Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Πήρες προτάσεις να δοκιμάζεις για δύο εβδομάδες; Δοκίμασες κάτι; Ποιες ήταν οι εντυπώσεις σου;

Ολοκλήρωσε τις δοκιμές σου και ξαναέλα. Επιπλέον συζήτηση μέχρι τότε δεν έχει νόημα.

Εντάξει.

Μάλλον σήμερα ή αύριο θα το δοκιμάσω είτε με Antix είτε με Puppy.

Θα σας πω τι έγινε όταν το κάνω.

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

😃😃😃😃😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Οχι τοσες πληροφοριες...δεν τις αντεχουμε.

Ρε μέγα μπήχτη, πόσο δίκιο έχεις όμως!

Θυμάσαι που τα λέγαμε σε ένα άλλο νήμα και μου/μας την είχαν πέσει, ότι δεν είναι συμπεροφορά linux χρήστη αυτή;

Μα τι μεγάλη τιμή μας κάνουν που μας δίνουν μία πληροφορία και μόνο, δεν την αντέχουμε τόση τιμή! 😁

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ρε μέγα μπήχτη, πόσο δίκιο έχεις όμως!

Θυμάσαι που τα λέγαμε σε ένα άλλο νήμα και μου/μας την είχαν πέσει, ότι δεν είναι συμπεροφορά linux χρήστη αυτή;

Μα τι μεγάλη τιμή μας κάνουν που μας δίνουν μία πληροφορία και μόνο, δεν την αντέχουμε τόση τιμή! 😁

Οταν ειχα φτιαξει εκεινο το ποστ που φυσικα πηγε ακλαφτο με το ερωτηματολογιο , κατι ειχα δει. Δεν το εφτιαξα γιατι ξυπνησα μια μερα και δεν ειχα τι να κανω.
Του λες του αλλου μαρκα , μοντελο..και απανταει "Compaq" . Ελπιζω να ειναι ανηλικος αλλιως δεν δικαιολογειται 4 σελιδες τωρα να μην εχει δωσει ΠΛΗΡΗ στοιχεια του φορητου. Και οσο δεν δινει , θα γραφει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του , γιατι απλα υποθετει τα specs.

Στο διαταυτα τωρα. Το εχω ξαναπει. Κατω απο core2duo 2GHz και πανω , 4gb ram , ssd , δεν ασχολεισαι. Δεν μιλαμε για browsing / videos / κλπ. Ουτε καν το λειτουργικο δεν θα τρεχει νορμαλ.
Μην ακουω περι ελαφριων διανομων , και 100-200mb ram usage και τετοια. Οταν ενα λειτουργικο πιανει τοση ram , απλα της λειπουν λειτουργιες. Τις οποιες αρχιζεις και προσθετεις και απλα αρχιζει να βαραινει το λειτουργικο.
Επισης εκτος και αν μιλαμε για γραφικα του κωλου τελειως , ολα πλεον θελουν και καποια σοβαρη gpu απο πισω . Αλλιως αρχιζει και σερνεται η δουλεια πριν κανεις την δουλεια σου.

Οτιδηποτε αλλο σε specs...ο-τ-ι-δ-η-π-ο-τ-ε αλλο λεγεται "ζω σε αρνηση" . Λεγεται "θελω ακριβο κινητο αλλα δεν θελω να δωσω 200-300ευρω να παρω καινουργιο φορητο γιατι το κινητο μπορω να το μοστραρω , το φορητο οχι".

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lubuntu https://lubuntu.net ισως να σου κάνει.
Εγώ το έχω σε ένα netbook Fujitsu Siemens Amilo mini UI 3520 και πάει σφαίρα αναβαθμίζεται συνέχεια κι έχει πολλές εφαρμογες από το store.

Βέβαια το δικό μου είναι του 2008 κι έχει και 1024 MB μνήμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να μας πεις τις εντυπώσεις σου....τις γνωρίζουμε ήδη από πριν ...😝😆🤣🤣🤣Πέταξε το στην ανακύκλωση βρε φίλε ,έλεος δηλαδή 20 χρόνια μηχάνημα και το συζητάμε;Η τρολαρεις η είσαι τερμα β...ξ....σόρρυ κ όλας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mporeis είπε

Μα δεν το θέλω για πολλά .

