Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Ρε φίλε να αποδείξει ΤΙ; Τι λέω εγώ που έγκειται στην επιτυχία της αγωγής για το αν ίσχυει ή όχι; Το ότι η Apple έχει τον απόλυτο έλεγχο του οικοσυστήματος της; Αυτό λέω και αυτό είναι δεδομένο, αυτό που παίζεται είναι αν καταφέρει η Epic να αποδείξει νομικά αν αυτό τελικά είναι παράνομο, εγώ δεν είμαι νομικός να το ξέρω, σχολιάζω το ότι η πλειοψηφία των σχολίων δεν έχει καταλάβει τη βάση της αντιδικίας

Μα εσύ μας τα έχεις ζαλίσει με την κακία apple που εκμεταλλεύεται τις κακόμοιρες τις τις εταιρίες... τι ξέχασες τις γραφικότητες που εγραφες πριν λίγα ποστ???

2 λεπτά πριν, panathatube είπε

Αυτά που λέτε ισχύουν για το Android που δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ή να αγοράσεις εφαρμογές μόνο από το Google play store. Στην προκειμένη περίπτωση μπορείς να πουλήσεις μόνο στο συγκεκριμένο εμπορικό κέντρο. Ουσιαστικά δεν έχεις καμία επιλογή αν διαφωνείς με το ύψος των ενοικίων να πας να πουλήσεις αλλού. 

Μα το αλλού είναι το android...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Η διαφορά του 48% το λες σχεδόν ίδια??

"The topmost App Store games publishers by revenue last quarter grossed an average of $70.3 million, 48 percent more than the $48 million seen on Google Play."

Διαβάζουμε το ίδιο πράγμα ναι ή όχι???

τα 48μ με τα 70μ σαν απολυτο νουμερο δεν ειναι χαοτικη διαφορα. Ειδικα σε σχεση παντα με το συνολικο κομματι της πιτας κ την χαοτικη διαφορα που υπαρχει στο non gaming κομματι που οι πωλησεις της google ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μα εσύ μας τα έχεις ζαλίσει με την κακία apple που εκμεταλλεύεται τις κακόμοιρες τις τις εταιρίες... τι ξέχασες τις γραφικότητες που εγραφες πριν λίγα ποστ???

Έγραφα το ότι η Apple έχει ήδη στηλιτευτει και από άλλες μεγάλες εταιρείες για το ίδιο θέμα και βρίσκεται ήδη σε έρευνα στην ΕΕ για το ίδιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

τα 48μ με τα 70μ σαν απολυτο νουμερο δεν ειναι χαοτικη διαφορα. Ειδικα σε σχεση παντα με το συνολικο κομματι της πιτας κ την χαοτικη διαφορα που υπαρχει στο non gaming κομματι που οι πωλησεις της google ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ.

Έλα χάρισε μου τα τότε... 

Τι να πω ρε παιδιά ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνεται το διαβάζεται και για τι μεγέθη μιλάμε...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έλα χάρισε μου τα τότε... 

Τι να πω ρε παιδιά ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνεται το διαβάζεται και για τι μεγέθη μιλάμε...

Mαλλον εσυ δεν θες να καταλαβεις σε ποιο σημειο των πωλησεων αναφερομαι. Δεν ειπα οτι ειναι ισα κ ομοια κ κονταροχτυπιουνται για την πρωτια. ειπα οτι σαν απολυτα νουμερα ειναι κοντα κ σωζει την κατασταση για την google. Αν δεν υπηρχαν τα micro transactions το google store θα ηταν ο απολυτος πατος.

 

edit.Στην τσεπη μου δεν μπαινουν οποτε χεστηκα ποιος την εχει μεγαλυτερη. απλα αναφερομουν στο αρχικο σου ποστ που ελεγες οτι οι android users δεν ξοδευουν. στο κομματι gaming. ξοδευουν. στο non gaming κομματι προφανως κ οχι, με τοση πειρατεια.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, btsaroux είπε

Αρκει οι οροι να ειναι ιδιοι για ολους τοτε, γιατι γινεται εξαιρεση σε uber και αλλες υπηρεσιες και δεν εχουν τις ιδιες προμηθειες ολοι. Μηπως ειναι βαρυ το νταβατζιλικι γενικοτερα;

το 30% αφορά μόνο digital περιεχόμενο, όχι υπηρεσιες τυπου uber, efood, amazon κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Τα μισά σχόλια μπακαλοαναλογίες της πλάκας περί σούπερ μάρκετ, "δικό μου είναι το μαγαζί, ό,τι θέλω το κάνω, άμα θέλω το βάζω φωτιά και το καίω, άμα δεν σου αρέσει να πας στην άλλη πόλη", λες και έχει ουδεμία σημασία σε υποθέσεις anti trust τέτοιο επιχείρημα ή και γενικά αν δεν μιλάμε μπακαλιστικα

