Προς το περιεχόμενο

Έρχονται βελτιώσεις και περισσότερες λεπτομέρειες στο Google Maps


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/8/2020 στις 4:30 ΜΜ, axidousgr είπε

στα Feedback παντως δινουν μεγαλη σημασια !! Οτι διορθωσεις τους στελνω τις κανουν για μαγαζια κλειστα/ ανοιχτα και δρομους

Το ασχημο σε ολα τα προγραμματα του ειδους (εχω 3 sygic , google maps , apple maps ) ειναι οτι πολλες φορες σε παει απο ασχετα μερη για μια κοντινη διαδρομη 

 

Εγώ έχω το offline maps, στην πεζοπορία έχει το κακό ότι σου βάζει παραπάνω στροφές από όσες χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ενδιαφέρον. Για πες. 

Έτσι κάνει η google! Όπως και με τα translation APIs, TTS, κλπ.

Βάζει το κόσμο στο τρυπάκι να τα χρησιμοποιεί και να τα βελτιώνει (βλέπε "προτείνετε καλύτερη μετάφραση", κλπ), μετά ξεκινάει τους περιορισμούς και τελικά .... χρεώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, vapon said:

Έτσι κάνει η google! Όπως και με τα translation APIs, TTS, κλπ.

Βάζει το κόσμο στο τρυπάκι να τα χρησιμοποιεί και να τα βελτιώνει (βλέπε "προτείνετε καλύτερη μετάφραση", κλπ), μετά ξεκινάει τους περιορισμούς και τελικά .... χρεώνει.

Χρεώνει η Google τη χρήση τού translation?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, vapon said:

πλεον έχει περιορισμούς σε αριρμό λέξεων κλπ

Αν θες να μεταφρασεις μια πρόταση ας πούμε ή  ένα κειμενάκι, όχι δεν έχει.

Άρα μαζί με τη χρέωση θα υπάρχει και η προσφορά καλύτερης υπηρεσίας. Οκ μου φαίνεται  

Τι είδους εξέλιξη θα έχουν οι χάρτες που θα χρειαστεί να πληρώσεις για να τους χρησιμοποιείς; 

Και τι κακό έχει το να πληρώνεις αν θέλεις να χρησιμοποιείς μια πολύ εξελιγμένη μηχανή μετάφρασης;

Προτιμάς το μοντέλο με τις διαφημίσεις ή το πληρωτέο/συνδρομητικό μοντέλο; Δεν φαντάζομαι να περιμένεις να είναι όλα καλύτερα και δωρεάν, έτσι;

Επίσης βλέπω ότι περιγράφεις ως αρνητικό το να συμμετέχεις στη βελτίωση των υπηρεσιών αλλά ταυτόχρονα παραπονιέσαι (αν όχι εσύ, αρκετοί εδώ μέσα) ότι οι υπηρεσίες (π.χ. χάρτες) δεν είναι αρκετά καλές ή ότι οι καλές υπηρεσίες έχουν ή θα έχουν χρέωση. Μήπως τα θέλουμε όλα δικά μας; Μήπως το ότι καλομάθαμε δεν είναι μόνο ευθύνη των εταιρειών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2020 στις 4:46 ΜΜ, TheGrisGrisMan είπε

Εμένα πάλι μου τη σπάει (και σε αυτό και στο maps της Apple) που εχει τόσα περιττά πράγματα στην οθόνη... πχ καφετέριες, μαγαζιά κλπ. Σε καποιες φάσεις που ψάχνω πχ κάποιον κάθετο δρόμο κοντα στον προορισμό μου, πρέπει να κάνω 10 φορες zoom in/out για να φανούν τα ονόματα των δρόμων... 

Θα ήθελα να είχε επιλογή ώστε με ένα απλό “click” να μπορώ να τα κλείσω ολα αυτά και να βλέπω ΜΟΝΟ τις οδούς... και όταν ψάχνω κάτι άλλο, να το επαναφέρω άμεσα, χωρίς να μπαίνω σε μενού κλπ...

