Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, hariskap είπε

Η apple ξόδεψε εκατομύρια για να φτιάξει το app store και να φτάσει εκεί που είναι, ξοδεύει για την συντήρηση , για το review process, για τα promotions και τα updates. Έχουν κόστος. αυτό που λες με τα skins της epic είναι άκυρο, η apple δεν απαιτεί από τα skins συγκεκριμένα. Να σου θυμίσω ότι και η epic κρατάει προμήθεια στο store της, άρα και η epic ζητάει προμήθεια από τα skins των άλλων. Επίσης και η sony, steam , xbox κρατάνε προμήθεια...

πρωτον, εκατομμυρια εδωσε  και η Επικ για να στησει την δικια της επιχειρηση.

δευτερον, κανεις λαθος. η Apple απαιζει ποσοστα απο τα skins που πουλαει η Επικ. πηγαινε διαβασε την μηνυση της Epic. 

τριτον, το τι κανει η Επικ στο δικο της μαγαζι, δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τo τι κανει η Apple στο δικο της. κανεις δεν ειναι αγιος, αυτο ειναι σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Σας είναι δύσκολο να καταλάβετε ότι η βάση, το ζουμί της υπόθεσης είναι ακριβώς αυτό; Το κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό το συμφωνητικό;

Μα είναι νόμιμο γιατί δεν καταπατά κανένα νόμο... αν ήταν παράνομο γιατί μόνο η epic το κάνει και όχι όλες?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

 

Σας είναι δύσκολο να καταλάβετε ότι η βάση, το ζουμί της υπόθεσης είναι ακριβώς αυτό; Το κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό το συμφωνητικό; Δεν άλλαξα ποτέ τα λεγόμενα μου, αυτό ακριβώς λέω από την αρχή

Συνειδητοποιείς ότι η epic και η κάθε epic είναι εταιρία που έχει και νομικό τμήμα, έτσι..?? Αν κάτι δεν ήταν νόμιμο δεν θα το είχε υπογράψει, προασπίζοντας τα συμφέροντα της.. Και είναι νόμιμο (ασχέτως θα ξαναπώ αν είναι μεγάλο το ποσοστό που ζητάει η apple) και έβγαλε κέρδος η epic.. Θέλει να αυξήσει και άλλο το κέρδος της διατηρώντας και την πλατφόρμα της apple. Ναι είναι εταιρία και κοιτάζει και αυτη τα συμφέροντα της, στην προκειμένη λυπάμαι αλλά δεν έχει καμία βάση αυτό που ζητάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, KilliK said:

pardon? η Apple τον δρομο νοικιαζει, οχι τα φορτηγα. Οι servers που τρεχουν το Fortnite, τα skins, τα dances, ολο το νεο περιεχομενο και το infrastructure, απο την τσεπη της Επικ φτιαχνονται. και τα κερδη της Epic προερχονται απο τα ΜΤΧ. για τα οποια η Apple απαιτει 30% μεριδιο. αυτο πρεπει να ξεκαθαριστει. το 30% ποσοστο αφορα τα skins και dances που φτιαχνει και πουλαει η Epic. οχι ποσοστο απο τα ads και τα personal data οπως πουλαει η Google στο δικο της store. 

γιαυτο φωναζει η Επικ, επειδη η Αpple θελει μεριδιο στο εμπορευμα της. και εσεις λετε οτι ειναι απολυτα λογικο, επειδη οι δρομοι στους οποιους μεταφερεται το εμπορευμα ειναι  δικοι της.

παρανοια οντως.

Το παράδειγμά σου είναι τέλειο για να καταλάβει κάποιος το πώς αντιμετωπίζει ο νόμος τα κοινά αγαθά (ή αλλιώς, βασικές ανάγκες που εξηγούσα στο άλλο σχετικό νήμα και μου έλεγαν ότι δεν παίζει ρόλο. Μήπως το συζητούσαμε μαζί; Δεν θυμάμαι) σε σχέση με άλλες υπηρεσίες. Στο οδικό δίκτυο, η θέση τής Apple θα ήταν πολύ πιο δύσκολη, για να μην πω ότι δεν θα είχανε φτάσει ποτέ στην εν λόγω αντιδικία.

