Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Άμα σου λεώ οτι πραγματικά δεν έχετε ιδέα.

Στα εμπορικά κέντρα πληρώνεις νοίκι + ποσοστό επι των πωλήσεων

 

Μα εσύ μίλησες μόνο για ενοίκιο στο ποστ που συγκρίνεις το Apple store με το the Mall. Σαφώς και δεν ξέρω από πολυκατάστηματα. Έγραψα πάνω στην άποψη του γνώστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία όλα καλά epic . Να έρθει η Apple και η κάθε Apple μέσα στο store της epic να φτιάξει διαφορά  aditions /items μέσα στο fortnite και να ζητάει να τα πουλάει χωρίς η epic όμως να μπορεί να πάρει δεκάρα τσακιστή . Να χρησιμοποιήσει δλδ όλη την fan base του fortnite για να ξεπουλάει αλλά να μην του δίνει φράγκο . 
να σημειωθεί ότι την πρώτη μέρα στο iOs η κυρία epic έβγαλε 2 εκατομμύρια δολάρια .
καθαρη κίνηση στρέφω τους χρηστέ εναντίον της Apple γιατί θέλω να κερδίσω και άλλο . 

Επεξ/σία από miltos_id
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Και συ πού πιστεύεις ότι στηρίζεται η Apple? Ή μήπως δεν ξέρει κι αυτή τους νόμους; Αυτό που περιγράφεις είναι το μονοπώλιο και η περίπτωση του App Store δεν συνιστά μονοπώλιο.

Για να είμαι όμως ακριβοδίκαιος, μιλάω για την ερμηνεία του νόμου (γι’ αυτό και είπα «μέχρι/αν αλλάξει»), στο τι συνιστά μονοπώλιο και τι όχι. Περιέγραψε την κατάσταση σε κάποιον νομικό να στο εξηγήσει.

Α ρε γαμώτη σου, έχεις και το τριφύλλι και με στεναχωράς. 🙃

H Apple στηρίζεται καθαρά στο ότι κανένας μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκε ή δεν είχε τους πόρους ή δεν είχε το συμφέρον να πάει νομικά απέναντι της, τώρα που ο κόμπος έφτασε στο χτένι με περιπτώσεις όπως του Spotify που είναι ακόμα χειρότερες, έχει έρθει η ώρα να αντιταχθούν κάποιοι.

Εσύ όμως αναφέρθηκες σε νόμο που προφανώς νόμος δεν υπάρχει, υποθέτεις ότι η Apple για να έχει τέτοιες πρακτικές τότε μάλλον θα είναι νόμιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, miltos_id said:

Ωραία όλα καλά epic . Να έρθει η Apple και η κάθε Apple μέσα στο store της epic να φτιάξει διαφορά  aditions /items μέσα στο fortnite και να ζητάει να τα πουλάει χωρίς η epic όμως να μπορεί να πάρει δεκάρα τσακιστή . Να χρησιμοποιήσει δλδ όλη την fan base του fortnite για να ξεπουλάει αλλά να του δίνει φράγκο . 
να σημειωθεί ότι την πρώτη μέρα στο iOs η κυρία epic έβγαλε 2 εκατομμύρια δολάρια .
καθαρη κίνηση στρέφω τους χρηστέ εναντίον της Apple γιατί θέλω να κερδίσω και άλλο . 

Βασικά και οι δύο χρησιμοποιούν την base του άλλου και ήταν win-win αλλά η Epic το χάλασε. 

2 minutes ago, Hacker?pcs said:

H Apple στηρίζεται καθαρά στο ότι κανένας μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκε ή δεν είχε τους πόρους ή δεν είχε το συμφέρον να πάει νομικά απέναντι της, τώρα που ο κόμπος έφτασε στο χτένι με περιπτώσεις όπως του Spotify που είναι ακόμα χειρότερες, έχει έρθει η ώρα να αντιταχθούν κάποιοι.

Εσύ όμως αναφέρθηκες σε νόμο που προφανώς νόμος δεν υπάρχει, υποθέτεις ότι η Apple για να έχει τέτοιες πρακτικές τότε μάλλον θα είναι νόμιμες

Αν ήταν τόσο ξεκάθαρη περίπτωση όπως την περιγράφεις, θα είχαν ασχοληθεί πολλοί και θα είχαν κερδίσει. Επίσης δεν έφτασε τώρα ο κόμπος στο χτένι, πάντα τους ίδιους όρους είχε το App Store. Κάτι άλλο άλλαξε τώρα...

