξει χαμηλότερη τιμή στο μέλλον για αυτό το τάμπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xxaris είπε

Πλέον στα 199€ το m10 plus και με την επιστροφή κατεβαίνει στα 159€!!!

Δε νομίζω να παίξει χαμηλότερη τιμή στο μέλλον για αυτό το τάμπλετ.

Προσοχή όμως δεν παιζει hd Netflix! Για κάποιους βεβαια μπορει να μην είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, foler79 είπε

Προσοχή όμως δεν παιζει hd Netflix! Για κάποιους βεβαια μπορει να μην είναι απαραίτητο.

Ναι, το διάβασα σε σχόλιο. Όμως δε βλέπω ποτέ Netflix σε τάμπλετ ή κινητό οπότε προσωπικά δε με πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2020 στις 11:13 ΜΜ, afinis2004 είπε

Καλησπέρα,

Αν απάντησες σε αυτό που έγραψα εγώ, η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να πάρω κινητο με τον παραδοσιακό τρόπο όπως κάναμε πριν απο χρόνια με πλήρες τιμολόγιο και μετά να τα βρώ με την εφορία ή πια είναι μόνοδρομος η αποφορολλόγηση

Δε θέλω να έχω και επιστροφή στο αρχικό και μετά να μου το αποφορολογήσουν στο κατάστημα. Αυτο θα ήταν παράλογο!

Και ερώτηση 2, επειδή δεν συμμετέχουν τα Note 20 και το tab S7( τι φάση άραγε?) πόσο φασαρία θα είναι να πάρεις π.χ ένα Galaxy flip με τιμολόγιο(αποφορολλογήμένο ή μη), να καρπωθείς την επιστροφή και σε 10-20 μέρες που θα ρθει το Note να πας και να κάνεις την αλλαγή? Γνωρίζει κανείς απο πρώτο χέρι αμα χάνεις τα ευρώ €πιστροφής αν επιστρέψεις προιον για το οποίο έχεις πάρει €πιστροφή?

Sorry αν ανακατέυω το νήμα

Αγόρασα κινητο με τιμολογιο το Δεκέμβρη απο Γερμανο στην τιμή λιανικής του και μετά συμψηφίστηκε ο ΦΠΑ.

Επιστροφή πήρα στο πλήρες ποσό. 

Με απλά λόγια, γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, wotofoko είπε

Αγόρασα κινητο με τιμολογιο το Δεκέμβρη απο Γερμανο στην τιμή λιανικής του και μετά συμψηφίστηκε ο ΦΠΑ.

Επιστροφή πήρα στο πλήρες ποσό. 

Με απλά λόγια, γινεται.

Γίνεται αλλά δεν είσαι νόμιμος . Είναι δίκη σου ευθύνη η σωστή πραγματοποίηση της συναλλαγής γι αυτό και ο Γερμανός χέστηκε αν θα στο κόψει με η χωρίς ΦΠΑ 

ο καθένας ας ρωτήσει το λογιστή του και μην ακούτε από δω κι από κει τι πονηριά κάνει ο καθένας , ο νόμος είναι ξεκάθαρος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 7:16 ΜΜ, foler79 είπε

Προσοχή όμως δεν παιζει hd Netflix! Για κάποιους βεβαια μπορει να μην είναι απαραίτητο.

Πως γίνεται να μην παίζει hd; Σε τι ανάλυση παίζει δλδ; Το Youtube τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...