Τα άλλα μισά σχόλια "αυτοί είναι οι κανόνες, συμφώνησε, τους έσπασε καλά να πάθει", λες και έχει καμία σημασία το ToS στα δικαστηρια. Το όλο νομικό επιχείρημα της Epic είναι ότι ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και αντι-ανταγωνιστικοί

Επίσης τα περί δεν έχουν πλειοψηφία (που στην Αμερική έχουν) έχει σημασία ΠΟΥ, στην αγορά των smartphones είναι άσχετο, δεν μιλάμε για το αν η Apple ασκεί εκεί αντιανταγωνιστικές τακτικές αλλά για την αγορά εντός του οικοσυστήματος της που εκεί έχει την απόλυτη πλειοψηφία και έλεγχο. Αφού σας αρέσουν τόσο οι αναλογίες, είναι σαν το μαγαζάκι της γειτονιάς να μην αφήνει την κόκα κόλα επειδή στον Μητσαρα τον ιδιοκτήτη δεν αρέσει αυτή αλλά η Πέπσι, ε εκεί στην Αμερική υπάρχει νόμος γι'αυτό και είναι μηνυσιμο, δεν έχει σχέση ότι μιλάμε για μικρό μαγαζί

1 ώρα πριν, akefaloskavalaris είπε

Αυτό που λες είναι τέρμα σιχαμερό. Να πάει να γ%$#*&εί η APPLE και η κάθε APPLE  που δημιουργεί κλειστά οικοσυστήματα (βάλλοντας κατά της καινοτομίας) και καταχράται την ισχυρή της θέση εκτοπίζοντας τον ανταγωνισμό. Είναι ο ορισμός της κατάχρησης δεσπόζουσας θέσης και αθέμιτου ανταγωνισμού, οι όροι του Apple Store είναι καταχρηστικοί, απλά δυστυχώς μιλάμε για εταιρείες που εμπίπτουν σε αυτά τα θέματα στην αμερικάνικη δικαιοδοσία και όχι στην ευρωπαϊκή, αλλιώς θα είχαμε άλλη κουβέντα.

Επίσης, για την φάση, όπως σωστά έθεσαν οι υπόλοιποι, φαντάσου αν το έκανε αυτό η Microsoft τι θα λέγαμε...

Ρε σεις, τι ακριβώς λέτε; Λες "πατάς σύμφωνώ με τους όρους" άρα αυτό που κάνει η εταιρεία είναι σωστό.

Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε δίκαιο του καταναλωτή ή αθέμιτου ανταγωνισμού κ.λπ.

Αντίστοιχα, αν ο εργοδότης σου σε βάλει να υπογράψεις "Συναινώ να υπάρχει κάμερα στο γραφείο μου και στην τουαλέτα", πάει να πει ότι η συναίνεση είναι έγκυρη; Τότε δεν θα υπήρχε δίκαιο προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Συνέλθετε λίγο. Μορφωμένοι δεν μπορείτε να γίνετε εύκολα, τουλάχιστον κρατάτε το στόμα σας κλειστό περισσότερο.

θέλω να κάνω κι άλλες παρενθέσεις αλλά δε βαριέσαι...τα παραδείγματα που δίνεται είναι το λιγότερο ΓΕΛΟΙΑ.
Η epic απλά πιάνεται απο όπου μπορέσει για να βγάλει δημοσιότητα. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Το σχεδίαζε καιρό όλο αυτο και φαίνεται. Γιαυτό έπιασε μόνο τα κινητά. Γιατι δεν την ενδιαφέρουν οι κονσόλες; Από εκεί δε χάνει;  Τα ίδια έκανε με το steam αλλά εκεί μπορούσε να βγάλει δικό της store και να πουλήσει, εδώ δε τη παίρνει.

Σε τέτοια θέματα το μηλαράκι είναι τσαμπουκάς και με τα όλα του. Έχει υπολογίσει τον παραμικρό νόμο και πολύ δύσκολα (ή μαλλον προμελετιμένα απο την ίδια την απλ) θα χάσει δίκη.

Η apple δε γύρισε και είπε θα πουλάς μόνο σε εμάς το fortnite σου και πουθενά αλλου πληρώνοντας το 30% καπέλο. ΜΟΝΗ της πηγε η epic, αμα δε γουστάρει δρόμο. να πάει να πουλήσει στη google, στη microsoft, στις κονσολες και στα nintendo. αμα γουσταρει ας βγαλει και πανο epic games storeνα πουλήσει μέσω του

της site.

