Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mporeis είπε

Συγγνώμη που δεν το έγραφα αλλά θα σας πω τα χαρακτηριστικά του Λαπτοπ:

Ram: προεγκατεστημένη 512MB εγκατεστημένη 2GB

CPU: 1,50 GHz

Μοντέλο: HP Compaq nx5000

Πείτε μου τι άλλο θέλετε να σας το πω :)

 

Intel® Pentium® M Processors up to 1.8GHz

Intel Celeron M up to 1.2GHz

Intel 855GM chipset with 400MHz processor side bus

Support for 15.0" XGA or SXGA display

266-Mhz DDR SDRAM 2 SODIMM slots available – upgradeable to 2048 MB

Up to 60-GB 5400rpm, user-removable hard drives.

10/100 Ethernet NIC

Αν μείνεις μακριά από ιντερνετ κάτι μπορεί να γίνει με δοκιμή όπως το BunsenLabs Linux Lithium ή παρόμοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μετα οταν γραφω οτι το λινουξ δεν θα παει μακρυα με τετοια μυαλα  (χρεπολαγνεια που λεει και mphxhts)

μου λετε οτι υπερβαλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gnuos για να πάει μπροστά πρέπει να τα βρουν οι μπαμπάδες του, δεν το οπισθοχωρεί ένας, δέκα, εκατό που θα το δοκιμάσουν σε πολύ παλιό hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Makatsoras είπε

μετα οταν γραφω οτι το λινουξ δεν θα παει μακρυα με τετοια μυαλα  (χρεπολαγνεια που λεει και mphxhts)

μου λετε οτι υπερβαλλω.

O Linus φταιει, που δεν ξηλωνει τους προιστορικους οδηγους απο το ρημαδοπυρηνα.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεπολαγνεια ειναι η μια οψη της υποθεσης. Η αλλη οψη ειναι οτι καποιος παει και βαζει ενα λειτουργικο καινουργιο για το οποιο εχει ΜΗΔΕΝ γνωσεις. Και αρχιζουν μετα ολα τα προβληματα.
Σαν να μου πει εμενα καποιος , ξερεις ? το μηχανημα σου θα πεταει αν του βαλεις mac os. Για το οποιο εχω μηδαμινη γνωση. Και να παω να το βαλω και μετα να καθομαι να το κοιταω. Και να ρωταω εμβρυακες ερωτησεις σε φορουμς , που εχουν χιλιοειπωθει και απαντηθει και να μην ασχολουμαι απο μονος μου να μαθω καποια βασικα πραγματα.
Μιλαμε για ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , οχι μια εφαρμογη που σε 10 λεπτα πες οτι την εμαθες. Εχουν ξοδευτει απειρες ωρες απο καποιους να μαθουν το λειτουργικο αυτο , στην ουσια του . Και ακομα μαθαινουμε.

Και εχει καταληξει το λινουξ με αυτα και αυτα , να ειναι η λυση για την χρεπολαγνεια και τιποτα αλλο. Αν παει καποιος στο θεμα με τα screenshots , μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου ειναι αυτα απο τουμπανειρος μηχανηματα. Το 99.999% ειναι απο χρεπια. Και καμαρωνουν αυτοι που τα βαζουν , για το ποση λιγη ram καταναλωνει η εγκατασταση...εκει φτασαμε..

Αυτα που γραφω τα βλεπουμε καθημερινα και μιλαμε μονο για το ινσομνια. Σκεφτειτε τι γινεται και σε αλλα φορουμς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και καμαρωνουν αυτοι που τα βαζουν , για το ποση λιγη ram καταναλωνει η εγκατασταση...εκει φτασαμε..

Αυτα που γραφω τα βλεπουμε καθημερινα και μιλαμε μονο για το ινσομνια. Σκεφτειτε τι γινεται και σε αλλα φορουμς.

Ετσι..

Αλλα ποιος τους φταιει, οταν για να.. "προωθησουν" το Λινουξ και να το "εξυψωσουν" (σε σχεση με τα Windows) λενε σε ολους οτι θα νεκραναστησει τα αρχαια μηχανακια τους?

Selling point για γελια, λες και το να τρεξεις ενα Lxqt / Mate και μονο, αντικατοπτριζει τη συγχρονη χρηση ενος pc απλου χρηστη,

και επισης ΑΝ η αποφαση του να χρησιμοποιησει καποιος Λινουξ, εγκειται και μονο, στο οτι το χρεπι του δε μπορει επ ουδενι να ανταπεξελθει στις τρεχων υπολογιστικες απαιτησεις, και οχι επειδη υπαρχει εστω και καποιο μηδαμινο ιδεολογικο υποβαθρο, τοτε καταλαβενετε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

και οχι επειδη υπαρχει εστω και καποιο μηδαμινο ιδεολογικο υποβαθρο, τοτε καταλαβενετε..

