Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Τα μισά σχόλια μπακαλοαναλογίες της πλάκας περί σούπερ μάρκετ, "δικό μου είναι το μαγαζί, ό,τι θέλω το κάνω, άμα θέλω το βάζω φωτιά και το καίω, άμα δεν σου αρέσει να πας στην άλλη πόλη", λες και έχει ουδεμία σημασία σε υποθέσεις anti trust τέτοιο επιχείρημα ή και γενικά αν δεν μιλάμε μπακαλιστικα

Τα άλλα μισά σχόλια "αυτοί είναι οι κανόνες, συμφώνησε, τους έσπασε καλά να πάθει", λες και έχει καμία σημασία το ToS στα δικαστηρια. Το όλο νομικό επιχείρημα της Epic είναι ότι ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και αντι-ανταγωνιστικοί

Επίσης τα περί δεν έχουν πλειοψηφία (που στην Αμερική έχουν) έχει σημασία ΠΟΥ, στην αγορά των smartphones είναι άσχετο, δεν μιλάμε για το αν η Apple ασκεί εκεί αντιανταγωνιστικές τακτικές αλλά για την αγορά εντός του οικοσυστήματος της που εκεί έχει την απόλυτη πλειοψηφία και έλεγχο. Αφού σας αρέσουν τόσο οι αναλογίες, είναι σαν το μαγαζάκι της γειτονιάς να μην αφήνει την κόκα κόλα επειδή στον Μητσαρα τον ιδιοκτήτη δεν αρέσει αυτή αλλά η Πέπσι, ε εκεί στην Αμερική υπάρχει νόμος γι'αυτό και είναι μηνυσιμο, δεν έχει σχέση ότι μιλάμε για μικρό μαγαζί

Αν πάει σε δική και αποδειχθεί ότι από όλα αυτά που υποστηρίζει η epic, εσύ και άλλοι δύο τρείς, δεν βασίζονται πουθενά... θα βγεις να πεις ότι σόρρυ γκαις έκανα λάθος και έλεγα ότι μου κατέβει στο κεφάλι?? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό δεν αναιρεί το ότι οι χρήστες του ios ξοδεύουν περισσότερα χρήματα μέσα στις εφαρμογές...

Το αρθρο αφορα ομως το gaming κομματι των εφαρμογων. και κακα τα ψεματα το μεγαλο ποσοστο των αγορων γενικως ειναι στις μαλακιουλες εντος των παιχνιδιων που δεν εχω δει διαφορα τουλαχιστον εγω στα ποσα που ξοδευει ενας android user σε σχεση με εναν iOS, στο παιχνιδι που παιζω (marvel contest of champions) και τα οποια ειδικα μερες οπως black friday και 4th of july ειναι τεραστια...

 

το ποσο περισσοτερα ξοδευουν το εχεις σε αριθμο ή το εικαζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν πάει σε δική και αποδειχθεί ότι από όλα αυτά που υποστηρίζει η epic, εσύ και άλλοι δύο τρείς, δεν βασίζονται πουθενά... θα βγεις να πεις ότι σόρρυ γκαις έκανα λάθος και έλεγα ότι μου κατέβει στο κεφάλι?? 

Οχι βεβαια.. Αφου καποιοι εδω μεσα έχουν πάντα δίκιο αρκεί και μόνο που κράζουν συγκεκριμένες εταιρίες..! Και καθόλου μπακάλικα τα δικά τους επιχειρήματα φυσικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Το αρθρο αφορα ομως το gaming κομματι των εφαρμογων. και κακα τα ψεματα το μεγαλο ποσοστο των αγορων γενικως ειναι στις μαλακιουλες εντος των παιχνιδιων που δεν εχω δει διαφορα τουλαχιστον εγω στα ποσα που ξοδευει ενας android user σε σχεση με εναν iOS, στο παιχνιδι που παιζω (marvel contest of champions) και τα οποια ειδικα μερες οπως black friday και 4th of july ειναι τεραστια...

