Προς το περιεχόμενο

Μεταβλητός ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης του Galaxy Note20 Ultra


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Υπαρχει και το s10 lite για οποιον θελει samsung & snap με εγγυηση. Αλλιως αν εισαι σαομι φαν πας στο poco f2 pro το οποιο εχει πεσει αρκετα και δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την αρχικο poco με την lcd οθονη και το πλαστικο σωμα. 

Δεν έχει να κάνει με φαν ξεφαν, εγώ δούλευα το s10 μέχρι προχθές, παλαιότερα s9+, note 9, s8+ και s7 edge, περνάω στο πόκο τώρα διότι με 400 ευρώ παίρνω snap 865 (όχι 855 του lite), οθόνη samsung και αρκετά καλές κάμερες, είναι συνολικά μία πολύ vfm πρόταση, 450 έχει το s10 lite που αναφέρεις στο skroutz τώρα! Πιστεύω και ο φίλος που αναφέρει ότι το πόκο είναι καλύτερο του note 20 το αναφέρει από την άποψη του vfm, και επειδή έπαιξε και αυτό το σχόλιο... αν μου έδιναν ένα note 20 ή ένα πόκο θα έπαιρνα το note, θα το πούλαγα και θα έπαιρνα πόκο και τα ρέστα σουβλάκια 😁

Επεξ/σία από JcD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tommy^ είπε

Φυσικα θα μπορουσε να βαλει και 5000αρη μπαταρια και SD865+ παντου!

 

 

και τι θα κανε τα σαπακια τα exynos μετά? 

 

κινητό των 1500 ευρώ δηθεν επαγγελματική συσκευή υπέρ ναυαρχίδα και έχει ίδια μπαταρία με το galaxy s10 lite και κατώτερο επεξεργαστή από αυτό.... 

 

 

 

πραγματικά θέλω να δω ποιοι θα το αγοράσουν φέτος τοσο τραγικό που βγήκε! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Ουσιαστικά την ίδια οθόνη θα φοράνε καθότι σε φήμες δεξιά αριστερά από μεγάλα σάιτ το διάβασα αυτό το χαρακτηριστικό πως θα βρίσκεται ήδη στο υπάρχον Hardware του I phone 12 pro..

Ρεσυ έπιασα για κάνα δεκάλεπτο το s20 των 120hz σε ένα μαγαζί και δεν μου έκανε καμία τρομερή εντύπωση. Τσέκαρα μάλιστα στις ρυθμίσεις ότι είναι στα 120 διότι δεν έβλεπα διαφορά! Ξέρω τι λένε οι youtubers περί του θέματος και μου φαίνεται υπερβολικό! Δλδ ιδιαίτερα στα iphone που είναι ήδη smooth η όλη κατάσταση τι διαφορά να κάνει ο παραπάνο ρυθμός ανανέωσης? Μόνο μπαταρία θα τρώει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Ρεσυ έπιασα για κάνα δεκάλεπτο το s20 των 120hz σε ένα μαγαζί και δεν μου έκανε καμία τρομερή εντύπωση. Τσέκαρα μάλιστα στις ρυθμίσεις ότι είναι στα 120 διότι δεν έβλεπα διαφορά! Ξέρω τι λένε οι youtubers περί του θέματος και μου φαίνεται υπερβολικό! Δλδ ιδιαίτερα στα iphone που είναι ήδη smooth η όλη κατάσταση τι διαφορά να κάνει ο παραπάνο ρυθμός ανανέωσης? Μόνο μπαταρία θα τρώει!

Καλά σε περιήγηση στο μενού , άνοιγμα σελίδων scroll κτλ εννοείτε πως δεν καταλαβαίνεις διαφορά -ιδιαίτερα σε I phone- 

 Διαφορά θα δεις σε παιχνίδι καλό και σε αναπαραγωγή ταινιών και πολυμέσων .

 Γιαυτο είναι πολύ έξυπνο αυτό που έκανε η Samsung.

 Άσε που εδώ οι τα τζιμανια την κράζουν ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chios είπε

Όσο υπάρχουν κορόιδα που αγοράζουν τις σαβούρες που βγάζει η samsung, κορόιδο είναι να βάλει snap, το συμφέρων της κοιτάει. poco και πάλι poco κλάσεις ανώτερο σε όλα.   

 

Αυτό το σχόλιο πάει εύκολα τον Δεκέμβρη για μεγαλύτερη μαλακια που γράφτηκε στο insomnia το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, KnightRider είπε

Ότι να ναι και η Samsung...