Για το φίλο που μιλάει για anti-trust, έχω την εντύπωση πως οι πρακτικές μιας μόνο εταιρείας δεν συνιστά TRUST. 

Γενικότερα προς όλους που τίνουν να καταλήξουν σε ετυμηγορία για το ζήτημα, ας σκεφτούν ότι αν μπορούσε να επιλυθεί η διαφορά με τέτοια χονδροειδή επιχειρήματα  το θέμα δεν θα είχε προκύψει καν. Οι νόμοι τα προβλέπουν αυτά. Τα προβλήματα υπάρχουν στις γκρίζες περιοχές, που κανείς μας εδώ μέσα δεν έχει τις γνώσεις να ξεκαθαρίσει. Η οπτική του καθενός έχει ενδιαφέρον αλλά καλό είναι να αποφεύγονται τα νομικά (ο θεός να τα κάνει) επιχειρήματα, καθώς και οι τελεσίδικες «αποφάσεις». 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Εγω ως άσχετος απο οικονομικά μπορώ να ρωτήσω που φταει η Apple; Δικο της ειναι το OS, δικό της το κατάστημα, δικές της και οι μοναδικες συσκευες που εχουν το OS/Store. Αν η Apple γουσταρει να παιρνει το 10-20-30-80% απο κάθε transaction δικαίωμά της δεν είναι; Ανηθικο ισως. Αλλά οχι παρανομο.

Επίσης, ασχετο αλλά πάντα ειχα την απορία. Γιατί επι χρόνια κυνηγουσαν την MS για αθεμιτο ανταγωνισμο, για Media Player και Explοrer και την Apple ποτε;

Απο ποια αποψη και γιατί ειναι ανήθικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα είναι νόμιμο γιατί δεν καταπατά κανένα νόμο... αν ήταν παράνομο γιατί μόνο η epic το κάνει και όχι πχ Microsoft?

Μ' αρέσει που είσαι σίγουρος για το bold

Η Apple είναι ήδη στα δικαστήρια με την Spotify και την Rakuten, η ΕΕ κάνει έρευνα για το θέμα και η Facebook και η Microsoft έχουν εκφράσει παράπονα, δεν είναι ένα θέμα που ουρανοκατέβατη η Epic θυμήθηκε να ξεκινήσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jackess είπε

Και πολύ καλά κάνει η APPLE και η κάθε APPLE.

Το μηλαράκι σου λέει έχω το Χ πελατολόγιο αν θες να πουλήσεις κάτι με εμάς παίρνουμε το 30%. Δε μπορεις ξαφνικα να της λες θελω και το πελατολόγιο σου αλλα και ολα τα λεφτα. Εφοσον ξερεις πως ειναι κλειστο το λειτουργικο και θες να πουλησεις θα πουλησεις με τους κανονες του εμπορικού κέντρου.... 

Φανταστείτε να ανοίγεις μαγαζί σε εμπορικό και να σου δίνει ένα μηχανάκι pos που όταν πληρώνει ο πελάτης το εμπορικό θα παίρνει 30%.

Και σου λέει, εγώ είμαι το πιο διάσιμο εμπορικό θα έχεις στάνταρ πελατεία και θα βγάζεις τα άντερα σου αρκεί να κάνεις τις συναλλαγές με αυτό το POS. Και εσύ ξαφνικά να λες στους πελάτες πληρώστε μετρητά να τα βάλω όλα στη τσέπη. Ε δε θα σε πετάξει έξω;

Στα ανδροιδ αν θελει να βγαλει δικο της απ στορ να πουλαει εκει το φορναιτ

Το App Store έχει πελατολόγιο, το iOS όχι, αλλά λόγω του περιορισμού στο sideloading υπάρχει και περιορισμός στο iOS, και εκεί είναι το μεμπτό...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Μ' αρέσει που είσαι σίγουρος για το bold

