Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Όχι φίλε μου, το android και το google play είναι μια εναλλακτική του appstore, όπως και το pc, το xbox, το playstation, κλπ. Είναι διαφορετικά "mall" που ο καθένας ζητάει ένα ενοίκιο, με τη μορφή που το ζητάει. Είναι υπερβολή να ζητάει το 30% από τα κέρδη σου; Ίσως να είναι! Δεν μπορώ να ξέρω τι έξοδα έχει για να λειτουργεί το κάθε κατάστημα. Αυτό θέλει όμως, αυτό ζητάει. Και αν το αποδέχεσαι όταν το έχεις ανάγκη για να προβληθείς, όταν καλοπιαστείς μην το παίζεις ιστορία! Αν δεν ήταν αυτά τα μαγαζιά πιθανόν να μην είχες αυτή την επιτυχία.

H διαφορά όμως είναι ότι είναι επιλογή για όλους. Το Apple store είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, panathatube είπε

Δόξα τω Θεώ! Το αποτέλεσμα μετράει. Όλοι έχουν επιλογές σε λογισμικό και hardware αντίθετα με το iOS. 

Δεν σε υποχρέωσε ούτε να το αγοράσεις ούτε να πουλήσεις μέσω αυτού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panathatube είπε

Δόξα τω Θεώ! Το αποτέλεσμα μετράει. Όλοι έχουν επιλογές σε λογισμικό και hardware αντίθετα με το iOS. 

Απο την αλλη ομως δεν θελεις να υπάρχει και η επιλογή του κλειστού λογισμικού.. ενδιαφέρον..! Δεν σε αναγκάζει κανείς να πας σε αυτη τη λογικη, κρίνεις οτι δεν σε καλύπτει καλώς, είσαι στο ανοιχτό. Υπαρχει πολυς κόσμος που βολεύεται το αντίθετο ομως. Είναι πολυ υγιές να υπάρχουν δυο διαφορετικές προτάσεις, με το να ζητάς να γίνει το ίδιο ανοιχτό το iOS με το android ομως καταργείς αυτήν την ελευθερία. Και τα δυο συστήματα έχουν υπέρ και κατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, teovag είπε

1. Η Apple έχει το Google Chrome και το Youtube στο store. Στη Google διαφημίζονται ...οι πάντες... Η Apple δικαιούται το 30% των εσόδων αυτών; Αν ναι γιατί δεν κηρύσσει πτώχευση η Google; Πώς είναι διαφορετικό να πληρώνεται η APPLE από τις πληρωμές εντός του παιχνιδιού ; Μήπως δεν ισχύει το 30% για όλους τελικα.;

Το App Store και το κάθε store, παίρνει προμήθεια από τα ψηφιακά αγαθά που καταναλώνει ο τελικός χρήστης και αγοράστηκαν μέσα από το store του. Άρα όχι, δεν δικαιούται το 30% των εσόδων αυτών (που δεν υπάρχουν με την έννοια που το περιγράφεις για τον Chrome, αλλά ας πούμε οτι υπάρχουν για το YouTube.). Με άλλα, relevant, λόγια: Η Epic δεν έδωσε 30% από το ποσό που έλαβε από την εταιρία του Travis Scott για το live του στο Fortnite.

19 λεπτά πριν, teovag είπε

2. Οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και το 4g προσφέρουν και το wifi ... ή Apple πληρώνει σε αυτούς υπερβολικά πόσα; Νομίζω χωρίς αυτά...θα ήταν τίποτα...στο 5% του Macintosh ,στα 1980 θα είχε μείνει... η επιτροπή ανταγωνισμού πως το επιτρέπει αυτό και όχι το άλλο. Βάζουν οι Apple και η Google ...πχ τις οπτικές ίνες;

Όχι δεν πληρώνει η Apple κάποια προμήθεια, δεν αγόρασε κάτι μέσω της Apple ο τελικός χρήστης της υπηρεσίας. Αντίστροφα, όταν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας πουλάνε συσκευές της Apple μέσω του δικτύου τους, κρατάνε ένα ποσοστό της. Όπως ακριβώς κρατάει και η Apple στην Epic

19 λεπτά πριν, teovag είπε

3. Κάποιες εφαρμογές είναι δωρεάν στο APP STORE όπως και στο Google Play... Από αυτές η Apple ή η Google πως πληρώνεται; Γιατί κάποιες από αυτές σε χρεώνουν για τις συναλλαγές...όπως πχ το...internet banking!

Πληρώνεται από τα in-app purchases που συνήθως έχουν. Το internet banking και η χρέωση του δεν γίνεται μέσω του App. Όπως δεν ζητάει τίποτα από το Netflix, όπως δεν ζητάει τίποτα από την Adobe αν εγώ αγοράσω το Cloud CC και χρησιμοποιώ το Lightroom. Αν ψωνίσω όμως το Lightroom subscription μέσα από το app, τότε κρατάει 30%

19 λεπτά πριν, teovag είπε

4. Μπορεί να μου πει κάποιος επίσης αν το 30% και για PS και Nintento ισχύει; Γιατί έτσι είναι νομίζω οξύμωρο (αν όχι παράνομο για ανταγωνισμό) η ύπαρξη των "exclusives"...

