Προς το περιεχόμενο

Κοριοι στο στρωμα


Exploticon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μετα απο τεραστιο λαθος απο το στρατο εφερα κοριους στο στρωμα του κρεβατιου μου στο σπιτι τι μπορω να κανω εκτος απο το να βγαλω το στρωμα εξω στον ηλιο για αρκετη ωρα? (εχω φρικαρει σημερα σκοτωσα τουλαχιστον 20)

Επεξ/σία από Exploticon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Exploticon είπε

Καλησπερα μετα απο τεραστιο λαθος απο το στρατο εφερα κοριους στο στρωμα του κρεβατιου μου στο σπιτι τι μπορω να κανω εκτος απο το να βγαλω το στρωμα εξω στον ηλιο για αρκετη ωρα? (εχω φρικαρει σημερα σκοτωσα τουλαχιστον 20)

Ξεκινά με αυτό και βλέπεις

https://www.skroutz.gr/s/4184217/Tafarm-Pubex-Plus-Spray-250ml.html

 

Επεξ/σία από panoskir
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Exploticon είπε

Καλησπερα μετα απο τεραστιο λαθος απο το στρατο εφερα κοριους στο στρωμα του κρεβατιου μου στο σπιτι τι μπορω να κανω εκτος απο το να βγαλω το στρωμα εξω στον ηλιο για αρκετη ωρα? (εχω φρικαρει σημερα σκοτωσα τουλαχιστον 20)

Φίλε καλή δύναμη.

Άποψη μου να φέρεις εταιρία απολύμανσης όσο είναι αρχή και να ξεμπερδεψεις άμεσα.

Διαφορετικά πάνε πάρε από κατάστημα συνδιασμό σκευασμάτων και ψεκάσει 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Exploticon είπε

Καλησπερα μετα απο τεραστιο λαθος απο το στρατο εφερα κοριους στο στρωμα του κρεβατιου μου στο σπιτι τι μπορω να κανω εκτος απο το να βγαλω το στρωμα εξω στον ηλιο για αρκετη ωρα? (εχω φρικαρει σημερα σκοτωσα τουλαχιστον 20)

Ό,τι και αν χρησιμοποιήσεις, το να βγάλεις το στρώμα έξω στον ήλιο θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, αλλά αν είναι αδύνατο οκ.

Σε παρόμοιο πρόβλημα πριν χρόνια το σκουπίσαμε σχολαστικά με ηλεκτρική σκούπα επιμένοντας ιδιαίτερα στις ραφές γύρω γύρω όπου χώνονται και γεννάν τα αυγά τους, το ψεκάσαμε με baygon και το αφήσαμε ολόκληρη μέρα στον ήλιο! Εννοείται ότι καθαρίσαμε αμέσως την σκούπα, την ψεκάσαμε και την αφήσαμε στον ήλιο και αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Απο ποια μοναδα? 

Καστελόριζο η βλακεία είναι ότι τελειώσει εδώ και 6μηνες και δεν με πειραζαν τώρα άρχισαν τα τσιμπήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φίλο με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ψεκάζανε επι 3 εβδομάδες. Γτ εσυ νομίζεις ότι είναι μόνο στο στρώμα. Φέρνεις άτομο 30€ να ψεκάζει ανά εβδομάδα μέχρι να φύγει το πρόβλημα κ εννοείτε δεν καθαρίζετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ό,τι και αν χρησιμοποιήσεις, το να βγάλεις το στρώμα έξω στον ήλιο θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, αλλά αν είναι αδύνατο οκ.

Σε παρόμοιο πρόβλημα πριν χρόνια το σκουπίσαμε σχολαστικά με ηλεκτρική σκούπα επιμένοντας ιδιαίτερα στις ραφές γύρω γύρω όπου χώνονται και γεννάν τα αυγά τους, το ψεκάσαμε με baygon και το αφήσαμε ολόκληρη μέρα στον ήλιο! Εννοείται ότι καθαρίσαμε αμέσως την σκούπα, την ψεκάσαμε και την αφήσαμε στον ήλιο και αυτή.

Το έχω ήδη πάνω στην ταράτσα αλλά δεν υπάρχει φαρμακείο ανοιχτό ευχαριστώ για τις συμβουλές  θα ψεκασό αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα παρόμοιο πρόβλημα. Το αντιμετώπισα σε 2 δόσεις:

1) Με ένα "καπνογόνο" με το όνομα solfac. Σκοτώνει ότι έντομο αναπνέει αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα αυγά τους.

2) Από γεωργικές προμήθειες μου είχαν ετοιμάσει ένα κοκτέιλ σπρέυ για κοριούς και τα αυγά τους. Ψέκασα τα πάντα (πολλαπλές φορές) με αυτό, δλδ στρώμα κρεββάτι κ ότι μαξιλάρι ήταν κοντά του.

Ευτυχώς καθαρισε το κρεββάτι αλλά ξέρω γνωστούς που χρειάστηκε να πετάξουν όλο το κρεββάτι.

Αν βέβαια μπορείς να φέρεις συνεργείο ειδικό σε αυτό, όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, ακόμη καλύτερα.

Spoiler

Εγώ την πάτησα από την βαλίτσα που έφερνα πίσω. Ενώ προφανώς γνώριζα ότι μπορεί να έχει κοριούς και φρόντιζα να είναι σε χωλ ή δωμάτιο χωρίς κρεββάτι δυστυχώς έμενα με τους γονείς μου και η μητέρα μου "γνώριζε καλύτερα". Κ φυσικά έπρεπε η βαλίτσα μου να είναι στο δωμάτιο μου.  🤬

ΥΓ: κ μέχρι να καθαρίσω κοιμόμουν σε έναν καναπέ. Μην το διακινδυνεύσεις να κοιμηθείς στο κρεββάτι εάν έχει εναλλακτική.

Επεξ/σία από mpompo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χωρίς να θέλω να γίνω υπερβολικός, νομίζω πως θα πετάξεις και το στρώμα και το κρεβάτι αν έχουν προλάβει να εγκατασταθεί... 

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει γρήγορες και αποφασιστικές κινήσεις. Πετάς τα ΠΑΝΤΑ. Στρώμα και κρεβάτι και μετά απολυμαντική σε ΟΛΟ το σπίτι.

Αν έχει προλάβει και γίνει infestation στο σπίτι σου μπορεί να αναγκαστείς ακόμα και να μετακομίσεις. Οι κοριοί δεν είναι εύκολο πράγμα. Κάνε γρήγορες κινήσεις.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, billdanos είπε

Χωρίς να θέλω να γίνω υπερβολικός, νομίζω πως θα πετάξεις και το στρώμα και το κρεβάτι αν έχουν προλάβει να εγκατασταθεί... 

Δεν υπάρχει αυτή οικονομική δυνατότητα δυστυχώς θα κοιτάξω να ψεκασό και μετά ηλεκτρική σκούπα και ο θεός βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Forested είπε

φώναξε τότε και μια απολυμαντική είναι 30 ευρώ για ψεκασμό κοριών σε όλο το σπίτι. 

Το πρόβλημα  είναι ότι είμαστε μεγάλη οικογένεια και η απολύμανση σε όλο το σπίτι θα είναι πρόβλημα στους άλλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...