το ποσο περισσοτερα ξοδευουν το εχεις σε αριθμο ή το εικαζεις;

https://sensortower.com/blog/average-publisher-revenue

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tasosbacon είπε

Εγω όσους ξέρω κατεβάζουν αβέρτα apk σπασμένα και εκτός αυτού και μονταρισμένα για cheats online. Εκτός αν μιλάς για micro transactions 

Προφανως και μιλαω για micro transactions. εκει ειναι το πολυ το χρημα. εχω δει ελληνες και ξενους να χαλανε χιλιαδες ευρω μεσα σε μια μερα σε προσφορες που βγαζουν για black friday/4th of july.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν πάει σε δική και αποδειχθεί ότι από όλα αυτά που υποστηρίζει η epic, εσύ και άλλοι δύο τρείς, δεν βασίζονται πουθενά... θα βγεις να πεις ότι σόρρυ γκαις έκανα λάθος και έλεγα ότι μου κατέβει στο κεφάλι?? 

Τι με νοιάζει ρε φιλαράκο τι πιστεύεις εσύ; Στην αγωγή κρίνεται αν οι πρακτικές της Apple είναι καταχρηστικές κάτω από τον νόμο antitrust, το αν τελικά αυτό πετύχει ή όχι δεν έχει σημασία στο δεδομένο ότι η Apple δρα ως δερβέναγας στο οικοσύστημα της, το θέμα είναι αυτό να καταφέρει να περάσει και νομικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι υποστηριζουν την Apple, ας σκεφτουν την εξης αναλογια:

μια ιδιωτικη εταιρεια φτιαχνει ενα οδικο συστημα κυκλοφοριας, και βαζει διοδια απο τα οποια βγαζει  χρηματα για  συντηρηση των δρομων και ενα κερδος. μεχρι εδω καλα.

ομως αντι να πληρωνεις μια στανταρντ τιμη (αναλογα το οχημα) για να εχεις προβαση στους δρομους, η   εταιρεια απαιτει να εχει 30% ποσοστο απο τα εισοδηματα που βγαζει το καθε οχημα εμμεσα μεσω της χρησης του οδικου συστηματος της. δηλαδη μεταφερει ενα φορτηγο κρεατα για να τα πουλησει; θελει ποσοστο απο τα κρεατα που θα πουλησει. μεταφερει ενας ταξιτζης ενα πελατη; θελει ποσοστο απο τα λεφτα που ο πελατης θα πληρωσει για ολη την διαδρομη. ενα  τουριστικο λεωφορειο πηγαινει τουριστες σε εκδρομη; θελει ποσοστο  απο τα λεφτα που δωσανε οι τουριστες για την εκδρομη αυτη.  κοκ.

αν τωρα προσθεσεις το γεγονος οτι σε ολη την επικρατεια υπαρχουν  μονο δυο τετοια οδικα συστηματα που καθιστουν δυνατη την μετακινηση σε ολη την ενδοχωρα, και  πως αυτο το ποσοστο στα συνολικα εσοδα του καθε οχηματος ειναι υποχρεωτικο, τοτε καταλαβαινει κανεις οτι η Epic δεν εχει και τοσο αδικο στο να φωναζει. και δεν ειναι μονο η Επικ. και αλλοι developers εχουν κραξει την  Apple για τις μονοπωλιακες της τακτικες, απλως το θεμα τωρα πηρε μεγαλη εκταση λογω του μεγεθους της Επικ.

παντως δεν προκειται να  αλλαξει κατι, η Apple παραειναι μεγαλη για να τα  βαλει καποιος μαζι της, και η Επικ θα φαει τα  μουτρα της παρολο που εχει τον κινεζο απο  πισω της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Ευκαιρία η Google να κάνει ένα καλό deal με την epic.Σκεφτειτε να υπάρχει το fortnite στο android κι όχι στο iOS.

