Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 95 γίνονται 25 χρονών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω τα original σε δισκετουλες 

αγαπημένο registry δεν πεθαίνεις με τίποτα είχε τότε και κατι ιδέες η intel για να φύγουμε από monolithic kernel που να ήξερε μετα απο τόσα χρονια θα έχουμε τα "ιδια" με παραλλαγές 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εποχή της αθωότητας... (όπως θα έλεγαν οι πρεσβύτεροι για τα '50s-'60s). Θυμάμαι τότε, κάποιους μήνες πριν βγουν τα Windows 95, είχα αγοράσει ένα laptop 💻 IBM Thinkpad με επεξεργαστή 486 και Windows 3.1., με κόστος (αρκετά υψηλό για την εποχή) περίπου 500.000 δραχμές, σα να λέμε σήμερα 1.500 ευρώ! Ο σκληρός του δίσκος ήταν τόσο περιορισμένος που υπήρχε προβληματισμός αν θα χωρούσε, οριακά, τα Windows 95, που σημειωτέον τότε μου δόθηκαν σε πακέτο δισκετών floppy! 💾 Θυμάται άραγε κανείς και τις ταχύτητες του internet τότε; Στην κυριολεξία, μπορούσες να δεις το bit να γεννιέται! 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pao13 είπε

καλά τα έβαλες δίπλα διπλα απλά την εποχή που έβαλες το macos 6.5 με photoshop εγκατεστημένο

από την απέναντι υπήρχε το dos και μετέπειτα εγκατάσταση win μόνο από dos

xaxaxa762725429_MS-DOSSetup1.png.7d6ce0da4f42bb876649c09d4182bf5d.png

Το ξαναέγραψα, η εικόνα είναι από έκδοση του 1997. 2 χρόνια μετά τα 95.

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Ωραία η νοσταλγία, αλλά αυτά, τα 98 και τα XP είναι παράλληλα υπεύθυνα για πολλές καμμένες ώρες! Δε μου λείπουν καθόλου.

 

Δύσκολο να αλλάξει ριζικά μια φιλοσοφία που δουλεύει καλά για τον περισσότερο κόσμο. Οι πειραματισμοί σε άλλα λειτουργικά, όπως σε κάποια Linux  π.χ. νομίζω γίνονται απλά για να γίνουν, ή να ικανοποιούν πολύ μικρά μερίδια των users. Το να αλλάζεις φιλοσοφία ή και user interface κάθε λίγα χρόνια θα είχε τέτοιο cognitive overload (που λέμε και στο χωριό μου) για τον περισσότερο κόσμο που θα οδηγούσε σε απόρριψη!

Τα Windows τα τελευταία 25 χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ σε σταθερότητα και σε usability. Προσωπικά δεν μου αρέσουν (τα Vista ήταν το breaking point) αλλά με τα 10 έχει γίνει δουλίτσα... 

Για... υπερδιαστημικές αλλαγές, υπάρχουν άλλου τύπου συσκευές που δεν είναι αυτό που τότε ορίζαμε ως PC.

Βασικά μπορούμε πλέον να πάμε όπου θέλει να πάει ο καθένας μας.

Κανείς δεν με εμποδίζει από το να πάρω κάρτα γραφικών που καίει 400W όπως και καλώς υπάρχουν ARM λύσεις χαμηλής ενέργειας για να καλύπτουν τις ανάγκες των πολλών. Υπάρχουν και όλα τα ενδιάμεσα και για την ακρίβεια πιο πολλές επιλογές από ποτέ.

Δεν είναι πλέον ο "υπολογιστής" εργαλείο των λίγων, ή αυτών που έχουν αρκετά λεφτά, ή αυτών που έχουν τις γνώσεις μόνο ή το μηχάνημα που έχουμε στο γραφείο. Είναι για όλους, πραγματικά όλους όμως πλέον (με τα smartphones) και όπως προχωράει η κατάσταση (και επιτέλους και το ελληνικό κράτος) είναι και απαραίτητη η χρήση του.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε περισσότερες επιλογές. Έχω ουσιαστικά 10 μάρκες να αγοράσω το ίδιο κλειστό οικοσύστημα, που έχει το πολύ 20 εφαρμογές από τις ίδιες εταιρίες, ένα μαιλ και έναν browser που δεν λειτουργεί, με καπέλο υποχρεωτικές συνδρομές, έλεγχο των δικών μου δεδομένων και παρακολούθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, petasis said:

Το ξαναέγραψα, η εικόνα είναι από έκδοση του 1997. 2 χρόνια μετά τα 95.

 

Και στο ξαναέγραψαν (γιατί μάλλον δεν το κατάλαβες;... ) ότι το System 7 της Apple, στο οποίο αναφέρεσαι, κυκλοφόρησε το 1991, γύρω στα 4 χρόνια πριν τα Windows 95. 

https://en.wikipedia.org/wiki/System_7

Initial release May 13, 1991; 29 years ago
Latest release 7.6.1 / April 7, 1997; 23 years ago

 

ΥΓ: Θα κλείσω εδώ την ανεπιτυχή προσπάθεια σου για άλλο ένα Apple-flame σε άσχετο θέμα. Θεώρησέ το ως πρώτη και τελευταία προειδοποίηση. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε περισσότερες επιλογές. Έχω ουσιαστικά 10 μάρκες να αγοράσω το ίδιο κλειστό οικοσύστημα, που έχει το πολύ 20 εφαρμογές από τις ίδιες εταιρίες, ένα μαιλ και έναν browser που δεν λειτουργεί, με καπέλο υποχρεωτικές συνδρομές, έλεγχο των δικών μου δεδομένων και παρακολούθηση.

