Προς το περιεχόμενο

Μεταβλητός ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης του Galaxy Note20 Ultra


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Θα μπορούσα ξέρεις και εγώ να πάω στο φτηνότερο  ποκο2 , έχω 2 εβδομάδες με το s10 lite. Αλλά ήθελα να φύγω λίγο από το miui και να ζήσω για λίγο με το one ui το οποίο είναι πολύ αξιόλογο και δεν έχει καμία σχέση με το touch wiz (παλιός χρήστης 4 χρόνια galaxy note 2). Και επειδή τα τσέκαρα και τα 2 και στο θέμα των καμ - αρκετά βίντεο στο YouTube έβγαλαν λίγο καλύτερο το s10 lite. Να ξέρεις επίσης ότι άλλη amoled δίνει στην σαομι η Samsung και άλλη βάζει στα δικά τής μοντέλα και κυρίως στις ναυαρχίδες. Επίσης το one ui δεν είναι επιθετικό στο multitasking όσο το miui και γενικά πάει νεράκι. 

Στην διαχείριση μπαταρίας παρόλο που το πόκο 2 φοράει τον 865 είναι υποδεέστερο του s10 lite.

Όσων αφορά τις κάμερες διαφορά δεν βλέπει κάποιος, είχα iPhone 11pro και το αντιπαρεθεσα με το s10, οι διαφορές δεν είναι εμφανής συνήθως, όσων αφορά τις οθόνες την οθόνη του s10 έχει το ποκο, απλός στις φετινές ναυαρχίδες και όπως κάθε χρόνο απλά αλλάζει το όνομα η σαμυ χωρις ουσιώδεις βελτιώσεις, και στην apple δίνει ένα προηγουμενο μοντέλο οθόνης κάθε χρόνο το οποίο με το καλιμπραρισμα βγάζει καλυτερο αποτέλεσμα από τα  φετινά της σαμυ. Το λειτουργικό λίγο το έχω δουλέψει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά όσων αφορά τη μπαταρία τα σαμυ γενικότερα με απογοητευουν παντα, πιθανος ένεκα εξινος, οπότε το lite με τον σναπ πιθανος να έχει όντως καλύτερη αυτονομία, συνολικά μου φαίνεται όμως ποιο vfm το ποκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NamelessDead 

Ετσι ειναι και για την καμερα επειδη τα εχω δοκιμασει και τα δυο μην περνεις και ορκο μετα τα updates.. Στις αρχες ναι ειχε ενα ελαφρυ προβαδισμα ο SD και στην καμερα.. Απο συζητησεις που κανω με παιδια ψαγμενα στο twitter που ειχαν και τα δυο μοντελα και ειναι φωτογραφοι πλεον το Exynos στην καμερα ειναι εξισου καλο αν οχι καλυτερο ειδικα σε θεματα fringing και βιντεο μετα τα συνεχομενα updates εχει γινει αγνωριστο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, JcD είπε

Όσων αφορά τις κάμερες διαφορά δεν βλέπει κάποιος, είχα iPhone 11pro και το αντιπαρεθεσα με το s10, οι διαφορές δεν είναι εμφανής συνήθως, όσων αφορά τις οθόνες την οθόνη του s10 έχει το ποκο, απλός στις φετινές ναυαρχίδες και όπως κάθε χρόνο απλά αλλάζει το όνομα η σαμυ χωρις ουσιώδεις βελτιώσεις, και στην apple δίνει ένα προηγουμενο μοντέλο οθόνης κάθε χρόνο το οποίο με το καλιμπραρισμα βγάζει καλυτερο αποτέλεσμα από τα  φετινά της σαμυ. Το λειτουργικό λίγο το έχω δουλέψει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά όσων αφορά τη μπαταρία τα σαμυ γενικότερα με απογοητευουν παντα, πιθανος ένεκα εξινος, οπότε το lite με τον σναπ πιθανος να έχει όντως καλύτερη αυτονομία, συνολικά μου φαίνεται όμως ποιο vfm το ποκο.

