Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα


mumra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.μοας και ο προηγούμενοςdeskjet hp4500 παρέδωσε ο πνευμα ,θέλω να πάρω νέο πολυμηχανημα.ειναι για χρήση σπιτιού οχι με πολλές εκτυπώσεις γι'αυτό δεν θέλω να παω πάλι σε inkjet.θελω και έγχρωμη εκτύπωση.σκεφτομαι να πάω στον epson ecotank 3151 η 3160.τι γνωμες έχετε; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν τον χρησιμοποιείς συχνά ξεραίνονται αλλά επειδή είναι φθηνά τα μελάνια ίσως να μην σε νοιάζει το μελάνι που σπαταλάται για τον καθαρισμό της κεφαλής.

Ενώ άμα έχεις laser, εκτυπώνεις σήμερα μια σελίδα, τον άλλο μήνα ακόμα μία, και δεν τρέχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Άμα δεν τον χρησιμοποιείς συχνά ξεραίνονται αλλά επειδή είναι φθηνά τα μελάνια ίσως να μην σε νοιάζει το μελάνι που σπαταλάται για τον καθαρισμό της κεφαλής.

Ενώ άμα έχεις laser, εκτυπώνεις σήμερα μια σελίδα, τον άλλο μήνα ακόμα μία, και δεν τρέχει τίποτα.

αυτο πρακτικα τι σημαινει?

Εγω στο παρελθον εκανα να χρησιμοποιησω τον εκτυπωτη 2 μηνες. Πηγαινα να εκτυπωσω, τιποτα και πεταγα τον εκτυπωτη στα σκουπιδια.

Με το ecotank μπορεις να δινεις μια εκτυπωση τον μηνα? Η εστω να χαλας πολυ μελανι αλλα να γλυτωνεις το πεταμα του εκτυπωτη?

Ενδιαφερομαι κα εγω για πολυμηχανημα. Ξερω οτι ειναι πολυ πιθανο να μην δινω καθε εβδομαδα εκτυπωση και "αναγκαζομαι" να παρω ασπρομαυρο laser για να μην εχω το φοβο αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 8:12 ΜΜ, jimakos00 είπε

inkjet είναι αυτός

Ναι το γνωρίζω.Η διάφορα που έχει ο epson είναι ο τύπος των μελανιών και η τιμή τους.απλα έχω διαβάσει διάφορα για τις έγχρωμες εκτυπώσεις και για τις κεφαλές σε παλιότερα όμως μοντέλα.οτι πρέπει να τυπώνεις κάθε εβδομάδα για να μην χαλάνε.οποτε λέω από το να δώσω 180 μήπως είναι καλύτερο να δώσω τα μισά και να πάρω τον hp.ο οποίος βέβαια έχει λίγο πιο ακριβά μελάνια.οσον αφορά τους laser. Εκτός από το κόστος της απόκτησης τους έχουν και πολύ ακριβά μελάνια.δεν παίζει όταν μου τελειώσουν να δίνω τόσα χρήματα για να αγοράζω τα μελάνια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mumra είπε

Μήπως τότε να πάω σε αυτόν που κοστίζει και τα μισά χρήματα; 

https://www.skroutz.gr/s/20808844/HP-OfficeJet-8013.html

Δεν ξέρω γιατί πάτε σε τόσο ακριβούς.

Έχω ένα φτηνιάρικο hp 1510 κάπου 5 χρόνια.Τον είχα πάρει κάπου 35 ευρώ.

Έχω κάνει χιλιάδες εκτυπώσεις έγχρωμες και ασπρόμαυρες.Γεμίζω μόνος τα μελανάκια του.Δεν μου έχουν ξεραθεί αλλά και να ξεραθεί κάποιο πέταμα και καινούργιο.Την κεφαλή την έχουν στα μελάνια και όχι στον εκτυπωτή για αυτό δεν σκάω.Έλειπα με άδεια 20 μέρες περίπου γύρισα το πρωί πάτησα μία έγχρωμη Α4 και την έβγαλε μια χαρά.

Οπότε προσωπική άποψη αν θέλεις inkjet να βγάζεις φωτογραφίες όπως και εγώ πήγαινε σε ένα φτηνιάρικο 30-40 ευρώ και μάθε να γεμίζεις μόνος.Θα σου έρχονται τα μελανάκια τζάμπα όπως εμένα.

Για γέμισμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω γιατί πάτε σε τόσο ακριβούς.

Έχω ένα φτηνιάρικο hp 1510 κάπου 5 χρόνια.Τον είχα πάρει κάπου 35 ευρώ.