Είναι ότι χειρότερο το να αλλάζει συνέχεια αυτόματα το refresh rate + παίζει να δημιουργήσει προβλήματα μελλοντικά σε κάποιες εφαρμογές + τα 30Hz για messaging είναι η μεγαλύτερη πατάτα που σκέφτηκαν ever γιατί θα υπάρξει μεγάλο input lag και μαζί με τα κολλήματα που τρώει ορισμένες φορές (ειδικά με κακή χρήση) θα κολλάει ακόμη περισσότερο.... 

Προφανώς ξέρεις ότι το έχουν δοκιμάσει πριν το δώσουν στην παραγωγή ε? Λογικά δεν θα είναι έτσι όπως τα λες πιστεύω. .. 

7 ώρες πριν, ier506 είπε

Ok, σεβαστό. Εγώ θα προτιμούσα πάντως το Note 20 Ultra, το οποίο υπερτερεί σε όλους τους τομείς που με ενδιαφέρουν. Και επίσης επειδή ο Exynos στην πράξη δεν έχει καμία απολύτως αισθητή διαφορά με τον SD. Κάτοχος ήδη συσκευής με Exynos, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα σε κανέναν τομέα. Η μόνη διαφορά που βρίσκω εγώ είναι να βάλεις ένα benchmark και να εχει καλύτερο αποτέλσμα ο SD. Οκ, δεν με νοιάζει, δεν πήρα συσκευή για benchmarking. :-)

Αν δεν παίζεις παιχνίδια , δεν υπάρχει καμία διαφορά ... Κ εγώ στο σ20+ με τον εξυνος δεν έχω κανένα πρόβλημα . Και μπαταρία βγάζω άνετα μέρα , και screen on time άνετα 7 ώρες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Αυτό το σχόλιο πάει εύκολα τον Δεκέμβρη για μεγαλύτερη μαλακια που γράφτηκε στο insomnia το 2020.

Έτσι να έχω να θυμάμαι.

 Όταν υπάρχουν άνθρωποι που τα αγοράζουν, Πολύ καλά κάνει η Samsung  και βγάζει αυτές τις σαβουρες με τις άθλιες μπαταρίες και exynos cpu.  Αντί να φάει μαύρο και να βάλει μυαλό.  Εύχομαι το επόμενο note  να είναι ακόμα χειρότερο τι άλλο να πω.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Προφανώς ξέρεις ότι το έχουν δοκιμάσει πριν το δώσουν στην παραγωγή ε? Λογικά δεν θα είναι έτσι όπως τα λες πιστεύω. .. 

Και το fold είχε περασει δοκιμές χεχεχε 😁😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό αν δεν δημιουργεί προβλήματα στην εμπειρία χρήσης. Θα ήθελα να το δω και στην οθόνη του 1+8 pro μου. Βέβαια με 8,5-9 ώρες SOT με 120hz/fhd και γύρω στις 5-6 με 120hz/qhd δεν έχω και πολλά παράπονα μπαταρίας. Φαίνεται να έχει potential όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Ισως το καλυτερο χαρακτηριστικο που περασε απαρατηρητο στο φετινο Note. Σε στατικες εικονες πεφτει μεχρι τα 10hz ενω σε βιντεο αναλογως τα fps πεφτει εκει που πρεπει. Στα παιχνιδια maxarei οπως πρεπει. Μεγαλο αρνητικο οτι ο κατοχος πρεπει να διαλεξει μεταξυ 1440p αναλυσης αλλα 60hz η 1080p 120hz. Μαζι με τον exynos ειναι απο τα μεγαλα αρνητικα οπως και στο S20.

Ο λογος που δεν υπαρχει 120hz @ 1440 ειναι ο exynos. Και κατα αυτη την εννοια την πληρωνει και η εκδοση με  snapdragon. Το Tab S7 για παρςδειγμα που ειναι global snapdragon υποστηρίζει αυτο το refresh rate στη μεγιστη ανάλυση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Καλά σε περιήγηση στο μενού , άνοιγμα σελίδων scroll κτλ εννοείτε πως δεν καταλαβαίνεις διαφορά -ιδιαίτερα σε I phone- 

 Διαφορά θα δεις σε παιχνίδι καλό και σε αναπαραγωγή ταινιών και πολυμέσων .

 Γιαυτο είναι πολύ έξυπνο αυτό που έκανε η Samsung.