Η Apple είναι ήδη στα δικαστήρια με την Spotify και την Rakuten, η ΕΕ κάνει έρευνα για το θέμα και η Facebook και η Microsoft έχουν εκφράσει παράπονα, δεν είναι ένα θέμα που ουρανοκατέβατη η Epic θυμήθηκε να ξεκινήσει

Κοίτα εδώ θα ήμαστε, τουλάχιστον εγώ, και θα δούμε το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιμενα οτι θα φτασω στο σημειο να υπερασπιστω την apple , ομως απο τη στιγμη που η epic λεει , δεν θελω, ΕΓΩ να πληρωνω 30% , χανει καθε ιχνος δικιου . απο τη στιγμη που ειναι 30% για ολους και εσυ ζητας εξαιρεση απο αυτο μονο για σενα , και ενω πιο πριν το εχεις υπογραψει οτι δεχεσαι το 30%, τοτε χανεις καθε δικιο. εγω σαν δικαστηριο θα το απεριπτα αμεσως. δε μπορεις πρωτα να υπογραφεις τους ορους και μετα να κλαιγεσαι

το αν ειναι πολυ το 30% η οχι , το αποφασιζει η apple που δημιουργησε και συντηρει και υποστηριζει το λειτουργικο αυτο μαζι με το app store

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές του iOS, των windows ή του PS4??? Στο PS4 γιατί δεν σε ενοχλεί που έχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα? Στο Switch? Μόνο μην μου πεις για φυσικά καταστήματα γιατί τότε θα σου πω πχ για Netflix...

Μα ως Android χρήστης δεν έχω μόνο το Google play store. Έχω το Samsung ή το Huawei store ή το Amazon store ή μπορώ να κατεβάσω ελεύθερα αρχεία apk ή MP3 από κανένα store. Οπότε ούτε εγώ δεσμεύομαι από το κατάστημα της Google αλλά ούτε οι εταιρείες. Βεβαίως αν υπάρχουν κι άλλοι κολοσσοί που ακολουθούν τις πρακτικές της Apple να αντιμετωπίσουν κυρώσεις. ΥΓ. Στα Windows υπάρχει και Windows store, και Steam και Origin και GOG και ελεύθερο κατέβασμα και της Παναγίας τα μάτια.

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοίτα εδώ θα ήμαστε, τουλάχιστον εγώ, και θα δούμε το αποτέλεσμα...

Εμένα το ζητούμενο μου, από το προηγούμενο θέμα και πρώτο ποστ μου, είναι να σπάσει το μονοπώλιο διανομής εφαρμογών της Apple στα iPhones, αυτό πιστεύω ότι είναι καλό για μένα σαν καταναλωτή και η κίνηση της Epic, που φυσικά γίνεται με στόχο το κέρδος, μπορεί να έχει αυτό το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα απολύτως δεν θα καταφέρει η Epic. Θα φάνε τα μούτρα τους και θα γυρίσουν πίσω με την ουρά στα σκέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panathatube είπε

Αυτά που λέτε ισχύουν για το Android που δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ή να αγοράσεις εφαρμογές μόνο από το Google play store. Στην προκειμένη περίπτωση μπορείς να πουλήσεις μόνο στο συγκεκριμένο εμπορικό κέντρο. Ουσιαστικά δεν έχεις καμία επιλογή αν διαφωνείς με το ύψος των ενοικίων να πας να πουλήσεις αλλού. 

Όχι φίλε μου, το android και το google play είναι μια εναλλακτική του appstore, όπως και το pc, το xbox, το playstation, κλπ. Είναι διαφορετικά "mall" που ο καθένας ζητάει ένα ενοίκιο, με τη μορφή που το ζητάει. Είναι υπερβολή να ζητάει το 30% από τα κέρδη σου; Ίσως να είναι! Δεν μπορώ να ξέρω τι έξοδα έχει για να λειτουργεί το κάθε κατάστημα. Αυτό θέλει όμως, αυτό ζητάει. Και αν το αποδέχεσαι όταν το έχεις ανάγκη για να προβληθείς, όταν καλοπιαστείς μην το παίζεις ιστορία! Αν δεν ήταν αυτά τα μαγαζιά πιθανόν να μην είχες αυτή την επιτυχία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...