Προς το περιεχόμενο

«Ενίσχυση» στο WiFi


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά, ελπίζω ότι δημοσιεύω στη σωστή ενότητα. Αν όχι, ας μετακινηθεί. Το λοιπόν:

Με σύνδεση internet από τη vodafone (το γνωστό adsl «έως 24» ) , θέλουν οι δικοί μου, με ασύρματη σύνδεση, σε μια smart tv που βρίσκεται σε δωμάτιο στην άλλη άκρη τού σπιτιού σε σχέση με το σημείο που βρίσκεται το router (ένα zte που δίνει ο πάροχος είναι) , να βλέπουν netflix (δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την υπηρεσία, οπότε δεν έχει γίνει δοκιμή) .

Στην περίπτωση που έχουν προβλήματα στη ροή τού προγράμματος λόγω ασθενούς σήματος, όπως διακοπές, παύσεις και τα σχετικά, τι λύση μπορεί να υπάρχει προκειμένου να βελτιωθεί η κατάσταση; Έχω δει κάτι συσκευές που μπαίνουν στις πρίζες και λένε ότι ενισχύουν το σήμα όταν η απόσταση από το router είναι μεγάλη, αλλά δεν έχω ιδέα ούτε πως λέγονται, ούτε αν και τι αποτέλεσμα έχουν στην πράξη. Αν καταλάβατε σε τι αναφέρομαι, θα το προτείνατε; Υπάρχουν άλλες λύσεις προτιμότερες;

Θα γίνει φυσικά δοκιμή και στην πράξη, απλώς σκέφτομαι το αρνητικό σενάριο, διότι με ένα tablet που έχουν, από το δωμάτιο που βρίσκεται η τηλεόραση τους έβγαινε το λάδι για μιλήσουμε στο skype και έπρεπε να πάνε στο σαλόνι που βρίσκεται το router. Δεν ξέρω βέβαια αν η δύο χρήσεις αυτές έχουν τις ίδιες απαιτήσεις...

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 8:02 ΠΜ, zx1234r είπε

Μπορείς να βάλεις power line και να συνδεθεί η τηλεόραση με καλώδιο. Αλλιώς wifi repeater.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω φίλε μου. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αλήθεια, μεταξύ τού power line και τού wi fi repeater, τι θα πρότεινες ως πιο αποτελεσματικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...