Προς το περιεχόμενο

Κοριοι στο στρωμα


Exploticon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου ιστορία είναι η εξής

Το καλοκαίρι του 2018 ήμουν διακοπές σε ένα ξενοδοχείο μικρού μπάτζετ που ήταν για το #$%$#, έμεινα 3 βράδια αλλά κάθε πρωι ξύπναγα με αίμα στα σεντόνια. Δεν έδωσα σημασία. Γυρνώντας Αθήνα έφερα κοριούς με τη τσάντα μου από το #$#@#$ το ξενοδοχείο. Ύστερα από 3 εβδομάδες όταν πήρα πρέφα οτι το κρεβάτι μου είχε γεμίσει τα πήρα με την ηλεκτρική σκούπα και νόμιζα ότι όλα καλά.

Αυτό ήταν και το ολέθριο λάθος. Έμεινα μόνο στην ηλεκτρική σκούπα και καθησυχάστηκα οτι όλα θα πάνε καλά. Σε χρόνο ντε τε άρχισε ξανά να σκάνε στον ύπνο μου, φάση να ξυπνάω και να τους βλέπω να περπατάνε. Ευτυχώς έμενα μόνος καθώς νοίκιαζα τότε. Εκείνες τις μέρες άρχισα να πανικοβάλομαι. Πέταξα κρεβάτι, στρώμα και αγόρασα νέο αλλά ήδη είχα αργήσει. Οι κοριοί είχαν φωλιάσει σε ρωγμές στο ξύλινο πάτωμα αλλά και σε απίθανα μέρη. Μια βδομάδα μετά την αγορά του νέου κρεβατιού αρχίσαν οι θεάσεις κοριών στους ΤΟΙΧΟΥΣ και ΠΑΤΩΜΑΤΑ μέρα μεσημέρι! Εκεί λοιπόν πήρα τηλ μια εταιρεία γιατί κατάλαβα τα πράγματα είναι σοβαρά. Ήρθαν οι άνθρωποι και μου είπα οτι πρόκειτε για σοβαρό infestation.

Περιττό να σας πω οτι ψυχολογικά ήμουν ένα ράκος. Πεταγόμουν από τον ύπνο επι εβδομάδες και κυνηγούσα κοριούς ενώ μάλιστα ξύπναγα γαζωμένος σχεδόν κάθε πρωι από τα τσιμπήματα. Φάση να ξυπνάω κάθε 2 ώρες. Μου έκαναν 5 παρακαλώ ψεκασμούς με ελάχιστα αποτελέσματα. Η γκαρσονιέρα είχε γεμίσει όλη και το απόλυτο σοκ ήταν όταν γύρισα ύστερα από 3 μέρες που είχα πάει αναγκαστικά στο πατρικό μου γιατί απλά ήθελα να κοιμηθώ σαν άνθρωπος όπου είδα το αμίμητο τους κοριούς ακόμα και στο νιπτήρα του μπάνιου δεκάδες, στους τοίχους, στα πατώματα στο κρεβάτι να κόβουν βόλτες πεινασμένοι μέρα μεσημέρι. 

Εκεί απλά παραιτήθηκα. Έβγαλα ένα βίντεο όπου το έχω κρατήσει ακόμα και σήμερα με το τι γινόταν εκείνη την ημέρα...Αποτροπιαστικό το θέαμα. Περιττό να πω οτι μου κόστισε 500 ευρώ οι ψεκασμοί και το κρεβάτι/στρώμα συν τα έξοδα μετακόμισης διότι απλά δεν ήταν δυνατό να ζήσει άνθρωπος. Συν φυσικά τη μανούρα και το ψυχολογικό κόστος με τον ιδιοκτήτη ο οποίος με ενημέρωσε πως αναγκάστικε να ξηλώσει όλα τα πατώματα (τα οποία τα πλήρωσα εγώ γιατί είχα προκαλέσει τη ζημιά) και έβαλε πλακάκια. Έκανε 3 μήνες ανακαίνιση μέχρι το σπίτι να είναι ξανά βιώσιμο.

Στο τέλος το ταμείο μου βγήκε γύρω σχεδόν 3 χιλιάρικα ζημιά και με ένα ψυχολογικό τραύμα το οποίο ακόμα και σήμερα δε το έχω ξεπεράσει.

  • Like 1
  • Sad 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Makis38 είπε

Ατμοκαθαριστής. Ούτε χημικά ούτε τίποτε. Είναι ο σύγχρονος τρόπος απολύμανσης.