Το app store της apple δεν ειναι μαγαζάκι που μπαίνει ο καθένας μέσα να αγοράσει ότι θέλει και παίζει με αθέμιτο ανταγωνισμό κλπ κλπ, πουλάει εφαρμογές ΚΑΘΑΡΆ και ΜΌΝΟ για τα κινητά της. ΤΑ ΔΙΚΆ ΤΗΣ κινητά. 

Τι δε καταλαβαίνετε μερικοί; Κύριε Κώστα θέλετε να πουλήσετε εφαρμογές στα κινητά μου; Θέλω 30% ποσοστό. Δε σας αρέσει; Να βρείτε άλλο μεσάζοντα..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

οσοι υποστηριζουν την Apple, ας σκεφτουν την εξης αναλογια:

μια ιδιωτικη εταιρεια φτιαχνει ενα οδικο συστημα κυκλοφοριας, και βαζει διοδια απο τα οποια βγαζει  χρηματα για  συντηρηση των δρομων και ενα κερδος. μεχρι εδω καλα.

ομως αντι να πληρωνεις μια στανταρντ τιμη (αναλογα το οχημα) για να εχεις προβαση στους δρομους, η   εταιρεια απαιτει να εχει 30% ποσοστο απο τα εισοδηματα που βγαζει το καθε οχημα εμμεσα μεσω της χρησης του οδικου συστηματος της. δηλαδη μεταφερει ενα φορτηγο κρεατα για να τα πουλησει; θελει ποσοστο απο τα κρεατα που θα πουλησει. μεταφερει ενας ταξιτζης ενα πελατη; θελει ποσοστο απο τα λεφτα που ο πελατης θα πληρωσει για ολη την διαδρομη. ενα  τουριστικο λεωφορειο πηγαινει τουριστες σε εκδρομη; θελει ποσοστο  απο τα λεφτα που δωσανε οι τουριστες για την εκδρομη αυτη.  κοκ.

αν τωρα προσθεσεις το γεγονος οτι σε ολη την επικρατεια υπαρχουν  μονο δυο τετοια οδικα συστηματα που καθιστουν δυνατη την μετακινηση σε ολη την ενδοχωρα, και  πως αυτο το ποσοστο στα συνολικα εσοδα του καθε οχηματος ειναι υποχρεωτικο, τοτε καταλαβαινει κανεις οτι η Epic δεν εχει και τοσο αδικο στο να φωναζει. και δεν ειναι μονο η Επικ. και αλλοι developers εχουν κραξει την  Apple για τις μονοπωλιακες της τακτικες, απλως το θεμα τωρα πηρε μεγαλη εκταση λογω του μεγεθους της Επικ.

παντως δεν προκειται να  αλλαξει κατι, η Apple παραειναι μεγαλη για να τα  βαλει καποιος μαζι της, και η Επικ θα φαει τα  μουτρα της παρολο που εχει τον κινεζο απο  πισω της.

Παράνοια. Οι αναλογίες που ψάχνετε μανιωδώς να βρείτε έχουν ξεφύγει. Έχετε συνηθίσει απ'ότι φαίνεται κάποια πράγματα και δεν καταλαβαίνεται τι συμβαίνει στο παρασκήνιο.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, η Epic είναι ο παραγωγός του εμπορεύματος και η Apple είναι η εταιρία που νοικάζει τα φορτηγά τα οποία δεν είναι τα μόνα ικανά να μεταφέρουν το εμπόρευμα. Υπάρχουν φορτηγά της Google, της Sony και της Microsoft που είναι ικανά να μεταφέρουν το εμπόρευμα. 

Η Epic λοιπόν έρχεται και λέει οτι δεν θέλει να πληρώνει καθόλου για την μεταφορά του εμπορεύματος της. Μάλιστα θέλει να απαιτήσει να μπορεί να βάλει καρότσα δικιά της πίσω από τα φορτηγά, στην οποία θα μπορεί να μεταφέρει και εμπόρευμα τρίτων χωρίς να πληρώνει καθόλου το φορτηγό.