και η Google έχει αφαιρεσει το fortnite απο το play store για τον ιδιο ακριβως λογο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Έλεος.. Μπορείτε να σταματήσετε να τους μοιράζετε πόνο;

Το κομμουνιστικό όνειρο χρηστών όπως ο @akefaloskavalaris θέλετε να πάει περίπατο; Να μην κοιμάται τα βράδια;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Nice.. απ οτι ειδα απο τα γραφηματα στο mobile gaming τα ποσα που ξοδευονται ειναι σχεδον ιδια. την ψαλιδα την ανοιγει το non gaming κομματι των εσοδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Τι με νοιάζει ρε φιλαράκο τι πιστεύεις εσύ; Στην αγωγή κρίνεται αν οι πρακτικές της Apple είναι καταχρηστικές κάτω από τον νόμο antitrust, το αν τελικά αυτό πετύχει ή όχι δεν έχει σημασία στο δεδομένο ότι η Apple δρα ως δερβέναγας στο οικοσύστημα της, το θέμα είναι αυτό να καταφέρει να περάσει και νομικά

Δεν απαντάς όμως... αν δεν καταφέρει να αποδείξει τίποτα από αυτά που υποστηρίζεις... θα βγεις να πεις σόρρυ παίδες έλα να λάθος ή θα το ρίξεις στην τρελλίτσα όπως κάνεις και τώρα???

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Epic επέτρεπε το εμπόριο μέσα από το fortnite δωρεάν για όποιον ήθελε θα είχε κάποιο δίκιο. Αφού είναι ένα παντελώς κλειστό σύστημα τι ακριβώς ζητάει; Να κάνουν οι άλλοι αυτό που δεν κάνει η ίδια  στο ελάχιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Nice.. απ οτι ειδα απο τα γραφηματα στο mobile gaming τα ποσα που ξοδευονται ειναι σχεδον ιδια. την ψαλιδα την ανοιγει το non gaming κομματι των εσοδων.

Η διαφορά του 48% το λες σχεδόν ίδια??

"The topmost App Store games publishers by revenue last quarter grossed an average of $70.3 million, 48 percent more than the $48 million seen on Google Play."

Διαβάζουμε το ίδιο πράγμα ναι ή όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν απαντάς όμως... αν δεν καταφέρει να αποδείξει τίποτα από αυτά που υποστηρίζεις... θα βγεις να πεις σόρρυ παίδες έλα να λάθος ή θα το ρίξεις στην τρελλίτσα όπως κάνεις και τώρα???

Ρε φίλε να αποδείξει ΤΙ; Τι λέω εγώ που έγκειται στην επιτυχία της αγωγής για το αν ίσχυει ή όχι; Το ότι η Apple έχει τον απόλυτο έλεγχο του οικοσυστήματος της; Αυτό λέω και αυτό είναι δεδομένο, αυτό που παίζεται είναι αν καταφέρει η Epic να αποδείξει νομικά αν αυτό τελικά είναι παράνομο, εγώ δεν είμαι νομικός να το ξέρω, σχολιάζω το ότι η πλειοψηφία των σχολίων δεν έχει καταλάβει τη βάση της αντιδικίας

2 λεπτά πριν, Perfect είπε

Αν η Epic επέτρεπε το εμπόριο μέσα από το fortnite δωρεάν για όποιον ήθελε θα είχε κάποιο δίκιο. Αφού είναι ένα παντελώς κλειστό σύστημα τι ακριβώς ζητάει; Να κάνουν οι άλλοι αυτό που δεν κάνει η ίδια  στο ελάχιστο;

Είναι το fortnite αγορά; Ρε παιδιά σκεφτείτε λίγο πριν σχολιάσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosjc είπε

Έχεις δηλαδή πληρώσει για να χτίσεις ένα εμπορικό κέντρο και να νοικιάσεις τα μαγαζιά του. Έχεις πληρώσεις για να το διαφημίσεις, έχεις πληρώσει για να είναι ένα ασφαλές μέρος και έχεις μαζέψει μια τεράστια πελατεία. Και έρχεται ένας έμπορος, σου νοικιάζει το μαγαζί και μόλις τα κονομήσει σου λέει δεν θέλω να πληρώνω ενοίκιο! Τι κάνεις; Τον πετάς έξω! Τόσο απλά!

Αυτά που λέτε ισχύουν για το Android που δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ή να αγοράσεις εφαρμογές μόνο από το Google play store. Στην προκειμένη περίπτωση μπορείς να πουλήσεις μόνο στο συγκεκριμένο εμπορικό κέντρο. Ουσιαστικά δεν έχεις καμία επιλογή αν διαφωνείς με το ύψος των ενοικίων να πας να πουλήσεις αλλού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...