Υπάρχει νόμος περί μονοπωλίων, μονοπωλιακών πρακτικών και δεσπόζουσας θέσης αλλά το πνεύμα τους δεν στηρίζει το αίτημα της Epic. Νομίζω το εξαντλήσαμε. No hard feelings. Περιμένουμε με ενδιαφέρον την εξέλιξη, όποια κι αν είναι. 🤟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

αλλά το πνεύμα τους δεν στηρίζει το αίτημα της Epic.

Αυτή είναι η εκτίμηση σου, δεν είναι νόμος και δεδομένο όπως το παρουσίασες αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jackess είπε

Και πολύ καλά κάνει η APPLE και η κάθε APPLE.

Το μηλαράκι σου λέει έχω το Χ πελατολόγιο αν θες να πουλήσεις κάτι με εμάς παίρνουμε το 30%. Δε μπορεις ξαφνικα να της λες θελω και το πελατολόγιο σου αλλα και ολα τα λεφτα. Εφοσον ξερεις πως ειναι κλειστο το λειτουργικο και θες να πουλησεις θα πουλησεις με τους κανονες του εμπορικού κέντρου.... 

Φανταστείτε να ανοίγεις μαγαζί σε εμπορικό και να σου δίνει ένα μηχανάκι pos που όταν πληρώνει ο πελάτης το εμπορικό θα παίρνει 30%.

Και σου λέει, εγώ είμαι το πιο διάσιμο εμπορικό θα έχεις στάνταρ πελατεία και θα βγάζεις τα άντερα σου αρκεί να κάνεις τις συναλλαγές με αυτό το POS. Και εσύ ξαφνικά να λες στους πελάτες πληρώστε μετρητά να τα βάλω όλα στη τσέπη. Ε δε θα σε πετάξει έξω;

Στα ανδροιδ αν θελει να βγαλει δικο της απ στορ να πουλαει εκει το φορναιτ

Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ισχύει από νομικής άποψης me την anti-trust νομοθεσία στην Αμερική, αλλά αν ήταν παράνομο αυτό που κάνει η Apple λογικά θα είχαν ξεσηκωθεί και άλλοι πριν την Epic.

Από την άλλη, όσο και αν φαίνεται τεράστιο το ποσοστό του 30% το θεωρώ απολύτως λογικό και στην περίπτωση του iphone είναι γνωστό πως η Apple έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι. Σε όποιον developer δεν του αρέσει, ας αναπτύξει μόνο για android.

Αλλά ας πούμε ότι η apple άφηνε να ανοίξει αντίστοιχο store στις συσκευές της όποιος θέλει. Θα μπορούσε τότε η Epic να αναπτύξει ένα αντίστοιχο store το οποίο να χειρίζεται και πληρωμές - όπως έχει κάνει στο pc. Θα τη σύμφερε; Ίσως, αν πίστευε πως θα κάνει απόσβεση σε βάθος χρόνου. Θα το εμπιστευόταν ο μέσος χρήστης χρήστης iphone; Με τίποτα. Οι πελάτες που θα έχανε θα ήταν πολλοί περισσότεροι από το 30%. Γι'αυτό, το 30% μια χαρά είναι. Το τζάμπα είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά και οι άλλοι δεν είναι κορόιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Hacker?pcs said:

Αυτή είναι η εκτίμηση σου, δεν είναι νόμος και δεδομένο όπως το παρουσίασες αρχικά.

Που καμμία εταιρεία και κανένας δικηγόρος δεν κατάφερε να καταρρίψει εδώ και 7 χρόνια που άρχισαν οι σχετικές προσπάθειες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikosjc είπε

Έχεις δηλαδή πληρώσει για να χτίσεις ένα εμπορικό κέντρο και να νοικιάσεις τα μαγαζιά του. Έχεις πληρώσεις για να το διαφημίσεις, έχεις πληρώσει για να είναι ένα ασφαλές μέρος και έχεις μαζέψει μια τεράστια πελατεία. Και έρχεται ένας έμπορος, σου νοικιάζει το μαγαζί και μόλις τα κονομήσει σου λέει δεν θέλω να πληρώνω ενοίκιο! Τι κάνεις; Τον πετάς έξω! Τόσο απλά!

 

Δεν μιλάμε για ενοίκιο, έχει βάλει χέρι στο ταμείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, petasis said:

Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.

 

1 minute ago, petasis said:

Δεν μιλάμε για ενοίκιο, έχει βάλει χέρι στο ταμείο.

