Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 95 γίνονται 25 χρονών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχει πέσει πασιέντζα από τους απανταχού ΔΥ σε αυτό το λειτουργικό....Υπερωρίες κάνανε....

Κι εγώ πασιέντζα και ναρκαλιευτη τα έλιωνα όλη μέρα κάθε μέρα , μέχρι να προμηθευτώ παιχνίδια και σοφτγουερ από το τότε δίκτυο διανομής (δισκέτες σε πανερια στο πανεπιστήμιο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lary7 είπε

Είχε εγκαταστήσει τότε κανείς τα 95 σε 386; Θυμάμαι όπου ρωτούσα μου έλεγαν δεν γίνεται ( με δισκέτες) και το το φέρω βαρέως μέχρι σήμερα.

Το έχω κάνει, αλλά δεν ήταν τόσο άνετο ειδικά αν έτρεχες βαριά εφαρμογή, σε 486 έπαιζε καλύτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χεχε, εκείνη την εποχή το θεωρούσα ένα άχρηστο, βαρύ πρόγραμμα, που έτρωγε άδικα πόρους.

Μέχρι τότε MS DOS, Norton Commander και edit στο autoexec.bat και config.sys για να σετάρεις sound blaster και να απελευθερώσεις conventional memory.

Τα εγκατέστησα τότε μόνο και μόνο για να μπορέσω να παίξω το Quake 2.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Το έχω κάνει, αλλά δεν ήταν τόσο άνετο ειδικά αν έτρεχες βαριά εφαρμογή, σε 486 έπαιζε καλύτερα.


13 χρονών δεν με ενδίεφερε τόσο η άνεση αλλά η μαγεία που προσέφεραν, εμεινα για 2 χρόνια ακομα με MS DOS  norton  Commander τα 3.1 για χαβαλέ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος τοτε, πως θα είναι τα Windows σε 25 χρόνια, θα φανταζόμουν υπερδιαστημικες αλλαγες. Το γεγονός οτι ουσιαστικά ειναι ΙΔΙΑ φιλοσοφία ακριβώς, οκ με αναμένες βελτιώσεις λογω τρομαχτικά καλύτερου hardware σήμερα, δηλ καλύτερα εικονίδια, αναλύσεις, νορμάλ βελτιώσεις κλπ, δείχνει ότι δεν υπάρχει καμια ουσιαστικη καινοτομία απο τοτε.. Σαν ελληνικό δημόσιο ενα πράγμα. Θα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα 25 χρόνια μετα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, oldnew είπε

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος τοτε, πως θα είναι τα Windows σε 25 χρόνια, θα φανταζόμουν υπερδιαστημικες αλλαγες. Το γεγονός οτι ουσιαστικά ειναι ΙΔΙΑ φιλοσοφία ακριβώς, οκ με αναμένες βελτιώσεις λογω τρομαχτικά καλύτερου hardware σήμερα, δηλ καλύτερα εικονίδια, αναλύσεις, νορμάλ βελτιώσεις κλπ, δείχνει ότι δεν υπάρχει καμια ουσιαστικη καινοτομία απο τοτε.. Σαν ελληνικό δημόσιο ενα πράγμα. Θα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα 25 χρόνια μετα. 

Δεν έχεις και άδικο. Εμένα με προβληματίζει και το ανάποδο: Αναπτύχθηκε τόσο πολύ η ισχύς επεξεργασίας που είναι αχρείαστη στην πλειοψηφία, και με πρόσχημα την "φορητότητα" κάνουμε βήματα πίσω (σε εφαρμογές ολόκληρης οθόνης ουσιαστικά) και σε ευχρηστία, και σε λειτουργικά της πλάκας, περίκλειστα, που περιορίζουν τον χρήστη. Ακόμα και σε επεξεργαστική ισχύ. Θα πάμε σε "ARM", επειδή παίζουν καλά σε τηλέφωνα...

Από την άλλη, έχεις την nvidia να σου λέει ότι θες 400W στην κάρτα γραφικών για να παίζεις παιχνίδια.

Κάπου έχουμε μπερδευτεί στο που πάμε... 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sorath είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά εκείνες τις εποχές, κάθε τι καινούργιο (είτε OS, είτε παιχνίδι) το κοιτάγαμε με δέος! Ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, ή παιχνίδια με τραγικά γραφικά και ήχους, μας φαινόντουσαν επικά!

Τώρα ότι και να μας δώσουν, μας φαίνεται αδιάφορο και κάνουμε διαχωρισμό πχ κινητών γιατί το ένα ανοίγει το facebook 0.01sec γρηγορότερα απο το άλλο...

Εχει χαθει η μαγεια στα παντα θα ελεγα. Μαλλον μεγαλωσαμε και δεν εντυπωσιαζομαστε τοσο ευκολα οσο παλια που καθετι ηταν καινουργιο. Ακομα και internet που μπαιναμε πριν το 2005 με pstn και 15μετρο καλωδιο λεγαμε wow. Τωρα μπαινουμε με 50αρες και 100αρες ταχυτητες και δεν μας κανει εντυπωση. 

37 λεπτά πριν, oldnew είπε

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος τοτε, πως θα είναι τα Windows σε 25 χρόνια, θα φανταζόμουν υπερδιαστημικες αλλαγες. Το γεγονός οτι ουσιαστικά ειναι ΙΔΙΑ φιλοσοφία ακριβώς, οκ με αναμένες βελτιώσεις λογω τρομαχτικά καλύτερου hardware σήμερα, δηλ καλύτερα εικονίδια, αναλύσεις, νορμάλ βελτιώσεις κλπ, δείχνει ότι δεν υπάρχει καμια ουσιαστικη καινοτομία απο τοτε.. Σαν ελληνικό δημόσιο ενα πράγμα. Θα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα 25 χρόνια μετα. 

Και μιλαμε για μια εταιρια των 2 τρις ετσι. Αλλα ισως να το κανουν εσκεμμενα αυτο μιας και simple is better. Ο κοσμος εχει μαθει σε αυτο κανει τη δουλεια του οπως και πριν 25 χρονια οποτε γιατι να το αλλαξει. Πραγματικες καινοτομιες εχουμε κατι 20-30 χρονια τα ενδιαμεσα ειναι απλα reskin με πασπαλισμα απο εξω για να συνεχιζουν να πουλανε.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τοτε προέβλεπαν οτι οι υπολογιστές καποτε θα γίνουν πολυ μικροί και θα τους κουβαλάμε πάνω μας. Όντως έγινε απλα με αλλο λειτουργικό, το Android (κυρίως) και το ios της Apple. Ο μεγάλος χαμένος ειναι η Microsoft. 

Ενα απο τα ποιο συνηθισμένα πράγματα που κάνουμε σήμερα είναι σερφαρισμα στο ίντερνετ. Στο κανάλι μου στο utube τουλάχιστον (δεν ξέρω τι συμβαίνει γενικά) το 50% + γίνεται μεσα απο android. Τα Windows ειναι μικρη μειοψηφία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...