Προς το περιεχόμενο

iCloud/windows 10 cpu 30%-70% χωρίς να ανεβάζει


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είπα να κάνω τη μετάβαση από google cloud και να χρησιμοποιήσω icloud και έχοντας ήδη ανεβάσει 5000+ φωτό, συμβαίνει το εξής.

Προσπαθώ να ανεβάσω 17 βίντεο .m4v. Τα βάζω στο φάκελο και ενώ δεν ανεβάζει τίποτα το icloud τρώει τη μισή cpu.

Καμιά ιδέα; Το έχω αφήσει μία ώρα και τίποτα.

Δοκίμασα να κλείσω και να ξανανοίξω το sync, τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jackess said:

Αφού είπα να κάνω τη μετάβαση από google cloud και να χρησιμοποιήσω icloud και έχοντας ήδη ανεβάσει 5000+ φωτό, συμβαίνει το εξής.

Προσπαθώ να ανεβάσω 17 βίντεο .m4v. Τα βάζω στο φάκελο και ενώ δεν ανεβάζει τίποτα το icloud τρώει τη μισή cpu.

Καμιά ιδέα; Το έχω αφήσει μία ώρα και τίποτα.

Δοκίμασα να κλείσω και να ξανανοίξω το sync, τίποτα.

1. Πόσο όγκο έχουν τα video?

2. Τα ανεβάζεις σε φάκελο του iCloud Drive ή στο Photos?

3. Τα ανεβάζεις μέσω utilities ή μέσω browser?

4. Έχεις συσκευή iOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

1. Πόσο όγκο έχουν τα video?

2. Τα ανεβάζεις σε φάκελο του iCloud Drive ή στο Photos?

3. Τα ανεβάζεις μέσω utilities ή μέσω browser?

4. Έχεις συσκευή iOS?

1. Από 1 mb έως 1gb, mp4 & m4v

2. Photos\Uploads

3. Μέσω του icloud app για windows

4. Ναι, στο photos το βλέπω κανονικά αφού ανέβουν

 

Μέτα απο μιάμιση ώρα άρχισε να ανεβάζει. Πέρασα νέα αρχεία και συνέχισε το ίδιο. Χ ώρα χρησιμοποιούσε την cpu χωρίς να κάνει τίποτα και μετά άρχισε να ανεβάζει.

Υποθέτω κάνει κάποιου είδους transcode απο πισω ΠΡΙΝ ανεβάσει τα αρχεία;

 

Πχ το google drive για windows μόλις πέταγες αρχεία τα ανέβαζε επιτόπου δεν έπινε τσάι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάνει optimized αρχεία για το iPhone. Κι εγώ όταν άρχισα να ανεβάζω πρώτη φορά και ήθελα να παρακολουθώ τι κάνει, είχα αρχίσει να παραξενεύομαι. Τελικά το άφησα ήσυχο και έκανε τη δουλειά του μια χαρά. Είναι άλλης λογικής απ’ το google drive και τα cloud drives γενικά αλλά τελικά δουλεύει μια χαρά. Μάλλον δεν θέλει να το κοιτάς όταν δουλεύει! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Λογικά κάνει optimized αρχεία για το iPhone. Κι εγώ όταν άρχισα να ανεβάζω πρώτη φορά και ήθελα να παρακολουθώ τι κάνει, είχα αρχίσει να παραξενεύομαι. Τελικά το άφησα ήσυχο και έκανε τη δουλειά του μια χαρά. Είναι άλλης λογικής απ’ το google drive και τα cloud drives γενικά αλλά τελικά δουλεύει μια χαρά. Μάλλον δεν θέλει να το κοιτάς όταν δουλεύει! 😂

Μα 3-4 μέρες τώρα προσπαθώ να ανεβάσω λίγα πράγματα και μου σπάει τα νεύρα!

Εν το μεταξύ από ότι βλέπω τα ανεβάζει 10-10. Ανεβάζει 10 κάνει 10 optimize και μετά ανεβάζει κι αυτά.

Αν σκεφτώ πως έχω να ανεβάσω άλλα 70-80 γίγα αρχεία, κάηκα! Πάλι καλά που έχω 10mbit upload!

 

Τι optimize δεν έχω καταλάβει πως κάνει όμως αφού τα αρχεία τα έχω φτιάξει, έτοιμα με handbrake για apple 1080p60....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ‘γω τον Απρίλιο ανέβασα καμμιά 65αρια GB. Το άφηνα τις νύχτες να δουλεύει και να ανεβάζει (τότε είχα 5Mb up). Ήταν βέβαια από Mac, δεν ξέρω πόσο καλό είναι το client των Windows αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Θα έλεγα να τα βάλεις όλα να ανεβαίνουν το βράδυ και να μην αγχώνεσαι.

Το optimize το κάνει για οικονομία χώρου τού iPhone και μάλλον θα το κάνει ούτως ή άλλως. Το ότι τα έχεις κάνει 1080p60 δεν σημαίνει κάτι. Αν είναι αρκετά χαμηλού bitrate ίσως και να μην κάνει optimize (δεν ξέρω ακριβώς πώς συμπεριφέρεται) αλλά δεν νομίζω να τα έχεις κατεβάσει τόσο πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 10:43 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Και ‘γω τον Απρίλιο ανέβασα καμμιά 65αρια GB. Το άφηνα τις νύχτες να δουλεύει και να ανεβάζει (τότε είχα 5Mb up). Ήταν βέβαια από Mac, δεν ξέρω πόσο καλό είναι το client των Windows αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Θα έλεγα να τα βάλεις όλα να ανεβαίνουν το βράδυ και να μην αγχώνεσαι.

Το optimize το κάνει για οικονομία χώρου τού iPhone και μάλλον θα το κάνει ούτως ή άλλως. Το ότι τα έχεις κάνει 1080p60 δεν σημαίνει κάτι. Αν είναι αρκετά χαμηλού bitrate ίσως και να μην κάνει optimize (δεν ξέρω ακριβώς πώς συμπεριφέρεται) αλλά δεν νομίζω να τα έχεις κατεβάσει τόσο πολύ. 

Τελικά τα ανέβασε όλα. Αφού δε πήρε μια βδομάδα πάλι καλά..

Το icloud δε πάει καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, jackess said:

Το icloud δε πάει καλά!

Για τη συμπεριφορά τού Photos το λες ή έχεις κι άλλα προβλήματα; Ίσως ο client των Windows να μην είναι ό,τι καλύτερο. Σε iMac-iPad-iPhone που το έχω είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Για τη συμπεριφορά τού Photos το λες ή έχεις κι άλλα προβλήματα; Ίσως ο client των Windows να μην είναι ό,τι καλύτερο. Σε iMac-iPad-iPhone που το έχω είναι μια χαρά.

Εκτός του client για windows που είναι σίγουρα για τα μπάζα, γενικά σαν cloud δεν λέει πολλά πλην της ενσωμάτωσης του με το ios(και mac). Αλλά ντάξει, αφού το έστησα και δουλεύει τώρα οκ. Έτσι και αλλιώς θα συνεχίσω με το google cloud λόγο δουλειάς, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...