Επειδή έπιασα στα χέρια μου το πόκο 2 για μένα προσωπικά το s10 lite μου φάνηκε πολύ καλύτερο και σε αφή και σε απόκριση και στα χρώματα της οθόνης. Όσον αφορά το miui έφυγα από το Mi Max3 οπότε ξαναζεσταμενο φαγητό. 

Στις καμ ιδίως στο night mode υπάρχει διαφορά αλλα και την ημέρα το s10 lite έχει καλυτερο δυναμικό εύρος και χρώματα...

Επίσης πολύ βαρύ το πόκο 2 σχεδόν τα ίδια με το θηρίο Mi Max3 και αρκετά παχύ...2GB ram λιγότερα όχι ραδιόφωνο όχι κάρτα μνήμης μεγαλύτερο sar...

Θα μπορούσα να σου γράφω μέχρι αύριο αλλά είναι άδικο για τα υπόλοιπα παιδιά καθώς ήμαστε off topic...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φαμε στην μαπα και στο S20 fan edition τον exynos δυστυχως ενω ειχαν βγει rumors οτι θα ερθει Ευρωπη με 865. Πολυ κριμα στα 650 που θα εχει msrp ηταν εξαιρετικη επιλογη για μενα. Αν ερθει οντως με τον 990 που θα τρωει το throttle του αιωνα μετα απο 5 λεπτα στον ηλιο και θα πεφτει σε επιδοσεις midrange τι να το κανω. Τραγικη samsung. 

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s20_fe_5g-10377.php

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chios είπε

Έτσι να έχω να θυμάμαι.

 Όταν υπάρχουν άνθρωποι που τα αγοράζουν, Πολύ καλά κάνει η Samsung  και βγάζει αυτές τις σαβουρες με τις άθλιες μπαταρίες και exynos cpu.  Αντί να φάει μαύρο και να βάλει μυαλό.  Εύχομαι το επόμενο note  να είναι ακόμα χειρότερο τι άλλο να πω.

Απο περιέργεια είσαι gamer; Εννοώ το τηλέφωνο το χρησιμοποιείς κυρίως για gaming;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παρούσα στιγμή είμαι στην παραλία μεS20ultra πάντως μιαμιση ώρα το παιδεύω σερι με διάφορα (όχι gaming) και δεν έχει ανεβάσει και καμία θερμοκρασία ούτε λόγος για throttling. Παλιά με S8  κ S9 είχα θέματα τα οποία δεν μπορώ να αναπαράγω πλέον. Είπαμε παιδιά η τρίχα τριχιά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Υπαρχει και το s10 lite για οποιον θελει samsung & snap με εγγυηση. Αλλιως αν εισαι σαομι φαν πας στο poco f2 pro το οποιο εχει πεσει αρκετα και δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την αρχικο poco με την lcd οθονη και το πλαστικο σωμα.

Το S10 lite όμως υστερεί σε σχέση με το S10.Δεν έχει stereo speakers, IP68, θύρα ακουστικών, αργότερο Type-C και κατώτερες κάμερες.Το S10 lite υπερτερεί μόνο σε cpu+gpu+μπαταρία.Στα 429€ που βγήκε σε προσφορά το S10 lite OK.Το S10 έχει κάπου+70€ σε φυσικά καταστήματα του Σκρούτζ, τα μόνο διαδικτυακά ας τα αφήσουμε απ'έξω.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9917&idPhone2=9536#*,sm-g973f/ds

Αντί η Samsung να έβγαζε τα S10+S10 Plus με Snapdragon 855, έβγαλε το κουτσουρεμένο S10 lite αλλά με καλύτερο cpu+gpu+μπαταρία.Πιστεύω πως σχεδόν όλοι αυτό θα θέλαμε, εκτός απο τους άσχετους.