Ένας κάποτε μου είπε ότι μέχρι και υπολογιστές του 1995 φτιάχνονται!

Σε αυτον που στο ειπε, προτεινε του ανταλλαγη. Και δε θα στο ξαναπει.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oceanborngr είπε

Σε αυτον που στο ειπε, προτεινε του ανταλλαγη. Και δε θα στο ξαναπει.🤣

Μα δεν καταλαβες. Υπολογιστες του 1995 φτιαχνονται. Φυσικα και φτιαχνονται αν εχουν καποιο προβλημα. Θα δυσκολευτεις να βρεις parts αλλα αμα τα βρεις , τον φτιαχνεις.
Τι σχεση εχει ομως μια τετοια δηλωση με το αν λειτουργει επαρκως ενας τετοιος Η/Υ με τα σημερινα δεδομενα ? Καμμια.

Πραγματικα προσευχομαι να ειναι ανηλικος. Προσωπικα δεν μπορω να δικαιολογησω καποια αλλη περιπτωση.

Εντωμεταξυ στο διπλανο θεμα ο αλλος γραφει "Το κομπιουτερ ειναι καλο" . Λες και του το θιξαμε. Δηλαδη δεν καταλαβαινει οτι θελουμε λεπτομερειες του μηχανηματος για να ξερουμε , μιλαμε για φορητο ? σταθερο ? του φετινου αιωνα ? του περσινου ?

Τουλαχιστον την εχει μεγαλη ...το κομπιουτερ , ειναι ΚΑΛΟ. Ας κοιμηθουμε ησυχοι τωρα.

Επεξ/σία από mphxths
συμπληρωση κραξιματος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τα κατάφερα σας μιλώ μέσα από αυτό το laptop στο οποίο τελικά έβαλα Linux Lubudu 14,04 που βρηκα μεσα από τον πατερα μου.

Η συζήτηση τελειώνει εδώ.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1 ώρα πριν, mphxths είπε



Πραγματικα προσευχομαι να ειναι ανηλικος. Προσωπικα δεν μπορω να δικαιολογησω καποια αλλη περιπτωση.

Φυσικά και είμαι ανηλικος είμαι 11 ετών

Επεξ/σία από Mporeis
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήλικος 11 χρονών δεν είσαι ....

Αφού κατάφερε να δουλέψει με Lubuntu 14.04 είσαι ωραίος. Αν έχεις την καλοσύνη μπες στο τερματικό και δώσε  μια εντολή lshw και ποσταρισε το αποτέλεσμα να δούμε κι εμείς οι καψεροί περί τι μηχανήματος πρόκειται ώστε στο μέλλον να βοηθήσουμε κάποιον άλλο που θα μας ζητησει διανομή για το PC/AT που βρήκε στη ντουλάπα της γιαγιάς

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nik0laus είπε

δώσε  μια εντολή lshw και ποσταρισε το αποτέλεσμα να δούμε κι εμείς οι καψεροί περί τι μηχανήματος πρόκειται

Θα σου πω εγω το αποτελεσμα αυτης της εντολης. ---> Compaq.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2020 στις 6:11 ΜΜ, Mporeis είπε

Παιδιά τα κατάφερα σας μιλώ μέσα από αυτό το laptop στο οποίο τελικά έβαλα Linux Lubudu 14,04 που βρηκα μεσα από τον πατερα μου.

Η συζήτηση τελειώνει εδώ.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να σαι καλά φίλε... Είδες τελικα που αναστήθηκε το μηχανάκι σου ?

Με υπομονή κι επιμονή όλα σώζονται. Οι εποχές είναι δύσκολες για να πετάμε pc στα σκουπίδια με το πρώτο ωχ αμαν. Lubuntu έχει το openbox οπότε για αυτό και είσαι άνετος. Καλό σερφάρισμα, και καλή εμπειρία εύχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...