Για μενα δεν υπαρχουν ιδεολογιες στην επιλογη του λειτουργικου συστηματος. Αυτα τα περι ασφαλειας , ιδιωτικοτητας κλπ τα ακουω βερεσε. Με το που θα μπει καποιος σε fb,insta,skype,viber,zoom,κλπ κλπ κλπ..παει η ιδιωτικοτητα , ο,τι και να προσπαθησει να κανει το λειτουργικο συστημα. Και εμενα δεν μου αρεσει να με παρακολουθουν , αλλα απο ενα σημειο και περα απλα αποδεχομαστε οτι θα μας παρακολουθουν οσο και να προσπαθουμε για το αντιθετο.
Αρα για μενα η επιλογη του Λ/Σ εχει να κανει με το αν κανει τι δουλεια μου καλα και σωστα. Και θα επρεπε η επιλογη του λινουξ για Λ/Σ να ηταν,  επειδη ειναι ισαξιο αν οχι καλυτερο ( σε καποιους τομεις ) απο τα windows και οχι γιατι ανασταινει χρεπια και κανει καποιους να νοιωθουν χακερς.
Και αν γινοταν κατι τετοιο , εδω και καιρο , θα ειχαμε αλλα δεδομενα πλεον οσον αφορα τα διαθεσιμα προγραμματα , παιχνιδια , εργαλεια κλπ...και θα τραγουδουσαμε αλλα τραγουδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα πολλοι βαζουν antix κλπ σε παλια λαπτοπ και PC αλλα δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι ειναι επειδη δεν εχουν να παρουν καινουργιο.Απλα δεν το θεωρουν σημαντικο.Οι εποχες αλλαξανε ολοι εχουνε smartphones τα PC ειναι old news.Προχτες συγγενης μου μου ελεγε οτι εχει παλιωσει το λαπτοπ του (8 ετων) και μου ζητουσε να του βαλω ενα ελαφρυ Linux κυριως για word .Του λεω γιατι δεν παιρνεις ενα καινουργιο με 500 ευρω?Και μου λεει "σιγα μην δωσω 500 ευρω για υπολογιστη.Για smartphone μονο τα δινω" Τελικα του εβαλα MX Linux  με libre office στο λαπτοπ και με το 500ρικο πηρε iPhone και με αυτο μπαινει σε fb κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mecanomecano είπε

Σιγουρα πολλοι βαζουν antix κλπ σε παλια λαπτοπ και PC αλλα δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι ειναι επειδη δεν εχουν να παρουν καινουργιο.Απλα δεν το θεωρουν σημαντικο.Οι εποχες αλλαξανε ολοι εχουνε smartphones τα PC ειναι old news.Προχτες συγγενης μου μου ελεγε οτι εχει παλιωσει το λαπτοπ του (8 ετων) και μου ζητουσε να του βαλω ενα ελαφρυ Linux κυριως για word .Του λεω γιατι δεν παιρνεις ενα καινουργιο με 500 ευρω?Και μου λεει "σιγα μην δωσω 500 ευρω για υπολογιστη.Για smartphone μονο τα δινω" Τελικα του εβαλα MX Linux  με libre office στο λαπτοπ και με το 500ρικο πηρε iPhone και με αυτο μπαινει σε fb κλπ 

Ισχυει αυτο που λες , αλλα δεν ειναι φαινομενο της εποχης αυτης. Θυμαμαι οταν δουλευα ως τεχνικος Η/Υ , πριν καμμια 10ετια , και μας φερνανε μηχανηματα για φτιαξιμο και τους λεγαμε το κοστος της επισκευης , που ηταν πολυ κατεβασμενο γενικοτερα , τσινουσαν και ειχαν ενα στυλακι σε φαση , γιατι να πληρωσω για το πισι τοσα λεφτα για φτιαξιμο... θεωρουσαν τον Η/Υ υποδυεστερη συσκευη , σε σχεση με αλλες ωστε να αποδεκτουν να πληρωσουν για την επισκευη της. Ολα αυτα βεβαια , απο ατομα που ειχαν το πισι για απλες καθημερινες εργασιες στο σπιτι τους.
Οι σοβαροι επαγγελματιες που καταλαβαιναν οτι το πισι ειναι εργαλειο δουλειας και πρεπει να ειναι στη βελτιστη κατασταση ποτε δεν κανανε θεμα για την επισκευη και το κοστος αυτης...

