Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

Σήμερα μου έβγαλε και ποσοστό επιδότησης. Εξακολουθεί να βρίσκεται στο στάδιο παρακολούθηση επιδότησης.

Στο σταδιο παρακολουθηση επιδοτησης σου εχει ημερομηνια ολοκληρωσης

Ποσες μερες εκανε απο οταν εκανες πρασινη την κουκιδα να βγαλει ποσοστο

Υποθετω στο εβγαλε στο ταμπ  συνεισφορά δημοσιου

Και κατι τελευταιο στο ταμπ τραπεζες το εγκριση πιστωτη εχει πρασινο τσεκ τωρα η ειχε και πριν

Αμα θες απαντας 😁

ευχαριστω αλλα ειμαι στο ιδιο σταδιο με διαφορα 3-4 ημερων νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Anthony3091 είπε

Αλήθεια, από πότε ξεκινάνε να πληρώνονται? Υπάρχει καμιά ελπίδα για αυτό το μήνα? Δε βρίσκω κάτι επίσημο να το λέει.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι οι πληρωμές ξεκινάνε από τον επόμενο μήνα της τελικής έγκρισης και καθορισμού του ποσού της δόσης, αλλά δεν το βρίσκω κάπου τώρα.

 

Edit: Το βρήκα!

Είναι στις Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις

6.2. Για πόσο χρονικό διάστημα συνεισφέρει το Δημόσιο σε δόσεις δανειοληπτών που έχουν συνάψει δάνεια με εμπράγματη ασφάλεια στην κύρια κατοικία τους και έχουν πληγεί οικονομικά από τον κορωνοϊό και πότε αυτή ξεκινά;
Το Δημόσιο συνεισφέρει για χρονικό διάστημα (9) μηνών από τον επόμενο μήνα της ημερομηνίας έγκρισης της αίτησης του δανειολήπτη από την Ειδική Γραμματεία Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους (Ε.Γ.Δ.Ι.Χ.) και εφόσον δεν υπάρχει αναστολή πληρωμής δανείων.

Επεξ/σία από totis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, totis13 είπε

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι οι πληρωμές ξεκινάνε από τον επόμενο μήνα της τελικής έγκρισης και καθορισμού του ποσού της δόσης, αλλά δεν το βρίσκω κάπου τώρα.

Έχει κάποιος "τελική έγκριση" μέχρι τώρα..;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, totis13 είπε

 

Σήμερα παρατήρησα πως άνοιξε και η επιλογή Ακύρωση Αίτησης σε όλους όσους έχουν κάνει Υποβολή Αίτησης και σε οποιοδήποτε στάδιο και αν βρίσκεται αυτή.

Αν υπάρχει το κουμπί πάνω αριστερά πάτησέ το και μπορείς να την κάνεις εκ νέου.

 

να σου πω την αλήθεια δεν το είδα. οπως και να έχει εστειλα ακύρωση αιτησης και μετά από 1 ωρα μου έστειλαν  να την ακυρώσω,οπότε έβαλα σωστά τα στοιχεία και τώρα είναι οκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπειτα από την  αποθήκευση στην  καρτέλα "Αντιστοίχιση της πρώτης κατοικίας  με Προσημείωση" (δεν υπήρχε καμία αντίρρηση απλά επαλήθευσα), στην καρτέλα Λίστα Αιτήσεων - Επιλογή "Κατάσταση Προόδου Αίτησης" αναγράφει πλέον "Παρακολούθηση Επιδότησης" - όμως έχει εξαφανιστεί η Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης Σταδίου. Γιατί έγινε αυτό; Πότε αναμένεται η ολοκλήρωση του σταδίου;

Επίσης στον πεθερό μου από 5/9/2020 έχει κολλήσει στο "Ανάκτηση Στοιχείων Κορωνόπληκτων". Έχει κανείς ιδέα γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση;

