Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nick0lis είπε

@mphxths Αν θες κάνε τον κόπο να δούμε και το αρτσ

Μονο για σενα ρε αλανι :) Ξεκινησα εγκατασταση , θα δουμε σε λιγακι. Δεχομαι donations για να παρω vdsl να τελειωνουν τα πειραματα πιο γρηγορα...just saying :) 
@dancer_69 Εγω εβαλα 64bit και την ahs version , που υποτιθεται εχει νεοτερο κερνελ , drivers , firmwares και ειναι για νεοτερα μηχανηματα. Υποτιθεται οτι ειναι χωρις systemd , αρα υποτιθεται φορτωνει πολυ λιγοτερα services . Θα επρεπε να καταναλωνει kbytes μνημης , οχι mbytes :) Δεν με ενδιαφερει αν ειναι ελαφρια ή οχι διανομη , προσωπικα δεν με συγκινει. Δεν προσφερει κατι το γουαου !

Περασες μια βολτα απο τα μενου ? Tα θεωρεις λιτα ή bloated ? :) 

Λοιπον εχουμε και λεμε :

Καθαρο arch / xfce / uefi / systemd / pipewire (#thuglife). Cold boot. Καμμια παραμετροποιηση. Η εγκατασταση εγινε με τον installer , για πιο γρηγορα :) 
 

Spoiler

spacer.png

Ram usage : 362mb
Processes : 273
Startup time : 4.674 secs (Σε VM ειμαστε , υποψη).

Προφανως και θελει παραμετροποιηση η εγκατασταση και εγκατασταση διαφορων πακετων και φτιαξιμο της εμφανισης... αλλα και παλι...

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος της διαφοράς. Περισσότερο σημασία έχει να είναι ελαφριά για παλαιότερα και πιο αδύνατα συστήματα.

Πάντως δε νομίζω ότι είναι bloated. Είναι ολοκληρωμένη και έχει αρκετές εφαρμογές για να καλύψει αρκετές διαφορετικές χρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

έχει αρκετές εφαρμογές για να καλύψει αρκετές διαφορετικές χρήσεις.

O oρισμος του bloat ειναι αυτος. :)  Τεσπα , περι ορεξεως...

Για μενα το MX ειναι διανομη φρανκεσταιν. Χιλιες φορες να παω σε καθαρο debian ή ubuntu παρα σε αυτην.

26 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Άλλα το αρτσ ! νέφτι στον ποπό έχει. 

Ελα , παρατα το gentoo και στησε arch . Εχει και εκει compiles αν σε πιασει νοσταλγια :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ελα , παρατα το gentoo και στησε arch . Εχει και εκει compiles αν σε πιασει νοσταλγια :) 

Να παρατήσει τον καλύτερο pm για το pacman; :wacko:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

Να παρατήσει τον καλύτερο pm για το pacman; :wacko:

 

Nα παρατησει τα ατελειωτα compiles , για την καλυτερη rolling διανομη αυτην την στιγμη :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, mphxths είπε

Nα παρατησει τα ατελειωτα compiles , για την καλυτερη rolling διανομη αυτην την στιγμη :) 

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι έχω περάσει κι απ'τις 2 διανομές.

Καλύτερη αυτή τη στιγμή, ως προς τι; Στα διαθέσιμα πακέτα;

Προφανώς και στο gentoo είναι ατέλειωτα τα compiles γιατί μιλάμε για source-based διανομή.

Αλλά απ'τα 800-1000 πακέτα που χρειάζεται κανείς σε desktop εγκατάσταση, το 80%+ των πακέτων χτίζεται κατά Μ.Ο. σε 2-3 λεπτά σε σύστημα 10ετίας+.

Σε νέα συστήματα, τα πακέτα τα "φτύνει".

Το gentoo σου προσφέρει επιλογές (πχ openrc αν δεν θέλεις systemd, cflags σε κάθε πακέτο, κλπ).

Αυτή είναι η δύναμή του. Το arch είναι περιορισμένο σε αυτό το κομμάτι.

Το arch είναι ο βασιλιάς των binary διανομών για τον κύριο λόγο πως είναι rolling-release.

Κατά τ'άλλα, δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο.

Μόλις τώρα, NickKavourdiris είπε

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι έχω περάσει κι απ'τις 2 διανομές.

Καλύτερη αυτή τη στιγμή, ως προς τι; Στα διαθέσιμα πακέτα;

Προφανώς και στο gentoo είναι ατέλειωτα τα compiles γιατί μιλάμε για source-based διανομή.