Και τι θα κάνει ο ατμοκαθαριστης; Θα αφαιρέσει τα αυγά μέσα από το στρώμα η θα σκοτώσει τον κοριό που έχει κρυφτεί κάτω από το ξύλινο πάτωμα; 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε την σκονη pubex plus απο το φαρμακειο και ψεκασε το στρωμα και τους αρμους του κρεβατιου και θα καθαρισεις(επανελαβε συμφωνα με τις οδηγιες)

https://www.skroutz.gr/s/4184251/Tafarm-Pubex-Plus-σε-Σκόνη-200gr.html

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Forested said:

Η δική μου ιστορία είναι η εξής

Το καλοκαίρι του 2018 ήμουν διακοπές σε ένα ξενοδοχείο μικρού μπάτζετ που ήταν για το #$#%$$, έμεινα 3 βράδια αλλά κάθε πρωι ξύπναγα με αίμα στα σεντόνια. Δεν έδωσα σημασία. Γυρνώντας Αθήνα έφερα κοριούς με τη τσάντα μου από το #$#$## το ξενοδοχείο. Ύστερα από 3 εβδομάδες όταν πήρα πρέφα οτι το κρεβάτι μου είχε γεμίσει τα πήρα με την ηλεκτρική σκούπα και νόμιζα ότι όλα καλά.

Αυτό ήταν και το ολέθριο λάθος. Έμεινα μόνο στην ηλεκτρική σκούπα και καθησυχάστηκα οτι όλα θα πάνε καλά. Σε χρόνο ντε τε άρχισε ξανά να σκάνε στον ύπνο μου, φάση να ξυπνάω και να τους βλέπω να περπατάνε. Ευτυχώς έμενα μόνος καθώς νοίκιαζα τότε. Εκείνες τις μέρες άρχισα να πανικοβάλομαι. Πέταξα κρεβάτι, στρώμα και αγόρασα νέο αλλά ήδη είχα αργήσει. Οι κοριοί είχαν φωλιάσει σε ρωγμές στο ξύλινο πάτωμα αλλά και σε απίθανα μέρη. Μια βδομάδα μετά την αγορά του νέου κρεβατιού αρχίσαν οι θεάσεις κοριών στους ΤΟΙΧΟΥΣ και ΠΑΤΩΜΑΤΑ μέρα μεσημέρι! Εκεί λοιπόν πήρα τηλ μια εταιρεία γιατί κατάλαβα τα πράγματα είναι σοβαρά. Ήρθαν οι άνθρωποι και μου είπα οτι πρόκειτε για σοβαρό infestation.

Περιττό να σας πω οτι ψυχολογικά ήμουν ένα ράκος. Πεταγόμουν από τον ύπνο επι εβδομάδες και κυνηγούσα κοριούς ενώ μάλιστα ξύπναγα γαζωμένος σχεδόν κάθε πρωι από τα τσιμπήματα. Φάση να ξυπνάω κάθε 2 ώρες. Μου έκαναν 5 παρακαλώ ψεκασμούς με ελάχιστα αποτελέσματα. Η γκαρσονιέρα είχε γεμίσει όλη και το απόλυτο σοκ ήταν όταν γύρισα ύστερα από 3 μέρες που είχα πάει αναγκαστικά στο πατρικό μου γιατί απλά ήθελα να κοιμηθώ σαν άνθρωπος όπου είδα το αμίμητο τους κοριούς ακόμα και στο νιπτήρα του μπάνιου δεκάδες, στους τοίχους, στα πατώματα στο κρεβάτι να κόβουν βόλτες πεινασμένοι μέρα μεσημέρι. 

Εκεί απλά παραιτήθηκα. Έβγαλα ένα βίντεο όπου το έχω κρατήσει ακόμα και σήμερα με το τι γινόταν εκείνη την ημέρα...Αποτροπιαστικό το θέαμα. Περιττό να πω οτι μου κόστισε 500 ευρώ οι ψεκασμοί και το κρεβάτι/στρώμα συν τα έξοδα μετακόμισης διότι απλά δεν ήταν δυνατό να ζήσει άνθρωπος. Συν φυσικά τη μανούρα και το ψυχολογικό κόστος με τον ιδιοκτήτη ο οποίος με ενημέρωσε πως αναγκάστικε να ξηλώσει όλα τα πατώματα (τα οποία τα πλήρωσα εγώ γιατί είχα προκαλέσει τη ζημιά) και έβαλε πλακάκια. Έκανε 3 μήνες ανακαίνιση μέχρι το σπίτι να είναι ξανά βιώσιμο.

