Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, yiankap είπε

Σήμερα (ακριβώς 15 ημέρες έπειτα από την ημερομηνία ένταξης στο στάδιο "Παρακολούθηση επιδότησης") από ότι είδα στο ebanking της συζύγου (από εκείνη έγινε η αίτηση καθώς εκείνη είναι η κωρονόπληκτη) ανοίχθηκαν 2 λογαριασμοί με την ονομασία COVID. Στο σύστημα όμως ακόμα δεν φαίνεται τίποτα ούτε έγκριση πιστωτή, ούτε λογαριασμοί. Αναμονή λοιπόν.

Μιά μέρα μετά :

α. Στην καρτέλα Τράπεζες/ΕΔΑΔΠ είναι τσεκαρισμένο με πράσινο πλέον το "Έγκριση Επιδότησης από Πιστωτή"

β. Στην καρτέλα των οφειλών :

    1. Φαίνεται πλέον ο IBAN του λογαριασμού που ανοίχθηκε χθες (χθες δεν φαινόταν)

     2. Υπάρχει το Ναι στην έγκριση επιδότησης από πιστωτή, πλην όμως τόσο η ημερομηνία έγκρισης από Δημόσιο, όσο και από τον πιστωτή είναι κενές.

γ. Στην συνεισφορά του δημοσίου φαίνεται το ποσοστό επιδότησης σε  τρεις στήλες (90 %, 80 % και 70 %) και ως ημερομηνία υπολογισμού αναγράφεται το 22/10/2020. Παραμένουν κενές το ημερομηνία έγκρισης και το ενέργειες.

 

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η eurobank πριν απο λιγο διαπιστωσα οτι αποφασισε να μου ξανακανει αναστολη δοσεων (χωρις να ερωτηθω) για 11ο και 12ο (τον 10ο δεν τον προλαβαν γιατι τραβηξε ποσον).Φυσικα αυριο θα παρω για διακοπη αναστολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikodemus είπε

η eurobank πριν απο λιγο διαπιστωσα οτι αποφασισε να μου ξανακανει αναστολη δοσεων (χωρις να ερωτηθω) για 11ο και 12ο (τον 10ο δεν τον προλαβαν γιατι τραβηξε ποσον).Φυσικα αυριο θα παρω για διακοπη αναστολης.

Καλημέρα, 

Και σε μένα τα ίδια έκαναν.

Μάλιστα ενημερώνουν ότι απαιτούνται τουλάχιστον 14 ημέρες για να διακοπεί η αναστολή.

Αν σου πούνε κάτι διαφορετικό μοιράσου το εδώ σε παρακαλώ.

Σχετικά με τα μαθήματα υπομονής που αναφέρθηκε πιο πίσω, τώρα δωρεάν και από τον ιδιωτικό τομέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διαπίστωσα ότι το ποσό που είχα σε καθυστέρηση 20 ημερών, πλέον δεν είναι σε καθυστέρηση, φαίνεται ότι τακτοποιήθηκε στις 21/10/2020 με τη διακιολογία "τροποποίηση βάσει σύβασης". Άρα βρίσκομαι στο σημείο :  "περίπτωση που η προς επιδότηση οφειλή είναι σε καθυστέρηση μικρότερη των 90 ημερών, τότε ο χρήστης –αιτών καταβάλει το ποσό σε καθυστέρηση εντός 15 ημερών ή σε περίπτωση που το ποσό αυτό δεν καταβληθεί εντός της προθεσμίας, κεφαλαιοποιείται". Άρα το ποσό κεφαλοποιήθηκε. Οπότε λογικά  ακολουθεί σύντομα το :

"Με την ολοκλήρωση των ανωτέρω ενεργειών και την αντίστοιχη ενημέρωση της πλατφόρμας, αναφορικά με την πλήρωση των κριτηρίων (βιώσιμη ρύθμιση ή κεφαλαιοποίηση ποσού σε καθυστέρηση), τότε εγκρίνεται η επιδότηση των εν λόγω οφειλών και ο χρήστης – αιτών ενημερώνεται με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την έγκριση της επιδότησης. Επιπλέον έχει τη δυνατότητα να κατεβάσει τη σχετική βεβαίωση, μεταβαίνοντας στη καρτέλα «Συνεισφορά Δημοσίου» "   

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, totis13 είπε

Καλημέρα, 

Και σε μένα τα ίδια έκαναν.

Μάλιστα ενημερώνουν ότι απαιτούνται τουλάχιστον 14 ημέρες για να διακοπεί η αναστολή.

Αν σου πούνε κάτι διαφορετικό μοιράσου το εδώ σε παρακαλώ.

Σχετικά με τα μαθήματα υπομονής που αναφέρθηκε πιο πίσω, τώρα δωρεάν και από τον ιδιωτικό τομέα...

Καλημερες, μόλις πήρα τηλέφωνο και ακύρωσα την αναστολή. Μου είπε η υπάλληλος ότι από Νοέμβριο δύναται να γίνει η διακοπή αναστολής. (!!) Της είπα ότι αν και αυτό είναι απαράδεκτο, δε με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση, διότι ήδη η δόση 17/10 έχει εξυπηρετηθεί. Η δόση μου θα είναι valid κανονικά και 17/11.

Παντως αυτό το φαινόμενο με τις μονομερεις αναστολές, είναι απαράδεκτο και σκοπουμενο για να οδηγηθεί ο δανειολήπτης σε επιμήκυνση (με το αζημίωτο) άρα περισσότερο κερδος για την τράπεζα. 

Απαράδεκτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikodemus είπε

Καλημερες, μόλις πήρα τηλέφωνο και ακύρωσα την αναστολή. Μου είπε η υπάλληλος ότι από Νοέμβριο δύναται να γίνει η διακοπή αναστολής. (!!) Της είπα ότι αν και αυτό είναι απαράδεκτο, δε με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση, διότι ήδη η δόση 17/10 έχει εξυπηρετηθεί. Η δόση μου θα είναι valid κανονικά και 17/11.

Παντως αυτό το φαινόμενο με τις μονομερεις αναστολές, είναι απαράδεκτο και σκοπουμενο για να οδηγηθεί ο δανειολήπτης σε επιμήκυνση (με το αζημίωτο) άρα περισσότερο κερδος για την τράπεζα. 

Απαράδεκτο. 

Όντως απαράδεκτο και τους χρειάζεται ένα μάθημα για όλα αυτά.

Όποιος έχει το χρόνο, μπορεί να απευθυνθεί στο Συνήγορο του Καταναλωτή και στην Εποπτεία της Τραπέζης της Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, totis13 είπε

Όντως απαράδεκτο και τους χρειάζεται ένα μάθημα για όλα αυτά.

Όποιος έχει το χρόνο, μπορεί να απευθυνθεί στο Συνήγορο του Καταναλωτή και στην Εποπτεία της Τραπέζης της Ελλάδος.

Έχεις απολυτο δίκιο, θα έπρεπε τουλάχιστον να ρωτήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.τελικα εμένα η αίτηση προχώρησε στο στάδιο παρακολούθηση επιδότησης.αλλα η κύρια κατοικία μου είναι άλλη .έχω ένα σπίτι με στεγαστικό αλλά δεν μένω σε αυτό.τι γίνεται τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, killer131 είπε

Παιδιά καλημέρα.τελικα εμένα η αίτηση προχώρησε στο στάδιο παρακολούθηση επιδότησης.αλλα η κύρια κατοικία μου είναι άλλη .έχω ένα σπίτι με στεγαστικό αλλά δεν μένω σε αυτό.τι γίνεται τώρα?

καλησπέρα,

Όταν έκανες την αίτηση, φαντάζομαι δήλωσες ως κύρια κατοικία το σπίτι που έχεις στεγαστικό. Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, killer131 είπε

Κύρια κατοικία μου βγάζει αυτό που μένω τώρα.κ από κάτω στην επιδότηση βγάζει αυτό που έχει το στεγαστικο

Και έχεις πατήσει Αποθήκευση στην Αντιστοίχιση αυτής της κύριας κατοικίας με προσημείωση άλλης κατοικίας;

Νομίζω ότι θα «κοπείς» σε κάποιο σημείο.

Δύσκολο να φτάσεις να πάρεις την επιδότηση. Εκτός και αν δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος και τα περνάνε στο «ντούκου». Πράγμα που ελπίζω για την περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, totis13 είπε

Και έχεις πατήσει Αποθήκευση στην Αντιστοίχιση αυτής της κύριας κατοικίας με προσημείωση άλλης κατοικίας;

Νομίζω ότι θα «κοπείς» σε κάποιο σημείο.

Δύσκολο να φτάσεις να πάρεις την επιδότηση. Εκτός και αν δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος και τα περνάνε στο «ντούκου». Πράγμα που ελπίζω για την περίπτωσή σου.

Τι να πω.δεν μπορούσα να πατήσω ότι μένω σε άλλο σπίτι από την στιγμή που είναι νοικιασμένο.προς το παρών δείχνει ότι είναι εγκεκριμένη.αν ακυρωθεί ακυρώθηκε.εξαλλου έχω την αναστολή μεχρι 31/12/2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία αλλαγή για αυτους που ειναι σε καθεστώς ανέργων ?

Εμένα ακόμη ειναι στο Ανάκτηση Στοιχείων Kορωνόπληκτων και το Σαββάτο τελειώνει το πρόγραμα της επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Κάντε τηλέφωνα σε εταιρείες που ασχολούνται με το πρόγραμμα όσοι έχετε οποιοδήποτε θέμα. Θα πω και την περίπτωσή μου μήπως έχει συμβεί σε κάποιον άλλον. Η τράπεζα δεν έχει δωσει ακόμα έγκριση γιατί λέει είναι επιχειρηματικό το δάνειο και όχι στεγαστικό. Πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Για κάποιο λόγο οι τράπεζες θέλουν να αποφύγουν να σε εντάξουν στο πρόγραμμα παρότι κερδισμένες θα βγουν. Πήγα σε κατάστημα το έκανα καλοκαιρινό και αφού ζήτησαν συγγνώμη για τις ανακρίβειες του υπαλλήλου, θα το διορθώσουν. ΠΡΟΣΟΧΗ και με αυτό που γράφουν αρκετοί για αυθαίρετη αναστολή δόσεων. Αν θέλουμε να κάνουμε το συνήγορο του διαβόλου, έχουν συμφωνήσει οι τράπεζες με το δημόσιο να πιέσουν τους ΚΑΛΟπληρωτές εκτός προγράμματος, γιατί αυτοί ούτως ή άλλως πληρώνουν. Να πω και κάτι ακόμα. Μίλησα συγκεκριμένα με τη eurobank και μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι χειροκίνητα, όλα τα κάνει το σύστημα αυτοματοποιημένα. Σε όσους δεν έχει προχωρήσει, κατά πάσα πιθανότητα θα προχωρήσει. Αυτά, καλή υπομονή σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...