Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, yiankap είπε

Δεν έλαβε κάποιο βοήθημα ούτε σαν άνεργος ούτε σαν οικοδόμος (έπαιζε και κάτι τέτοιο), άρα προφανώς δεν δικαιούται τίποτα. Ωστόσο δεν έπρεπε να έχει έρθει επίσημη απόρριψη;

@SPANK Σε ποιο τηλέφωνο πήρες και ρώτησες τις απορίες σου;

Σε αυτό που έχει στο site 2132125730

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και 3 μέρες έχει μαύρη κουκίδα και περιμένω την Παροχή Στοιχείων από Πιστωτές (η προθεσμία "έληξε" στις 5/10). Προφανώς δεν έχει στείλει ακόμα τις σχετικές πληροφορίες το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2020 στις 11:33 ΜΜ, gkasta είπε

Κι εμένα ήρθε σήμερα email που έλεγε ότι δεν έγινε από τους πιστωτές η αντιστοίχιση και πέρασε στο στάδιο " αντιστοίχιση από τον αιτούντα".

Μπαίνω μέσα στην αίτηση και βλέπω την κύρια κατοικία μου κανονικά. Στην αντιστοίχιση από την τράπεζα όμως μου είχε ερωτηματικά αντί για γράμματα, παρότι για αυτό το σπίτι έχω το δάνειο ως πρώτη κατοικία.

Πήρα κατευθείαν την τράπεζα και τους ενημέρωσα να το διορθωσουν γιατί επίσης είχε και λάθος τον ταχυδρομικό κώδικα στο ακίνητο του δανείου.Μου είπαν ότι θα το διορθωσουν και να τους καλέσω πάλι αύριο. 

Εντωμεταξυ μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω την σύμβαση δανείου και να το αποθηκεύσω, αλλά αγχώθηκα που δεν εμφανιζε σωστά τα στοιχεία και είπα να το ψάξω πριν περάσω σε αποθήκευση. Σε άλλους που το έχετε κάνει ότι γράφει στην κύρια κατοικία έχει και στην αντιστοίχιση από κάτω από την τράπεζα;

Αγχώθηκα τώρα και από λάθος της τράπεζας...αν και υπάρχουν μερες

Μίλησα τελικά με την τράπεζα που δεν εμφανίζει σωστά τα στοιχεία της προσημειωμενης κατοικίας και δεν μπορεί να αντιστοιχιθει με την κυρία, παρότι είναι η ίδια. Το περίεργο είναι ότι στο τηλέφωνο που πήρα την υπηρεσία επιδοτήσεων, μου είπανε να μην κάνω ακύρωση σε καμμιά περίπτωση, γιατί δεν θα μπορώ να ξανακάνω καινούρια!!! Εδώ διαβάζω ότι αρκετοί το έχουνε κάνει. Τι ισχύει τελικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αιτηση λεει μπορουν να υποβαλουν οσοι εχουν πληγει ειτε οι ιδιοι, ειτε στενοι συγγενεις. Περιλαμβανονται και οι γονεις στους στενους συγγενεις?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gkasta είπε

Μίλησα τελικά με την τράπεζα που δεν εμφανίζει σωστά τα στοιχεία της προσημειωμενης κατοικίας και δεν μπορεί να αντιστοιχιθει με την κυρία, παρότι είναι η ίδια. Το περίεργο είναι ότι στο τηλέφωνο που πήρα την υπηρεσία επιδοτήσεων, μου είπανε να μην κάνω ακύρωση σε καμμιά περίπτωση, γιατί δεν θα μπορώ να ξανακάνω καινούρια!!! Εδώ διαβάζω ότι αρκετοί το έχουνε κάνει. Τι ισχύει τελικά???

Για να στο λένε από την υπηρεσία, κάτι θα γνωρίζουν. Αλλά από την άλλη, θα έπρεπε να σε μπλοκάρει αν την ακύρωνες και να μη σε αφήνει να δημιουργήσεις νέα, πράγμα που δεν ισχύει, τουλάχιστον στο θέμα δημιουργίας χωρίς να γνωρίζω στο θέμα υποβολής αν σε αφήνει.
 

Πάντως στην περίπτωσή σου, θα δοκίμαζα τη χειροκίνητη αντιστοίχιση αφού και νέα αίτηση να έκανα, πάλι την προσημείωση με τα ερωτηματικά θα έστελνε η τράπεζα.

