Προς το περιεχόμενο

Το Android 11 θα προσφέρει ασύρματη συνδεσιμότητα Android Auto στα περισσότερα smartphones


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη σύνδεση του τηλεφώνου με το σύστημα ψυχαγωγίας του αυτοκινήτου, θα πρέπει το τηλέφωνο να υποστηρίζει Wi-Fi 5GHz.

Με την κυκλοφορία του Android 11, η λίστα των τηλεφώνων που θα μπορούν να χρησιμοποιούν ασύρματα τις λειτουργίες Android Auto θα μεγάλώσει σημαντικά. Η Google ενημέρωσε τη σελίδα Συχνών Ερωτήσεων του Android Auto για να προσθέσει ότι σχεδόν όλες οι συσκευές που θα διαθέτουν το επερχόμενο λειτουργικό σύστημα της εταιρίας θα έχουν τη δυνατότητα σύνδεσης με τα συμβατά συστήματα ψυχαγωγίας αυτοκινήτων χωρίς καλώδιο.

Η ενημερωμένη σελίδα αναφέρει επίσης ότι το τηλέφωνο θα πρέπει να υποστηρίζει ασύρματη δικτύωση Wi-Fi 5GHz για να λειτουργεί η ασύρματη σύνδεση Android Auto. Τα περισσότερα σύγχρονα smartphones ήδη υποστηρίζουν Wi-Fi 5GHz, αν και υπάρχουν αρκετά παλαιότερης τεχνολογίας mid-range smartphones τα οποία συνδέονται μόνο σε Wi-Fi 2.4GHz.

Η Google ξεκίνησε την ασύρματη λειτουργία για το Android Auto από το 2018, αλλά η υποστήριξη ήταν αρκετά περιορισμένη. Εκτός από το γεγονός ότι το ίδιο το αυτοκίνητο πρέπει να υποστήριζει ασύρματη συνδεσιμότητα με το σύστημα ψυχαγωγίας, ο χρήστης θα έπρεπε και αυτός με τη σειρά του να διαθέτει ένα συμβατό τηλέφωνο. Μόνο οι κάτοχοι Pixel και Nexus μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τη λειτουργία, όταν αυτή έγινε αρχικά διαθέσιμη, αν και η Samsung κυκλοφόρησε μία ενημέρωση πέρυσι που έδωσε την ίδια λειτουργία σχεδόν σε όλες τις κορυφαίες συσκευές της. Αυτή τη στιγμή, μόνο λίγα αυτοκίνητα προσφέρουν ασύρματη υποστήριξη Android Auto, με τη Ford και τη BMW να έχουν ήδη προβεί σε ενημερώσεις των αυτοκινήτων τους από πέρυσι.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Opel mokka x του 2017 (υπάρχει στην σελίδα υποστηριζομενων κατασκευαστων) και pixel 2 xl (υποστήριξη 5 ghz wifi) με την τελευταία beta 11 δεν λειτουργεί πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ας αξιοθουν οι εταιρειες να δωσουν κανενα update πρωτα που βγαζουν κινητα 500 ευρω και δινουν με το ζορι ενα android update και μετα βλεπουμε. Αμφιβαλλω οτι εχουν πολλα ατομα το android 10.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Καλα ας αξιοθουν οι εταιρειες να δωσουν κανενα update πρωτα που βγαζουν κινητα 500 ευρω και δινουν με το ζορι ενα android update και μετα βλεπουμε. Αμφιβαλλω οτι εχουν πολλα ατομα το android 10.

500 ευρω mid range συσκευη ειναι όντος ενα update αν θελεις 3 updates που δίνουν πλέον η μεγάλοι πας σε ναυαρχίδα με 1000 και πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

500 ευρω mid range συσκευη ειναι όντος ενα update αν θελεις 3 updates που δίνουν πλέον η μεγάλοι πας σε ναυαρχίδα με 1000 και πάνω

Αναλογα και τι παρεις, η Sony στο XZ1 που ηταν ναυαρχιδα εδωσε μονο ενα, τζαμπα τα λεφτα που χαλασα. Λεω να παω σε Vivo τωρα μπας και βγαλω ακρη.