 Άσε που εδώ οι τα τζιμανια την κράζουν ...

Aν το κινητο μπορει να σηκωσει ενα game με παραπανω απο 60fps,

Aν η ταινια ειναι γυρισμενη με παραπανω απο 60fps,

τότε τα 120hz θα κανουν τη διαφορά.

Στο scrolling-περιηγηση μεσα στα μενου του κινητου γινεται αμεσα αντιληπτη η διαφορά αναμεσα στα 60 και τα 120 hz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς “υπεράσπιση” της Samsung: άλλο το Variable Refresh Tate άλλο το adaptive. Το τελευταίο αλλάζει τη συχνότητα ανά τύπο περιεχομένου προβολής, ενώ το VRR μεταβάλει συνεχώς. 
Προς “κράξιμο” της Samsung: η εντυπωσιακότητα των οθονών με υψηλά hz έγκειται στο scrolling και όχι στο gaming. WGAF αν τα κ@&@&παιχνιδα των Android θα τρέχουν σε 120hz.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, JcD είπε

Δεν έχει να κάνει με φαν ξεφαν, εγώ δούλευα το s10 μέχρι προχθές, παλαιότερα s9+, note 9, s8+ και s7 edge, περνάω στο πόκο τώρα διότι με 400 ευρώ παίρνω snap 865 (όχι 855 του lite), οθόνη samsung και αρκετά καλές κάμερες, είναι συνολικά μία πολύ vfm πρόταση, 450 έχει το s10 lite που αναφέρεις στο skroutz τώρα! Πιστεύω και ο φίλος που αναφέρει ότι το πόκο είναι καλύτερο του note 20 το αναφέρει από την άποψη του vfm, και επειδή έπαιξε και αυτό το σχόλιο... αν μου έδιναν ένα note 20 ή ένα πόκο θα έπαιρνα το note, θα το πούλαγα και θα έπαιρνα πόκο και τα ρέστα σουβλάκια 😁

Θα μπορούσα ξέρεις και εγώ να πάω στο φτηνότερο  ποκο2 , έχω 2 εβδομάδες με το s10 lite. Αλλά ήθελα να φύγω λίγο από το miui και να ζήσω για λίγο με το one ui το οποίο είναι πολύ αξιόλογο και δεν έχει καμία σχέση με το touch wiz (παλιός χρήστης 4 χρόνια galaxy note 2). Και επειδή τα τσέκαρα και τα 2 και στο θέμα των καμ - αρκετά βίντεο στο YouTube έβγαλαν λίγο καλύτερο το s10 lite. Να ξέρεις επίσης ότι άλλη amoled δίνει στην σαομι η Samsung και άλλη βάζει στα δικά τής μοντέλα και κυρίως στις ναυαρχίδες. Επίσης το one ui δεν είναι επιθετικό στο multitasking όσο το miui και γενικά πάει νεράκι. 

Στην διαχείριση μπαταρίας παρόλο που το πόκο 2 φοράει τον 865 είναι υποδεέστερο του s10 lite...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vabill είπε

Προς “υπεράσπιση” της Samsung: άλλο το Variable Refresh Tate άλλο το adaptive. Το τελευταίο αλλάζει τη συχνότητα ανά τύπο περιεχομένου προβολής, ενώ το VRR μεταβάλει συνεχώς. 
Προς “κράξιμο” της Samsung: η εντυπωσιακότητα των οθονών με υψηλά hz έγκειται στο scrolling και όχι στο gaming. WGAF αν τα κ@&@&παιχνιδα των Android θα τρέχουν σε 120hz.

Ρε φιλε αστο αλλου ειναι το ζητημα.. Μην προσπαθεις καν.. 

Με meizu και xiaomi τι περιμενεις να σου πει ο αλλος; Exoυν κανει καραμελα το SoC που πραγματικα παιζει τεραστιο ρολο σε ενα κινητο (αλλα για καποιους απο εμας ενα κινητο ειναι συνολικη εμπειρια χρησης για αυτο και παρατησα το 11 Pro Max για το S20 Ultra με τον .. Exynos, γιατι μου ελειψε μια οθοναρα χωρις notch και ηθελα τα 120Hz και την ποιοτητα κατασκευης ενος Samsung  που ειναι σχεδον παντα η μονη που στεκεται διπλα στην Apple σε τετοια θεματα) αλλα οταν τους μιλας για iPhone και το κορυφαιο SoC σε κινητο αρχιζουν μετα την εμπειρια χρησης και τι να το κανεις το SoC στο λογισμικο της Apple που σε περιοριζει.. 

