Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 95 γίνονται 25 χρονών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία η νοσταλγία, αλλά αυτά, τα 98 και τα XP είναι παράλληλα υπεύθυνα για πολλές καμμένες ώρες! Δε μου λείπουν καθόλου.

28 λεπτά πριν, oldnew είπε

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος τοτε, πως θα είναι τα Windows σε 25 χρόνια, θα φανταζόμουν υπερδιαστημικες αλλαγες. Το γεγονός οτι ουσιαστικά ειναι ΙΔΙΑ φιλοσοφία ακριβώς, οκ με αναμένες βελτιώσεις λογω τρομαχτικά καλύτερου hardware σήμερα, δηλ καλύτερα εικονίδια, αναλύσεις, νορμάλ βελτιώσεις κλπ, δείχνει ότι δεν υπάρχει καμια ουσιαστικη καινοτομία απο τοτε.. Σαν ελληνικό δημόσιο ενα πράγμα. Θα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα 25 χρόνια μετα. 

 

Δύσκολο να αλλάξει ριζικά μια φιλοσοφία που δουλεύει καλά για τον περισσότερο κόσμο. Οι πειραματισμοί σε άλλα λειτουργικά, όπως σε κάποια Linux  π.χ. νομίζω γίνονται απλά για να γίνουν, ή να ικανοποιούν πολύ μικρά μερίδια των users. Το να αλλάζεις φιλοσοφία ή και user interface κάθε λίγα χρόνια θα είχε τέτοιο cognitive overload (που λέμε και στο χωριό μου) για τον περισσότερο κόσμο που θα οδηγούσε σε απόρριψη!

Τα Windows τα τελευταία 25 χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ σε σταθερότητα και σε usability. Προσωπικά δεν μου αρέσουν (τα Vista ήταν το breaking point) αλλά με τα 10 έχει γίνει δουλίτσα... 

Για... υπερδιαστημικές αλλαγές, υπάρχουν άλλου τύπου συσκευές που δεν είναι αυτό που τότε ορίζαμε ως PC.

38 λεπτά πριν, petasis είπε

Κάπου έχουμε μπερδευτεί στο που πάμε... 🙃

Βασικά μπορούμε πλέον να πάμε όπου θέλει να πάει ο καθένας μας.

Κανείς δεν με εμποδίζει από το να πάρω κάρτα γραφικών που καίει 400W όπως και καλώς υπάρχουν ARM λύσεις χαμηλής ενέργειας για να καλύπτουν τις ανάγκες των πολλών. Υπάρχουν και όλα τα ενδιάμεσα και για την ακρίβεια πιο πολλές επιλογές από ποτέ.

Δεν είναι πλέον ο "υπολογιστής" εργαλείο των λίγων, ή αυτών που έχουν αρκετά λεφτά, ή αυτών που έχουν τις γνώσεις μόνο ή το μηχάνημα που έχουμε στο γραφείο. Είναι για όλους, πραγματικά όλους όμως πλέον (με τα smartphones) και όπως προχωράει η κατάσταση (και επιτέλους και το ελληνικό κράτος) είναι και απαραίτητη η χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Το θυμάμαι σαν χθες εκείνο το καλοκαίρι... Περιμέναμε πως και πως το RAM, το USER και το PC Master του Σεπτεμβρίου για κους κους από την παρουσίαση...

Εγώ τα δοκίμασα τον Νοέμβριο του 1995 στον i386Dx25 Mhz, αλλά σερνόταν κανονικά και επέστρεψα σε DOS 6.22 / WINDOWS 3.11 FWG.

Τα 95 μετά την άνοιξη του 1996 άρχισαν να κυριαρχούν. Ευτυχώς τα έμαθα σε PC φίλων.

Σε δικό μου PC τα είχα το 1998 στον P55c...

 

Ευτυχώς έχω τα vintage machines και τα πίνω το αίμα σήμερα...

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Λάθος τίτλος. Δεν "γίνονται 25 ετών", αλλά "έχουν, περίπου, 20 χρόνια που απεβίωσαν".

Ζωή σε μας...

Κάνεις λάθος... Επίσημα η Υποστήριξη έληξε το 2001... Security fixes για επιχειρήσεις βγαίνανε μέχρι την άνοιξη του 2003..

 

Ήταν το λειτουργικό που εδραίωσε PC στην κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Κάνεις λάθος... Επίσημα η Υποστήριξη έληξε το 2001... Security fixes για επιχειρήσεις βγαίνανε μέχρι την άνοιξη του 2003..

Ήταν το λειτουργικό που εδραίωσε PC στην κορυφή.

Οκ. Τότε:

Λάθος τίτλος. Δεν "γίνονται 25 ετών", αλλά "έχουν, περίπου, 17 χρόνια που απεβίωσαν".

Ζωή σε μας...