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiankap είπε

Έπειτα από την  αποθήκευση στην  καρτέλα "Αντιστοίχιση της πρώτης κατοικίας  με Προσημείωση" (δεν υπήρχε καμία αντίρρηση απλά επαλήθευσα), στην καρτέλα Λίστα Αιτήσεων - Επιλογή "Κατάσταση Προόδου Αίτησης" αναγράφει πλέον "Παρακολούθηση Επιδότησης" - όμως έχει εξαφανιστεί η Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης Σταδίου. Γιατί έγινε αυτό; Πότε αναμένεται η ολοκλήρωση του σταδίου;

Επίσης στον πεθερό μου από 5/9/2020 έχει κολλήσει στο "Ανάκτηση Στοιχείων Κορωνόπληκτων". Έχει κανείς ιδέα γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση;

Και σε εμένα έτσι ειναι απο 04/08/2020 στο Ανάκτηση Στοιχείων Κορωνόπληκτων , το γιατι δεν το ξέρω και τηλέφωνο που πήρα να ρωτήσω μου ειπαν οτι δείξει και οταν το δείξει εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiankap είπε

Έπειτα από την  αποθήκευση στην  καρτέλα "Αντιστοίχιση της πρώτης κατοικίας  με Προσημείωση" (δεν υπήρχε καμία αντίρρηση απλά επαλήθευσα), στην καρτέλα Λίστα Αιτήσεων - Επιλογή "Κατάσταση Προόδου Αίτησης" αναγράφει πλέον "Παρακολούθηση Επιδότησης" - όμως έχει εξαφανιστεί η Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης Σταδίου. Γιατί έγινε αυτό; Πότε αναμένεται η ολοκλήρωση του σταδίου;

Επίσης στον πεθερό μου από 5/9/2020 έχει κολλήσει στο "Ανάκτηση Στοιχείων Κορωνόπληκτων". Έχει κανείς ιδέα γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση;

Ο πεθερός σου σε ποια κατηγορία κορωνόπληκτων ανήκει, αν επιτρέπεται;

Επεξ/σία από totis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε στο lockdown ηταν μακρόχρονα άνεργος οικοδόμος χωρίς επίδομα ανεργίας και τώρα είναι συνταξιουχος. Δικαιούται? 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, yiankap είπε

Τότε στο lockdown ηταν μακρόχρονα άνεργος οικοδόμος χωρίς επίδομα ανεργίας και τώρα είναι συνταξιουχος. Δικαιούται? 

Αν έλαβε το έκτακτο βοήθημα των 400€ που έλαβαν οι μακροχρόνια άνεργοι, ναι, λογικά δικαιούται.

Στους δικαιούχους αναφέρει:

γ) Άνεργοι ή μακροχρόνια άνεργοι, στους οποίους:
 παρασχέθηκε οικονομική ενίσχυση, του Μηχανισμού Στήριξης ανέργων λόγω
κορωνοϊού.

 

Επεξ/σία από totis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.εμενα άλλαξε η κατάσταση σε παροχή στοιχείων από πιστωτές...αλλά μεχρι 31/12 δεν θα πληρώνουμε δάνειο γτ η γυναίκα μου ανήκει στην κατηγορία κορονοπληκτων κ η εθνική τις έδινε το δικαίωμα μέχρι 31/12 να μην πληρώνει στεγαστικό.

Τώρα με το παροχή στοιχείων από πιστωτές τι γίνεται ?κ αν εγκριθεί η πληρωμή θα ξεκινήσει από το καινούργιο έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, killer131 είπε

Παιδιά καλημέρα.εμενα άλλαξε η κατάσταση σε παροχή στοιχείων από πιστωτές...αλλά μεχρι 31/12 δεν θα πληρώνουμε δάνειο γτ η γυναίκα μου ανήκει στην κατηγορία κορονοπληκτων κ η εθνική τις έδινε το δικαίωμα μέχρι 31/12 να μην πληρώνει στεγαστικό.

Τώρα με το παροχή στοιχείων από πιστωτές τι γίνεται ?κ αν εγκριθεί η πληρωμή θα ξεκινήσει από το καινούργιο έτος?

Καλημέρα,

Επειδή από τα προηγούμενα μηνύματά σου κατάλαβα ότι δήλωσες κύρια κατοικία αυτό που μένεις(που δεν έχει προσημείωση και δάνειο πάνω του) και όχι αυτό που έχεις προσημειώσει για το δάνειο σου, λογικά η αίτηση όταν προχωρήσει θα απορριφθεί.