Πάντα οι lite εκδόσεις κινητών ήταν και είναι κατώτερες ακόμα και απο περσινές ναυαρχίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Το S10 lite όμως υστερεί σε σχέση με το S10.Δεν έχει stereo speakers, IP68, θύρα ακουστικών, αργότερο Type-C και κατώτερες κάμερες.Το S10 lite υπερτερεί μόνο σε cpu+gpu+μπαταρία.Στα 429€ που βγήκε σε προσφορά το S10 lite OK.Το S10 έχει κάπου+70€ σε φυσικά καταστήματα του Σκρούτζ, τα μόνο διαδικτυακά ας τα αφήσουμε απ'έξω.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9917&idPhone2=9536#*,sm-g973f/ds

Αντί η Samsung να έβγαζε τα S10+S10 Plus με Snapdragon 855, έβγαλε το κουτσουρεμένο S10 lite αλλά με καλύτερο cpu+gpu+μπαταρία.Πιστεύω πως σχεδόν όλοι αυτό θα θέλαμε, εκτός απο τους άσχετους.

Πάντα οι lite εκδόσεις κινητών ήταν και είναι κατώτερες ακόμα και απο περσινές ναυαρχίδες.

Το  διπλο εκτρωμα που εχει μπροστα το s10 plus  (την διπλη τρυπα) και μαλιστα στην θεση που ειναι ουτε τζαμπα να μου το εδιναν....επισης εχει μικροτερη οθονη, τα αλλα που αναφερεις εχουν μικρη σημασια για μενα....στον τομεα της καμ (δεν ειναι σαν του s10 ok) ειναι αρκετα αξιολογο το Lite νομιζω πως το αδικεις. αν δεν το εχεις δει απο κοντα να το κανεις...

Οσον αφορα το κατωτερο που λες ειναι εξαιρετικα ταχυτερο απο αυτα με το 990 πιο ψυχρο και φυσικα για μενα που θα το κρατησω μια τριετια σιγουρα πιο future proof

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα φαμε στην μαπα και στο S20 fan edition τον exynos δυστυχως ενω ειχαν βγει rumors οτι θα ερθει Ευρωπη με 865. Πολυ κριμα στα 650 που θα εχει msrp ηταν εξαιρετικη επιλογη για μενα. Αν ερθει οντως με τον 990 που θα τρωει το throttle του αιωνα μετα απο 5 λεπτα στον ηλιο και θα πεφτει σε επιδοσεις midrange τι να το κανω. Τραγικη samsung. 

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s20_fe_5g-10377.php

S20+ η κοπέλα μου. S20 ο αδερφός μου και S20 Ultra ο κολητός. Κανένας δεν διαμαρτυρεται για ζεστό κινητό. Τώρα εσύ που ειδες οτι οχι μονο ζεστενεται αλλα κανει τοσο throttle που πεφτει σε επιδοσεις midrange με ξεπερνα.

 

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Την παρούσα στιγμή είμαι στην παραλία μεS20ultra πάντως μιαμιση ώρα το παιδεύω σερι με διάφορα (όχι gaming) και δεν έχει ανεβάσει και καμία θερμοκρασία ούτε λόγος για throttling. Παλιά με S8  κ S9 είχα θέματα τα οποία δεν μπορώ να αναπαράγω πλέον. Είπαμε παιδιά η τρίχα τριχιά.. 

Εσυ δεν μετράς. Εσυ εχεις το τηλέφωνο και το χρησιμοποιείς. Τι ξέρεις; Ξέρουν μονο οσοι δεν το εχουν και διαβάσανε 5 βλακείες στο reddit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

S20+ η κοπέλα μου. S20 ο αδερφός μου και S20 Ultra ο κολητός. Κανένας δεν διαμαρτυρεται για ζεστό κινητό. Τώρα εσύ που ειδες οτι οχι μονο ζεστενεται αλλα κανει τοσο throttle που πεφτει σε επιδοσεις midrange με ξεπερνα.

Εσυ δεν μετράς. Εσυ εχεις το τηλέφωνο και το χρησιμοποιείς. Τι ξέρεις; Ξέρουν μονο οσοι δεν το εχουν και διαβάσανε 5 βλακείες στο reddit

ok

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ier506 είπε

Ok, σεβαστό. Εγώ θα προτιμούσα πάντως το Note 20 Ultra, το οποίο υπερτερεί σε όλους τους τομείς που με ενδιαφέρουν. Και επίσης επειδή ο Exynos στην πράξη δεν έχει καμία απολύτως αισθητή διαφορά με τον SD. Κάτοχος ήδη συσκευής με Exynos, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα σε κανέναν τομέα. Η μόνη διαφορά που βρίσκω εγώ είναι να βάλεις ένα benchmark και να εχει καλύτερο αποτέλσμα ο SD. Οκ, δεν με νοιάζει, δεν πήρα συσκευή για benchmarking. :-)