Με τέτοιες εμπεριστατωμένες απόψεις μάλλον προσπαθούν να κερδίσουν οι αντίδικοι της Apple και είδαμε τα αποτελέσματα! 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

τώρα που ο κόμπος έφτασε στο χτένι με περιπτώσεις όπως του Spotify που είναι ακόμα χειρότερες, έχει έρθει η ώρα να αντιταχθούν κάποιοι.

Το Spotify μπορεί και να έχει ένα point, καθώς υπάρχει το Apple Music που είναι ανταγωνιστική υπηρεσία και στην ουσία δεν έχει να πληρώνει το 30%. Μέχρι να αρχίσει να υπάρχει το Apple Music, το Spotify έπαιζε μια χαρά με τους όρους του App Store.

Η Epic δεν είναι άμεσος ανταγωνιστής της Apple. (όχι το Apple Arcade δεν είναι το ίδιο)

Και για το προηγούμενο στου post με τα malls που είναι σε "άλλη χώρα". Όχι αγαπητέ μου, απέναντι είναι, και μπορώ αν θέλω σαν χρήστης να μπαινοβγαίνω και στα 2 άμεσα (με την κατάλληλη συσκευή) χωρίς να μεταναστεύω ή να κάνω ταξίδια. Αν το ένα μου φαίνεται πολύ ακριβό... σταματάω να πηγαίνω.

Δεν αποκλείει η μία πλατφόρμα τους πελάτες της άλλης.
Ούτε έχω γνωρίσει κάποιον που αγόρασε iPhone και του το ενσωματώσανε μόνιμα με κάποιου είδους εγχείριση! 

4 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν μιλάμε για ενοίκιο, έχει βάλει χέρι στο ταμείο.

Κι έτσι προβλέπει το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει για να σου νοικιάσει τον χώρο.
Και πριν μου πεις πως είναι γελοίος όρος, να σου πω πως μαζί με τον χώρο σου "νοικιάζει" και υπαλλήλους, ρεύμα, νερό, καθαριότητα, ασφάλεια, ταμειακές, POS κ.α. Εσύ απλά ξεφορτώνεις το εμπόρευμα.

 

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ektorme είπε

Και για αυτό είναι ποιοτικότερο όμως. Γιατί ελέγχει τα πάντα και βάζει αυστηρούς κανόνες. Είναι ανταγωνιστικό πλεονέκτημα ξέρεις, αλλιώς όποιος χρήστης δεν ικανοποιείται πάει στο android. Πολύ απλά είναι τα πράγματα ρε παιδιά..

Το αν η Apple μπορεί να είναι μονοπώλιο θα το αποφασίσει το δικαστήριο. Επίσης κατάργησε την υπηρεσία streaming της Microsoft Xbox λόγω του αστείου Apple Arcade προφανώς.  Τα περί ποιότητας σχετικά. Κάποιες εφαρμογές είναι καλύτερες στο iOS κάποιες όπως της Google στο Android. Προσωπικά θεωρώ το iOS βαρετό ακόμη και στη νέα του έκδοση. Aπό την άλλη είναι οπωσδήποτε δικαίωμα του καθενός να επιλέξει οικοσύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panathatube είπε

Το αν η Apple μπορεί να είναι μονοπώλιο θα το αποφασίσει το δικαστήριο. Επίσης κατάργησε την υπηρεσία streaming της Microsoft Xbox λόγω του αστείου Apple Arcade προφανώς.  Τα περί ποιότητας σχετικά. Κάποιες εφαρμογές είναι καλύτερες στο iOS κάποιες όπως της Google στο Android. Προσωπικά θεωρώ το iOS βαρετό ακόμη και στη νέα του έκδοση. Aπό την άλλη είναι οπωσδήποτε δικαίωμα του καθενός να επιλέξει οικοσύστημα. 

Δεν διαφωνώ σε κάτι. Αυτή τη στιγμή όπως ερμηνεύεται ο νόμος δεν θεωρείται μονοπώλιο λόγω ύπαρξης εναλλακτικών. Το αν θα αναθεωρήσουν τον νόμο και κατά πόσο αυτό είναι σωστό, μένει να το δούμε. Επίσης και με την υπηρεσία της Xbox υπάρχει πολύ ψωμί, καθώς εκεί ειδικά είναι πολλά που πρέπει να υπολογιστούν.

Όσον αφορά τα λειτουργικά όπως είπα και πιο πάνω, γιαυτον το λόγο πρέπει να υπάρχουν δυο (γιατί όχι και περισσότερα) εντελώς διαφορετικά λειτουργικά, υπάρχει κόσμος που βολεύεται είτε το ένα είτε το άλλο για συγκεκριμένους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, efkar είπε

Καλό άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...