Στο τέλος το ταμείο μου βγήκε γύρω σχεδόν 3 χιλιάρικα ζημιά και με ένα ψυχολογικό τραύμα το οποίο ακόμα και σήμερα δε το έχω ξεπεράσει.

Φίλε μου πραγματικά εχεις δίκιο ότι και να πεις, νομίζω ότι στην περίπτωση σου ίσως και να άξιζε να τρέξεις νομικά το ξενοδοχείο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυλωσα ολο το κρεβατι κοματι κοματι και το πηγα πανω στην ταρατσα χαμος οι κοριοι εφευγαν στο λουκι  ψεκασα με μια βλακεια το κρεβατι alergic-stop λεγεται δεν εκανε απολυτος τιποτα αντε να τους νευριασε  εριχνα πανω στον κοριο και δεν επαθε απολυτος τιποτα θα κοιταξω για την σκονη που ειπε το παιδι απο πανω και αμα δεν κανει κι αυτο τιποτα θα παω για απολυμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pubex σκονη σε στρωμα, ρούχα,κρεβατι κ εξω στον ηλιο. Εαν μπορεις να λυσεις κ το κρεβάτι κ να το βγαλεις εξω οτι το καλύτερο.Επαλειψη το κρεβατι με πετρέλαιο και καλη επιτυχια. Η καλύτερη λυση ειναι η απολυμανση αλλα αφου ειστε πολλοι θα ειναι θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2020 στις 9:44 ΠΜ, SB_1957 είπε

Σε παρόμοιο πρόβλημα πριν χρόνια το σκουπίσαμε σχολαστικά με ηλεκτρική σκούπα επιμένοντας ιδιαίτερα στις ραφές γύρω γύρω όπου χώνονται και γεννάν τα αυγά τους, το ψεκάσαμε με baygon και το αφήσαμε ολόκληρη μέρα στον ήλιο!

Ψεκασατε με baygon και μετα χρησιμοποιησατε το στρωμα??

Εχω ακουσει οτι μια λυση ειναι να βαλεις καλυμμα στο στρωμα κλεισμενο αεροστεγως, οποτε τα ζωυφια θα ψοφησουν απο ασφυξια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2020 στις 10:41 ΜΜ, Forested είπε

Η δική μου ιστορία είναι η εξής

Το καλοκαίρι του 2018 ήμουν διακοπές σε ένα ξενοδοχείο μικρού μπάτζετ που ήταν για το #$%$#, έμεινα 3 βράδια αλλά κάθε πρωι ξύπναγα με αίμα στα σεντόνια. Δεν έδωσα σημασία. Γυρνώντας Αθήνα έφερα κοριούς με τη τσάντα μου από το #$#@#$ το ξενοδοχείο. Ύστερα από 3 εβδομάδες όταν πήρα πρέφα οτι το κρεβάτι μου είχε γεμίσει τα πήρα με την ηλεκτρική σκούπα και νόμιζα ότι όλα καλά.

Αυτό ήταν και το ολέθριο λάθος. Έμεινα μόνο στην ηλεκτρική σκούπα και καθησυχάστηκα οτι όλα θα πάνε καλά. Σε χρόνο ντε τε άρχισε ξανά να σκάνε στον ύπνο μου, φάση να ξυπνάω και να τους βλέπω να περπατάνε. Ευτυχώς έμενα μόνος καθώς νοίκιαζα τότε. Εκείνες τις μέρες άρχισα να πανικοβάλομαι. Πέταξα κρεβάτι, στρώμα και αγόρασα νέο αλλά ήδη είχα αργήσει. Οι κοριοί είχαν φωλιάσει σε ρωγμές στο ξύλινο πάτωμα αλλά και σε απίθανα μέρη. Μια βδομάδα μετά την αγορά του νέου κρεβατιού αρχίσαν οι θεάσεις κοριών στους ΤΟΙΧΟΥΣ και ΠΑΤΩΜΑΤΑ μέρα μεσημέρι! Εκεί λοιπόν πήρα τηλ μια εταιρεία γιατί κατάλαβα τα πράγματα είναι σοβαρά. Ήρθαν οι άνθρωποι και μου είπα οτι πρόκειτε για σοβαρό infestation.