Οπως βολευει για να βγαζουμε επιχειρηματα αναλογα την κατασταση μας δεν εχεις καταλαβει τι γινεται; Πιστευεις εσυ τωρα οτι αν εβγαινε με 865+  το Note 20 Ultra θα εκαναν ουρες να το αγορασουν ολοι αυτοι; Μην το προσπαθεις καν.. Αλλου ειναι το ζητημα αστους να λενε τωρα θα τους μαθουμε; 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chios είπε

Έτσι να έχω να θυμάμαι.

 Όταν υπάρχουν άνθρωποι που τα αγοράζουν, Πολύ καλά κάνει η Samsung  και βγάζει αυτές τις σαβουρες με τις άθλιες μπαταρίες και exynos cpu.  Αντί να φάει μαύρο και να βάλει μυαλό.  Εύχομαι το επόμενο note  να είναι ακόμα χειρότερο τι άλλο να πω.

Θα απαντήσω ως χρόνια χρήστης συσκευών Samsung.

Θέλει κράξιμο στο θέμα του Exynos απο εμάς που υποτίθεται εχουμε την τεχνολογία και σαν χόμπι; Φυσικά και θέλει. Δεν ειναι δυνατόν να πουλάει την ιδια συσκευή εστω και 0.00001% χειρότερη με τα ιδια ή περισσοτερα λεφτά. Είναι απαράδεκτο. Με βάση λοιπόν το παραπάνω ας δούμε μερικά πραγματάκια. Είναι ο Exynos σαβούρα; ΠΡΟΦΑΝΩΣ και οχι. Το οτι ειναι χειροτερος απο τον SD δεν τον κάνει σαβούρα γιατι με την ιδια λογική και ο SD είναι σαβούρα αφου χάνει απο τον A13 (και με μεγαλυτερη διαφορα απο οτι χανει ο Exynos απο SD). ΣεAntutu/Geekbench/GFXBench ο 990 είναι πιο πίσω απο τον SD αλλά οχι τοσο πολύ. (πηγή phonearena). Στο θέμα μπαταρίας το phone arena εβγαλε το S20 Ultra SD στις 10 ώρες και το Exynos στις 7μιση (120Hz). 

Τι σημαίνει αυτό για το 99% του κόσμου; 

Σημαίνει οτι ο Exynos εχει λιγο χειροτερη κάμερα σε μια αγορά που βλέπει φωτογραφιες μονο στην οθονη του κινητου και μαλιστα συμπιεσμενες στο Instagram και στο Facebook. Εχει λίγο χειρότερη CPU/GPU που δεν εχει καμια πρακτικη διαφορά εκτός αν λιώνεις μερα νυχτα σε games. Που και τότε ακομα την διαφορά μεταξύ 60fps και 40-50fps την καταλαβαίνει μονο ο hardcore gamer. Και αν εισαι hardcore gamer δεν παιζεις σε κινητο. Για τα puzzle και τα χαζοπαιχνιδα του Android να παιζεις στο μετρο μια χαρά ειναι. Σημαίνει επίσης οτι εχει λιγο χειρότερη μπαταρία. Σε μια αγορά που οι περισσοτεροι απλα σκρολαρουν social, βγαζουν selfie και βλέπουν Netflix. Στις περισσοτερες περιπτωσεις, απο την στιγμή που το κινητο βγάζει μέρα κανεις δεν ασχολειται.

Ποιο ειναι λοιπόν το TL:DR; Διαφορές μεταξύ των chip υπάρχουν. Στην πράξη ομως δεν εχει καμια διαφορά. Και το 99% του κοσμου δεν θα καταλάβει ποτέ κατι. Είμαι σίγουρος πως αν δεν τρεξουμε κανα geekbench δεν θα καταλάβουμε διαφορα ουτε εμεις που ασχολουμαστε αν δεν ξερουμε ποιο ειναι ποιο. Οπότε οχι, δεν ειναι σαπιο, δεν ειναι σαβούρα ουτε για πεταμα ο Exynos. Ειναι ενα ελαφρως κατώτερο τσιπ με καμια διαφορα στην πραξη. Οπως καποτε ο Exynos ηταν ανωτερος απο τον SD και κανεις σας δεν διαμαρτυροταν που ειχαμε καλυτερο chip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...