  • Like 3
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις εφαρμογές στο appstore, εάν όλοι οι δημιουργοί πρέπει να πληρώνουν ένα ποσοστό επί των κερδών τους στην Apple καλά έκαναν και απαίτησαν χρήματα και από την Epic, εάν όχι τότε κακώς απαιτούν κι ας βγάζεις δις. Εάν πάλι για να καταχωρίσεις εφαρμογές εκεί υπογράφεις όρους η αποδεχεσαι που σου λένε ότι στα Χ χρήματα που θα εισπράξεις θα πληρώσεις το τάδε ποσοστό σε εμάς και οι συγκεκριμενοι δεν το δέχονται, παλι καλά κάνουν και τους πετάνε. Σε οποιοδήποτε δικαστήριο θα χάσουν, εκτός κι αν τα πράγματα είναι αλλιώς και δεν τα ξέρει κανένας οπότε μόνο υποθέσεις και εικασίες γίνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kallair είπε

Το αρθρο αφορα ομως το gaming κομματι των εφαρμογων. και κακα τα ψεματα το μεγαλο ποσοστο των αγορων γενικως ειναι στις μαλακιουλες εντος των παιχνιδιων που δεν εχω δει διαφορα τουλαχιστον εγω στα ποσα που ξοδευει ενας android user σε σχεση με εναν iOS, στο παιχνιδι που παιζω (marvel contest of champions) και τα οποια ειδικα μερες οπως black friday και 4th of july ειναι τεραστια...

το ποσο περισσοτερα ξοδευουν το εχεις σε αριθμο ή το εικαζεις;

VS

2 λεπτά πριν, kallair είπε

Mαλλον εσυ δεν θες να καταλαβεις σε ποιο σημειο των πωλησεων αναφερομαι. Δεν ειπα οτι ειναι ισα κ ομοια κ κονταροχτυπιουνται για την πρωτια. ειπα οτι σαν απολυτα νουμερα ειναι κοντα κ σωζει την κατασταση για την google. Αν δεν υπηρχαν τα micro transactions το google store θα ηταν ο απολυτος πατος.

αποφάσισε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosjc είπε

Έχεις δηλαδή πληρώσει για να χτίσεις ένα εμπορικό κέντρο και να νοικιάσεις τα μαγαζιά του. Έχεις πληρώσεις για να το διαφημίσεις, έχεις πληρώσει για να είναι ένα ασφαλές μέρος και έχεις μαζέψει μια τεράστια πελατεία. Και έρχεται ένας έμπορος, σου νοικιάζει το μαγαζί και μόλις τα κονομήσει σου λέει δεν θέλω να πληρώνω ενοίκιο! Τι κάνεις; Τον πετάς έξω! Τόσο απλά!

 

Σε ένα εμπορικό το ενοίκιο είναι fix. Δηλαδή αν έναν μήνα δεν πουλήσεις τίποτα δεν θα πληρώσεις ενοίκιο; ή αν τον άλλο μήνα κάνεις τζίρο 1 δις θα δώσεις 300 εκατομμύρια € ενοίκιο; 

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει μια κλιμακωτή χρέωση ανάλογα με τον όγκο των πωλήσεων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jackess είπε

Και πολύ καλά κάνει η APPLE και η κάθε APPLE.

Το μηλαράκι σου λέει έχω το Χ πελατολόγιο αν θες να πουλήσεις κάτι με εμάς παίρνουμε το 30%. Δε μπορεις ξαφνικα να της λες θελω και το πελατολόγιο σου αλλα και ολα τα λεφτα. Εφοσον ξερεις πως ειναι κλειστο το λειτουργικο και θες να πουλησεις θα πουλησεις με τους κανονες του εμπορικού κέντρου.... 

Φανταστείτε να ανοίγεις μαγαζί σε εμπορικό και να σου δίνει ένα μηχανάκι pos που όταν πληρώνει ο πελάτης το εμπορικό θα παίρνει 30%.

Και σου λέει, εγώ είμαι το πιο διάσιμο εμπορικό θα έχεις στάνταρ πελατεία και θα βγάζεις τα άντερα σου αρκεί να κάνεις τις συναλλαγές με αυτό το POS. Και εσύ ξαφνικά να λες στους πελάτες πληρώστε μετρητά να τα βάλω όλα στη τσέπη. Ε δε θα σε πετάξει έξω;

Στα ανδροιδ αν θελει να βγαλει δικο της απ στορ να πουλαει εκει το φορναιτ

Νομίζω το κάνει το golden κ το mall αυτο ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mjaros είπε

Λίγο άπληστη η επικ ή μου φαίνεται;
Δηλαδή και πουλάει αέρα κοπανιστό και δεν θέλει να πληρώσει αυτά που της αναλογούν. 
Το κουβαδάκι της και σε άλλη παραλία. 