Ισχύει κανονικά

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panathatube είπε

H διαφορά όμως είναι ότι είναι επιλογή για όλους. Το Apple store είναι μονόδρομος.

Και για αυτό είναι ποιοτικότερο όμως. Γιατί ελέγχει τα πάντα και βάζει αυστηρούς κανόνες. Είναι ανταγωνιστικό πλεονέκτημα ξέρεις, αλλιώς όποιος χρήστης δεν ικανοποιείται πάει στο android. Πολύ απλά είναι τα πράγματα ρε παιδιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panathatube είπε

H διαφορά όμως είναι ότι είναι επιλογή για όλους. Το Apple store είναι μονόδρομος.

Οπως και το bar της γειτονιά σου που αντί για Παντελιδη παίζει Μπαχ...

Τι θα του κάνεις παράπονα???

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Hacker?pcs said:

Όχι, το Apple App Store και το Google Play είναι mall σε διαφορετικές "χώρες" αφού σας αρέσουν οι αναλογίες, δεν υπάρχει άμεσος ανταγωνισμός. "Πουθενά" υπάρχει και σημαίνει άλλο "mall" εντός iPhone

Dura lex sed lex.
Μην τα λες σε μένα, στον νομοθέτη πες τα. Δεν σου λέω την άποψή μου, έτσι είναι (μέχρι/αν αλλάξει). Μπορείς αν θες να πας να το υπερασπιστείς και στο δικαστήριο υπέρ τής Epic ή να πολεμήσεις να αλλάξει ο νόμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Dura lex sed lex.
Μην τα λες σε μένα, στον νομοθέτη πες τα. Δεν σου λέω την άποψή μου, έτσι είναι (μέχρι/αν αλλάξει). Μπορείς αν θες να πας να το υπερασπιστείς και στο δικαστήριο υπέρ τής Epic ή να πολεμήσεις να αλλάξει ο νόμος. 

Για παράθεσε και για ποιον νόμο μιλάς να δω γιατί έχω περιέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Όχι, το Apple App Store και το Google Play είναι mall σε διαφορετικές "χώρες" αφού σας αρέσουν οι αναλογίες, δεν υπάρχει άμεσος ανταγωνισμός. "Πουθενά" υπάρχει και σημαίνει άλλο "mall" εντός iPhone

Εχει κολλήσει η βελόνα.. ΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Hacker?pcs said:

Για παράθεσε και για ποιον νόμο μιλάς να δω γιατί έχω περιέργεια

Μείνε με την περιέργεια. Σιγά μη σου φέρω και καφέ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ektorme είπε

Εχει κολλήσει η βελόνα.. ΟΚ..

Πολλά έχουν κολλήσει... Η βελόνα δόξα τον τουτάτη με λίγο σπρώξιμο μπορεί και να ξεκολλήσει...

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Θα το γράφω όσο συνεχίζετε να γράφετε ανακρίβειες.

Εγώ λέω να κρατήσεις και την αναπνοή σου, σαν τα παιδάκια, για να δούμε ποιος θα νικήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Μείνε με την περιέργεια. Σιγά μη σου φέρω και καφέ. 

Έλα ρε, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, εκπλήσσομαι που ήταν απολύτως ανακριβές αυτό που έγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Θα το γράφω όσο συνεχίζετε να γράφετε ανακρίβειες.

Καλά ανακρίβειες βλέπουμε στα δικά σου αλλά ΟΚ.. Δεν το συνεχίζω γιατί προσωπικά δεν έχω άλλο χρόνο να ξοδέψω για τετοιο θέμα, στα μάτια μου είναι ξεκαθαρη η κατάσταση. Μπορείτε να συνεχίσετε εσαεί! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Hacker?pcs said:

Έλα ρε, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, εκπλήσσομαι που ήταν απολύτως ανακριβές αυτό που έγραψες

Και συ πού πιστεύεις ότι στηρίζεται η Apple? Ή μήπως δεν ξέρει κι αυτή τους νόμους; Αυτό που περιγράφεις είναι το μονοπώλιο και η περίπτωση του App Store δεν συνιστά μονοπώλιο.

Για να είμαι όμως ακριβοδίκαιος, μιλάω για την ερμηνεία του νόμου (γι’ αυτό και είπα «μέχρι/αν αλλάξει»), στο τι συνιστά μονοπώλιο και τι όχι. Περιέγραψε την κατάσταση σε κάποιον νομικό να στο εξηγήσει.

Α ρε γαμώτη σου, έχεις και το τριφύλλι και με στεναχωράς. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...