Αν υπάρχει ήδη αυτή η επιλογή και δεν το έχω υπόψιν, ας δώσει καποιος τα φώτα του γιατί σε κάτι φάσεις ειναι να εκτοξευτεί απο το παράθυρο το τηλέφωνο (συν βέβαια του ότι δεν ειναι και ασφαλές να ασχολείσαι με την οθόνη καθε λιγο...) Thanks

Φιλε το δοκίμασα πολλές φορές και δεν παίζει, δυστυχώς. Μπορείς να το κανεις μόνο με το google earth (αν σε βολεύει) επιλέγοντας το στυλ που θέλεις να δείχνει. Οφείλεται στο γεγονός ότι το Maps είναι μεν τζάμπα, αλλά ως αντιστάθμισμα έχει διαφημίσεις. Στο μέλλον ίσως γίνει και αυτό με συνδρομή όπως το YouTube ας πούμε. ...το καλό τζάμπα δεν είναι ποτε τζάμπα τελικά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Άρα μαζί με τη χρέωση θα υπάρχει και η προσφορά καλύτερης υπηρεσίας. Οκ μου φαίνεται  

Τι είδους εξέλιξη θα έχουν οι χάρτες που θα χρειαστεί να πληρώσεις για να τους χρησιμοποιείς; 

Και τι κακό έχει το να πληρώνεις αν θέλεις να χρησιμοποιείς μια πολύ εξελιγμένη μηχανή μετάφρασης;

Προτιμάς το μοντέλο με τις διαφημίσεις ή το πληρωτέο/συνδρομητικό μοντέλο; Δεν φαντάζομαι να περιμένεις να είναι όλα καλύτερα και δωρεάν, έτσι;

Επίσης βλέπω ότι περιγράφεις ως αρνητικό το να συμμετέχεις στη βελτίωση των υπηρεσιών αλλά ταυτόχρονα παραπονιέσαι (αν όχι εσύ, αρκετοί εδώ μέσα) ότι οι υπηρεσίες (π.χ. χάρτες) δεν είναι αρκετά καλές ή ότι οι καλές υπηρεσίες έχουν ή θα έχουν χρέωση. Μήπως τα θέλουμε όλα δικά μας; Μήπως το ότι καλομάθαμε δεν είναι μόνο ευθύνη των εταιρειών;

To μόνο που λέω φίλε μου, είναι οτι η Google χρησιμοποιεί το κοσμάκι για την βελτίωση των υπηρεσιών της, για να πουλάει μετά αυτές τις βελτιωμένες υπηρεσίες πίσω στο κοσμάκι. Εμένα δε μου φαίνεται καθόλου οκ. Θα έπρεπε να προσλάβει επιστήμονες και να πληρώνει κόσμο για αυτές τις δουλειες. Υπάρχουν εταιρίες και μάλιστα ελληνικές οι οποίες έχουν χάρτες που δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου και δεν ασχολείται κανείς επειδή υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει τα μοντέλα των Google, klp (καλή ώρα): Δωρεάν και μπράβο και να βοηθήσουμε και οκ διαφημίσεις και αν είναι μωρέ ας πληρώσω κιολας.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η χρέωση αν αυτό κατάλαβες, αλλά ο τρόπος που πασσάρει τις υπηρεσίες της.

Τέλος, θεωρείς δεδομένο οτι οι επι πληρωμή υπηρεσίες (της Google  κ τα σχετικά) είναι καλύτερες. Οχι δεν είναι, απλά δεν έχουν διαφημίσεις και περιορισμούς.

Στα ρητορικά σου ερωτήματα φυσικά δεν απαντώ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vapon είπε

To μόνο που λέω φίλε μου, είναι οτι η Google χρησιμοποιεί το κοσμάκι για την βελτίωση των υπηρεσιών της, για να πουλάει μετά αυτές τις βελτιωμένες υπηρεσίες πίσω στο κοσμάκι. Εμένα δε μου φαίνεται καθόλου οκ. Θα έπρεπε να προσλάβει επιστήμονες και να πληρώνει κόσμο για αυτές τις δουλειες. Υπάρχουν εταιρίες και μάλιστα ελληνικές οι οποίες έχουν χάρτες που δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου και δεν ασχολείται κανείς επειδή υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει τα μοντέλα των Google, klp (καλή ώρα): Δωρεάν και μπράβο και να βοηθήσουμε και οκ διαφημίσεις και αν είναι μωρέ ας πληρώσω κιολας.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η χρέωση αν αυτό κατάλαβες, αλλά ο τρόπος που πασσάρει τις υπηρεσίες της.

Τέλος, θεωρείς δεδομένο οτι οι επι πληρωμή υπηρεσίες (της Google  κ τα σχετικά) είναι καλύτερες. Οχι δεν είναι, απλά δεν έχουν διαφημίσεις και περιορισμούς.

Στα ρητορικά σου ερωτήματα φυσικά δεν απαντώ.

μπορείς να μας πεις τις ελληνικές λύσεις?? 

Προσωπικά αμφιβάλλω οτι υπάρχει κατι καλύτερο απο το gmaps. Ακόμα κ ο χρόνος άφιξης στον προορισμό είναι τρομακτικά ακριβής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...