Προς το περιεχόμενο

ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ IT ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ?


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα ερωτηση, ειμαι 27 και με ενδιαφερει να κανω στροφη καριερας προς το IT με κλιση πιο πολυ στην ασφαλεια και το Cloud, IoT. Απο σπουδες η μονη μου επιλογη ειναι το ΕΑΠ(λογω υποχρεωσεων, δουλεια κλπ) εκανα εγγραφη στο προπτυχιακο τμημα της πληροφορικης δυστυχως δεν υπαρχει καποιο τμημα καθαρα Bsc Information Technology   δε με ενδιαφερει να γινω προγραμματιστης η να ασχοληθω τοσο με τα μαθηματικα. Δε ξερω εαν εκανα καλη κινηση μπορω να βρω δουλεια μονο με πιστοποιησεις χωρις να πρεπει να κανω 5-6 χρονια για το computer science. 

 
  •  
Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφάλεια γενικότερα και ασφάλεια στο cloud ειδικότερα εχει ψωμί. Iot security όχι γιατί αφενός είναι ανώριμη η αγορά στην Ελλάδα και αφετέρου δεν υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις. Επίσης το κομμάτι iot security θέλει να προχωρήσεις πολύ ακαδημαϊκά γιατί έχει μια διαφορετική νοοτροπία από το κλασικό I.T.

Εγώ θα πρότεινα , αν σε παίρνει οικονομικά , να πάρεις μερικές πιστοποιήσεις γύρω από το security και ταυτόχρονα να έχεις ξεκινήσει ένα πτυχίο στην πληροφορική. Αλλιως, ξεκίνα από help desk και ανέβα σιγά σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ασφάλεια γενικότερα και ασφάλεια στο cloud ειδικότερα εχει ψωμί. Iot security όχι γιατί αφενός είναι ανώριμη η αγορά στην Ελλάδα και αφετέρου δεν υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις. Επίσης το κομμάτι iot security θέλει να προχωρήσεις πολύ ακαδημαϊκά γιατί έχει μια διαφορετική νοοτροπία από το κλασικό I.T.

Εγώ θα πρότεινα , αν σε παίρνει οικονομικά , να πάρεις μερικές πιστοποιήσεις γύρω από το security και ταυτόχρονα να έχεις ξεκινήσει ένα πτυχίο στην πληροφορική. Αλλιως, ξεκίνα από help desk και ανέβα σιγά σιγά.

Ετσι το σκεφτομαι και γω,  να κανω πιστοποιησεις και να ψαξω συγχρόνως για μια δουλεια σε helpdesk ενω κανω το πτυχιο ωστε να βγω με προυπηρεσια οταν τελειωσω το πτυχιο. Σε helpdesk θα με παρουν μονο με πιστοποιησεις? και αν ναι ποιες ? comptia a+,  net, sec?  το πτυχιο το σκεφτομαι πιο πολυ ωστε  να με βοηθησει να περναω απο το HR και για να μπορεσω να φυγω καποια στιγμη για εξωτερικο.

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλές security πιστοποιήσεις είναι ccsa, ccsp, iso, gdpr, ccsk,csf κτλ. Με αυτές και λίγα χρόνια εργασία, μπορείς στα 37-38 να γίνεις ciso σε μια μεγάλη πολυεθνική και μετά να ζητήσεις μετάθεση στο εξωτερικό σε θυγατρική της.

Αλλά για να ξεκινήσεις από help desk σίγουρα μετράει και το πρακτικό κομμάτι και αν είσαι πολύ καλός σε αυτό, ίσως το πτυχίο να μην το ζητήσουν. Αυτό βέβαια ειναι και λίγο τύχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχομαι από χώρο IT.

Μόνο μα μόνο το βιογραφικό σου και τι έχεις κάνει σε προϋπηρεσία στο κομμάτι που θα δουλέψεις μετράει.

Τα πτυχία ποτέ μα ποτέ κανένας εργοδότης δεν μου τα πλήρωσε .

Οι περισσότεροι στον χώρο και μάλιστα σε καλές θέσεις είναι και χωρίς πτυχία IT

Εννοείται ότι καλό είναι να έχεις πιστοποιήσεις για να είσαι ανταγωνιστικός.

Επεξ/σία από skar1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστοποιησεις μονο.

Ξεκινα απο την αγια τριαδα comptia A+, Network+, Security+ .

Συνεχιζεις με πιστοποιησεις εταιρειων απο τη στιγμη που επιλεξεις κατευθυνση. πχ Microsoft, Cisco.

Για cloud Aws, Azure,Google ειναι τοπ.

Αν ειναι να παρακολουθησεις courses online , επελεξε καποιο απο τα site των εταιριων και οχι απο udemy,coursera κτλ. για να μπορεις να το προθεσεις ευκολα στο βιογραφικο σου.

Και δυο site που εχουν αρκετο περιεχομενο οσο αφορα τις πιστοποιησεις και οχι μονο.

https://www.businessnewsdaily.com/search?q=certifications

https://www.cio.com/search?q=certifications

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την εμπειρια μου.

ΕΙμαι στα 38. Εχω ενα πτυχίο 2 μεταπτυχιακα (Τον Σεπτέμβρη ξεκινω το 3ο )  και 6 επαγγελματικες πιστοποιήσεις (τις 2 τις cisco σταμάτησα το 2017 να τις ανανεώνω).

Το πτυχιο στη πληροφορικη σε βοηθάει να δεις διαφοερετικα πεδία και να εχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα και με βάση αυτο που θα σου κεντρίσει το ενδιαφέρον να σχοληθεις παραπάνω.

Μα πανω απ'ολα σου διδασκει οπως ολα τα προπτυχιακα της λογικη της ερευνας της μεθοδολογίας και αυτο συμβαίνει σε πολυ μεγαλύτερο βαθμο στο μεταπτυχιακο.

Η επαγγελματικη πιστοποίηση ειναι κατι εντελώς διαφορετικο. Δειχνει οτι κατέχεις την πρακτικη γνωση για κατι πολυ συγκεκριμμενο.

Σιγουρα για μια entry level job δεν παίζει σημαντικο ρόλο το πτυχίο, εαν δλδ εχεις καποιες πιστοποιήσεις comptia , ccna , mta να σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις μια εργασία που θα χρηματοδοτεί το πτυχίο.

Ομως οσο μεγαλώνει η θέση σου σε μια εταιρεια οι ευθύνες κλπ κλπ τότε το πτυχίο και το μεταπτυχιακο σε βοηθάνε γιατι εστω και θεωρητικά εχεις ενα μεγαλύτερο ευρος γνώσεων και σε κάνουν να αισθάνεσαι πιο σίγουρος για τον εαυτό σου, εχεις ανταλλάξει απόψεις, γνωριμίες με ανθρώπους και αυτο σε βοηθάει αρκετα.

Οπότε η γνώμη μου ειναι οτι πρακτικα και αμεσα  η επαγγελματική πιστοποίηση σε βοηθα να βρεις μια δουλεια ομως το πτυχίο βοηθα να εξελιχθεις οχι σαν διαβατήριο εισόδου αλλα επειδη εχει βοηθήσει να βελτιωθείς ο ίδιος.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2020 στις 4:11 ΜΜ, fouros είπε

Ρίξε και με ματια σε αυτό, για να έχεις και μια πιστοποίηση από google με κόστος 300-400 ευρω

https://www.coursera.org/google-it

εκανα enroll ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...