Και όχι μόνο, έκανε και άλλη μια τσατσιά. Στη εκπτωτική τιμή που έβγαλε ήταν 20% έκπτωση ενω το μερίδιο της apple είναι 30%, δηλαδή αύξησε και την τιμή 10%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Τα μισά σχόλια μπακαλοαναλογίες της πλάκας περί σούπερ μάρκετ, "δικό μου είναι το μαγαζί, ό,τι θέλω το κάνω, άμα θέλω το βάζω φωτιά και το καίω, άμα δεν σου αρέσει να πας στην άλλη πόλη", λες και έχει ουδεμία σημασία σε υποθέσεις anti trust τέτοιο επιχείρημα ή και γενικά αν δεν μιλάμε μπακαλιστικα

Τα άλλα μισά σχόλια "αυτοί είναι οι κανόνες, συμφώνησε, τους έσπασε καλά να πάθει", λες και έχει καμία σημασία το ToS στα δικαστηρια. Το όλο νομικό επιχείρημα της Epic είναι ότι ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και αντι-ανταγωνιστικοί

Επίσης τα περί δεν έχουν πλειοψηφία (που στην Αμερική έχουν) έχει σημασία ΠΟΥ, στην αγορά των smartphones είναι άσχετο, δεν μιλάμε για το αν η Apple ασκεί εκεί αντιανταγωνιστικές τακτικές αλλά για την αγορά εντός του οικοσυστήματος της που εκεί έχει την απόλυτη πλειοψηφία και έλεγχο. Αφού σας αρέσουν τόσο οι αναλογίες, είναι σαν το μαγαζάκι της γειτονιάς να μην αφήνει την κόκα κόλα επειδή στον Μητσαρα τον ιδιοκτήτη δεν αρέσει αυτή αλλά η Πέπσι, ε εκεί στην Αμερική υπάρχει νόμος γι'αυτό και είναι μηνυσιμο, δεν έχει σχέση ότι μιλάμε για μικρό μαγαζί

Επίσης επειδή αναφέρθηκαν οι κονσόλες που εφαρμόζουν όντως ακριβώς τις ίδιες αντι-ανταφωνιστικές τακτικές, αναφέρονται μέσα στην αγωγή αλλά δεν έχει νόημα να γίνει αγωγή κατά όλων, αν πετύχει κατά της Apple τότε ίσως στραφούν και κατά αυτών γιατί η διαφορά είναι ότι PC και smartphones είναι "general purpose devices" και όχι ειδικών συνθηκών συσκευές όπως οι gaming κονσόλες

2-3 απορίες για τον συλλογισμό σου...

Τα "κλειστά οικοσυστήματα" είναι όλα παράνομα; Εξ ορισμού, ο δημιουργός τους έχει τον απόλυτο έλεγχο.
'Εχει να κάνει με το μέγεθός τους θεωρείς;

Γιατί η Apple να προσφέρει δωρεάν το App Store για την πώληση virtual αγαθών που καταναλώνονται στην εν λόγω συσκευή; Πιστεύεις πως αρκεί το βασικό fee για να λειτουργεί το App Store? Αν αρχίσουν να χρεώνουν τα πάντα (developer tools, bandwidth, storage, app reviews, store security, beta testing, customer support etc. etc) τότε είναι που οι μικροί developers θα έχουν αθέμιτο ανταγωνισμό από τις μεγάλες εταιρίες καθώς δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε τέτοια έξοδα εξ αρχής. Τότε είναι που θα υπάρχει εμπόδιο στο innovation, κι όχι επειδή η Epic χάνει το 30% από την πώληση κάποιου in-game currency!

Δεν έχει σημασία λες το ToS στα δικαστήρια... Γιατί υπάρχει; Γιατί τα υπογράφουν οι εταιρίες μεταξύ τους και οι εταιρίες βάζουν τους χρήστες να τα "υπογράφουν"; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός εδώ; 

Πρώτα υπογράφω κάτι, συμφωνώ, βγάζω λεφτά για μερικά χρόνια, κι όταν συνειδητοποιώ πως όσο πιο πολλά βγάζω τόσο πιο πολλά "χάνω" τότε καταγγέλω μια σύμβαση ως παράνομη;

Τα pop-up stores σε πολυκαταστήματα υπάρχουν πάντως. Και δεν πάει και στήνει όποιος θέλει, ούτε καν απ'έξω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

VS

αποφάσισε...

Σε ποιο σημειο το ενα που γραφω αναιρει το 2ο;;  στο 1ο ποστ αναφερω οτι τα ποσα που δινονται ανεξαρτητως πλατφορμας στο GAMING ειναι τεραστια κ σε ρωταω για λινκ αν εχεις για τα ποσα και στο 2ο εχω επιβεβαιωνομαι απο τα γραφηματα σου κ στο gaming κομματι η πιτα ειναι κοντα, σε σχεση με το non gaming κομματι που η google ειναι ανυπαρκτη. 

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...