Περιττό να σας πω οτι ψυχολογικά ήμουν ένα ράκος. Πεταγόμουν από τον ύπνο επι εβδομάδες και κυνηγούσα κοριούς ενώ μάλιστα ξύπναγα γαζωμένος σχεδόν κάθε πρωι από τα τσιμπήματα. Φάση να ξυπνάω κάθε 2 ώρες. Μου έκαναν 5 παρακαλώ ψεκασμούς με ελάχιστα αποτελέσματα. Η γκαρσονιέρα είχε γεμίσει όλη και το απόλυτο σοκ ήταν όταν γύρισα ύστερα από 3 μέρες που είχα πάει αναγκαστικά στο πατρικό μου γιατί απλά ήθελα να κοιμηθώ σαν άνθρωπος όπου είδα το αμίμητο τους κοριούς ακόμα και στο νιπτήρα του μπάνιου δεκάδες, στους τοίχους, στα πατώματα στο κρεβάτι να κόβουν βόλτες πεινασμένοι μέρα μεσημέρι. 

Εκεί απλά παραιτήθηκα. Έβγαλα ένα βίντεο όπου το έχω κρατήσει ακόμα και σήμερα με το τι γινόταν εκείνη την ημέρα...Αποτροπιαστικό το θέαμα. Περιττό να πω οτι μου κόστισε 500 ευρώ οι ψεκασμοί και το κρεβάτι/στρώμα συν τα έξοδα μετακόμισης διότι απλά δεν ήταν δυνατό να ζήσει άνθρωπος. Συν φυσικά τη μανούρα και το ψυχολογικό κόστος με τον ιδιοκτήτη ο οποίος με ενημέρωσε πως αναγκάστικε να ξηλώσει όλα τα πατώματα (τα οποία τα πλήρωσα εγώ γιατί είχα προκαλέσει τη ζημιά) και έβαλε πλακάκια. Έκανε 3 μήνες ανακαίνιση μέχρι το σπίτι να είναι ξανά βιώσιμο.

Στο τέλος το ταμείο μου βγήκε γύρω σχεδόν 3 χιλιάρικα ζημιά και με ένα ψυχολογικό τραύμα το οποίο ακόμα και σήμερα δε το έχω ξεπεράσει.

Όσο διάβαζα το ποστ σου, άρχισα να ξύνομαι έτσι χωρίς λόγο... 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2020 στις 8:18 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Ο κοριός φαίνεται το πρωί η είναι εντομο που δεν φαίνεται και σε τσιμπάει το βράδυ όταν κοιμάσαι στο στρώμα; 

Πάντως τρόμαξα με αυτά που διάβασα εδώ, μένω σε σπίτι 100 ετών, μεγάλο και με άπειρα πραγματα μεσα, ρωγμές σε τοίχους μικρές ή μεγάλες και χαραμαδες στα ξύλινα πατώματα υπάρχουνε παντού. 

Ευτυχως δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με έντομα πέραν από μεμονωμένες χρονιές. 

100 χρόνων σπίτι στα Εξαρχεια;Που ρε φίλε στον πύργο στην Καλλιδρομίου;

6 λεπτά πριν, HateMe είπε

Όσο διάβαζα το ποστ σου, άρχισα να ξύνομαι έτσι χωρίς λόγο... 

Χαχαχαχα τα ίδια κ εγώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

100 χρόνων σπίτι στα Εξαρχεια;Που ρε φίλε στον πύργο στην Καλλιδρομίου;

Χαχαχαχα τα ίδια κ εγώ!

Όχι φίλε μου. Υπάρχουν αρκετά τέτοια κτίρια εδώ, τα περισσότερα κλειστά και εγκαταλελλειμμενα σε άθλια κατάσταση. Κάποια λίγα όχι ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HateMe είπε

Όσο διάβαζα το ποστ σου, άρχισα να ξύνομαι έτσι χωρίς λόγο... 

oι περισσοτεροι οσο ναναι μια φαγουρα τη νιωσαμε ξαφνικα

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2020 στις 10:41 ΜΜ, Forested είπε

 

Στο τέλος το ταμείο μου βγήκε γύρω σχεδόν 3 χιλιάρικα ζημιά και με ένα ψυχολογικό τραύμα το οποίο ακόμα και σήμερα δε το έχω ξεπεράσει.

 Καλά, εδώ έμεινε σε εμάς ψυχολογικό τραύμα που το διαβάσαμε, εσύ δεν θα είχες;

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...