Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το περιβάλλον χρήστη του Xbox Series X


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγες αλλά ουσιαστικές αλλαγές και πολύ καλύτερους χρόνους απόκρισης το περιβάλλον χρήστη στη νέα κονσόλα της Microsoft.

Μπορεί ακόμα να μη γνωρίζουμε ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας -πέραν του Νοεμβρίου- και τιμή διάθεσης για το Xbox Series X, ωστόσο η Microsoft δεν έχει κανένα πρόβλημα να αποκαλύπτει σιγά-σιγά διάφορες πτυχές της κονσόλας. Έτσι, μετά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, σειρά πήρε το περιβάλλον χρήστη το οποίο ετοιμάζεται να φρεσκαριστεί, στην ώρα του για το λανσάρισμα του νέου συστήματος.

Το ανανεωμένο περιβάλλον χρήστη λοιπόν, θα διαθέτει πιο ευανάγνωστη γραμματοσειρά και καινούρια animation ενώ οι καμπύλες θα αντικαταστήσουν τις αυστηρές γραμμές και γωνίες. Το Microsoft Store θα αλλάξει εκ βάθρων όπως έχουμε ξαναπεί, ενώ η Microsoft κάνει ακόμα πιο εύκολο τον διαμοιρασμό περιεχομένου, με τα κλιπ που αποθηκεύει ο χρήστης να αποστέλλονται απ’ ευθείας στο smartphone του προκειμένου εκείνος να τα ανεβάσει στα social media της αρεσκείας του γρήγορα και άνετα.

Xbox_Store_FR_1920px.jpg.c64e36140a5c64713b5956414a24402b.jpg

Εκεί βέβαια που το νέο περιβάλλον χρήστη υπερέχει σημαντικά του υπάρχοντος, είναι στον χρόνο απόκρισης. Σύμφωνα με τη Microsoft, η πλοήγηση στα μενού και τις λειτουργίες του Xbox Series X θα γίνεται στον μισό χρόνο σε σχέση με το Xbox One ενώ απαιτείται και 40% λιγότερη μνήμη κάνοντας την όλη εμπειρία ταχύτερη για τον χρήστη και πιο ανάλαφρη για την κονσόλα.

Το καινούριο περιβάλλον χρήστη θα διατεθεί και για το Xbox One φρεσκάροντας μεν την εμφάνιση του τελευταίου αλλά δίχως την ταχύτητα που θα απολαμβάνει ο χρήστης στο Xbox Series X.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο και χρηστικό UI, η Nintendo να τα βλέπει αυτά που του switch είναι σαν beta έκδοση, μη πω alpha όπως είναι και το store. Ενώ έλεγα να πάω πάλι για ps λόγο μεγαλύτερης αξιοπιστίας και first party τίτλων, το XBOX φέτος με έχει κερδίσει για την ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το περιβάλλον του xbox δεν γνωρίζω αλλά στο ps4 η όλη περιήγηση στα menu κτλπ δεν ειναι πολύ smooth και γενικά δεν είναι πολύ ευχάριστη η εμπειρία , τώρα στο xbox από βιντεάκια που έχω δει μου φαίνεται καλύτερη η κατάσταση λόγω και microsoft. 

Αλλά γενικά βλέπω τα os στις κονσόλες να καταναλώνουν αρκετούς πόρους του συστήματος στην χρήση τους εκτός παιχνιδιών , ίσως με την καινούργια γενιά να λυθεί το θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, CharalampisCrete είπε

Απο πότε βρήκε δουλειά ο spiderman στην Microsoft???

Ωραία κονσόλα

και εγώ που νόμιζα πως ήταν ο Frodo....

πλάκα πλάκα πρέπει να έχει φάει τρελό τρολαρισμα.....

 


image.png.b16b32fe968129d575b970964fbcea6e.png
 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SPANK είπε

Όσο αφορά το περιβάλλον του xbox δεν γνωρίζω αλλά στο ps4 η όλη περιήγηση στα menu κτλπ δεν ειναι πολύ smooth και γενικά δεν είναι πολύ ευχάριστη η εμπειρία , τώρα στο xbox από βιντεάκια που έχω δει μου φαίνεται καλύτερη η κατάσταση λόγω και microsoft. 

Αλλά γενικά βλέπω τα os στις κονσόλες να καταναλώνουν αρκετούς πόρους του συστήματος στην χρήση τους εκτός παιχνιδιών , ίσως με την καινούργια γενιά να λυθεί το θέμα 

Στο pro είναι αρκετά καλύτερα πάντως, είναι πολύ smooth 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, selin323 είπε

Εκτός από τα Windows δεν υπάρχει πουθενά  η εταιρεία ότι βγάζει είναι χειρότερο η απλά έχει μείνει πολύ πίσω

Surface line up

Azure 

Xbox 

Office 

One drive 

Skype 

Windows

Κ όμως είναι παντού ... Windows και office ειδικά . 

Πώς λες ότι δεν υπάρχει πουθενά δεν το κατάλαβα .

 

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτη τη φορά θα πετύχει :rolleyes: Αντε γιατι εχω αγορασει surface μαπα , xbox 1 μαααπα , xone μαπα ,  xbox 360 ίσως ηταν το καλύτερο 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To menu του είδη είναι πάρα πολύ καλό,θυμάμαι πως στίς αρχές τις γενιάς όταν δηλ πρωτοβγήκε το one,ήταν μεν αρκετά καλό αλλά σε ορισμένα πράγματα αργό,με τα updates το βελτίωσαν πάρα πολύ και εδω και μερικά χρόνια είναι άψογο,πάρα πολύ ομαλό,γρήγορα και είναι γενικά πανεύκολο και χρηστικό,δεν έχει σχέση με το μπέρδεμα που γίνεται σε άλλες κονσόλες που και εκεί έχουν γίνει βελτιώσεις,που βλέπεις κυρίως αν έχεις το pro(τα ξέρω αφού τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 πιστεύω πως όσοι για όσους έχουν η είχαν κάποια στιγμή και τις 2 κονσόλες είναι αισθητές οι διαφορές).

Υ.Γ Εχει βγει και το νέο "Xbox console companion" για τα windows αλλά ακόμη δεν το αλλάζω,σχεδόν πάντα περιμένω κάποιο καιρό όταν βγαίνει μια νέα έκδοση και δεν την βάζω αμέσως ώστε,αν υπάρξουν τυχόν θέματα να μην την πατήσουμε  😏

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...