Επεξ/σία από Comic maniak
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Comic maniak είπε

Αναλογα και τι παρεις, η Sony στο XZ1 που ηταν ναυαρχιδα εδωσε μονο ενα, τζαμπα τα λεφτα που εδωσα. Λεω να παω σε Vivo τωρα μπας και βγαλω ακρη.

για μεγάλους ειπα πχ samsung google θα έλεγα και huawei αλλά πλέον την έσβησαν από τον χάρτη

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Black Demis είπε

500 ευρω mid range συσκευη ειναι όντος ενα update αν θελεις 3 updates που δίνουν πλέον η μεγάλοι πας σε ναυαρχίδα με 1000 και πάνω

1+ και καθάρισες.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, ας το βγάλουν πρώτα το Android Auto διαθέσιμο για Ελλάδα ... και μετά συζητάμε για το wifi.

Πρέπει να εγκαταστήσεις ο ίδιος το APK.

Τραγικό το Android σε αυτό το θέμα σε σύγκριση με το iOS.


Επίσης, συνήθως υπάρχει 1 usb, και αν το έχεις πιάσει με κάποιο usb stick για τον media player, πρέπει να βρεις extension, και δεν κάνουν όλα...

 

Άρχισα να σκέφτομαι να πάρω ένα παλιό iPhone να το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο, μόνο για το navigation (το αυτοκίνητο έχει από τη μαμά του 8", αλλά ούτε ελληνικά δεν υποστηρίζει).

Επεξ/σία από qwerty99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, qwerty99 είπε

Καλά, ας το βγάλουν πρώτα το Android Auto διαθέσιμο για Ελλάδα ... και μετά συζητάμε για το wifi.

Πρέπει να εγκαταστήσεις ο ίδιος το APK.

Τραγικό το Android σε αυτό το θέμα σε σύγκριση με το iOS.


Επίσης, συνήθως υπάρχει 1 usb, και αν το έχεις πιάσει με κάποιο usb stick για τον media player, πρέπει να βρεις extension, και δεν κάνουν όλα...

 

Άρχισα να σκέφτομαι να πάρω ένα παλιό iPhone να το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο, μόνο για το navigation (το αυτοκίνητο έχει από τη μαμά του 8", αλλά ούτε ελληνικά δεν υποστηρίζει).

εμενα δεν μου το εμφανίζει πουθενά στο μενού το android auto αλλά μόλις κουμπώσω στο αυτοκίνητο ξεκινάει αμέσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, qwerty99 είπε

Καλά, ας το βγάλουν πρώτα το Android Auto διαθέσιμο για Ελλάδα ... και μετά συζητάμε για το wifi.

Πρέπει να εγκαταστήσεις ο ίδιος το APK.

Τραγικό το Android σε αυτό το θέμα σε σύγκριση με το iOS.


Επίσης, συνήθως υπάρχει 1 usb, και αν το έχεις πιάσει με κάποιο usb stick για τον media player, πρέπει να βρεις extension, και δεν κάνουν όλα...

 

Άρχισα να σκέφτομαι να πάρω ένα παλιό iPhone να το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο, μόνο για το navigation (το αυτοκίνητο έχει από τη μαμά του 8", αλλά ούτε ελληνικά δεν υποστηρίζει).

Μηπως το μαμισιο αναβαθμιζεται ; Δεν ειναι σπανιο ,  ψαξτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

εμενα δεν μου το εμφανίζει πουθενά στο μενού το android auto αλλά μόλις κουμπώσω στο αυτοκίνητο ξεκινάει αμέσως

Το είχα ψάξει πολύ πριν 1 χρόνο. Τότε δεν ήταν διαθέσιμο μέσα από το play store στην Ελλάδα και δεν υπήρχε στο κινητό καν. Είχα βάλει το APK αλλά δεν συνεργαζόταν καλά με το αυτοκίνητο. Αυτό που δούλευε μερικώς ικανοποιητικώς ήταν το Waze. Σύνδεση φυσικά μόνο μέσω USB... Και γενικά δεν το χρησιμοποιούσα.

