Προς το περιεχόμενο

Ανάπτυξη φιλμ-Σκοτεινός θάλαμος


Kostasniko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ,

τον τελευταίο καιρό έχω πάρει στα σοβαρά τη φωτογράφηση με φιλμ και σκέφτομαι να ξεκινήσω την ανάπτυξη φιλμ από το σπίτι. Πέρα από ότι κυκλοφορεί σε youtube και blogs, υπάρχει κάποιος με εμπειρία στο αντικείμενο για γνώμες σχετικά με τον εξοπλισμο που απαιτείται,καταστήματα και γενικότερα για την όλη διαδικασία και για μετέπειτα ψηφιοποίηση του υλικού. Από άποψη κόστους συμφέρει ; Αναφέρομαι τόσο σε ασπρόμαυρο όσο και σε έγχρωμο φιλμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,

Από Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασπρόμαυρα εμφανίζω εγώ τακτικά (Rodinal). Έγχρωμο ή/και θετικό δεν έχω δοκιμάσει, καθότι δεν έχω το σωστό εξοπλισμό. Αλλά ρώτα ότι απορία έχεις, σίγουρα κάποιοι θα 'χουν εμπειρία και απ' τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α/μ και εγώ εμφανίζω για χρόνια. Από όσο έχω διαβάσει το έγχρωμο δεν είναι ακατόρθωτο στο σπίτι, θέλει διαφορετικά χημικά και αν δεν κάνω λάθος σταθερή θερμοκρασία (στο α/μ και να ξεφύγει λίγο δεν χάλασε ο κόσμος).

Για έγχρωμο υπάρχουν έτοιμα κιτ χημικών που τα έχουν όλα μέσα. Για α/μ χρειάζεσαι developer, stop bath (προαιρετικό), fixer, wetting agent (προαιρετικό).

Πέρα από τα χημικά θέλεις και τον εξοπλισμό που θα τον πάρεις μια φορά και θα σου μείνει. Developing tank (μέγεθος ανάλογα πόσα φιλμάκια θέλεις να εμφανίσεις ταυτόχρονα και ανάλογα το μέγεθος του φιλμ σου 135 ή 120), θερμόμετρο, 4 μπουκάλια (ένα για κάθε χημικό), ογκομετρικά δοχεία, εξολκέα φιλμ, χρονόμετρο, σάκο για να γεμίζεις το tank. Ανάλογα τις απαιτήσεις σου, μπορεί να κάνεις τη δουλειά σου και με μερικά από αυτά (π.χ. χρησιμοποιώ μπουκάλια νερού αντί να αγοράσω του εμπορίου).

Υπάρχει αρκετό υλικό στο ίντερντ και σε βιβλία για να ξεκινήσεις και σιγά σιγά μαθαίνεις παραπάνω. Ρίξε μια ματιά στο ελληνικό dpgr.gr και στο παγκόσμιο photrio.com

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dompred είπε

Από όσο έχω διαβάσει το έγχρωμο δεν είναι ακατόρθωτο στο σπίτι, θέλει διαφορετικά χημικά και αν δεν κάνω λάθος σταθερή θερμοκρασία (στο α/μ και να ξεφύγει λίγο δεν χάλασε ο κόσμος).

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω δουλέψει έγχωρμο ή/και slide. Η ανάγκη για υψηλότερες και πιο σταθερές θερμοκρασίες. Στο α/μ φτιάχνεις το νερό σου στους 20 °C και μέχρι το τέλος της εμφάνισης, άντε να κουνήσει 1-2 βαθμούς (ασήμαντη απόκλιση για α/μ). Το έγχρωμο, απ' την άλλη (το C-41 έστω) θέλει 39 ±1 °C. Εύκολα κρυώνει και διαλύουν όλα. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω δουλέψει έγχωρμο ή/και slide. Η ανάγκη για υψηλότερες και πιο σταθερές θερμοκρασίες. Στο α/μ φτιάχνεις το νερό σου στους 20 °C και μέχρι το τέλος της εμφάνισης, άντε να κουνήσει 1-2 βαθμούς (ασήμαντη απόκλιση για α/μ). Το έγχρωμο, απ' την άλλη (το C-41 έστω) θέλει 39 ±1 °C. Εύκολα κρυώνει και διαλύουν όλα. :P

Γιεπ, γίνεται αλλά θέλει συνεχή προσοχή. Υπάρχουν και αυτόματες λύσεις (Jobo αν θυμάμαι καλά) που αναλαμβάνουν θερμοκρασία και ανάδευση.

 

4 ώρες πριν, Kostasniko είπε

μετέπειτα ψηφιοποίηση του υλικού. Από άποψη κόστους συμφέρει ;

Ψηφιοποίηση κυρίως γίνεται με scanner. Υπάρχουν σκάνερ αποκλειστικά για φιλμ, αλλά και κανονικά που μπορούν να σκανάρουν και φιλμ (γενικά τα σκάνερ δεν μπορούν να σκανάρουν φιλμ). Αυτές είναι οι έτοιμες λύσεις. Γίνεται και σκανάρισμα με ψηφιακή κάμερα αλλά θέλει φακό, πηγή φωτός από πίσω, ρύθμιση στη διάταξη.