Πραγματικά, η παρατήρησή σου ήταν to the point... Απλά ήθελα να πω ότι όταν κάτι έχει πεθάνει δεν γράφεις ποτέ: "σήμερα γίνεται ΧΧ ετών". Δεν έχει νόημα. 

Όσο για το ότι "Ήταν το λειτουργικό που εδραίωσε το PC στην κορυφή.", συμφωνώ. Προφανώς και δεν κατάλαβες τί ήθελα να γράψω.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petasis είπε

Επανάσταση για την εποχή τους.

IE-039-e1427500757636-1000x750.png

Mac_OS_7.6.1_emulated_inside_of_SheepShaver.png

 

καλά τα έβαλες δίπλα διπλα απλά την εποχή που έβαλες το macos 6.5 με photoshop εγκατεστημένο

από την απέναντι υπήρχε το dos και μετέπειτα εγκατάσταση win μόνο από dos

xaxaxa762725429_MS-DOSSetup1.png.7d6ce0da4f42bb876649c09d4182bf5d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oldnew είπεΠάντως, αν με ρωτούσε κάποιος τοτε, πως θα είναι τα Windows σε 25 χρόνια, θα φανταζόμουν υπερδιαστημικες αλλαγες. Το γεγονός οτι ουσιαστικά ειναι ΙΔΙΑ φιλοσοφία ακριβώς, οκ με αναμένες βελτιώσεις λογω τρομαχτικά καλύτερου hardware σήμερα, δηλ καλύτερα εικονίδια, αναλύσεις, νορμάλ βελτιώσεις κλπ, δείχνει ότι δεν υπάρχει καμια ουσιαστικη καινοτομία απο τοτε.. Σαν ελληνικό δημόσιο ενα πράγμα. Θα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα 25 χρόνια μετα. 

Τόσο ίδια που όταν προσπάθησαν με τα Windows 8 να βγάλουν το start menu έγινε ο κακός χαμός. Τώρα είτε η φιλοσοφία ήταν ιδιοφυής είτε ο κόσμος απλά έχει γίνει πιο χαζός και δε μπορεί καθόλου τις μεγαλεςαλλαγές.

Επεξ/σία από cgioris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος τοτε, πως θα είναι τα Windows σε 25 χρόνια, θα φανταζόμουν υπερδιαστημικες αλλαγες. Το γεγονός οτι ουσιαστικά ειναι ΙΔΙΑ φιλοσοφία ακριβώς, οκ με αναμένες βελτιώσεις λογω τρομαχτικά καλύτερου hardware σήμερα, δηλ καλύτερα εικονίδια, αναλύσεις, νορμάλ βελτιώσεις κλπ, δείχνει ότι δεν υπάρχει καμια ουσιαστικη καινοτομία απο τοτε.. Σαν ελληνικό δημόσιο ενα πράγμα. Θα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα 25 χρόνια μετα. 

Μην κρινεις μονο το UI, δες τι services σηκωνει πλεον ενα λειτουργικο, τι μπορει να κανει.

Ή να το θεσω αλλιως, τι δεν κανει ενω θα περιμενες να το κανει στα windows 10 πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το θεμα μας είναι ουσιαστικά, nostalgia, παλαια μηχανήματα, οποιος θέλει ας δει το βίντεο μου στο κανάλι μου στο YouTube οπου ειχα φτιάξει απο εκτυπωμένο χαρτί, παλαια μηχάνηματα οπως pc, amiga 500, Amstrad cpc κλπ. Εχω σχέδια για Download εκεί για οποίον θελει να εκτυπώσει και να φτιάξει κάποιο. 

Οποιος θελει subscribe για support. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, czarjuly είπε

Να προσθεσω οτι το αντιπαλο δεος των Pentium επεξεργαστων ήταν οι Cyrix ετοτενες

Με το PR rating να προσπαθεί να κοροϊδέψει τον χρηστη ότι έπαιρνε έναν Pentium equivalent επεξεργαστή, μέχρι να καταλάβει ότι ναι μεν στο integer κομμάτι η υπόσχεση ίσχυε αλλά στο floating point (δηλαδή στα παιχνίδια) η απόδοση ήταν πολύ χειρότερη από έναν Pentium, συν ότι οι Cyrix δεν είχαν τις νέες εντολές των Pentium και άρα μερικές εφαρμογές πολυμέσων ή παιχνίδια δεν έτρεχαν καθόλου.

Τότε μπήκαν τα θεμέλια στη συνείδηση του κόσμου ότι οι "καλοί" υπολογιστές έχουν Intel. 

Είχα Intel btw.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Dark Worm said:

Ναι αλλα μας θυμιζετε ποσο χρονων ειμαστε τωρα με αυτα τα πισωγυρισματα στις αναμνησεις...

Το κανετε επιτηδες ε; Παραδεχτειτε το

Στο αντίστοιχο άρθρο για τα 30 χρόνια θα έχουμε και off topic σχόλια για χάπια, φάρμακα κλπ. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...