Περισσότερες επιλογές εννοούσα κυρίως στα PC (και τα λειτουργικά τους)
Και στα κινητά βέβαια αν το δεις, νομίζω πως υπάρχουν τρόποι το λειτουργικό σου να είναι Google-free (η Huawei δεν είναι ήδη;) και δεν σε υποχρεώνει κανείς να χρησιμοποιείς το Facebook π.χ.
Εκτός από αυτούς που συναναστρέφεσαι βέβαια, που μερικές φορές η φάση είναι "που να σου εξηγώ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Περισσότερες επιλογές εννοούσα κυρίως στα PC (και τα λειτουργικά τους)
Και στα κινητά βέβαια αν το δεις, νομίζω πως υπάρχουν τρόποι το λειτουργικό σου να είναι Google-free (η Huawei δεν είναι ήδη;) και δεν σε υποχρεώνει κανείς να χρησιμοποιείς το Facebook π.χ.
Εκτός από αυτούς που συναναστρέφεσαι βέβαια, που μερικές φορές η φάση είναι "που να σου εξηγώ"

Στα pc έχει ακόμα κάποιες επιλογές, αλλά είναι μια αγορά που φθίνει, και το κόστος ανεβαίνει (φτάσαμε οι μητρικές να ξεπερνούν τα 1000 ευρώ).

Στα κινητά, αν αφαιρέσεις τις εφαρμογές των κοινωνικών δικτύων, τελικά τι μένει;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, petasis είπε

Στα κινητά, αν αφαιρέσεις τις εφαρμογές των κοινωνικών δικτύων, τελικά τι μένει;

Φωτογραφίες, μουσική, βίντεο, παιχνίδια, τράπεζες, ημερολόγια, to-do lists, χάρτες, ταξιδιωτικές εφαρμογές (άνεμοι, αεροπλάνα, πλοία...) και φυσικά επικοινωνία με χίλιους τρόπους. Όλα αυτά γίνονται και χωρίς συνδρομές (όχι όλα τζάμπα βέβαια, αλλά γιατί να είναι κιόλας;)

Δεν είναι όλα Facebook/Instagram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, petasis said:

Στα κινητά, αν αφαιρέσεις τις εφαρμογές των κοινωνικών δικτύων, τελικά τι μένει;

Το κινητό μου; 😁

(Το Insomnia δεν μετράει ε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sorath είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά εκείνες τις εποχές, κάθε τι καινούργιο (είτε OS, είτε παιχνίδι) το κοιτάγαμε με δέος! Ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, ή παιχνίδια με τραγικά γραφικά και ήχους, μας φαινόντουσαν επικά!

Τώρα ότι και να μας δώσουν, μας φαίνεται αδιάφορο και κάνουμε διαχωρισμό πχ κινητών γιατί το ένα ανοίγει το facebook 0.01sec γρηγορότερα απο το άλλο...

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ, +100000000000 πολλες φορες θυμαμαι τα "ΑΑΑ games εκεινων των εποχων" που οταν κυκλοφορουσαν νομιζα οτι βλεπω το αποκορυφωμα του φωτορεαλισμου, και τωρα αναρωτιεμαι αν ημουν εντελως τυφλος! οκ, ειχαμε μικρες crt αλλα οπως και να χει αποκλειεται να τα βλεπαμε οπως τα φανταζομασταν! (εχω την αισθηση πως ο εγκεφαλος προσθετε fps, physics και rt ) 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θυμάμαι που είχα εναν amstrad cpc 6128 και ονειρευόμουν να παρω μια amiga 500, οπου τα γραφικά της ήταν διαστημικά σε σχεση με τον amstrad.. :)

Ανεκπλήρωτο όνειρο καθώς μέχρι να βρω τα λεφτά πηγαμε στην εποχή των pc. 

Εστω και σε emulators σήμερα βλέπω παιχνίδια και απο τα 2 και βλέπω τις διαφορές.. Πότε δεν είναι αργα. 

Σήμερα σιγα τις βελτιώσεις, τα γραφικά είναι ηδη τέλεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστο λειτουργικό σύστημα το χρησιμοποιούσα σε επαγγελματική χρήση (οχι  desktop publishing)  με πρωτοποριακές εφαρμογές τότε.... που εξελίχθηκαν  και με  κράτησαν στα windows 10  μέχρι σήμερα.... Νομίζω ότι ήταν και από τα σταθερότερα λειτουργικά ... Στο αντίπαλο στρατοπεδο(Macintosh) δεν υπάρχουν ούτε υπήρξαν ποτέ αντίστοιχες εφαρμογές...  και να  μην μιλήσω για συγκρίσεις τιμών.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, heros είπε

Αριστο λειτουργικό σύστημα το χρησιμοποιούσα σε επαγγελματική χρήση (οχι  desktop publishing)  με πρωτοποριακές εφαρμογές τότε.... που εξελίχθηκαν  και με  κράτησαν στα windows 10  μέχρι σήμερα.... Νομίζω ότι ήταν και από τα σταθερότερα λειτουργικά ... Στο αντίπαλο στρατοπεδο(Macintosh) δεν υπάρχουν ούτε υπήρξαν ποτέ αντίστοιχες εφαρμογές...  και να  μην μιλήσω για συγκρίσεις τιμών.....

Για πες, ποιές εφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...