Προς το περιεχόμενο

Linux mint bios πρόβλημα


meets0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλαμε με ένα παιδί Linux mint και έχει ένα error στο bios όταν ξεκινάω

 

ACPI BIOS Error bug: Could not resolve symbol

Σε άλλα Linux που δοκιμάσαμε δεν το είχε. Έκανε και κάτι περίεργα. Μου είπε ότι είναι ασύμβατο το mint με το bios μου και πρέπει να αλλάξω. Βάλαμε κάτι να έχει τα καινούργια πακέτα και δεν έβγαλε τίποτα. Ξέρετε αν φεύγει το error;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι στοιχεία θες. Ποια φαντασία λες ρε φίλε έγραψα τι πρόβλημα έχουν τα Linux mint. Με άλλα που έβαλε το παιδί δε το έβγαζε από usb. Το κομπιούτερ είναι καλό και το bios gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Εδώ υπάρχει σχετική συζήτηση για το σφάλμα αυτό:

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=1844010

Yποθετεις οτι αναφερεται στο ιδιο σφαλμα. 
"ACPI BIOS Error bug: Could not resolve symbol" ...με "ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol [\_SB._OSC.CDW1] . AE_NOT_FOUND (20190816/psargs-330) ACPI BIOS Error: Aborting method \_SB._OSC due to previous error AE_NOT_FOUND (20190816/psargs-529)" .... εχει μεγαααααααλη διαφορα.
 

25 λεπτά πριν, meets0s είπε

Δεν ξέρω τι στοιχεία θες.

Nαι σε καταλαβαινω , που να φανταστεις τι στοιχεια να θελω. Το "ACPI BIOS Error bug: Could not resolve symbol" (που ειναι και μισο) , το "Με άλλα που έβαλε" και το "Το κομπιούτερ είναι καλό και το bios gigabyte" ειναι υπεραρκετα..τι συζηταμε τωρα. Συγνωμη κιολας που δεν καταλαβα οτι εδωσες σαφεις πληροφοριες και στοιχεια.
Επειδη τα χω προβλεψει ολα αυτα , διαβασε εδω τι στοιχεια θελω. Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφικες κουβεντες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meets0s είπε

Βάλαμε με ένα παιδί Linux mint και έχει ένα error στο bios όταν ξεκινάω

Ριχνω τα χαρτια και μου λενε, το παιδι, σου εκανε ψηστηρι (πλυση εγκεφαλου) για linux η εσυ κατι καπου ακουσες για linux βρηκες ενα παιδι με γνωστικο αντικειμενο και τα βαλατε η μαλλον σου τα εβαλε, παμε παρακατω

 

6 ώρες πριν, meets0s είπε

 Το κομπιούτερ είναι καλό και το bios gigabyte.

Ριχνω ξανα τα χαρτια και μου λενε οτι κατα το boot εμφανιζεται το logo της μητρικης που ειναι gigabyte δεν μας λενε ομως μοντελο και επειδη ειναι μεγαλη η λιστα αναμεσα στις 132 ξεκινα μας απο  εδω τωρα για το υπολοιπο hardware ασημωσε να ξαναριξω τα χαρτια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο φίλος μου είπε να βάλω MX Linux για πιο καλά. Δεν το κάνει το πρόβλημα και είναι πιο γρήγορο το κομπιούτερ.

Σας ευχαριστώ παιδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...