Έχω κάνει χιλιάδες εκτυπώσεις έγχρωμες και ασπρόμαυρες.Γεμίζω μόνος τα μελανάκια του.Δεν μου έχουν ξεραθεί αλλά και να ξεραθεί κάποιο πέταμα και καινούργιο.Την κεφαλή την έχουν στα μελάνια και όχι στον εκτυπωτή για αυτό δεν σκάω.Έλειπα με άδεια 20 μέρες περίπου γύρισα το πρωί πάτησα μία έγχρωμη Α4 και την έβγαλε μια χαρά.

Οπότε προσωπική άποψη αν θέλεις inkjet να βγάζεις φωτογραφίες όπως και εγώ πήγαινε σε ένα φτηνιάρικο 30-40 ευρώ και μάθε να γεμίζεις μόνος.Θα σου έρχονται τα μελανάκια τζάμπα όπως εμένα.

Για γέμισμα εδώ.

Πρίν είχα τον 4500, ο οποίος σε γενικες γραμμεσ ήταν καλος αλλα είχε 2 μελάνια για τα οποία έπρεπε να δίνω 45-50 ευρω καθε φορά που τελειωναν.Επίσης πολλες φορές είχα θεμα και δεν τυπωνε καλά τα χρώματα με καινουργιο μελανι.Τελικα χαλασε οπότε γιάυτο ψαχνω κατι πιο αξιολογο και με οικονομικα μελανια.Δεν νομιζω ότι θα καθομαι να κανω την διαδικασια του να γεμιζω μονος μου τα μελανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mumra είπε

Πρίν είχα τον 4500, ο οποίος σε γενικες γραμμεσ ήταν καλος αλλα είχε 2 μελάνια για τα οποία έπρεπε να δίνω 45-50 ευρω καθε φορά που τελειωναν.Επίσης πολλες φορές είχα θεμα και δεν τυπωνε καλά τα χρώματα με καινουργιο μελανι.Τελικα χαλασε οπότε γιάυτο ψαχνω κατι πιο αξιολογο και με οικονομικα μελανια.Δεν νομιζω ότι θα καθομαι να κανω την διαδικασια του να γεμιζω μονος μου τα μελανια.

όλα τα μελάνια στους inkjet είναι ακριβά και δε συμφέρει αν βγάζεις αρκετές έγχρωμες όπως εγώ.

Μία λύση είναι να πας σε ink tank που γεμίζεις μόνος με μπουκαλάκι αλλά εκεί υπάρχει το ρίσκο αν στεγνώσει η χαλάσει η κεφαλή που είναι πάνω πάει για ανακύκλωση γιατί δε συμφέρει επισκευή. Αν πας σε τέτοιο πρέπει να φροντίζεις να μην μένει μεγάλο διάστημα χωρίς εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

όλα τα μελάνια στους inkjet είναι ακριβά και δε συμφέρει αν βγάζεις αρκετές έγχρωμες όπως εγώ.

Μία λύση είναι να πας σε ink tank που γεμίζεις μόνος με μπουκαλάκι αλλά εκεί υπάρχει το ρίσκο αν στεγνώσει η χαλάσει η κεφαλή που είναι πάνω πάει για ανακύκλωση γιατί δε συμφέρει επισκευή. Αν πας σε τέτοιο πρέπει να φροντίζεις να μην μένει μεγάλο διάστημα χωρίς εκτύπωση.

o HP 8013 που ανεφερα πριν εχεις τις κεφαλες επανω στα μελανια η όχι.Ρωταω γιατι ειμαι λιγο ασχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mumra είπε

o HP 8013 που ανεφερα πριν εχεις τις κεφαλες επανω στα μελανια η όχι.Ρωταω γιατι ειμαι λιγο ασχετος

Νομίζω ο συγκεκεριμένος έχει την κεφαλή πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα κατεληξα και πηρα τον hp8013.Με τιμολογιο πληρωσα 77 και εγινε και επιστροφη 15€ αρα πρακτικα 62€ νομιζω μια χαρα.Εχω 2 αποριες.Η μια ειναι αν ειναι καλο να τον αφηνω συνεχεια ανοικτο.Λογικα μπαινει σε sleepmode. Το άλλο ειναι οτι εκτυπωσα και μετα τον εκλεισα.Τον ανοιξα μετα απο 1 εβδομαδα και εκανε παλι ευθιγραμμιση κεφαλων αρα καταναλωσε και μελανι.Εχετε καμια ιδεα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...