Έτσι έλεγα και εγω πέρυσι φίλε μέχρι που κάποια στιγμή στο note 10 Exynos άνοιξα google maps να παω κάπου και έφαγα lag που είχα να δω πολλά χρόνια. Είναι πραγματικά αστείο αυτό που γίνεται με την samsung. Και εννοείται παραπληροφόρηση και διαφήμιση στο φουλ εδώ στην μπανανοχωρα. (Προωθήσεις στο twitter και στα βοθροκαναλα και τα σχετικά). Τουλάχιστον απο ότι βλέπω σε πολλά σχόλια (φόρουμς και twitter) αρχίζει και τους παίρνει χαμπάρι ο κόσμος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις έπαιζα 3d mark στη παραλία και μάλιστα είχα κάνει και oc και επαιζε και loop και το ευχαριστήθηκα. Νιώστε λίγο λέμε ρε εσείς. Πραγματικές συνθήκες χρήσης. Μόνο σε gaming και μάλιστα απαιτητικό θα δεις εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Επειδή έπιασα στα χέρια μου το πόκο 2 για μένα προσωπικά το s10 lite μου φάνηκε πολύ καλύτερο και σε αφή και σε απόκριση και στα χρώματα της οθόνης. Όσον αφορά το miui έφυγα από το Mi Max3 οπότε ξαναζεσταμενο φαγητό. 

Στις καμ ιδίως στο night mode υπάρχει διαφορά αλλα και την ημέρα το s10 lite έχει καλυτερο δυναμικό εύρος και χρώματα...

Επίσης πολύ βαρύ το πόκο 2 σχεδόν τα ίδια με το θηρίο Mi Max3 και αρκετά παχύ...2GB ram λιγότερα όχι ραδιόφωνο όχι κάρτα μνήμης μεγαλύτερο sar...

Θα μπορούσα να σου γράφω μέχρι αύριο αλλά είναι άδικο για τα υπόλοιπα παιδιά καθώς ήμαστε off topic...

Σε αφή? Αυτή τη στιγμή γράφω από ένα Redmi 8a και δεν αισθάνομαι διαφορά στην αφή από το  s10 οπότε και δεν καταλαβαίνω τι λες. Τις κάμερες και την οθόνη θα τα δω και θα τα συγκρίνω με του s10 αλλά η εμπειρία μου με τις οθόνες της σαμυ πανω στα τηλέφωνα της είναι για γέλια. Κάθε φορά που αγοράζω κινητό της πρέπει να το παίρνω από δυο φορές επειδή στην πρωτη προσπάθεια μου βγαίνει συνήθως πράσινη η ροζ οθόνη. Είναι τραγικό το καλιμπραρισμα που κανουν στις οθόνες τους και οι παλαιοτεροι συμφορουμιτες θα θυμουνται τα σχετικά σχόλια μου κάθε  φορά που πήρα τα s9+ & s10 από δυο φορες μπας και μου κάτσει οθόνη με σωστό λευκό. Η σαμυ είναι τραγική εταιρία πλεον, δεν αξίζουν οι συσκευές της, εχω δυο φίλους με  s9+ που δεν μπορουν να τα φορτίζουν επειδή λέει τα έριξαν στο νερό, ενώ ουδέποτε βραχηκαν. Ένα απλό  googling για επαλήθευση του συγκεκριμένου θέματος σε χιλιάδες συσκευές. Εγώ να δεις σεντόνια που μπορώ να γράψω για αυτή την εταιρία πλεον.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ier506 είπε

 

Αν αύριο ερχόταν ένας άνθρωπος και σου έλεγε σου χαρίζω ή το note 20 ultra ή το pocophone, θες να μου πεις ότι θα έπαιρνες το pocophone?

Εγω παντως θα έπαιρνα το νοτε κι θα το πουλαγα να παρω το ποκο ή θα το πουλαγα και θα καθομουν με το κινητο των 100 γιουρο π χω τωρα :P

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...