Τα σκάνερ είναι πιο φθηνά, αλλά πιο αργά. Η κάμερα είναι πολύ πιο γρήγορη (ένα κλικ vs έως λεπτά) θέλει ρύθμιση και στήσιμο-ξεστήσιμο και γενικά ως σύνολο θα βγει πιο ακριβά. Από άποψη ποιότητας οι απόψεις παίζουν με αρκετούς να λένε ότι η κάμερα είναι καλύτερη. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με σκάνερ.

Οι τιμές παίζουν πάνω από 200Ε για καινούργιο (Epson V500/Canon 9000f ή καλύτερο) και μπορούν να ανέβουν πάνω από χιλιάρικο. Για διάταξη με κάμερα το κυρίως κόστος είναι σώμα+φακός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dompred είπε

Α/μ και εγώ εμφανίζω για χρόνια. Από όσο έχω διαβάσει το έγχρωμο δεν είναι ακατόρθωτο στο σπίτι, θέλει διαφορετικά χημικά και αν δεν κάνω λάθος σταθερή θερμοκρασία (στο α/μ και να ξεφύγει λίγο δεν χάλασε ο κόσμος).

Για έγχρωμο υπάρχουν έτοιμα κιτ χημικών που τα έχουν όλα μέσα. Για α/μ χρειάζεσαι developer, stop bath (προαιρετικό), fixer, wetting agent (προαιρετικό).

Πέρα από τα χημικά θέλεις και τον εξοπλισμό που θα τον πάρεις μια φορά και θα σου μείνει. Developing tank (μέγεθος ανάλογα πόσα φιλμάκια θέλεις να εμφανίσεις ταυτόχρονα και ανάλογα το μέγεθος του φιλμ σου 135 ή 120), θερμόμετρο, 4 μπουκάλια (ένα για κάθε χημικό), ογκομετρικά δοχεία, εξολκέα φιλμ, χρονόμετρο, σάκο για να γεμίζεις το tank. Ανάλογα τις απαιτήσεις σου, μπορεί να κάνεις τη δουλειά σου και με μερικά από αυτά (π.χ. χρησιμοποιώ μπουκάλια νερού αντί να αγοράσω του εμπορίου).

Υπάρχει αρκετό υλικό στο ίντερντ και σε βιβλία για να ξεκινήσεις και σιγά σιγά μαθαίνεις παραπάνω. Ρίξε μια ματιά στο ελληνικό dpgr.gr και στο παγκόσμιο photrio.com

Από υλικό που λες στο τέλος έχεις κάποια βιβλία να προτείνεις; 

Ευχαριστώ ~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasniko είπε

Από υλικό που λες στο τέλος έχεις κάποια βιβλία να προτείνεις; 

Ευχαριστώ ~

Henry Horenstein - Black and White Photography: A Basic Manual (https://www.amazon.com/gp/product/0316373141/ref=dbs_a_def_rwt_bibl_vppi_i6)   ~ βασικά πράγματα για εξοπλισμό, έκθεση, φιλμ, εμφάνιση και εκτύπωση

Jack Coote - Ilford Monochrome Darkroom Practice: A Manual of Black-And-White Processing and Printing (https://www.amazon.com/Ilford-Monochrome-Darkroom-Practice-Black/dp/0240512626/ref=sr_1_fkmr1_1?dchild=1&keywords=j+coote+ilford&qid=1597694588&s=books&sr=1-1-fkmr1)   ~ πιο προχωρημένο βιβλίο με έμφαση κυρίως στην εκτύπωση

Το πρώτο θα σε καλύψει αρκετά καλά για να κάνεις τις πρώτες σου εμφανίσεις. Επίσης ρίξε μια ματιά στα αρχεία της Ilford (https://www.ilfordphoto.com/category/learning-zone), έχουν οδηγούς και συμβουλές για αρχάριους (α/μ μόνο). Έχουν και κανάλι με βίντεο με βασικά πράγματα

 

Επεξ/σία από dompred
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dompred είπε

Henry Horenstein - Black and White Photography: A Basic Manual (https://www.amazon.com/gp/product/0316373141/ref=dbs_a_def_rwt_bibl_vppi_i6)   ~ βασικά πράγματα για εξοπλισμό, έκθεση, φιλμ, εμφάνιση και εκτύπωση

Jack Coote - Ilford Monochrome Darkroom Practice: A Manual of Black-And-White Processing and Printing (https://www.amazon.com/Ilford-Monochrome-Darkroom-Practice-Black/dp/0240512626/ref=sr_1_fkmr1_1?dchild=1&keywords=j+coote+ilford&qid=1597694588&s=books&sr=1-1-fkmr1)   ~ πιο προχωρημένο βιβλίο με έμφαση κυρίως στην εκτύπωση

Το πρώτο θα σε καλύψει αρκετά καλά για να κάνεις τις πρώτες σου εμφανίσεις. Επίσης ρίξε μια ματιά στα αρχεία της Ilford (https://www.ilfordphoto.com/category/learning-zone), έχουν οδηγούς και συμβουλές για αρχάριους (α/μ μόνο). Έχουν και κανάλι με βίντεο με βασικά πράγματα

Έγινε ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...