Γνώμη μου, κάνε ακύρωση της αίτησης (υπάρχει σχετικό κουμπάκι πάνω αριστερά) και έναρξη της διαδικασίας από την αρχή δηλώνοντας κύρια κατοικία αυτό που έχεις προσημειώσει για το δάνειο.

Σχετικά με την αναστολή δόσεων, όταν φτάσεις στο στάδιο Παρακολούθηση επιδότησης, κάνε μια επαφή με την τράπεζα για να τους το αναφέρεις και θα σου δώσουν λογικά και την επιλογή της διακοπής της αναστολής δόσεων σε περίπτωση που θες να ξεκινήσει η επιδότηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, totis13 είπε

Καλημέρα,

Επειδή από τα προηγούμενα μηνύματά σου κατάλαβα ότι δήλωσες κύρια κατοικία αυτό που μένεις(που δεν έχει προσημείωση και δάνειο πάνω του) και όχι αυτό που έχεις προσημειώσει για το δάνειο σου, λογικά η αίτηση όταν προχωρήσει θα απορριφθεί.

Γνώμη μου, κάνε ακύρωση της αίτησης (υπάρχει σχετικό κουμπάκι πάνω αριστερά) και έναρξη της διαδικασίας από την αρχή δηλώνοντας κύρια κατοικία αυτό που έχεις προσημειώσει για το δάνειο.

Σχετικά με την αναστολή δόσεων, όταν φτάσεις στο στάδιο Παρακολούθηση επιδότησης, κάνε μια επαφή με την τράπεζα για να τους το αναφέρεις και θα σου δώσουν λογικά και την επιλογή της διακοπής της αναστολής δόσεων σε περίπτωση που θες να ξεκινήσει η επιδότηση.

Μα δεν μπορώ να δηλώσω κύρια κατοικία ένα σπίτι που δεν μένω.μα το λέει ξεκάθαρα η εγκυκλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, killer131 είπε

Μα δεν μπορώ να δηλώσω κύρια κατοικία ένα σπίτι που δεν μένω.μα το λέει ξεκάθαρα η εγκυκλιος

Οκ, αν δεν έχεις μείνει καθόλου, μην το κάνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, killer131 είπε

Μα δεν μπορώ να δηλώσω κύρια κατοικία ένα σπίτι που δεν μένω.μα το λέει ξεκάθαρα η εγκυκλιος

κοιτα τα πραγματα ειναι απλα

το συστημα δεν ξερει ποια ειναι η κυρια κατοικια σου

γι αυτο και σου λεει να την δηλωνεις εσυ στην πλατφορμα 

αν εσυ δηλωσεις σπιτι χωρις προσημείωση η αιτηση θα απορριφθεί

αν θες να εχεις ελπιδες για εγκριση κανε οτι σου λεει ο totis13

εδω ειναι και μια τηλεδιάσκεψη του Επιμελητήριου για το πρόγραμμα γεφυρα 

https://www.youtube.com/watch?v=38yToj868Ng

απο 1:08:00 ερωτησεις - απαντησεις για το προγραμμα

Επεξ/σία από vpanos1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, totis13 είπε

Αν έλαβε το έκτακτο βοήθημα των 400€ που έλαβαν οι μακροχρόνια άνεργοι, ναι, λογικά δικαιούται.

Στους δικαιούχους αναφέρει:

γ) Άνεργοι ή μακροχρόνια άνεργοι, στους οποίους:
 παρασχέθηκε οικονομική ενίσχυση, του Μηχανισμού Στήριξης ανέργων λόγω
κορωνοϊού.

Δεν έλαβε κάποιο βοήθημα ούτε σαν άνεργος ούτε σαν οικοδόμος (έπαιζε και κάτι τέτοιο), άρα προφανώς δεν δικαιούται τίποτα. Ωστόσο δεν έπρεπε να έχει έρθει επίσημη απόρριψη;

 

@SPANK Σε ποιο τηλέφωνο πήρες και ρώτησες τις απορίες σου;

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...