Απλα τωρα μπηκαν στο προσκηνιο ταμπλετς και κινητα που ουσιαστικα ειναι μικροι Η/Υ και καλυπτουν ανετοτατα την χρηση ενος μεσου χρηστη και η απαξιωση του Η/Υ εχει πιασει νεα επιπεδα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 10:44 ΜΜ, mecanomecano είπε

Σιγουρα πολλοι βαζουν antix κλπ σε παλια λαπτοπ και PC αλλα δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι ειναι επειδη δεν εχουν να παρουν καινουργιο.Απλα δεν το θεωρουν σημαντικο.Οι εποχες αλλαξανε ολοι εχουνε smartphones τα PC ειναι old news.Προχτες συγγενης μου μου ελεγε οτι εχει παλιωσει το λαπτοπ του (8 ετων) και μου ζητουσε να του βαλω ενα ελαφρυ Linux κυριως για word .Του λεω γιατι δεν παιρνεις ενα καινουργιο με 500 ευρω?Και μου λεει "σιγα μην δωσω 500 ευρω για υπολογιστη.Για smartphone μονο τα δινω" Τελικα του εβαλα MX Linux  με libre office στο λαπτοπ και με το 500ρικο πηρε iPhone και με αυτο μπαινει σε fb κλπ 

Επρεπε να του πεις να βαλει ενα ssd με 20-30 ευρω (αναλογα με το μεγεθος)

Εκει θα εβλεπε αισθητη διαφορα στις επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Επρεπε να του πεις να βαλει ενα ssd με 20-30 ευρω (αναλογα με το μεγεθος)

Εκει θα εβλεπε αισθητη διαφορα στις επιδοσεις.

 

 

 

Το λαπτοπ αυτο εχει SSD εδω και χρονια ο αρχικος δισκος ειχε χαλασει στην 5ετια.Σε παλιο λαπτοπ HP 6720s που ειχε φιλος με χαλασμενο σκληρο εβαλα dual boot Porteus XFCE/Puppy LXDE να τρεχει απο SD καρτα και δουλευε αρκετα καλα,εκανε την δουλεια του.Σε παλια μηχανηματα που καποιος δεν θελει η δεν μπορει να βαλει SSD το Puppy και το Porteus δινουν ζωη.

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2021 στις 11:57 ΜΜ, mphxths είπε

Απλα τωρα μπηκαν στο προσκηνιο ταμπλετς και κινητα που ουσιαστικα ειναι μικροι Η/Υ και καλυπτουν ανετοτατα την χρηση ενος μεσου χρηστη και η απαξιωση του Η/Υ εχει πιασει νεα επιπεδα...

Προσωπικά θεωρώ την 2ετία 2019-2020 Dead Cat Bounce  και για να το διευκρινήσω βγάζω το ψωμί μου από τα pc.

H  AMD "έσπρωξε" την αγορά με προσιτά 6πυρηνα & 8πυρηνα , πολλοί που χρειάζονταν pc είχαν ξεμείνει με 10ετίας ή παραπάνω και μαζί με κορονοιό "έδεσε" η κατάσταση.

Τα επόμενα χρόνια ,  pc θα αγοράζουν οι "χιπστερ" gamers (αλήθεια ένα πιτσιρίκι γιατί να μην πάρει PS5/XBOX?) και οι ρομαντικοί που "μεγάλωσαν" με pc και δεν μπορούν να αλλάξουν συνήθεια. Επίσης όσοι το απαιτεί η δουλειά τους και δεν μπορούν να την κάνουν με τους μικρούς  υπερυπολογιστές (tablet/phones).

ΥΓ

Δεν είναι τυχαίο ότι νο1 εχθρός του pc θεωρήται ο apple M1 για να καταλάβουμε πόσο άλλαξαν οι εποχές.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παιδι μπορει να ξεκινήσει με κονσολα αλλα οι σοβαροι gamers παντα θα προτιμουν τα desktop PC.Οπως με τα ηχοσυστηματα ενας μεσος ακροατης παιρνει ενα "ολα σε ενα"πχ το LG CM2460 αλλα ενας πιο ψαγμενος θα φτιαξει το δικο του συστημα με ηχεια ενισχυτη σωστο ταιριασμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εχθρός ο Μ1, νέος ορίζοντας είναι στην αποτυχημένη ιντελ του 2021 επιτυχημένη το 2005.

Η ιντελ δεν μπορεί ή δεν θέλει να καταλάβει ότι το παιδί της χ86 γέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου , οτι οι powerpc/arm επεξεργαστες ηταν/ειναι (με εξελιξη προφανως)  ανωτεροι των amd/intel. Τωρα γιατι η αγορα τελικα επαιξε μπαλα με αυτους...δεν ξερω..θεμα promotion ισως? Λαθος χειρισμων ?

Ας γυρισουμε σε αυτους μπας και δουμε ασπρη μερα καποια στιγμη στην ζωη αυτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...