Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Misokatsu64 said:

Είναι ένας καρκίνος εδώ και πολλά χρόνια, πίστευω αυτό φτάνει.

Off topic:

Χαίρομαι πραγματικά για όσους χρησιμοποιούν αβίαστα τη λέξη «καρκίνος» για τέτοιους ευτελής λόγους.

8 minutes ago, stelioz78 said:

το αν ειναι πολυ το 30% η οχι , το αποφασιζει η apple που δημιουργησε και συντηρει και υποστηριζει το λειτουργικο αυτο μαζι με το app store

Το αποφασίζει αλλά ελέγχεται. Αν είχε το 90% της πίτας θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Ναι γιατί όπως είναι γνωστό οι χρήστες android ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα,  εντός και εκτός εφαρμογών...

Δηλαδή αυτοί που έχουν Android είναι τσαμπατζηδες και φτωχοί;Τι εννοείς με το σχόλιο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hariskap είπε

Και όχι μόνο, έκανε και άλλη μια τσατσιά. Στη εκπτωτική τιμή που έβγαλε ήταν 20% έκπτωση ενω το μερίδιο της apple είναι 30%, δηλαδή αύξησε και την τιμή 10%

Αν κατι κανει 100 και αυξησεις 30% την τιμη, κανει 130. Αν στο 130 κανεις εκπτωση 30%, δεν παιρνεις παλι 100, αλλα 91

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panathatube είπε

Μα ως Android χρήστης δεν έχω μόνο το Google play store. Έχω το Samsung ή το Huawei store ή το Amazon store ή μπορώ να κατεβάσω ελεύθερα αρχεία apk ή MP3 από κανένα store. Οπότε ούτε εγώ δεσμεύομαι από το κατάστημα της Google αλλά ούτε οι εταιρείες. Βεβαίως αν υπάρχουν κι άλλοι κολοσσοί που ακολουθούν τις πρακτικές της Apple να αντιμετωπίσουν κυρώσεις.

Η Google λόγω του ελεύθερου και ανοικτού λογισμικού δεν έχει την πολυτέλεια να λειτουργήσει όπως η Apple... Δεν το κάνει γιατί γουστάρει ελευθερία, αναγκάζεται να το κάνει γιατί εξαρτάτε από προγραμματιστές και εταιρίες κατασκευής κινητών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeaLion είπε

Επειδή η Microsoft τότε είχε το μονοπώλιο στα λειτουργικά συστήματα υπολογιστών με τα Windows. Και τότε είχαν όλοι μόνο υπολογιστές κι όχι smartphones, tablets, chromebooks etc.

Επίσης μιλώντας περί ηθικής, ανήθικο θεωρώ εγώ το να περιμένεις να βγάζεις εκατομμύρια πληρώνοντας μόνο τα $99 του developer program. Ας μην αναλύσω κι εγώ το τι προσφέρει το App Store. Ανάμεσα σε πολλά άλλα παρέχει πάντως και parental controls, να μπορεί να ελέγχει δηλαδή κάποιος που έχει μια iOS συσκευή για το παιδί του, αν, πού και πότε ξοδεύει χρήματα, κάτι που μπορεί να μην αρέσει και τόσο στην Epic για το Fortnite.

Για το τελευταιο που ειπες το ειδα σαν παραδειγμα σε μαγαζι ενος φιλου που του φερανε το PS4 για να αλλαξουν τον λογαριασμο γιατι ο μικρος ξοδεψε 1000 ευρω σε σκινς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Σε ένα εμπορικό το ενοίκιο είναι fix. Δηλαδή αν έναν μήνα δεν πουλήσεις τίποτα δεν θα πληρώσεις ενοίκιο; ή αν τον άλλο μήνα κάνεις τζίρο 1 δις θα δώσεις 300 εκατομμύρια € ενοίκιο; 

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει μια κλιμακωτή χρέωση ανάλογα με τον όγκο των πωλήσεων. 

Σε κάθε ενοικίαση του κάθε τι υπάρχουν συμφωνίες. Αναλόγως προσφοράς και ζήτησης ανεβοκατεβαίνουν οι τιμές. Όταν η apple/google/sony/ms, κλπ έχουν στήσει μαγαζιά που έχουν πελατεία, την πληρώνεις και αυτή και ο τρόπος που ζητάνε είναι με ποσοστά επί των πωλήσεων. Εξάλλου όλο αυτό ξεκίνησε ως 30% επί της πώλησης της κάθε εφαρμογής. Και μετά όλοι ανέβαζαν τις εφαρμογές τζάμπα και είχαν αγορές εντός. Στη ζούλα δηλαδή. Αν το έκαναν όλοι αυτό πως θα ζούσε το shop; 

Κλιμακωτή χρέωση πως; Να έπαιρνε λιγότερο στις περισσότερες πωλήσεις, όπου θα έσκιζε τους μικρούς και θα βοηθούσε τους μεγάλους; Ή περισσότερο στις λιγότερες πωλήσεις, που θα βοηθούσε τους μικρούς αλλά και πάλι θα γκρίνιαζαν οι μεγάλοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Δηλαδή αυτοί που έχουν Android είναι τσαμπατζηδες και φτωχοί;Τι εννοείς με το σχόλιο σου;

Βιάστικες και δεν είδες την συνέχεια της κουβέντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ειρωνικό αυτό που θα ρωτήσω μην βαρατε, αλήθεια θέλω κάποιος να μου εξηγήσει...