Αλλά απ'τα 800-1000 πακέτα που χρειάζεται κανείς σε desktop εγκατάσταση, το 80%+ των πακέτων χτίζεται κατά Μ.Ο. σε 2-3 λεπτά σε σύστημα 10ετίας+.

Σε νέα συστήματα, τα πακέτα τα "φτύνει".

Το gentoo σου προσφέρει επιλογές (πχ openrc αν δεν θέλεις systemd, cflags σε κάθε πακέτο, κλπ).

Αυτή είναι η δύναμή του. Το arch είναι περιορισμένο σε αυτό το κομμάτι.

Το arch είναι ο βασιλιάς των binary διανομών για τον κύριο λόγο πως είναι rolling-release και δεν είναι bloated.

Κατά τ'άλλα, δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ιδέα πως στήνεται το arch, την τζεντου σε 40 λεπτά το πολύ την έχω έτοιμη. Μετά με το mkstage4 φτιάχνω ένα backup να υπάρχει για ώρα ανάγκης και δεν ξανά ασχολούμαι. 


 

835 πακέτα έχει τα οποία η qtwebengine θέλει 30 λεπτά με j16. Στο j32 τρώει όλη την μνήμη και σταματά η μεταγλώττιση.

firefox περίπου 8 λεπτά office περίπου 10 λεπτά και gcc10.2 στα 18 λεπτά. Τα υπόλοιπα με το κατέβασμα μόνο μπαίνουν αμέσως.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Καλύτερη αυτή τη στιγμή, ως προς τι; Στα διαθέσιμα πακέτα;

Στα διαθεσιμα πακετα , στο να αναβαθμιζει γρηγορα στις νεες εκδοσεις.
 

14 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Το arch είναι ο βασιλιάς των binary διανομών για τον κύριο λόγο πως είναι rolling-release.

Οχι. Και αλλες binary διανομες ειναι rolling. Δεν τιθεται συγκριση ομως. Ο λογος ? Αυτο που εγραψα παραπανω.
 

15 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Αλλά απ'τα 800-1000 πακέτα που χρειάζεται κανείς σε desktop εγκατάσταση, το 80%+ των πακέτων χτίζεται κατά Μ.Ο. σε 2-3 λεπτά σε σύστημα 10ετίας+.

Σε νέα συστήματα, τα πακέτα τα "φτύνει".

Ουτε μισο λεπτο δεν καταδεχομαι να βαλω τον επεξεργαστη μου να κανει compile. Δεν υπαρχει λογος.
 

15 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

cflags σε κάθε πακέτο

Και οχι , αυτος δεν ειναι λογος. Δηλαδη ποσο περιεργος πρεπει να ειναι καποιος να θελει συγκεκριμενα flags σε καποιο πακετο ? Περιεργος εννοω , στις αναγκες του απο το πακετο... τοσα χρονια με λειτουργικα ποτε δεν ειπα..ρε συ να ειχε αυτο το πραγμα/feature το ταδε πακετο..ρε μπας και να το compile-αρω για να το ενεργοποιησω ? Ποτε ομως...
Και για να μην ειναι ιδιαιτερα δημοφιλης διανομη , μαλλον δεν ειμαι μονος μου σε αυτο.
Επισης δεν θελω να ακουσω περι optimizations κλπ γιατι αν φτυνει τα compiles σε λεπτα ενα συγχρονο μηχανημα , δεν χρειαζεται optimizations :)
 

45 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Το gentoo σου προσφέρει επιλογές (πχ openrc αν δεν θέλεις systemd

Λες να ειναι το μοναδικο ? :) 

Φυσικα , περι ορεξεως.. εγω δεν ορεγομαι να κανω μια ζωη compiles (μονο και μονο για τον καλυτερο pm του κοσμου). Εκανα την θητεια μου με τα compiles. Δεν αντεχω πια :) 

31 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν έχω ιδέα πως στήνεται το arch

Χειροκινητη εγκατασταση , καμμια ωρα , μεχρι να παιξεις με τα partition schemes. Τυφλοσουρτι ειναι. Με τον installer (παιζει προς το παρον μονο σε uefi schemes) , 3-4 λεπτα τα κλικ κλικ και οσο παρει το download των πακετων.

@Stupidityisinfinite Καραμανη εσυ? χαχα . Ρε φιλε οκ ξερουμε οτι ειναι ανιδεο τρολ , αλλα τι να κανουμε ? Δεν μπορει ενα φορουμ να τον μπαναρει για αυτον τον λογο. Του απανταμε γιατι δεν εχουμε κατι καλυτερο να κανουμε. 
Του απανταμε για να μην παρει στα σοβαρα καποιος τα λεγομενα του.  Που και που γελαμε με αυτα που γραφει. Ζουμε σε δυσκολους καιρους. Το γελιο χρειαζεται.