Σήμερα με αφορμή την είδηση το ξανακοίταξα, είδα ότι στο κινητό είχε την τελευταία version! Μου έκανε εντύπωση! Δεν ξέρω αν έγινε επειδή είχα βάλει το apk και το έκανε update, ή αν όπως λες και εσύ, έχουν κάνει κάποιο γενικότερο update τον τελευταίο χρόνο και είναι μέσα στα προεγκατεστημένα. Σαν icon δεν μου το βγάζει ούτε εμένα στα installed, αλλά αν ψάξω το κινητό για android auto, το βγάζει στα αποτελέσματα!

 

1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Μηπως το μαμισιο αναβαθμιζεται ; Δεν ειναι σπανιο ,  ψαξτο

Πριν από 6 μήνες στην αντιπροσωπεία επειδή κάηκε ο εγκέφαλος, έφεραν καινούργιο με παραγγελία από Γερμανία. Έχει καλύτερους χάρτες από ότι είδα, αλλά ελληνικά πάλι γιοκ. 

Τώρα που το λες θα τους πάρω τηλ να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία. Πάντως αν δεν πέσεις σε άνθρωπο που ξέρει στο εκάστοτε συνεργείο, σου λένε ότι να'ναι, οι άνθρωποι που είναι ψαγμένοι είναι πολύ λίγοι (καλά για πωλητές αυτοκινήτων δεν συζητάω, ούτε τι μηχανή έχουν τα αυτοκίνητα δεν ξέρουν οι περισσότεροι).

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

για μεγάλους ειπα πχ samsung google θα έλεγα και huawei αλλά πλέον την έσβησαν από τον χάρτη

Mid range xiaomi 280 ευρώ και πήρα android 10 και θα παρω και android 11

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwerty99 είπε

Το είχα ψάξει πολύ πριν 1 χρόνο. Τότε δεν ήταν διαθέσιμο μέσα από το play store στην Ελλάδα και δεν υπήρχε στο κινητό καν. Είχα βάλει το APK αλλά δεν συνεργαζόταν καλά με το αυτοκίνητο. Αυτό που δούλευε μερικώς ικανοποιητικώς ήταν το Waze. Σύνδεση φυσικά μόνο μέσω USB... Και γενικά δεν το χρησιμοποιούσα.

Σήμερα με αφορμή την είδηση το ξανακοίταξα, είδα ότι στο κινητό είχε την τελευταία version! Μου έκανε εντύπωση! Δεν ξέρω αν έγινε επειδή είχα βάλει το apk και το έκανε update, ή αν όπως λες και εσύ, έχουν κάνει κάποιο γενικότερο update τον τελευταίο χρόνο και είναι μέσα στα προεγκατεστημένα. Σαν icon δεν μου το βγάζει ούτε εμένα στα installed, αλλά αν ψάξω το κινητό για android auto, το βγάζει στα αποτελέσματα!

Πριν από 6 μήνες στην αντιπροσωπεία επειδή κάηκε ο εγκέφαλος, έφεραν καινούργιο με παραγγελία από Γερμανία. Έχει καλύτερους χάρτες από ότι είδα, αλλά ελληνικά πάλι γιοκ. 

Τώρα που το λες θα τους πάρω τηλ να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία. Πάντως αν δεν πέσεις σε άνθρωπο που ξέρει στο εκάστοτε συνεργείο, σου λένε ότι να'ναι, οι άνθρωποι που είναι ψαγμένοι είναι πολύ λίγοι (καλά για πωλητές αυτοκινήτων δεν συζητάω, ούτε τι μηχανή έχουν τα αυτοκίνητα δεν ξέρουν οι περισσότεροι).

ασύρματα δεν δοκίμασα με καλώδιο δουλεύει αν και δεν το κάνω χρήση το σύστημα δεν ειναι και πολύ χρήσιμο στην παρούσα μορφή  στο δικο μου αυτοκινιτο κανει τα δικα του (golf 2019) στου ξαδέλφου παιζει πολύ καλά (ceed 2019) δεν ξέρω τι παιζει ρόλο ακριβός

35 λεπτά πριν, jack124 είπε

Mid range xiaomi 280 ευρώ και πήρα android 10 και θα παρω και android 11

είπαμε να πάρεις κατι να μην ασχολείσαι οχι να πάρεις κατή να να ψαχνής για bugs και να τρεμεις τα updates τα εχω ζώσει αυτα με mi9 καλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...