Η υπηρεσία που μίλησες δε σε παρότρυνε να το κάνεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η τράπεζα μου είπε να περιμένω μια βδομάδα για να διορθώσει τα στοιχεία. Να το τσεκαρω και να τους ενημερωσω αν διορθώθηκε και να τους ξαναπάρω. Και η υπηρεσία του προγράμματος μου είπε καλύτερα να περιμένω την διόρθωση από την τράπεζα. Ωστόσο, ένα άγχος σου δημιουργήσει αν και νωρίς ακόμα...

Φαντάσου να πλήρεις εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια και να μπλοκάρεις από λάθος στοιχεία των τραπεζών..ε φρικαρεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ οι διορθώσεις εμφανίζονται αυτόματα ή πρέπει να πατήσεις κάτι για να κάνει ανακτηση- ενημέρωση πληροφοριών; Στην υπηρεσία μου είπαν για κάποιο κουμπί ανάκτησης, αλλά δεν το βλέπω πουθενά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Το 40% θα χαριζεται ή θα μετατοπιζεται για μετα?

Να χαρίζεται μάλλον απίθανο.

Πιο πιθανό μοιάζει να επιμερίζεται η οφειλή στις δόσεις που υπολείπονται. Όπως συμβαίνει στις αναστολές δηλαδή. Στην αρχή των αναστολών δόσεων πάντως που το μέτρο ήταν καινούργιο, οι τράπεζες δεν ήξεραν τί ισχύει και έλεγαν άλλα ντ´άλλων στους πελάτες.  Στην περίπτωσή μου , που είχα καλέσει από τους πρώτους να αιτηθώ, είχαν πει ότι το δάνειο παγώνει για τρεις μήνες και συνεχίζετε να πληρώνετε μετά την ίδια δόση ακριβώς. Εννοείται δεν ίσχυε και τα άκουσαν ονομαστικά οι προϊστάμενοι αυτών που τα έλεγαν όταν είδα το νέο δοσολόγιο. Εν συνεχεία μου προτάθηκε επιμήκυνση δανείου για να είναι ίδια η δόση μου και να μπαλώσουν το λάθος.

Η επιμήκυνση του δανείου σε διάρκεια για την αποπληρωμή των δόσεων θα ήταν μια λύση, αλλά στην περίπτωση αυτή θα χρειαστεί οι τράπεζες να καλέσουν τους δανειολήπτες να υπογράψουν αλλαγή όρων ένας-ένας που επίσης μοιάζει απίθανο. Εκτός και αν περάσει από το κράτος απευθείας ως μέτρο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2020 στις 8:06 ΠΜ, Anthony3091 είπε

Σήμερα μου έβγαλε και ποσοστό επιδότησης. Εξακολουθεί να βρίσκεται στο στάδιο παρακολούθηση επιδότησης.

Καλημέρα,

Τα ποσοστά στα εμφάνισε στην καρτέλα Συνεισφορά Δημοσίου ;

Σε αυτή την καρτέλα μου είπε η τράπεζα ότι θα δοθεί η βεβαίωση της συνεισφοράς που περιμένουν οι τράπεζες για προχωρήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, totis13 είπε

Καλημέρα,

Τα ποσοστά στα εμφάνισε στην καρτέλα Συνεισφορά Δημοσίου ;

Σε αυτή την καρτέλα μου είπε η τράπεζα ότι θα δοθεί η βεβαίωση της συνεισφοράς που περιμένουν οι τράπεζες για προχωρήσουν.

Καλημέρα,

Ναι εκεί εμφανίστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Καλημέρα,

Ναι εκεί εμφανίστηκε.

Στη στήλη ενέργειες έχει κάτι για να κάνεις download και συμπληρωμένες ημερομηνίες υπολογισμού και έγκρισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, totis13 είπε

Να χαρίζεται μάλλον απίθανο.

Aυτο σκεφτηκα κι εγω. Εντωμεταξυ το λινκ λεει οτι θα ειναι για 3-12 μηνες.

5 ώρες πριν, totis13 είπε

Η επιμήκυνση του δανείου σε διάρκεια για την αποπληρωμή των δόσεων θα ήταν μια λύση,

Επιμηκυνση σημαινει μικροτερη δοση, αλλα περισσοτερα λεφτα που θα δωσεις συνολικα. Τα λεφτα που μειωνονται δε χαριζονται, αντιθετως παιρνουν και τοκους.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...