1. Η Apple έχει το Google Chrome και το Youtube στο store. Στη Google διαφημίζονται ...οι πάντες... Η Apple δικαιούται το 30% των εσόδων αυτών; Αν ναι γιατί δεν κηρύσσει πτώχευση η Google; Πώς είναι διαφορετικό να πληρώνεται η APPLE από τις πληρωμές εντός του παιχνιδιού ; Μήπως δεν ισχύει το 30% για όλους τελικα.;

2. Οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και το 4g προσφέρουν και το wifi ... ή Apple πληρώνει σε αυτούς υπερβολικά πόσα; Νομίζω χωρίς αυτά...θα ήταν τίποτα...στο 5% του Macintosh ,στα 1980 θα είχε μείνει... η επιτροπή ανταγωνισμού πως το επιτρέπει αυτό και όχι το άλλο. Βάζουν οι Apple και η Google ...πχ τις οπτικές ίνες;

3. Κάποιες εφαρμογές είναι δωρεάν στο APP STORE όπως και στο Google Play... Από αυτές η Apple ή η Google πως πληρώνεται; Γιατί κάποιες από αυτές σε χρεώνουν για τις συναλλαγές...όπως πχ το...internet banking!

4. Μπορεί να μου πει κάποιος επίσης αν το 30% και για PS και Nintento ισχύει; Γιατί έτσι είναι νομίζω οξύμωρο (αν όχι παράνομο για ανταγωνισμό) η ύπαρξη των "exclusives"...

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikosjc είπε

Έχεις δηλαδή πληρώσει για να χτίσεις ένα εμπορικό κέντρο και να νοικιάσεις τα μαγαζιά του. Έχεις πληρώσεις για να το διαφημίσεις, έχεις πληρώσει για να είναι ένα ασφαλές μέρος και έχεις μαζέψει μια τεράστια πελατεία. Και έρχεται ένας έμπορος, σου νοικιάζει το μαγαζί και μόλις τα κονομήσει σου λέει δεν θέλω να πληρώνω ενοίκιο! Τι κάνεις; Τον πετάς έξω! Τόσο απλά!

Ταυτόχρονα σου λέει ή θα νοικιάζεις σε μένα ή δε θα νοικιάσεις πουθενά. Ή πάρτο αλλιώς. Ή θα αγοράζετε πελάτες μου από μένα ή δε θα αγοράζετε από πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sweetemily είπε

Ταυτόχρονα σου λέει ή θα νοικιάζεις σε μένα ή δε θα νοικιάσεις πουθενά. Ή πάρτο αλλιώς. Ή θα αγοράζετε πελάτες μου από μένα ή δε θα αγοράζετε από πουθενά.

Δεν ισχύει αυτο γιατί απέναντι υπάρχει και άλλο mall... Οπου επισης πήγε να το παίξει εξυπνάδα και είχε την ίδια απάντηση.. Εκει φάνηκαν οι προθέσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, sweetemily said:

Ταυτόχρονα σου λέει ή θα νοικιάζεις σε μένα ή δε θα νοικιάσεις πουθενά. Ή πάρτο αλλιώς. Ή θα αγοράζετε πελάτες μου από μένα ή δε θα αγοράζετε από πουθενά.

Για τον νόμο, το App Store και το Google Play, προσφέρουν την ίδια υπηρεσία. Το «πουθενά» που λες, δεν στέκεται νομικά, ειδικά με τα μερίδια που έχουν οι δύο πλατφόρμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sweetemily είπε

Ταυτόχρονα σου λέει ή θα νοικιάζεις σε μένα ή δε θα νοικιάσεις πουθενά. Ή πάρτο αλλιώς. Ή θα αγοράζετε πελάτες μου από μένα ή δε θα αγοράζετε από πουθενά.

Τόση διαστρέβλωση ούτε στην ΕΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η Google λόγω του ελεύθερου και ανοικτού λογισμικού δεν έχει την πολυτέλεια να λειτουργήσει όπως η Apple... Δεν το κάνει γιατί γουστάρει ελευθερία, αναγκάζεται να το κάνει γιατί εξαρτάτε από προγραμματιστές και εταιρίες κατασκευής κινητών...

Δόξα τω Θεώ! Το αποτέλεσμα μετράει. Όλοι έχουν επιλογές σε λογισμικό και hardware αντίθετα με το iOS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ektorme είπε

Δεν ισχύει αυτο γιατί απέναντι υπάρχει και άλλο mall... Οπου επισης πήγε να το παίξει εξυπνάδα και είχε την ίδια απάντηση.. Εκει φάνηκαν οι προθέσεις της.

 

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Για τον νόμο, το App Store και το Google Play, προσφέρουν την ίδια υπηρεσία. Το «πουθενά» που λες, δεν στέκεται νομικά, ειδικά με τα μερίδια που έχουν οι δύο πλατφόρμες. 

Όχι, το Apple App Store και το Google Play είναι mall σε διαφορετικές "χώρες" αφού σας αρέσουν οι αναλογίες, δεν υπάρχει άμεσος ανταγωνισμός. "Πουθενά" υπάρχει και σημαίνει άλλο "mall" εντός iPhone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην epic μαλλον ηθελαν να κατεβασουθν το κασε και δεν τους περασε. Δεν αποκλειεται google apple να τα ειπαν για να εχουν κοινη απαντηση και να κοψουν τον βηχα απο τωρα σε οσους σκεπτονται παρομοια.

Το αστειο ειναι οτι οταν αφορα κατι την microsoft ολοι γινονται τσε γκεβαρα αλλα οταν αφορα apple kai google τοτε θυμουνται ολοι οτι εχουν δικαιωμα να κανουν οτι θελουν στο μαγαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...