Μπορει με τις απαντησεις μας να μαθει και τιποτα , πραγμα που δεν θα παραδεχτει ποτε δημοσιως εδω περα. Κατι ειναι και αυτο , το να μαθει δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@mphxths

Αν δεν καταδέχεσαι να κάνει compile ο επεξεργαστή σου, τότε δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω στα γραφόμενά σου.

Οι ακατάδεκτοι δεν έχουν καμία δουλειά να ασχολούνται με linux.

Κανά edit αρχεία config καταδέχεσαι ή κι αυτό είναι περιττό;

Τι άλλο θα διαβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

Οι ακατάδεκτοι δεν έχουν καμία δουλειά να ασχολούνται με linux.

Αρχικα , το ποιοι εχουν δουλεια ή οχι να ασχολουνται με το λινουξ , δεν θα το κρινεις εσυ.

Απο την αλλη εσυ πιστευεις οτι οσοι ασχολουνται με το λινουξ , πρεπει να καταδεχονται να κανουν compiles.
Οντως , τι αλλο θα διαβασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αρχικα , το ποιοι εχουν δουλεια ή οχι να ασχολουνται με το λινουξ , δεν θα το κρινεις εσυ.

Απο την αλλη εσυ πιστευεις οτι οσοι ασχολουνται με το λινουξ , πρεπει να καταδεχονται να κανουν compiles.
Οντως , τι αλλο θα διαβασω...

Δεν θα το κρίνω εγώ, όχι. Αλλά στο χώρο του GNU/linux δεν ξεκινάς με φιλοσοφία ακατάδεκτη...

Να σου θυμίσω ότι και το Arch έχει το AUR όπου πολλά πακέτα θα αναγκαστείς να τα κάνεις compile, οπότε άτοπο το επιχείρημά σου.

Όσο για τα cflags, δεν σε αδικώ που δεν κατανοείς τη σημασία τους.

Στο gentoo είναι άκρως σημαντικά γιατί ορίζουν και τα dependecies του εκάστοτε πακέτου.

Και στο τέλος, να σου πω πως έχω δουλέψει αρκετά arch (πριν αλλάξει logo, όταν η αψίδα ήταν ακόμα στρογγυλεμένη) αλλά και κοντά 12 χρόνια είμαι σε gentoo, οπότε, επίτρεψέ μου να έχω καλύτερη εικόνα για το αν είναι χρήσιμο το compile και τα cflags ή όχι.

Στην τελική, ένας που είναι σε ubunto-ειδές, γελάει και με τους 2 μας με αυτά που διαβάζει, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Αλλά στο χώρο του GNU/linux δεν ξεκινάς

Δεν ξεκιναω. Εχω ξεκινησει την εποχη , που εψαχνες τα πακετα , τα εκανες compile , εσκαγε το compile , εψαχνες το dependency του dependency του dependency και το πακετο ετοιμαζοταν μετα απο ωρες.
Το gentoo δεν ειχε γεννηθει ακομα.
 

10 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Να σου θυμίσω ότι και το Arch έχει το AUR όπου πολλά πακέτα θα αναγκαστείς να τα κάνεις compile, οπότε άτοπο το επιχείρημά σου.

Να σου θυμισω οτι το AUR εχει και binary πακετα , και τα πακετα που θα αναγκαστεις να κανεις compile ειναι ελαχιστα. Εκτος και αν καποιος εχει αναγκη απο συγκεκριμενα ΠΟΛΛΑ πακετα που πρεπει να γινουν compile και δεν υπαρχουν σε binary. Μικρο ποσοστο χρηστων. Ατοπο το επιχειρημα σου.
 

10 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

επίτρεψέ μου να έχω καλύτερη εικόνα για το αν είναι χρήσιμο το compile και τα cflags ή όχι.

Εχεις καλυτερη εικονα για το αν ειναι χρησιμο το compile και τα cflags ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Εκτος και αν θεωρεις οτι εχεις επιγνωση το τι χρειαζεται ο καθε λινουξ χρηστης στον πλανητη Γη. Δεν νομιζω.
 

10 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Στην τελική, ένας που είναι σε ubunto-ειδές, γελάει και με τους 2 μας με αυτά που διαβάζει, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Δεν ξεκιναω ή σταματαω μια συζητηση με γνωμονα ποιοι και ποσοι γελανε με μενα ή οποιον συμμετεχει σε αυτην.
Αν εσυ αυτο κανεις , πασο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...